Készült: 2024.09.21.10:28:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2012.04.02.), 10. felszólalás
Felszólaló Vona Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:27


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VONA GÁBOR (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Hallottuk, hogy a köztársasági elnök úr lemondott, így ennek a témának a további feszegetését nyilvánvalóan túlságosan nem kell kommentálni; a döntésnek nyilvánvalóan örülünk. Persze sokkal jobb lett volna, ha a köztársasági elnök úr - ha valóban tiszta a lelkiismerete - megvárja a frakciók hozzászólását, és lehetőség szerint meghallgatjuk az itt elhangzottakra, az általunk elmondottakra is a válaszát. Ennek nagyon örültünk volna.

S még egy megjegyzést hadd tegyek. Azt gondolom, hogy a felelősség és az egész botrány nem csupán Schmitt Pálé, hanem azé is, aki őt kinevezte, és az pedig nem más, mint a miniszterelnök. Azt gondolom, hogy a miniszterelnök úr sokkal tisztességesebben járt volna el, ha ebben a helyzetben nem bujkál, nem tesz úgy, mintha ehhez az egészhez semmi köze nem lett volna. Ne legyünk képmutatók, mindannyian tudjuk itt, önök is, kormánypárti képviselők, hogy hogyan lett Schmitt Pálból köztársasági elnök. Ha Orbán Viktor nem akarta volna, és akár nem konfrontálódik saját párttársaival, a sajtóhírek szerint a házelnök úrral is, akkor nem lett volna Schmitt Pálból köztársasági elnök. Orbán Viktornak jelen esetben vállalnia kellett volna ezt a felelősséget, és nem úgy tennie, mintha neki ehhez semmi köze nem lenne. Amikor mindent aláírt a köztársasági elnök úr, akkor jó volt; most, hogy terhes volt, már úgy látszik, hogy nem volt annyira jó a számára ez az egész botrány.

Amire utalni szeretnék, az az, hogy mivel az ügy lezárásra került, nyilvánvalóan a sajtóban, a közéletben még nagyon sokat fogunk erről pró és kontra beszélni. Azt gondolom, hogy az Országgyűlésnek most már sokkal előbbre kellene tekintenie. Elkerülhetetlen volt, hogy Schmitt Pál lemondjon, de most már nézzünk a magunk előtt álló feladatok irányába! Ez pedig micsoda? Azt gondolom, hogy az államfői tisztség olyan mértékben erodálódott, olyan mértékben roncsolódott az elmúlt hetekben, napokban, hogy itt egy egyszerű szimpla csere, egy politikai csere már kevés. Itt egy olyan megoldást, amely alapján a Fidesz egyik kegyeltjét a Fidesz egy másik kegyeltje fogja majd váltani az államfői tisztségben, elégtelennek tartok. Az egész társadalomban bomlott meg az államfői tisztség irányában a bizalom, és ezt kell helyreállítanunk. Ennek azonban egyetlenegy módja és egyetlenegy formája van, és ez nem más, mint hogyha közvetlenül választunk köztársasági elnököt. (Taps a Jobbik és az MSZP soraiban.) A Jobbiknak megalakulása óta ez a programpontja, ezt javasoljuk. Adjuk meg a társadalomnak a lehetőséget arra, hiszen önök rendszeresen hivatkoznak a kétharmados többségükre, tehát elvileg félnivalójuk nem lehet; adjuk meg az embereknek a lehetőséget arra, hogy válasszanak egy olyan köztársasági elnököt maguknak, akiben hinni tudnak. Ezt a bizalmat, ezt a hitet kell helyreállítani. Ez a Jobbik javaslata ebben a helyzetben.

S engedjenek meg még egy személyes megjegyzést az ügy kapcsán. Ugyan még nem hallottam Mesterházy Attila felszólalását, de nagyjából meg tudom jósolni annak hangvételét és mentalitását, és láttam a sajtóban az ő nyilatkozataikat. Azért én egészen felháborítónak és elképesztőnek tartom azt a fajta aktivitást és felbuzdulást, amit ők a hitelesség kapcsán, a hitelesség ügyében mutatnak. Honnan ez a nagy mellény, uraim? Hol voltak önök akkor, amikor az önök miniszterelnöke a karhatalmi múltjára csak annyit mondott, hogy "na és"? Akkor volt-e önök között akár egyetlenegy ember is, aki azt mondta volna neki, hogy hiteltelenné vált, miniszterelnök úr, mondjon le? Volt-e egyetlenegy is? (Dr. Józsa István: Volt.) Volt? Nem látom a kezeket, hogy jelentkeznének. De volt-e olyan önök között akár egyetlenegy is, amikor kiderült Medgyessy Péterről, hogy D-209-es ügynök, volt-e önök között egyetlenegy, aki azt mondta volna neki, hogy mondjon le, mert hiteltelen? (Lázár János: Nem volt!) Volt-e olyan, aki azt mondta Gyurcsány Ferencnek, amikor ő hivatalban lévő miniszterelnökként a kettős állampolgárság ellen kampányolt - szerintem az egész világon ilyen sehol máshol nem fordulhat elő! -, hogy mondjon le, mert hiteltelen? Pedig vannak itt miniszterei is neki. (Lukács Zoltán: Lemondott!) Volt-e olyan, aki azt mondta Gyurcsány Ferencnek az őszödi beszéd után, amikor bevallotta országnak-világnak, hogy hazudtak egész nap, hogy mondjon le? (Dr. Józsa István: Volt.) És volt-e olyan, aki '56 ötvenedik évfordulóján, amikor embereket lövettek, azt mondta volna Gyurcsány Ferencnek, hogy mondjon le? Akkor önök ne legyenek itt a hitelesség kérdésében ilyen nagy mellénnyel, arra kérem önöket! (Taps a Jobbik, az LMP és a kormánypártok soraiban.) Az Országgyűlést pedig arra, hogy azt a jobbikos alaptörvénymódosító-javaslatot, amely lehetővé tenné azt, hogy végre a magyar társadalom köztársasági elnököt válasszon közvetlenül magának, támogassa.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai