Készült: 2024.05.17.03:19:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2005.09.27.), 42. felszólalás
Felszólaló Dr. Kékesi Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:18


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÉKESI TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az EU-befizetésekkel kapcsolatos, Magyarország pozícióját vitató polémiához szeretnék elsősorban hozzászólni. Én úgy érzem, hogy itt az ellenzéki képviselők kicsit pontatlanul fogalmaznak; mindig arról beszélnek, hogy Magyarország pozíciója milyen volt. Úgy gondolom, hogy amikor Magyarország pozíciójáról beszélünk, akkor ebben benne van a költségvetés, benne vannak a vállalkozások, a gazdák számára juttatott pénzek. Világos, eredményszemléletben közel 50 milliárd, pénzforgalmi szemléletben 70 milliárdot meghaladó mértékű volt Magyarország nettó kedvezményezetti pozitív pozíciója.

Amikor ennek egy részéről, csak a költségvetésről beszélünk, akkor valóban egy 27 milliárdos nagyságrendű negatív szaldó mutatkozik, de nem azért csatlakoztunk az Unióhoz, hogy a költségvetés járjon jól, hanem azért, hogy Magyarország járjon jól ezzel. A gazdák megkapták a 90 milliárd közeli támogatásukat, és amit a számlán sem lehet követni, mert közvetlenül az Unióból kapták meg a becslés szerint majd’ 10 milliárdot meghaladó mértékű vállalkozási támogatásokat, azokat értelemszerűen a 63 milliárdban nem is találjuk meg, amit Karsai képviselő úr említett.

A hiánycélnál röviden csak annyit, hogy 5,4 milliárd az eredményszemléletű hiány, ez javuló tendenciát mutat. Mivel a bér az, ami változtatta a dolgot, ha azzal érvelnek a képviselőtársak, hogy a bér esetében 1 százalékos reálkereset-csökkenés volt az előző évben, akkor most gyorsan adják hozzá ezt a 45-50 milliárdot, és rögtön kijön egy pozitív reálbér-növekedés.

Azzal viszont egyetértek, amit Karsai képviselő úr mond: a maradványt meg kell oldani. Ez ’98-ig 100 milliárdos nagyságrendet képviselt, ’98-2000 között, az Orbán-kormány alatt, mintegy 300 milliárdos növekményt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), ebben a ciklusban pedig körülbelül 100-115 milliárdos növekményt jelentett. Minden kormány felelőssége, minden következő kormány felelőssége, hogy ezt a problémát orvosolja.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai