Készült: 2024.05.17.21:37:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2005.09.27.), 324. felszólalás
Felszólaló Devánszkiné Dr.Molnár Katalin (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:59


Felszólalások:  Előző  324  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEVÁNSZKINÉ DR. MOLNÁR KATALIN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tíz perc áll rendelkezésemre, de azt hiszem, hogy 15-20 perc sem lenne sok idő arra, hogy az úgynevezett lakásmaffia-tevékenységet feltáró közös albizottságunk eredményeit ecseteljem az ingatlan-nyilvántartási törvény változása kapcsán. De természetesen nem fogom még a tíz percet sem kitölteni.

Szeretném leszögezni, hogy azok a javaslatok, amelyek az utóbbi időszakban elénk kerültek, és utaltak a lakásmaffia-ellenes küzdelemre, egységes egészként kell hogy megjelenjenek a fejünkben. Ennek egyik kiemelkedő és lényeges eleme most ez a törvényjavaslat, amit a kormány benyújtott.

Valaki tegnap azt mondta nekem, itt suttogta a fülembe, hogy vannak olyanok, akik nem veszik észre, hogy mennyire széleskörűen tártuk fel mi az úgynevezett lakásmaffia-tevékenységet, és milyen széles körben tettünk javaslatokat arra, hogyan kell módosítani bizonyos jogszabályokat annak érdekében, hogy az emberek minél nagyobb biztonságban legyenek, minél kevesebb visszaélésre legyen lehetőség. Igen kérem, például az ingatlan-nyilvántartással kapcsolatosan is számos javaslatot megfogalmaztunk, és nagy öröm számunkra az, hogy ezek nagy része ebben a törvényjavaslatban visszaköszönt. Voltak olyan javaslataink is, amelyeket ez a törvény sem tudott kezelni, mert szakmailag úgy látták, hogy megoldhatatlan javaslatokat tettünk, tehát nem tudták beemelni, de ami itt szerepel előttünk, azok mindannyian minden elemében üdvözlendők.

Az előbb már az alkotmány- és igazságügyi bizottság előadójaként jeleztem, fontos lehetőséget látunk abban, hogy a jövőben a sok vitát és sok bajt megért Fővárosi Földhivatal helyett több, esetleg decentralizáltan, esetleg kerületenként létrehozandó földhivatal lássa el a földhivatali feladatokat. Nem azért fontos ez, mert így sokkal könnyebben jutnak az emberek el a földhivatalhoz - gondoljunk csak arra, hogy például a XVII. kerületből átmenni a Budafoki útra mennyi idő és energia -, hanem azért is, mert aki közelebb van az adott ingatlanhoz, közelebb van az ügyfelekhez, az valószínűleg sokkal nagyobb affinitással rendelkezik az ügyek megfelelő vitelében.

Ezenkívül nagyon örülünk annak, hogy az önkormányzati okmányirodák, tehát az önkormányzatok által fenntartott polgármesteri hivatalok által működtetett okmányirodák - ez a pontos megfogalmazás, ezt mindannyian tudjuk - a jövőben jelentkezhetnek arra a feladatra, hogy akár hiteles, akár nem hiteles tulajdoni lapot kiadjanak az állampolgáraik részére.

 

(18.20)

Ezt is nagy vívmánynak tekintem, mert így egyrészt az okmányirodák feladatköre egy polgárbarát tevékenységgel bővül, másképpen megfogalmazva pedig az, hogy könnyebben jutnak hozzá hiteles vagy nem hiteles tulajdoni laphoz az állampolgárok, a jogkereső állampolgárok.

Szólnom kell arról is, hogy kezdeményeztük, hogy a bejegyzésekkel kapcsolatosan mindig, mindenről pontosan tudjuk, hogy melyik bejegyzés milyen célt szolgál. Én úgy látom, hogy ez az ingatlan-nyilvántartási törvény ezt a feladatot is megértette, tehát ezt a javaslat megértette, és beemelte rendelkezései közé.

Az adatszolgáltatás széles körben való elterjesztése ugyancsak segít mindannyiunknak. Aggálytalanul, adatvédelmi szempontból is mindenféleképpen megfelelően működtetni egy ilyen hatalmas rendszert, nem könnyű feladat. Hiszem, hogy a most már kialakult informatikai háttérrel és jogszabályi háttérrel jól működő adatszolgáltatási rendszer alakulhat ki, és őszintén remélem, hogy ehhez a földhivatalok, ahogy eddig is, a jövőben is partnerek lesznek. Hadd jegyezzem meg itt menet közben azt, hogy minden tiszteletelem azoké a megyei és vidéki körzeti földhivataloké, amelyek az eddigiekben is hátralékmentesen, pontosan és precízen végezték munkájukat, és nagy szakmai hozzáértéssel, sok-sok fiatal jogászt is alkalmazva dolgoztak annak érdekében, hogy a földhivatalok megítélése jobb legyen.

Mindig azt mondják nekem a vidéki földhivatal-vezetők, hogy vélhetően a fővárosi visszaélések és anomáliák azok, amelyek őket is sújtják, hogy rossz a megítélésük. Lehet, hogy igazuk van benne, így legyen. És úgy legyen - teszem hozzá -, hogy a Fővárosi Földhivatalban és a Fővárosi Kerületek Földhivatalában, tehát a megyei szintű és a kerületi szintű földhivatalban is legyen végre rend, legyen végre teljes korrupciómentesség, legyen végre naprakészség. Természetesen itt hozzáteszem, mert sokan félreértik, ez a 30 napos ügyintézésre vagy a 15 napos hiánypótlásra felszólító határidőre is vonatkozik, tehát nem azt jelenti, hogy ma beadom és holnap már megkapom a határozatot, de kapjam meg akkor, amikor erre szükség van.

Nagyon érdekes kérdést vetett fel az alkotmányügyi bizottság ülésén is egy másik napirend kapcsán az egyik képviselőtársunk. Sok olyan ügy van, amely a mai napig elrendezetlen, ilyen például ez a bizonyos örökbérlet vagy örökhasználati jog, amelyet a mostani tartós használatra vonatkozó új jogszabályi rendelkezések sem oldanak fel, tekintettel arra, hogy nem tudunk jogcímet találni ezeknek a rendezésére.

Hadd mondjam el innen azt az ötletemet, amelyet természetesen nem tekinthetünk újnak, és nem is tekinthetünk eredetinek, tehát nem lehetne például a Szabványügyi Hivatalhoz benyújtani. Ez az ötletem pedig nagyon egyszerű: a kormány hozzon egy olyan határozatot, hogy az ilyen tulajdon esetében kezelői jogot ellátó szervezete kötelezően egyezzen meg az örökbérlet vagy az örökhasználat jogosultjaival, és névleges összegért vásárolja meg ezt az ingatlant. Azt is el tudom képzelni, hogy egy forint per négyzetméter áron, és illetékmentesen jegyezzük be. (Kékkői Zoltán József: Ezt nem így mondták.) Tessék? Mindenki kiabál, nem tudom, valami rosszat mondtam? (Kékkői Zoltán József: Tartós földhasználatnak mondták.) Nem is erről beszélek, tudniillik ez a tartós földhasználat.

Drága Barátaim! Képviselő Úr! A tartós földhasználat és az örökbérlet meg az örökhasználat két különböző kategória. A tartós használatot remekül rendezi a mostani ingatlan-nyilvántartási törvényjavaslat. Én egy másik ügyről beszéltem, amelyet viszont úgy lehetne megoldani, ahogy én elmondtam. Ezek ilyen MÁV-, bányász- és egyéb telkek, amelyeket ingyen adtak oda, hogy építsenek rá kis családi házakat, nincs jogcím, mert nem volt ajándék, nem volt adásvétel, nem volt tartós földhasználat, hogy most már ezt is a jogcímek közé vegyem, de mégis meg kell oldani. Én erre tettem egy egyszerű javaslatot. Lehet, hogy a kormány meghallja, és meg fogjuk oldani ezt az ügyet.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindig lesznek bűncselekmények, mindig lesznek fehérgalléros bűnözők, és mindig lesz olyan, aki a hatályos, akár ingatlan-nyilvántartási jogszabályokat kijátssza. Az utóbbi időben azt tapasztaltuk, hogy egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak az ingatlannal visszaélő elkövetők, és nekünk vélhetően folyamatosan, megállás nélkül kell majd módosítanunk akár az ingatlan-nyilvántartásra vonatkozó jogszabályokat is annak érdekében, hogy teljes biztonságban tudjuk a tulajdonunkat.

Még egy gondolat, amit feltétlenül nem szabad nem megemlíteni: hatalmas vita van ma is a társadalomban arról, hogy a telekkönyvi része a földhivatali ügyintézésnek kerüljön-e bírósági felügyelet alá. Ez a törvényjavaslat ezt a vitát nem rendezi el, de egyre biztosan választ ad, hogy mindaddig, amíg ez a vita véglegesen eldől, addig is biztonságos, gyors, átlátható és mindenféle szempontból megbízható földhivatali ügyintézésnek kell lennie Magyarországon. Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  324  Következő    Ülésnap adatai