Készült: 2024.05.17.14:40:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2005.09.27.), 294. felszólalás
Felszólaló Molnár Albert (MSZP)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 7:26


Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR ALBERT pénzügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ma csupa olyan törvényt nyújtunk be, ami 12 oldalas; és ugyanúgy 33 paragrafusból áll, mint az iménti, ez nyilván a véletlenek játéka. Hogy miért is fontos, hogy milyen egy pénzügyi szektor egy országban, azt nem példázza jobban, mint az a tény, hogy amikor külföldi befektetőkkel beszélünk Magyarországról, akkor azt mondják, hogy Magyarországon stabil, kiszámítható a pénzügyi szektor, állapota versenyképességi kérdés, és azért is fektetnének be szívesen Magyarországon, mert a pénzüket biztonságban érzik, a pénzügyi szektor megfelelő hátteret biztosít a finanszírozáshoz, a pénzek elszámolásához. A pénzügyi szektor állapota és milyensége társadalmi hangulatot befolyásoló tényező, stabilitást, biztonságot ad egy átlátható, jogszerűen működő pénzügyi rendszer.

Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az önök előtt lévő törvényjavaslat elsődleges célja szintén a már említett közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény - a továbbiakban egyszerűen Ket.-nek fogom nevezni, mert némi időkímélést feltételezve ez talán gazdaságos lesz számunkra -, valamint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről szóló 1999. évi CXXIV. törvény közötti összhang megteremtése, továbbá a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének feladatköréből a felügyelt pénzügyi szervezetek és a pénzügyi piac sajátosságaiból fakadó eltérő szabályozási követelmények megvalósítása a cél.

A Ket. egyes más eljárásokhoz, így például az iparjogvédelmi eljárásokhoz, a piacfelügyeleti és a piac szabályozásával kapcsolatos eljárásokhoz hasonlóan a pénz- és tőkepiaci, a biztosítási, az önkéntes kölcsönös biztosítópénztári és magán-nyugdíjpénztári tevékenység felügyeletével kapcsolatos eljárásban is lehetővé teszi, hogy szabályait csak akkor kelljen alkalmazni, ha az ügyfajtára vonatkozó törvény eltérő szabályokat nem állapít meg. A PSZÁF eljárásának privilegizált voltát a hatályos jogszabályokkal megegyezően elsődlegesen az indokolja, hogy eljárása a nemzetközi gyakorlattal és számos esetben a vonatkozó európai uniós irányelveknek való megfeleltetésnek megfelelően, az általános közigazgatási eljárás kereteibe nem illeszthető be.

Ennek megfelelően a javaslat szerint a PSZÁF által végzett ügyfajták közül az engedélyezési eljárásban, amely természetesen alapítási és tevékenységi engedély külön-külön megszerzésére irányuló eljárás, a PSZÁF a határozatát a kérelem beérkezésétől számított 90 napon belül köteles meghozni. A Ket. általános eljárási határidejénél hosszabb határidő biztosítását a piacra lépni kívánó hitelintézetek, pénzügyi vállalkozások, befektetési szolgáltatók, árutőzsdei szolgáltatók, biztosítók, illetve a piac további szereplői által a gazdaság egészére és pénzügyi stabilitására gyakorolt hatás súlya, illetve az engedély megadásáig vizsgálandó adatok széles köre indokolja. Az engedély megadására vonatkozó határozatnak megalapozottnak kell lennie, mivel a közérdekre alapvető kihatással bír.

A felügyeleti ellenőrzés szabályai a Ket. adta kereteken belül igazodnak a pénzügyi ágazati törvények alapján kialakult gyakorlathoz, azaz a felügyeleti ellenőrzés továbbra is a jogszabályban meghatározottak szerinti rendszeres adatszolgáltatáson, illetve a felügyelet által lefolytatott ellenőrzési eljáráson alapul. Fontos változás azonban, hogy a javaslat megszünteti a kétévenkénti átfogó ellenőrzés kötelezettségét, ehelyett a PSZÁF a piaci folyamatok folyamatos figyelemmel kísérése, monitoringrendszere alapján ütemezi ellenőrzését.

Tisztelt Országgyűlés! A javaslat további célja, hogy a Ket.-tel kapcsolatos jogalkotási feladatokon túlmenően összehangolja a jelenleg az egyes ágazati törvényekben szereplő eljárási szabályokat. Igaz mindez a korábban már említett engedélyezési és felügyeleti ellenőrzési eljárásokra, valamint a PSZÁF által alkalmazható intézkedésekkel, azaz a piac szereplőire vonatkozó egyes jogszabályok megsértése esetén alkalmazható jogkövetkezményekkel kapcsolatos eljárásfajtára is.

 

(17.10)

A javaslat egységesíti a felügyeleti díj kiszámítására és bevallására vonatkozó technikai jellegű rendelkezéseket, így a díj kiszámítását és bevallását külön jogszabályban meghatározott nyomtatványon kell teljesíteni. A díjbevallást tartalmazó okirat pedig végrehajtható okiratnak minősülne, egyben a végrehajtást is a PSZÁF foganatosítaná, a Ket. szabályainak megfelelő alkalmazásával.

A javaslat az ágazati törvényekben szereplő, a fogyasztói bejelentésekkel kapcsolatos rendelkezéseket is átülteti, illetve egyértelművé teszi a PSZÁF bejelentésekkel kapcsolatos kötelezettségeit, valamint pontosítja az ügyintézési határidőket.

Tisztelt Képviselőtársaim! Végül, de nem utolsósorban meg kell említenem a javaslat által bevezetett új eljárásfajtát, a piacfelügyeleti eljárást, amelynek segítségével a PSZÁF hatékonyabban léphet fel az engedélyhez vagy bejelentéshez kötött, de ennek hiányában végzett, pénzügyi szektorhoz kapcsolódó tevékenységekkel szemben.

A javaslat pontosan meghatározza a piacfelügyeleti tevékenység körében alkalmazható intézkedéseket is, így a PSZÁF engedély nélküli tevékenység tényállásának megállapítása esetén megtiltja a tevékenység végzését, büntetőeljárást kezdeményez az illetékes nyomozó hatóságnál, amennyiben a tevékenység a megítélése szerint bűncselekménynek minősül, illetőleg pénzbírságot szab ki. Abban az esetben, ha a pénzügyi szervezet végez olyan tevékenységet, amelyre nem rendelkezik engedéllyel, a PSZÁF természetesen alkalmazhatja a hagyományos intézkedéseket is. A javaslat rendelkezései megvalósulásához szükséges mértékben módosítja, illetve hatályon kívül helyezi a pénzügyi ágazati törvények azon rendelkezéseit, amelyek a jelen módosítás során részben vagy egészben átültetésre kerültek.

Tisztelt Országgyűlés! Az elhangzottakból is kiderül, hogy a PSZÁF hatékony működése és természetesen ezen keresztül a pénzügyi piac biztonsága, illetve a piaci szereplők ügyfeleként megjelenő állampolgárok érdekeinek védelme szempontjából elengedhetetlen javaslatot terjeszt önök elé a kormány, ezért kérem önöket, hogy a lefolytatandó vitához, a törvény elfogadásához aktívan járuljanak hozzá.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai