Készült: 2024.09.19.05:00:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2012.12.17.),  37-43. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:46


Felszólalások:   31-37   37-43   43-49      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e az interpellációra adott államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 224 igen szavazattal, 74 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Novák Előd, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnök úrhoz: "Van-e következménye, ha egy minisztere nem tesz eleget a törvényi előírásnak, és a kijelölt határidőre nem végez el egy feladatot?" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter helyett Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni majd. Tessék, képviselő úr!

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszterelnök-helyettes-helyettes Úr! Miért szabotálta a kormány a magyar nyelv napjáról szóló országgyűlési határozatban rögzített, lejárt határidejű intézkedési kötelezettségét? - tettem fel ezt a kérdést egy hónapja, és máris itt egy újabb hasonló eset, most épp Navracsics Tibor nem tartotta be a törvényt.

A kommunista luxusnyugdíjak ügyében is egy félmegoldással igyekeztek kifogni a szelet a Jobbik vitorlájából, de még ezt a félmegoldást se hajtották végre, hiába egészült ki az egyes nyugdíjak felülvizsgálatáról, illetőleg egyes nyugdíj-kiegészítések megszüntetéséről szóló 1991. évi XII. törvény többek közt a következő résszel: "Az e törvény szerinti nyugdíj-kiegészítés helyébe lépő pótlékra való jogosultságot a kárpótlásért felelős miniszter 2012. október 31-ig felülvizsgálja, és a felülvizsgálat eredményéről határozatot hoz." Az e törvénybe foglalt feladatot sem végezte el az illetékes Navracsics Tibor. Akár szándékos szabotálásról, akár alkalmatlanságról van szó, nem illene ilyenkor lemondania?

Az írásbeli kérdésemnél a miniszter úr nemes egyszerűséggel nem adott választ arra, hogy kiket jelölt a törvénybe foglalt ötfős szakértői bizottság tagjaivá, akik az időhúzásban részt vesznek. A válasz elmaradása egy újabb mulasztásos törvénysértés, de már csak hab a tortán. Várom a társfelelősök neveit most is, de még inkább a törvény végrehajtását.

Az Országgyűlés által elfogadott, de sajnos határidőre sem végrehajtott félmegoldás legalább a kommunista kitüntetések után járó nyugdíjpótlékokat érintené, hiszen a Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóságtól azt a tájékoztatást kaptam, hogy alanyi vagy özvegyi jogon körülbelül 1200 személy kap évente összesen 200 millió forintot például a Vörös Csillag-érdemrend vagy fegyveres harcokban részt vett partizán és még közel tucatnyi hasonló kitüntetés nyomán.

A Wittner Mária és Iván László fideszes képviselőkkel közösen benyújtott javaslatunk - amit bizony júliusban el is fogadott az Országgyűlés - ezen változtatna, már ha egyáltalán végrehajtják valaha. A késlekedés ebben az ügyben azért is súlyos és nem teljesen orvosolható, mert már így is kevesen élnek az érintettek vagy épp az áldozatok közül. Úgy tűnik, hogy a Biszku Béla elleni feljelentésünk kapcsán indult nyomozásban megismert időhúzásra játszik Navracsics Tibor is, aki a törvénymódosításunkat látszólag támogatta, és akkor még nem hivatkozott a többezres aktamennyiségre, amivel igenis meg kellett volna birkózniuk titkolt szakértőiknek.

Persze, ez az egész félmegoldás még nem rendezné egészen a kommunista luxusnyugdíjak ügyét, ahhoz szükség volna a Jobbik átfogó törvényjavaslatát napirendre venni, amelyet azonban önök számtalan alkalommal leszavaztak - a legutóbb épp múlt hétfőn - Biszku Béla legnagyobb örömére, hiszen őt a törvényben foglalt félmegoldás egyáltalán nem érintené, mert nem valamiféle kitüntetés után kapja a több százezres nyugdíját, hanem azért (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), mert az 1956 utáni tömeggyilkosságát önök még mindig jutalmazzák. Szégyelljék magukat!

Várom érdemi, következményekkel is bíró válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ennek a kérdésnek a rendezésével nem egy hónapos csúszásban van Magyarország, hanem 22 éves, hiszen a rendszerváltáskor kellett volna ezeket a lépéseket megtenni. Akkor fel is állt egy bizottság, Göncz Árpád köztársasági elnök úr volt akkor a törvényben a címzettje ennek a feladatnak, de ez olyan munkát végzett akkor, hogy sok-sok ember, akit akkor meg kellett volna fosztani ettől a nyugdíj-privilégiumtól, bizony átcsúszott ezen a szűrőn, és mind a mai napig is jogtalan és igazságtalan módon kap pótlékot.

A Jobbik nagyon hangos itt a parlamentben, amikor a kommunista rendszerrel kapcsolatos elszámoltatásról van szó, de amikor cselekednie kéne, akkor valahogy nem ennyire, nem ennyire erős, nem ennyire hatékony.

(14.20)

Ha megnézzük Tiszavasvárit, a Jobbik kvázi fővárosát, és ott megnézzük az utcanévtáblákat, bő két év nem volt elég a jobbikos településvezetésnek, hogy mondjuk, a Vörös Csillag utcát vagy a Vöröshadsereg utcát eltöröljék Tiszavasváriban. Amikor saját maguk vannak valahol hatalmon, akkor már nem ilyen szigorúak önmagukkal, akkor elnézik, hogy a jobbikos szavazópolgárok a Vörös Csillag utcából átvágnak a Vöröshadsereg utcára, ez akkor nem zavarja őket. Több mint két év alatt mintegy 30 napos csúszásról van szó, pontosan azért, mert alapos munkát szeretnénk végezni, és a Jobbik máris lemondást követel. Mikor fogja a jobbikos polgármester lemondását követelni a Jobbik azért, mert Tiszavasváriban mind a mai napig Vörös Csillag és Vöröshadsereg utca van? Ha ön következetes, képviselő úr, a saját párttársainak a lemondását is ugyanígy követeli.

Egypár pontatlanság vagy, ha akarom mondani, csúsztatás az ön által elmondottakkal kapcsolatban: ön azt mondta, hogy közel 200 millió forint ilyesfajta pótlékot kapnak azok, akik ilyesfajta vörös érdemrendekkel büszkélkednek. Majdnem igaza van, mert összesen 185 millió forintnyi nyugdíjat kapnak, ebből a pótlék összege - amiből 1 forint is sok, ezzel egyetértek, csak azért tegyük helyre a számokat - 11 millió 445 ezer 295 forint, tehát egy kicsivel kisebb nagyságrend, de ettől függetlenül ez elvi kérdés, nem anyagi kérdés, elvi kérdés, rendezni kell. Ezek az emberek teljesen indokolatlanul kapják ezt a juttatást, miközben nagyon sokan, akiket meghurcoltak, akiknek a körmeit letépték, akiket megvertek, nem engedték továbbtanulni, azok viszont továbbra is elszenvedik mindazokat a hátrányokat. Összesen 1125 emberről van szó, az átlagéletkor 86 év ezeknek az embereknek az esetében, és a többségük már inkább özvegyi jogon kapja a juttatás egy részét, mintsem fő járadékként vagy fő pótlékként. Átlagosan 10 174 forint az, amit felül kell vizsgálni.

Ez a bizottság a munkáját megkezdte, ön is tudja, azzal kell kezdeniük a munkájukat, hogy "C" típusú nemzetbiztonsági átvilágításon esnek keresztül, ez teljesen független a bizottság tevékenységétől, ezt mindenkinek meg kell várni. Ez nyilvánvalóan hosszú időszakra megnehezíti a munka kezdetét, de ettől függetlenül törekszik arra a bizottság, hogy több jogcímen is megvonja ezeket a pótlékokat azoktól, akik az 1945-49 közötti időszakban a demokratikus államberendezkedés felszámolásában játszottak szerepet, és ezért érdemtelenné váltak, akik az '56-os forradalom és szabadságharc leverésében vagy az azt követő megtorlásban vettek részt, akik az 1948-89 közötti időszakban titkosszolgálati tevékenységet folytattak, vagy akik szintén 1948-89 között állami vezetői tisztséget kaptak, és e tisztségben végzett tevékenységük miatt részesülnek ilyen pótlékban, illetve akik a Magyar Kommunista Pártban, a Magyar Dolgozók Pártjában, a Magyar Szocialista Munkáspártban vagy a Kommunista Ifjúsági Szövetségben betöltött vezető tisztségük miatt vagy ebben a tisztségben végzett munkájuk miatt kaptak pótlékot, és emiatt váltak érdemtelenné.

Tehát, tisztelt képviselő úr, itt egy alapos munkára van szükség, nemcsak a nyugdíjiratokat, de a levéltári iratokat is figyelembe kell venni, ezért úgy gondolom, hogy ha egyszer már volt egy hibás vizsgálat, akkor most alaposan vizsgálódjon ez a bizottság, és mindenkitől vonja meg a pótlékot, aki arra érdemtelenné vált.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Államtitkár Úr! Én nem az utcanévtáblákról beszéltem. Egyébként hogyha önök tavaly decemberben nem szavazták volna le az önkormányzati törvény kapcsán azokat a módosító javaslatainkat, hogy szerte az országban rendezzük ezeket a kérdéseket, és törvénymódosítással nem vettük volna elejét ennek, akkor már Tiszavasváriban is megoldódott volna az állampolgárok illetékmentességével együtt ez a kérdés. Azonban önök ezt természetesen leszavazták.

Viszont a mellébeszélés is választ adott arra, hogy igenis, úgy tűnik tehát, hogy nincs következménye annak, hogyha egy miniszter nem tesz eleget a törvényes előírásnak, és határidőre nem végez el egy feladatot, míg az egyszerű állampolgár nem teheti meg, hogy mondjuk, határidőre nem nyújtja be az adóbevallását, önök, úgy tűnik, megtehetik ezt, sőt van képe még az elmúlt 20 évre mutogatni, aminek önök is a részesei voltak, akár csak az előző Orbán-kormány által! Az pedig, hogy ma már nem egészen 200 millió forintot érintenek csak ezek a nyugdíj-kiegészítések a kitüntetések nyomán, az megint csak az önök szégyene, hiszen arra játszanak tulajdonképpen, a kihalásra, hogy majd így oldódik meg az elszámoltatás kérdése. Biszku Bélával kapcsolatban is nyilvánvalóan erre számítanak, ezért ez a válasz elfogadhatatlan. Azt gondolom, csak a mamelukok fogják ezt a választ elfogadni.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az interpellációra adott államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 217 igen szavazattal, 38 nem ellenében, 7 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Vágó Gábor, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: "Miért nem engedik, hogy az eszközkezelő megmentse a bajban lévő devizahiteleseket?" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter asszony helyett Fónagy János államtitkár úr fog válaszolni. Vágó Gábor képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   31-37   37-43   43-49      Ülésnap adatai