Készült: 2024.09.24.08:23:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2014.09.24.),  127-136. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:06


Felszólalások:   117-126   127-136   137-144      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Ikotity István, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a földművelésügyi miniszternek: "Mik az ökológiai gazdálkodás lehetőségei Magyarországon?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Nagy István államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy személyesen a miniszter úrtól kéri a választ.

IKOTITY ISTVÁN (LMP): Elfogadom.

ELNÖK: Igen. Ikotity István képviselő urat illeti a szó.

IKOTITY ISTVÁN (LMP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Az ökológiai gazdálkodásról, mint olyanról e Ház falai között kevés szó esett még, és kevesen méltatták ezt. Néhány mondatban engedjék ezt meg, mielőtt a kérdéseimet felteszem. Egy olyan gazdálkodásról van szó, amely lényegesen olcsóbban, hosszú távon olcsóbban egészségesebb és értékesebb terméket állít elő, hiszen vegyszerek használata nélkül, tehát műtrágya és permetszerek használata nélkül állítja elő ugyanazt a terméket, és sokkal magasabb áron értékesíthető.

(12.50)

Ez egyre elterjedtebb, világszinten is már egyre több tanulmány bizonyítja azt, hogy ez a jövő útja. A magyar kormány is szemlátomást elkötelezett emellett, hiszen februárban elfogadásra került a "nemzeti akcióterv az ökológiai gazdálkodás fejlesztéséért" elnevezésű kormányzati terv. Azonban ez egy írás maradt, és a szavak szintjén maradt ez ezt követően, hiszen nem váltotta ezeket senki tettekre, sőt az ellenkezője történik szemlátomást, hiszen éppen ezekben a napokban, az elmúlt öt napban történik a kishantosi gazdaság megmérgezése - fogalmazzunk így erősen, hiszen erről van szó -, a 452 hektárból mára 290 hektárt lepermeteztek, illetve műtrágyáztak. Ezzel egy olyan öt év alatt megszerezhető Bio Suisse minősítést vesztett el ez a terület, amihez újabb öt év kell a permetezés beszüntetésétől kezdve, hogy elnyerje ezt a magas szintű minősítést.

Az a kérdésem, hogy mit tesznek ennek a felelőtlen gazdálkodásnak a haladéktalan leállítása érdekében, és hogy mikor kerül sor a szerződések felbontására az úgynevezett új bérlőkkel, hiszen ők biogazdálkodást vállaltak erre a területre.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Nagy István államtitkár úrnak.

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném azzal kezdeni, hogy a legnagyobb szövetségest találja a földművelésügyi tárcában az ökogazdálkodás terén, hiszen mindannyian tudjuk, mindannyian érezzük, hogy a mezőgazdaság ezen ága, ezen iránya a XXI. század, fogalmazhatnék úgy is, az emberiség jövője szempontjából nélkülözhetetlen. Ennek a segítése, támogatása, ennek a felkarolása mindenképpen nagyon kiemelkedő és nagyon fontos. Nem véletlenül tűzte ki célul a kormány 2014 és '20 közötti akciótervében, hogy megduplázza mind a növénytermesztésbe vont területeit, mind az állattenyésztésbe vont ágazatait.

Azt is el kell mondanom, hogy le vagyunk maradva az Európai Unió átlagához képest, hiszen az összterület mintegy 3 százaléka jelen pillanatban, ami biogazdálkodás vagy ökogazdálkodás alá esik. Szeretnénk ezt a területet 6-7 százalékra megemelni, hiszen olyan területi, környezeti és szakmai potenciál rejtezik a magyar mezőgazdaságban, hogy erre képesek tudunk lenni.

Szeretném önnek azt mondani és felhívni a figyelmét arra, hogy nem Kishantos jelenti önmagában az ökogazdálkodást. Szeretném meginvitálni önt, ha ideje és módja adódik, Rábcakapira, Németh István gazdaságába, tekintse meg, hogy milyen országos jelentőségű beruházások és mintegy két évtizedes munka folyik azon a területen.

És szeretném önnek elmondani, hogy a kishantosi bérlők szerződésben vállaltak garanciát arra, hogy továbbra is ökogazdálkodást folytatnak azon a területen. Tehát semmi sem igaz azokból a hírekből, amelyek itt felmerültek. Kishantos esetében nagyon sokszor előfordul, hogy teljes valótlanságokat állítanak, még a kérdés sem szokott igaz lenni ebben a tekintetben.

Tehát azt ajánlom önnek, hogy Kishantos helyett jöjjön Rábcakapira, és nézze meg mindazt a jövőt, amit a magyar kormány ökogazdálkodás téren elképzel, és mindazt a jó példát, amit nyújtanak ott ebben a gazdálkodásban. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Ikotity István képviselő urat illeti a szó, egy percben.

IKOTITY ISTVÁN (LMP): Budapest felé közeledve személyesen volt alkalmam megtapasztalni ezt a permetezést, illetve ennek a hatásai már látszódnak. Gyomirtóról van szó. Tehát akármit is mondanak, egészen egyértelmű, hogy ez a permetezés ezen a területen megtörtént, tehát egy vegyszeres beavatkozás történt.

A kérdésem akaratlanul és idő híján kicsit ravaszra sikeredett, hiszen ezek az új bérlők nem vállaltak hosszú távon biogazdálkodást, nem is volt a szerződésben ilyen, a szerződés 4.4. pontja egy évig kötelezte volna őket arra, hogy biogazdálkodást folytassanak. Onnan tudjuk, hogy ezt azonban nem tették meg, mert a biominősítő szervezeteknek feltettük ezt a kérdést, hogy vajon ezek az új bérlők kértek-e ilyen ökogazdálkodásra lehetőséget, és nem tették ezt meg. Tehát az elmúlt egy évben nem folyt biogazdálkodás.

Kérdésem továbbra is: mikor szüntetik meg az új bérlők szerződését? És mikor vetnek véget a folyamatos permetezésnek, ami zajlik jelenleg is?

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Öné a szó.

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Valótlanságokat állít, aki vegyszerezéssel vádolja a kishantosi gazdálkodókat. Az agrár-környezetgazdálkodási programban foglalt kötelezettségeknek minden új családi gazdálkodó is maradéktalanul eleget tett. A 2013. év októberében megkötött haszonbérleti szerződések értelmében az első gazdasági évben biogazdálkodtak a pályázat nyertesei, és az új haszonbérlők önkéntes nyilatkozatban vállaltak kötelezettséget az akg-követelmények további betartására is a haszonbérleti kontraktusok lejártáig. Tehát azt hiszem, ez elég egyértelmű ahhoz, hogy ezt elmondjuk.

De szeretném ismét felhívni a figyelmét, hogy az ökogazdálkodás nem egyenlő Kishantossal. És nagyon szeretném, hogy a válaszból az rögzülne meg önben, hogy a magyar kormány mindent megtesz azért, hogy a növénytermesztő területek megduplázódjanak, és az állatlétszám is megduplázódjon az elkövetkező esztendőkben. És ehhez kiemelkedő támogatást tudunk nyújtani mind az Európai Unió keretéből, mind nemzeti forrásból.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   117-126   127-136   137-144      Ülésnap adatai