Készült: 2024.09.19.15:10:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2018.06.18.), 284. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:29


Felszólalások:  Előző  284  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Nyilvánvalóan amit a sürgősséggel kapcsolatban elmondott, annak a 40 százalékával lehet körülbelül egyetérteni, főleg ami az eset leírását illeti. A kormány számára különösen fontos, hogy valóban minél jobb ellátást kapjanak a sürgősségi osztályon is a betegek. Egyre több beteg bukkan itt fel, érezhetően egyre nagyobb a leterheltsége is a sürgősségi osztályoknak, ezért itt egyrészről az ott meglévőket jobban meg kell becsülni. Az, hogy az orvosok bérét 207 ezer forinttal tudtuk emelni két év alatt, illetőleg az ápolókét is 65 százalékkal négy év alatt, az ott tartását az ápolóknak tudja javítani.

Másrészről javítani kell a körülményeket. Ön is láthatta, pár hónappal ezelőtt a Dél-pesti Kórházban tudtunk egy teljesen megújult sürgősségi részt átadni, amely biztosan fogja tudni javítani a betegellátást Budapest egyik legleterheltebb sürgősségi betegellátási osztályán, és mindehhez járulnak hozzá azok a fejlesztések, amelyek az „Egészséges Budapest” programban a többi centrumkórháznak is új sürgősségi részt vagy felújított sürgősségi részt hoznak létre, illetőleg a huszonegynéhány társkórházban is, ahol erre szükség van, ilyesfajta fejlesztéseket megvalósítanak, hogy tényleg 24 órában, mindig rendelkezésre álljanak. Összességében kifejezetten a sürgősségi osztályok fejlesztésére 13 milliárd forintos pályázat lett kiírva, pontosan azért, hogy akár magasabb progresszivitási szintre is tudjanak jutni a sürgősségi osztályok. Tehát ezzel a kérdéssel fontos foglalkozni.

A harmadik része a meglévők megtartása és az infrastruktúra fejlesztése, a műszerezettség javítása mellett nyilván az utánpótlás. A Mihalicza-ösztöndíj is többek között ezt a célt is szolgálja, hogy a sürgősségi ellátás is kapjon utánpótlást, meg lehetne még sok minden mást, ápolói pályaválasztási, pályaorientációs pályázatokat és másokat mondani. Bízzunk benne, hogy egyre többen veszik igénybe ezeket a támogatásokat, itt van több milliárd forint, amit az utánpótlás ösztöndíjjal való támogatására fordít a kormány nemcsak a sürgősség terén, hanem más téren is.

Azokat a megjegyzéseit azért pontosítanám, hogy évente ezerszámra mennek orvosok külföldre. A legszomorúbb években is, 2010-11-ben, amikor a legmagasabb volt az orvosok elvándorlása, valamivel 900 alatt volt az elvándorló orvosok száma, most pedig valahol 340-350 környékén van. 60 százalékkal csökkent az orvosok elvándorlása, miközben közel 1500-an pedig visszajöttek, vagy el se mentek, vagy két helyen dolgoznak, tehát megjelentek a magyar rendszerben is. Nyilván jobb lenne, ha minden távozó orvos a magyar egészségügyben dolgozna. Itt van Lukács László György képviselőtársa, kérdezze meg, hogy miért beszélt rá orvosokat, hogy külföldön dolgozzanak, ezt meg tudják beszélni ellenzéki oldalon maguk között (Dr. Lukács György László: Rétvári-hálapénzbizniszről mikor lesz szó Szigetváron?), de arról, hogy több ezer orvos menne külföldre évente, természetesen nem beszélhetünk szerencsére.

Bízunk benne, hogy az, hogy 40 százalékkal nőtt a végzett orvosok száma az orvosi egyetemeken, tehát nem ezer, hanem 1400 fiatal medikus és medika lép ki az egyetemek kapuján, biztató lesz, de ettől függetlenül az új miniszter úr is idézte az egyik elképzelését: egy tervet fog kidolgozni az egészségügyi államtitkár asszonnyal közösen, amely kifejezetten a sürgősségi osztályokra próbál fókuszálni, és ahogy mondtam az előzőekben is, itt azért komoly milliárdok állnak rendelkezésünkre arra, hogy fejlesszünk. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  284  Következő    Ülésnap adatai