Készült: 2024.09.20.18:20:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2010.10.25.),  87-96. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:   79-86   87-96   97-104      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Azt most nem tudjuk meg, hogy elfogadja-e a választ, mert ebben a műfajban erre már nincsen módja a képviselő úrnak, úgyhogy megyünk tovább az azonnali kérdések sorában.

Z. Kárpát Dániel képviselő úr, a Jobbik frakciójából, azonnali kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "El szándékozza-e törölni a kormányzat az országgyűlési képviselők és polgármesterek nyugdíj-korkedvezményét?" címmel. Államtitkári választ hallgathatunk meg, Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki miniszter úr a válaszadásra. Elfogadja-e képviselő úr a válaszadó személyét?

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Köszönettel elfogadom.

ELNÖK: Elfogadja. Akkor öné a szó. Tessék parancsolni!

(15.20)

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy olyan problémával kapcsolatban kell újra és újra felhívnunk a közvélemény figyelmét, melynek megoldására lett volna idő, amelynek tekintetében nem történt semmi az utóbbi hetekben.

A probléma lényege az, hogy az országgyűlési képviselők, midőn nehéz munkájukat végezvén kikerülnek a parlamentből, bizony korkedvezményesen mehetnek nyugdíjba, az átlagos földi halandónál öt évvel hamarabb, adott esetben 60 helyett 55 évesen. És hogy tovább súlyosbítsuk ezt a helyzetet, azok, akik közülük polgármesterek is - és egyáltalán a magyarországi polgármesterek - adott esetben, ha legalább 11 év hivatali időt fel tudnak mutatni, akkor 7 évvel hamarabb mehetnek nyugdíjba, mint - hangsúlyozom - bármilyen más földi halandó Magyarországon.

Még durvább a helyzet annak tekintetében, hogy a korkedvezményes nyugdíjuk esetében nem egy 8 százalékkal csökkentett juttatást kapnak, mint egy átlag magyar állampolgár, hanem a teljes összeget. Az előző ciklus visszavonuló képviselői közül többen ugyanígy éltek ezzel a lehetőséggel; csak a sajtó találgatásaira tudunk hagyatkozni, hiszen semmilyen információt nem kaptuk azt illetően, hogy ez a felháborító helyzet, amely pártállástól függetlenül minden magyar állampolgárt fellázít, hogyan fordulhatott elő.

Így merült fel Csizmár Gábor, Filló Pál, Jánosi György és Magyar Bálint neve is. Dávid Ibolya nem válaszolt arra, hogy ezen nyugdíjtípussal kíván-e élni, viszont Magyar Bálint elismerte, hogy ő bizony korkedvezményes nyugdíjba szeretne menni, azon teljesítmény után, amit az utóbbi években, évtizedekben a magyarországi politikum itt, az ország Házában, a nemzet templomában produkált.

Súlyosbítja ezt a helyzetet, hogy nyugdíj mellett nagyon sokan dolgozhatnak is a későbbiekben, hiszen a jelenlegi jogszabály csak egy 1,3 millió forintos határt állapít meg, amelyet ha elér a munka- és a nyugdíjjövedelem összessége, akkor nem folyósítják a nyugdíjat. Mi, jobbikosok a politikai dinoszauruszokat inkább a szoborparkba száműznénk, és nem kívánnánk külön kiemelt juttatásokban részesíteni.

Ezzel kapcsolatban kérem, hogy ismertessék álláspontjukat. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Rétvári Bence államtitkár úré két percben a válaszadás lehetősége.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Itt a Jobbik is már egy fél éve parlamenti párt, tehát ő is mindenféle kezdeményezést benyújthat, itt törvényjavaslattal, határozati javaslattal egyaránt élhet. (Novák Előd: Egyet se vettek napirendre! Ne legyünk cinikusak!) Tehát ugyanúgy felelőssége van ilyen szempontból a Jobbiknak is, mint a kormánypártoknak.

Amit ön említett, az egy létező jogi forma. Ebben az évben négy darab országgyűlési képviselő vette igénybe a kedvezményt, 9,4 millió forint volt a kifizetett összege, de a polgármestereknél ez népszerűbb, 2009-ben 191 ilyen fő volt, illetőleg közszolgálati járadékot 29 fő kapott, ebben ők részesültek.

A politikusok előjogainak visszaszorítása ügyében azért a polgári kormány az elmúlt fél évben is elég sok lépést tett, ezt ön is láthatta, ennek egy részét ön is támogatta képviselőként. Hiszen láthattuk, hogy 200 főre zsugorodik a parlament létszáma az alkotmányban rögzítve a következő ciklustól, az önkormányzati választásokat már jóval kisebb képviselői körre bonyolítottuk le, kevesebb miniszter van, ez szintén a politikusi szféra felezését, a kormány felezését jelentette, ez személyi költségekben és másban is megjelenik. Illetőleg a pártok támogatását is 15 százalékkal csökkentettük, akárcsak amikor a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényben szintén egy módosító javaslattal 15 százalékos fizetéscsökkentési lehetőséget iktattunk be a miniszterekre vonatkozóan.

Tehát több olyan lépést tettünk már az elmúlt időszakban is, amelyek mind-mind a politikusok előjogainak csökkentését szorgalmazták. Ugyanakkor felhívnám önnek is a figyelmét arra a jogszabályra, amit idézett, nevezetesen, a 2009. évi XL. törvény 8. §-ának (5) bekezdésére, amelyik azt mondja, hogy a polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló 1994. évi LXIV. törvény 13. §-ának, illetőleg az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló törvény 10. §-ának alkalmazása során 2010. december 31-éig, tehát az idei év végéig a nyugdíjtörvénynek a 2010. január 1-jéig, tehát a tavalyi évben hatályos rendelkezéseit kell alkalmazni. Tehát az a törvény, amelyre ön hivatkozott, amely természetesen bármilyen politikusnak előjogot biztosít, akkor ez nem feltétlenül egyezik (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a polgári kormány akaratával, úgy lett megkonstruálva - gyorsan lekerekítem -, hogy ebben az évben az előző ciklus során kiesett képviselők számára biztosítsa csak ezt a lehetőséget.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Az egyperces viszontválasz lehetősége képviselő úré.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Úgy látom, hogy képviselőtársam nem értett meg. Jelen esetben a köztünk lévő világnézetbeli, világlátásbeli különbséget hűen tükrözi az, hogy minket nem feltétlenül és nem kizárólag az anyagi kiadás része és vonzata zavar ennek a dolognak. Az elvi része zavar, az, hogy mindenféle látható indok és különböző - nem is tudom, de kamuba illő - indoklások esetében, amely szerint a korrupciót szorítjuk vissza az ilyen lehetőségekkel, azt kell hogy mondjuk, hogy itt egy olyan indokolatlan kedvezmény lépett életbe, amelyet egyszerűen nem fogadhatunk el. Tehát bármilyen magyar állampolgár erre azt mondaná, hogy ez tarthatatlan, és ki kell vezetni a magyar jogrendszerből. Értem, hogy ez mennyibe kerül, és milyen kevés embert érint, az elvi lehetőség az, ami ellen tiltakoznunk kell, nem anyagi kérdésnek tekintjük.

De ha önökben megvan az elszántság a kérdés rendezését illetően, akkor kérem, tegyék teljes körűvé ezt a dolgot, példának okáért a volt kommunista funkcionáriusok nyugdíját is rendezzék hasonló módon. Tehát ha már az egész nyugdíjkérdést meg akarjuk oldani, akkor ez is legyen ebben benne, a jobbikos képviselőtársaim által benyújtott kezdeményezés értelmében. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Tehát kérem, hogy teljeskörűen foglalkozzanak ezzel a kérdéssel, ne csak egy-két embert érintően, és ne csak a számok szintjén. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Szigorúan egyperces viszontválasz.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Akkor a lényeget megismételném, képviselő úr. Tehát ön azt mondta, hogy ha szándékunk van erre, és nincs köztünk ebben világnézeti különbség, akkor vezessük ki a jogrendszerből. Arra kívántam önnek a törvény szövegét felolvasni az imént, hogy pontosan arról szól, hogy ez a lehetőség meg fog szűnni. Tehát négy év múlva, nyolc év múlva ez a lehetőség nem lesz igénybe vehető.

Az előző kormány egy olyan konstrukciót csinált, hogy csak a saját parlamentből kieső kádereit tudja gyorsan nyugdíjba tenni, és ezáltal az ellátásukról gondoskodni. Ön is felolvasta azoknak a listáját, akik már nyilatkoztak is, hogy ezt igénybe vennék. 2010. december 31-e után ez a jogértelmezési keresztbeszabályozás ebben a jogszabályhelyben nem lesz hatályban, pontosabban: itt lesz, csak nem lesz alkalmazható, tehát megszűnik ez a lehetőség. Mi sem kívánjuk sem az új alkotmány, sem az azután jövő választójogi törvény nyomán ezt bevezetni itt, hanem nyilvánvalóan mi is szeretnénk, ha a politikusok elvégeznék a munkájukat, ezért megkapnák a tisztes fizetésüket, de ezen kívül más előjogok ne illessék meg őket.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:   79-86   87-96   97-104      Ülésnap adatai