Készült: 2024.04.27.16:12:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

87. ülésnap (2011.05.02.), 321. felszólalás
Felszólaló Horváth András Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  321  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH ANDRÁS TIBOR (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm a baráti megszólítást ezen a kora reggeli vagy hajnali órán.

A beterjesztéssel kapcsolatban az indokok közt elhangzott, hogy politikai döntés volt. Tessely képviselőtársam nagyon korrekten elmondta, hogy amikor ez a kistérség, illetve a központja kijelölésre került, akkor ebben a kistérségben egyetlen város volt, Ercsi, s leginkább ez volt az indoka annak, hogy Ercsi lett a kistérségi központ.

Martonvásár 2005-ben város lett, ahol az elmúlt években, a szocialista kormányok ideje alatt új városháza épült, az integrált családsegítő szolgálat tavaly 176 millió forintot kapott arra, hogy megújítsa a kistérségi ellátást. És ha politikai döntésről beszélünk, akkor ez most a politikai döntés, amikor Martonvásárba viszik át a kistérség székhelyét, hiszen Tessely úr ott egyéni képviselő, Martonvásár szülöttje, és közben híres ember lett. S még egy indok van: Ercsi népe nem fideszes polgármestert és nem fideszes képviselő-testületet választott, míg Martonvásár igen, ezért a Fidesz úgy gondolja, hogy akkor van biztonságban egy későbbi járási központ is, ha ezt a térségi központot most áthelyezi Martonvásárba.

Itt elhangzott példaként a települések példaszerű összefogása a csatornázásban. Ha már politikáról beszélünk, Martonvásárnak és a környező településeknek, amelyek a csatornázásban részt vettek, akkor fideszes vezetése volt. Néhány képviselőnek, aki még itt van az éjszakában, biztos mond valamit az Ökotám csatornázási rendszer, amely többször igényelt vissza állami támogatást. Ezt ebben a térségben így valósították meg. Martonvásár városa ebből kifolyólag majdnem működésképtelen állapotba került, hiszen a különféle vizsgálatok és feljelentések alapján az államnak rengeteg pénzt kellett visszafizetni, amit a csatornából igényeltek le. Martonvásárnak jelenleg közel 800 millió forint adósságállománya van. Ha a kistérségi központ szolgáltatásait jó pénzért tudja a településeknek adni, az biztos segít majd az anyagi helyzetén. Ezzel szemben a jelenlegi kistérségi központnak, Ercsinek - amelynek nagyobb a költségvetése - 80 millió forint az adósságállománya, anyagilag és gazdaságilag tehát a térség egyik legstabilabb lábon álló települése. Ezért is gondoljuk azt, hogy ez egy politikai döntés. Hiszen Ercsi városa az elmúlt időszakban a törvény elvárásainak és követelményeinek megfelelően látta el kistérségi központi szerepét. A feladatokat megosztotta a kistérségben lévő települések között, s ebből idáig soha semmilyen feszültség nem volt a kistérség létrejötte óta. Derült égből villámcsapásként került elő most az a politikai döntés, hogy a szocialista vezetésű Ercsitől el kell venni a kistérségi központot, és át kell adni Martonvásárnak.

Ha önök most a 2003-as politikai döntésre hivatkoznak, ami nem teljesen megalapozott, akkor én nyugodtan hivatkozhatom 2011-ben az önök politikai döntésére, hivatkozhatom arra, hogy a Fidesz nyomást gyakorol a településekre a kistérségben, és ma bizony mindenki úgy gondolja, az a jó, ha eleget tesz ennek a nyomásnak. Mi tiltakozunk az ellen, hogy Ercsitől elvegyék a kistérségi központot, bár tudom, hogy eszközünk nincs. Az is árulkodó, hogy az ercsi önkormányzati képviselő-testületben lévő fideszes képviselők a saját településük ellen szavazva tartózkodtak azon a szavazáson, amikor arról kellett volna dönteniük, hogy megvédjék a saját településüket. Azt gondolom, ez mind-mind azt a politikai hátsó szándékot erősíti, amely e mögött az előterjesztés mögött érezhető. A Szocialista Párt nem fogja támogatni ezt az előterjesztést.

Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  321  Következő    Ülésnap adatai