Készült: 2024.04.28.06:06:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

87. ülésnap (2011.05.02.), 253. felszólalás
Felszólaló Z. Kárpát Dániel (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:48


Felszólalások:  Előző  253  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy örömömet fejezzem ki annak okán, hogy a kormányzat egy képviselője szájából is ma már elhangzott, hogy igenis, a rend fenntartásáért a kormányzat a felelős. Kérem szépen, egy éve várunk arra, hogy valami ezen a szinten végre történjen. Legyünk őszinték, így, magunk között, nem vagyunk azért szűk körben, de az őszinteség mégis elvárható lenne egy ilyen helyen: a rendfenntartás tekintetében egy iszonyatos kudarcsorozat az, amit fel tudnak mutatni. Tehát lényegében a magyar vidék megmentése nemhogy nem kezdődött el, hanem képtelenek voltak kezelni azon katasztrofális folyamatokat, aminek eredménye az lehet, hogy megint jó legyen Magyarországon élni. Nem Gyöngyöspatán tűnt fel ez a probléma, mint ahogy a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület sem, amely gyakorlatilag az önök kormányzásával egyidős.

Elmondható az, hogy 2010 áprilisában tisztességesen, mindenféle törvényességi előírást betartva jegyezték be, és nem kizárólag rendfenntartásra, hanem katasztrófavédelemre, bűnmegelőzésre és környezetvédelmi feladatok ellátására is, ugyanúgy, ahogyan minden más hasonló szervezetet Magyarországon.

Önöknek nem tűnt fel egy nagyon furcsa párhuzam? Önök most egy társadalmi reflexet kívánnak betiltani, nem pedig egy-egy egyesületet! Odáig jutottunk el, hogy nem tanultak az előző terrorista kormányzat hibájából, amely a rendfenntartást a saját eszközeként a nép elnyomására használta, ugyanúgy megpróbált elnyomni egy társadalmi reflexet, ahogyan azt most önök próbálják, és ugyanúgy belebukott. Én pedig nem szeretném azt, hogy ezen következő bukás következményeként ugyanazok jöjjenek vissza, akik egyszer már megtehették ezt Magyarországgal. Erről szól ez a vita. És azt kell megelőzni, hogy visszatérhessenek azok, akik egyszer Magyarországot már szétdarabolták.

Azt mondják, hogy függetlenítette magát ez az egyesület, a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület. Mitől, kitől függetlenítette magát? Hazugságok hangzottak el ma itt a tisztelt Házban, amikor önök közül többen azt állították, hogy ez a szervezet nem egyeztetett a rendőrséggel. De igenis, a szolgálatát minden egyes esetben a rendőrséggel, a hatóságokkal egyeztetve végezte.

Kit zavar az, hogy ez az egyesület a szolgálat vállalása során több bűnözőt leleplezett, a hatóságokkal együttműködve a bűn melegágyát sikerült egy kicsit kitakarítania, és megköszönték nekik az állampolgárok, hogy ott voltak? Kit zavar ez? Csak nem attól ijedtünk meg, hogy kétharmados felhatalmazással nem sikerült rendet teremteni Magyarországon, és jön egy egyesület, látszólag a semmiből, s nagyobb eredményeket tud felmutatni, pusztán a fizikai jelenlétével felébreszti az önvédelmi reflexet lokális szinten, lokalizációs modellben? Ez volt annyira ijesztő? Ez a XXI. század rendvédelmi, önvédelmi modellje. Ahogyan a globalizációval szembeállítható a lokalizáció modellje, ugyanez igaz a rendvédelem szintjén is. Helyi szinten a polgárőrséggel, a hatóságokkal együttműködve igenis a helyi önvédelmet kell erősíteni, köszönetet kell mondani ezeknek az embereknek.

Gyöngyöspatán nem maguktól és nem hobbiból jelentek meg. Akkor jelentek meg, amikor egy helyi idős embert öngyilkosságba hajszoltak, a hatóságok pedig továbbra sem tettek semmit. Ne jussunk el oda, hogy tartóssá váljon az az állapot, amely szerint ma, ha telefonál egy illető, hogy éppen most feszegetik az ajtaját, az ő birtokára akarnak bejönni, és az életét fenyegetik, akkor közlik vele, hogy telefonáljon, majd ha vér folyt! Ehhez képest, ha megemelem a telefont, hogy polgárőrnek látszó egyenruhában vagy egyenruhának látszó öltözetben masírozó emberek vannak a kertem előtt, akkor hadosztályok jelennek meg! Ez nem egy normális állapot Magyarországon! Senki nem fogja tudni ezt nekünk megmagyarázni.

Teljesen egyértelmű az, hogy a lakók, a lakosság több mint kétharmada szinte minden helyszínen a támogatásáról biztosította ezen egyesület tagjait és a szolgálatot vállaló személyeket, ez önmagában is beszédes. Én megértem, hogy önöknek kényelmetlen ez a vita, a bekiabálások minősége, hangneme, és egyébként a forrásai, a személyek is azt bizonyítják, hogy nagyon kényelmetlen ez a vita. Pontosan azért kényelmetlen, mert önök nem tudták felmutatni azt, amit ezek a civil magyar emberek maguktól képesek voltak megtenni. Biztos vagyok benne, hogy nem az irigység beszél azokból, akik bekiabálnak, és minősíthetetlen színvonalúra degradálják azt a vitát, ami egyébként Magyarország jövőjéről szól, hiszen ha önök nem rendezik ezt a kérdéskört, akkor nemcsak hogy a bűnözés fog uralkodni Magyarországon, de önök is el fognak tűnni a süllyesztőben. Ez megint csak nem kérdés, hanem tény.

Nagyon egyszerű a megoldás: oldják meg a rendvédelmi problémát, teremtsenek közbiztonságot Magyarországon, senki nem vitatta az állam erőszak-monopóliumát!

(20.30)

Csakhogy önök egy év alatt még jelzésértékűen sem tudtak felmutatni semmit ezen a téren, ezzel a mostani előterjesztéssel és az előzővel pedig gyakorlatilag biankó csekket adnak a bűnözőknek: folytassátok azt, amit elkezdtetek, mert mi, a magyar kormány azokat üldözzük, akik a bűn ellen álltak fel, nulla forintért, saját idejüket, szabadságukat, adott esetben fizikai épségüket kockáztatva. Máshol köszönet járna ezeknek az embereknek.

Elmondható az is, hogy nem tudom, mitől várják önök a probléma megoldását. Hiszen jelen pillanatban ott tartunk, hogy be lehet tiltani válságtüneteket, a társadalmi immunreakciókat, amelyek arra jöttek létre, hogy rendet tegyenek, de ettől még nem fog megoldódni az egész helyzet. Hiszen önök azt mondják, hogy igen, integrálni kell ezeket a deviáns elemeket a társadalomba, példának okáért ott vannak a közmunkaprogramok. Akkor hogyan fordulhatott elő, hogy 2011-re majdnem hogy negyedére esett vissza a közmunkaprogramokban részt vevők száma? Önök azt a költségvetési forrástömeget, ami eddig erre rendelkezésre állt, szintén csökkentették további hazugságokkal, hiszen itt a Házban is elhangzott, hogy ne állítsunk valótlanságokat, önök növelni fogják ezeket a forrásokat, csak majd máshonnan átcsoportosítanak. Nem történt meg, hazugság volt, nem így történt.

Tehát a közmunkaprogramok tekintetében elmondható, hogy kevesebb embert tudnak bevonni. Tiszavasváriban, a Jobbik fővárosának nevezett településen is, a több mint 600 közmunkásból mára azon új plafon értelmében, amelyet a kormányzat húzott, maximum 42 ember alkalmazható közmunkában. Ez még a közintézmények őrzés-védésére sem elég, példának okáért olyan közmunkahelyeket kellett megszüntetni, amelyek értelmében egy buszsofőr a leszakadt, deprimált régióból a gyermekeket bevihette az iskolába, azon régiókból, ahol a nyílt utcán végigmenni fényes nappal is veszélyes egy gyermek számára. Tehát ne mondják nekem azt, hogy majd a közmunkaprogramok felpörgetésével mi kiutat keresünk, ugyanis az eddigi tetteik nem ezt bizonyítják. Ez nem zárja ki azt persze, hogy a következő három évben ezzel ellenkező hatású folyamatok indulnak el, de amíg ezek a jelzések nem érkeztek meg, addig nagyon kérem, hogy ne hivatkozzanak erre, hiszen ez különösen álságos.

Elmondható az, hogy valakik ma Magyarországon nagyon félnek attól, hogy a társadalom önvédelmi ereje, önvédelmi reflexe felébred. Kik azok, akik félnek ettől? És ez a kulcskérdése ennek az egész vitának: kik rettegnek attól, hogy Magyarország állampolgárai meg akarják védeni magukat, nem a rendőrséggel szemben, nem az állami erőszak-monopóliummal szemben, hanem azt segítve és azt kiegészítve? Minek nevezhetjük ennek az elnyomását? Hazaárulással felérő bűnnek. Ezt kellene végre kimondani, és kiindulni abból az alapvetésből, hogy nem a bűnözőknek kell biankó csekket adni, nem a rendvédelmi szerveket kell leépíteni - mint ahogy az utóbbi hónapokban ez folyamatosan tetten érhető volt -, hanem azokon belül is tisztességes szelekcióval, a korábbi bűnesetek, például a 2006 felelőseinek a megnevezésével, egyfajta elszámoltatással újra tisztába kell tenni ezen szervezetek felső vezetését is. Aztán pedig azt a funkciójukat kell kidomborítani, amire létrejöttek: tehát hogy rend legyen Magyarországon, hogy tisztességes rendvédelem valósulhasson meg Magyarországon. Elképzelhető az is, hogy más területeket is érinteni kellene, gazdasági és oktatási kérdésekről is beszélünk jelen pillanatban. Komplex csomagban kellene ezt az egész kérdéskört kezelni.

Önök most be akarnak tiltani egy egyesületet. Nevetséges! Ötletük sincs arra, hogy hogyan kezeljék a problémát! Ha fel tudják folyamatábra-szerűen vázolni azt, hogy hogyan tesszük rendbe ezt a dolgot, akkor azt tudom mondani, hogy lehet tárgyalni adott esetben a polgárőr egyesületek vagy szervezetek és a hatóságok együttműködésének mikéntjéről, módjairól, nem politikai megrendelésre szóló törvénykezéssel, hanem normális keretrendszerek és feltételek között. De jelen pillanatban nem erről van szó.

Tisztázzunk valamit! Az önök szájából többször elhangzott, hogy az állam joga a rendet fenntartani. Jelentsük ki még egyszer, és még nagyon sokszor ki fogjuk jelenteni, hogy az államnak tisztességes körülmények között nem joga, hanem kötelessége kell hogy legyen a rend fenntartása, továbbá ki kell hogy emeljem azt is: munkahelyekre és megfelelő erkölcsi nevelésre van szükség, hogy e sokat szenvedett ország végre jó útra térjen, és mindenki a maga küldetését teljesíthesse be. László Attilától, a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület elnökétől idéztem.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  253  Következő    Ülésnap adatai