Készült: 2024.04.28.20:15:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

87. ülésnap (2011.05.02.), 197. felszólalás
Felszólaló Dr. Hende Csaba (Fidesz)
Beosztás honvédelmi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 6:43


Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HENDE CSABA honvédelmi miniszter, a napirendi pont előadója: Tisztelt Országgyűlés! Az alaptörvény elfogadását követően első alkalommal kerül sor expozéra hazánk ISAF közreműködését érintő kormánybeszámoló ügyében. Ennek közvetlen indoka az Afganisztáni Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erők műveleteiben történő magyar katonai szerepvállalással összefüggő egyes kormányhatározatok módosításáról szóló 1078/2011. számú kormányhatározat, amely az e félévben esedékes mandátum-felülvizsgálatok körében három kormányhatározatot érint.

A konkrét döntések és indokaik részletezése előtt azonban érdemes utalni arra, hogy az alaptörvény 46. cikke értelmében a tárgy szerinti kormánydöntéseket érintő beszámolási kötelezettség változatlanul fennmarad, beleértve a kormányzati döntés esetköreit is. Ennek megfelelően 2012. január 1-je után is utólagos országgyűlési tárgyalásra kerülnek majd a NATO és az EU döntésén alapuló csapatmozgásokra, valamint a Magyar Honvédség békefenntartási és külföldi hadműveleti területen végzett humanitárius tevékenységére vonatkozó kormányhatározatok, azzal, hogy az alkotmányos feladatmegosztás a jelenleginél egyszerűbben áttekinthetővé válik.

Az alkotmányos környezet fejlődésével összevetve a misszió védelempolitikai környezete lényegesen kevesebbet változott. Az afganisztáni feladatokat bemutató legutóbbi J/1734. számú jelentés óta legfeljebb az akkor kifejtett folyamatok újabb fázisairól számolhatok be. Közismert tény, tisztelt Ház, hogy a NATO jelenlegi legfontosabb és legnagyobb kihívást jelentő művelete az afganisztáni, amelyhez a 28 NATO-tagállam mellett 23 más ország is hozzájárul az ENSZ felhatalmazása alapján. A 2009-ben elhatározott stratégiaváltás következtében a szövetséges csapatok létszámának emelése a katonai kezdeményezés átvételét tette lehetővé. A biztonsági helyzet javításával egyidejűleg felgyorsult az afgán biztonsági erők kiképzése és az afgán kormányzati képességek fejlesztése. A NATO tavaly novemberi lisszaboni csúcstalálkozóján az állam- és kormányfők együttes nyilatkozatban jelentették be az angolul transmissionnek, vagyis átadásnak nevezett folyamat 2011-es megkezdését, tehát a biztonsági feladatok átadását az afgán biztonsági erőknek. Ez természetesen nem azonos a kivonulással, hanem a nemzetközi erők összetétele és feladatrendszere változik meg, ezzel reményeink szerint fontos lépést teszünk a küldetés sikeres befejezése felé. Különösen fontos tehát, hogy a szövetség minden tagja továbbra is elkötelezetten dolgozzon a közös cél érdekében, s ehhez mi is, mint a NATO tagjai, hozzátegyük a magunkét. A magyar tartományi újjáépítési csoportra és az afgán nemzeti hadsereg kiképzését támogató alakulatokra továbbra is nagy jelentőségű feladatok várnak.

Tisztelt Országgyűlés! Ennek megfelelően jelenleg több mint 400 katonával járulunk hozzá az afganisztáni stabilitás megteremtésére irányuló nemzetközi erőfeszítésekhez. Folytatjuk a 2010-ben az afgán biztonsági erők kiképzésének és mentorálásának támogatásához tett felajánlásaink megvalósítását. Az 1078/2011. számú kormányhatározat részben a korábban engedélyezett szerepvállalások határidejét vizsgálta felül, sor került egyes esetekben a létszám pontosítására, illetve a szolgálatellátás jellegének felülvizsgálatára. Új misszióként egy logisztikai iskola 21 fős magyar mentorcsoportját engedélyeztük. A mandátumhosszabbítás körében a különleges műveleti csoport egyéves, 2012. október 1-jéig terjedő, az MH műveleti tanácsadó és összekötő csoport egyéves, 2012. augusztus 31-ig terjedő, valamint a tartományi újjáépítési csoport féléves, 2011. október 1-jéig terjedő hosszabbítása tartozik, amely esetekben az engedélyezett létszám változatlan.

Létszámemelkedés az MH nemzeti támogató elem esetében 10 fővel, valamint a Mi-35-ös légi kiképzést támogató csoport esetében 2 fővel jelentkezik. Utóbbi esetben a felülvizsgálat eredménye, figyelemmel a repülési feladataink komplexebb jellegére, érinti a fordulónap pontosításán túl az esetleges fegyverhasználati jogosultságokat is. E két létszámemelés közös eleme, hogy a feladatellátás során a biztonsági körülmények erősítését is szolgálják.

A beszámoló alapját szolgáló kormányzati döntés előkészítése során céljaink közé tartozott valamennyi afganisztáni szerepvállalásunk egységes prioritásokat tükröző felülvizsgálata. A kormány határozata ezért az okafogyottá váló és teljesedésbe ment korábbi mandátumok hatályon kívül helyezését is tartalmazza technikai deregulációként. Ennek eredményeképpen a 2115/2006., a 2113/2008., valamint a 2186/2008. számú kormányhatározatok következő felülvizsgálata szeptember folyamán válik időszerűvé.

Tisztelt Képviselőtársaim! Alapvető nemzeti érdekünk, hogy közös védelmi szövetségünk, a NATO hitelességének fenntartásával zárja majd le az afganisztáni missziót. El kell érnünk, hogy Afganisztán ne válhasson újra a nemzetközi terrorizmus menedékévé és kiképzőközpontjává. Magyarország közvetlen napi érdeke is, hogy szűnjön meg Afganisztánnak a kábítószer-termelésben és -forgalmazásban betöltött elsődleges szerepe, és az is, hogy megoldódjon az afgán menekültek helyzete. Megjegyzem, hogy a magyar hatóságok jelenleg 1600 afgán menekültet látnak el. Ne feledjük: a kábítószer terjedésén és a menekültproblémán keresztül hazánk biztonsága a missziós területtel közvetlenül is összekapcsolódik.

Mindezekre tekintettel tisztelettel kérem a J/2768. számú beszámoló jelentés, valamint a kapcsolódó országgyűlési határozati javaslat támogatását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai