Készült: 2024.04.27.04:37:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2017.06.12.), 111. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:00


Felszólalások:  Előző  111  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Orbán Viktor ‑ értesülve Donald Trump bejelentéséről, miszerint az Egyesült Államok kilép a párizsi klímaegyezményből ‑ a napokban úgy nyilatkozott, hogy még sokkhatás alatt van. A miniszterelnök szerint Magyarország álláspontja az, hogy a klímaváltozás létezik, veszélyes és globális természetű, a vele szembeni fellépés pedig globális szintű cselekvést igényel, és hogy Donald Trump döntése mindezzel ellentétes, elhatározásának következményein még gondolkodnia kell.

Az LMP osztozik a világ haladó felének véleményében, miszerint Trump ezen döntésével a Föld egészét cserben hagyta egy katasztrófával veszélyeztető helyzetben. De erre egy nemzet felelős vezetőjének sohasem azt a választ kell adnia, hogy éppen sokkhatás alatt van, és majd gondolkodik a következményeken, különösen, mert már három éve semmit nem tesz az éghajlatváltozás ügyében. Lehet, hogy az USA visszalép az éghajlatváltozás erősödéséért felelős üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésétől, de ez számunkra csak még inkább halaszthatatlanná teszi a cselekvést.

A magyar kormánynak pontosan tudnia kell, hogy e téren Európában az egyik leginkább veszélyeztetett, legsérülékenyebb ország vagyunk. Miért nem az sokkolja a miniszterelnököt, hogy a kormánynak nemhogy az energiahatékonysággal, a zöldgazdaság beindításával, a megújulóenergia-hasznosítással összefüggő érdemi intézkedései nincsenek, de még bünteti is azokat, akik ezért tennének valamit? A kormány hogyan számol majd el azzal, hogy semmilyen lépést nem tesz azért, hogy hazánk felkészüljön a kedvezőtlen hatások csökkentésére, beleértve az elsivatagosodáshoz vezető térségeket pusztító aszályt, a felszín alatti vizek növények számára elérhetetlen csökkenését, az új kártevők és betegségek várható pusztítását, a rendkívüli időjárás egészségre gyakorolt hatását?

Mindezek orvoslására volna megoldás, ha a kormány valóban arra figyelne, ami fontos az országnak. Egy, a változó termőhelyi adottságokhoz igazodó agrár- és erdőpolitikára, a vízvisszatartásra, ár- és belvízgazdálkodásra épülő vízügyi politikára, élhető településpolitikára, önkormányzati és civilpolitikára, a szomszédos országokkal folytatott környezeti diplomáciára van szükség. Amerika vezető cégei, egyes államai, városai és civiljei hadat üzentek Trump politikájának, és továbbra is teljesítik, amit globális és helyi felelősségük megkíván. Mindez még gazdasági előnnyel is jár.

Tisztelt Államtitkár Úr! Azt szeretném megtudni, hogy önök mit gondolnak, miért nem sikerült már harmadik éve napirendre tűzni az éghajlat­vál­tozási stratégiát. Mi indokolja ennek a nemzetstratégiai kérdésnek a mellőzését?




Felszólalások:  Előző  111  Következő    Ülésnap adatai