Készült: 2024.05.17.15:33:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.), 329. felszólalás
Felszólaló Nagy Csaba (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási Bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  329  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NAGY CSABA, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság a 2023. december 7-én tartott ülésén megtárgyalta a nemzeti szuverenitás védelméről szóló T/6222. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. számú országgyűlési határozat 46. §-a alapján 27 igen szavazattal, 5 nem szavazat ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A magyar szuverenitás védelmére szükség van, mert olyan botrány történt az elmúlt évben, amire a rendszerváltozás, rendszerváltoztatás óta, 1990 óta nem volt példa. Közmegegyezés volt abban, hogy külföldről a parlamenti választáson induló pártok nem fogadnak el anyagi támogatást. Viták ugyan voltak, de ezt az alapelvet ez idáig mindenki betartotta. A baloldal azonban 2022-ben megszegte ezt, több mint 4,5 milliárd forintnyi dollár gurult be a kasszájukba, amit arra költöttek, hogy befolyásolják a parlamenti választásokat.

Önmagában ez a botrány indokolta azt, hogy áttekintsük a törvényeinket, és a kiskapukat azonnal bezárjuk. A törvényjavaslat elfogadására azért van szükség, hogy még egyszer ne fordulhasson elő, hogy a magyar embereket Washingtonból vagy éppen Brüsszelből érkező pénzekből próbálja meg befolyásolni a baloldal, mindezt azért, hogy ne nemzeti kormánya legyen Magyarországnak, és ezzel külföldi támogatóik gazdasági érdekeit segítsék elő. Mára egyértelmű lett, gyakorlatilag minden politikai vita mélyén a szuverenitás rejtőzik, ami röviden annyit tesz: a magyarok sorsáról csak a magyarok dönthetnek. Mi, a Fidesz- és a KDNP-frakciók tagjai ebben hiszünk.

Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy nemcsak hazánkban, hanem az Európai Unióban is egyre nagyobb hangsúly helyeződik a külföldi beavatkozásokkal szembeni fellépésre, a szabad és tisztességes választások megóvása érdekében. Kiemelendő azonban, hogy nemcsak az EU fordít erre figyelmet, hanem az Európai Unió több tagállamában is működnek olyan állami szervek, hatóságok, amelyek célja, hogy a külföldi országok általi befolyásolási kísérleteket és dezinformációs tevékenységeket feltérképezze. Ennek a tevékenységnek az alapja a transzparencia, mert ha más állam, külföldi szerv vagy szervezet befolyásoló tevékenységével átlépi a jogszabályok által biztosított kereteket, akkor azzal szemben hatékony és szigorú fellépésre van szükség az ország szuverenitásának megvédése érdekében.

Mindezekre való tekintettel a törvényjavaslattal létrehozandó a szuverenitásvédelmi hivatal, amelynek elsődleges feladata, hogy átláthatóvá tegye a választási és a társadalmi döntéshozatali folyamatokat, beazonosíthatóvá tegye azokat a szereplőket, akik részt vesznek ezek, valamint a választói akarat befolyásolásában. A hivatal olyan független szerv, amely feltárja és vizsgálja más állam vagy külföldi szerv, szervezet érdekében végzett érdekképviseleti, dezinformációs, valamint az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységet.

A szuverenitásvédelmi hivatal létrehozásán túl indokolt a hatályos választáson induló jelöltekre és a jelölő szervezetekre vonatkozó finanszírozási szabályok módosítása a külföldi befolyásszerzés megakadályozása és megelőzése érdekében. Ezért a büntető törvénykönyvbe új tényállásként bekerül a választói akarat befolyásolása, valamint betiltásra kerül a választói akarat befolyásolása vagy az ennek megkísérlésére irányuló tevékenység folytatása érdekében nyilvánvalóan külföldről érkező támogatás felhasználása. A saját sorsunkról csak mi, magyarok dönthetünk.

Mindezekre való tekintettel hazánk szuverenitásának védelme érdekében kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  329  Következő    Ülésnap adatai