Készült: 2024.05.19.22:31:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2019.12.02.), 248. felszólalás
Felszólaló Tordai Bence (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Polgártársak! Ma tartja az ENSZ a klímaválságról szóló közgyűlését, illetve ma kezdte el Madridban tárgyalni azt, hogy hogyan haladunk azokkal a vállalásokkal, amelyek megakadályozzák, hogy az emberiség vége a klímakatasztrófa legyen. A helyzet az, hogy nagyon rosszul állunk. Az eddigi vállalások elégtelenek, és még ahhoz képest sem teljesülnek. Úgyhogy ha úgy folytatjuk, ahogy eddig csináltuk, akkor a nagyjából túlélhető, elviselhető másfél fokos felmelegedés helyett a század végére 3-4 Celsius-fokkal lesz magasabb az átlaghőmérséklet, és ez azt jelenti, hogy teljesen összeomlik vagy legalábbis átalakul a földi klíma, a földi ökoszisztéma, és a Föld hatalmas területei fognak emberi életre gyakorlatilag alkalmatlanná válni. Ennek okán is nagyon szerencsés, hogy most van az Országgyűlés előtt a Párbeszéd törvényjavaslata a klímavészhelyzet kihirdetéséről, amely egy törvény. Nem egy határozati javaslat, nem egy puha óhajok sorozata, hanem úgy, ahogy éppen Orbán Viktor miniszterelnök úr igényelte, nagyon konkrét vállalásokat tartalmaz, illetve nagyon konkrét kötelezettségeket ír elő a kormány számára a tekintetben, hogy mit kell tenni, amit ha elmulaszt, törvénysértésbe keveredik. Tehát a Párbeszéd azt javasolja, hogy az Országgyűlés mindenekelőtt hirdesse ki a klímavészhelyzetet, és kötelezze a kormányt olyan rövid, közép- és hosszú távú klímavédelmi és klímaalkalmazkodási intézkedések kidolgozására és megvalósítására, amelyeket törvénybe is foglal, mégpedig egy meglehetősen ambiciózus határidővel. Idén december 31-ig kellene benyújtania a kormánynak a törvény elfogadása esetén a klímavédelmi törvényt, és jövő március 31-ig kapna időt arra, hogy kidolgozza a kapcsolódó kormányrendeleteket.

A klímavédelmi törvénynek a következő célok elérését kell szolgálnia. Magyarországnak 2030-ra legalább 55 százalékkal kell csökkenteni az üvegházgáz-kibocsátását, legalább 30 százalékkal csökkenteni az energiafelhasználását, és az energiafogyasztásának legalább 35 százalékát megújuló energiákból kell nyernie, valamint tovább menve előre a jövőben, 2050-re el kell érni a teljes klímasemlegességet, a nettó nulla üvegházgáz-kibocsátást. Fontos, hogy meghatározzuk, hogy milyen tartalmi részeket kell tartalmaznia egy klímavédelmi törvénynek. Ezek közül is talán az első, amellyel egy csapásra a szén-dioxid-ekvivalens kibocsátásunk hatodát el lehet törölni gyakorlatilag, az a lignit- és szénerőművek bezárása legkésőbb 2025-ig, természetesen tekintettel a munkaerőpiac és a szociális szempontokra, de nem tekintettel Mészáros Lőrinc profitjára, aki, ugye, ma a Mátrai Erőmű birtokosaként gyakorlatilag egymagában felelős a magyarországi szén-dioxid-kibocsátás hatodáért.

Továbbá el kell törölni a szélenergia korlátozását célzó intézkedéseket, amelyeket a Fidesz-kormány hozott. Az az abszurd helyzet van, hogy Magyarországon lakott településtől 12 kilométernél közelebb nem lehet szélerőművet telepíteni. Az a rossz hír, hogy a legnagyobb távolság két település között Magyarországon 23 kilométer, tehát nincs ilyen pont az országban, ahol szélerőművet lehetne telepíteni. Ezenkívül önök, ahelyett, hogy támogatnák a napelemes rendszerek terjedését, 27 százalékos áfával és büntetőadóval sújtják. Ez a törvény rögzítené, hogy sorolják át az 5 százalékos kedvezményes áfakörbe.

Támogatni kell azt is, hogy a lakosság és a helyi közösségek fogyasztóból aktív energiatermelőkké válhassanak, egy decentralizált energiatermelési rendszer jöjjön létre. Komplex korszerűsítésre van szükség a hazai lakásállomány tekintetében, amely az energiaszegénységet és a rossz lakáskörülményeket ugyanúgy orvosolná, mint ahogy a felesleges energiahasználatot is csökkentené. A vállalkozások energiahatékonyságát is támogatni kell, és mindezekre létrehozni a zöldbankot, amely szerepelt korábban a Fidesz programjában is, illetve felállítani a zöld közbeszerzési rendszert, amely korábban pedig nem szerepelt a Fidesz programjában.

Minden közpolitikai területen, kiemelten ideértve az adópolitikát, a közlekedéspolitikát, a víz-, mező-, erdőgazdálkodási, területhasználati, terület- és településfejlesztési politikát, a fenntarthatóság szempontjai alapján kell a szabályozásokat átírni, és olyan társadalompolitikai programokat kell megalkotni ezen a klímavédelmi törvényen belül, amely a klímaigazságosság szempontjait, az energiaszegénység kezelését, a legsérülékenyebb társadalmi csoportok támogatását rögzíti. Biztosítani kell azt az intézményes garanciát egy önálló klímaügyi csúcsminisztérium létrehozásával, amely garantálja azt, hogy nem tudják elsunnyogni ezeket a feladatokat. Erről szól a Párbeszéd javaslata, és ehhez kérjük az Országgyűlés támogatását. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai