Készült: 2024.09.23.07:46:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (1999.12.13.),  33-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 7:53


Felszólalások:   29-33   33-36   37-39      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Burány Sándor frakcióvezető-helyettes úr, Magyar Szocialista Párt. Megadom a szót.

BURÁNY SÁNDOR (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A magyar kormány tagjai külföldi útjaik során a polgári légi közlekedés szolgáltatásait veszik igénybe. Ez kétségkívül költségkímélő, és megfelel a nemzetközi normáknak is.

Október végén azonban nem várt, drámai esemény következett be. (Dr. Dávid Ibolya: Drámai!?) Orbán Viktor repülőgépe Londonban lekéste az Ottawa felé induló járatot. A késés miatt csak a miniszterelnök és szűk kísérete indulhatott azonnal tovább. A kormányfő nem késlekedett a Malév szigorú bírálatával. "Fel kell nőnie a vállalatnak ehhez a feladathoz, és rendet kell teremteni. Semmilyen technikai magyarázatot nem lehet elfogadni ebben az ügyben." - jelentette ki akkor Orbán Viktor miniszterelnök úr. A kijelentésnek meg is lett a következménye: három Malév-vezetőt felmentettek. Azt hihetnénk ezek után, hogy a miniszterelnök bár szigorú, de igazságos, egyforma mércével mér kormánytagot és polgárt egyaránt. Mint kiderült azonban, erről nincs szó. Hadd idézzek fel néhány esetet ennek alátámasztására.

A miniszterelnök úr egy másik útja során a gépen közölték a menetrend szerinti járat utasaival, hogy nem New York-ban, hanem Washingtonban szállnak le. A váratlan kitérő miatt az utastársak jelentős késéssel érkeztek meg. Nincs adat arról, hogy emiatt hányan késték le csatlakozásaikat. Nincs adat arról sem, hogy a kormány bárkit felelősségre vont volna a polgárok késedelme miatt. Kevésbé jártak rosszul azok a polgárok, akik már induláskor értesültek a várható késésről.

Így jártak például Deutsch Tamás kényszerű útitársai is. Sem ők, sem a Malév munkatársai nem készültek fel arra a váratlan rövidzárlatra, hogy a miniszter otthon hagyja útlevelét. Mit volt mit tenni, az utasok és a személyzet türelmesen megvárta, hogy a kormány, saját hatáskörben, kiengedje az országból Deutsch Tamást. Nincs információnk arról, hogy a polgárok késése miatt felelősségre vontak-e bárkit is. Arról viszont van információnk, hogy nemrégiben a moszkvai járat is késve szállt fel. A polgárok akkor Martonyi János külügyminiszter úrra vártak két és fél órát.

A legújabb fejlemény, hogy Katona Kálmán miniszter Stockholmig kísérte a kormányfőt, majd az első járattal visszatért Budapestre. Mint a miniszter úr kifejtette, máskor nincs alkalom nyugodt beszélgetést folytatni a kormányfővel. (Derültség az MSZP soraiban.) Ezzel a kormány a konferenciabusz után feltalálta a konferencia-repülőgépet is, egyúttal létrehozta a világ egyik legdrágább miniszterelnöki tárgyalóját. Nem tudom, hogy a repülőgépen megtartott kormányülések rendszeressé válnak-e - már csak a nyugodt légkör miatt is -, mellesleg, a polgárok pénzén szárnyakat adva a miniszteri vágyaknak. De az is lehet, hogy a következő koalíciós tárgyalás is a felhők felett zajlik le Orbán Viktor és a szintén sokat repülő Torgyán József között.

Összegezve:

1. A kormány költségkímélésből utazik polgári járatokkal, de a fedélzetet használni kormánytárgyalónak: pazarló megoldás.

2. A kormány kettős mércével mér. Szigorú felelősségre vonást követel, ha maga késik, de szava sincs akkor, ha miatta késnek a polgárok.

Ezért a szocialisták konstruktív javaslata a következő. (Közbeszólások a Fidesz soraiban.) A kormány haladéktalanul szálljon le a földre! Tudjuk, hogy ehhez a feladathoz fel kell nőni, és rendet kell teremteni. Semmilyen technikai magyarázatot nem lehet elfogadni ebben az ügyben.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Megkérdezem, hogy a kormány nevében kíván-e valaki válaszolni az elhangzottakra. Igen, megadom a szót Manninger Jenő államtitkár úrnak.

MANNINGER JENŐ közlekedési, hírközlési és vízügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban igaza van, a kormány tagjai a menetrend szerinti járatokat használják, és valóban úgy, ahogy a menetrend szerinti járatok utasaival, előfordulnak különböző események, és azok az események adódhatnak abból, hogy késik egy gép, mint ahogy előfordult több esetben, és előfordul az utasokkal is.

Amiket ön elmondott, azok nem aktuálisak, mint a felszólalása tárgyában jelezte, hisz több esetben megválaszoltuk már azokat itt, a parlament termében is. De elismétlem önnek a lényegét, mert úgy látszik, hogy nem ismeri az adatokat, nem ismeri a tényeket.

Tehát amikor a kormány tagjainak a gépe máshová szállt, mint ahova eredetileg tervezték, így a köztársasági elnök úr, a miniszterelnök úr esetében, akkor ez a külföldi fél kérésére történt, és ezért történt az, hogy a gép máshová érkezett meg. Maga a miniszterelnök úr is szenvedő alanya volt egy ilyen változásnak, amikor nem az eredeti célállomáson szállt le a gép.

Ami pedig Martonyi miniszter urat illeti, ott is rosszul tájékoztatták, mert nem Martonyi miniszter úrra várt a Malév-gép, hanem a Malév-gép várakozott Moszkvában, és a miniszter úr, látva, hogy a bécsi gép késik, ezért a várakozó Malév-gépre szállt fel. Tehát sajnos nem igaz a hír, alapvetően félretájékoztatták, vagy pedig szándékosan ismételget téves tényeket.

Ami pedig a kormányzati tárgyalásokat illeti, azokról ön is pontosan tudja, hogy a földön történnek. Tény az, és ezt ön tudhatná, talán ha egy átlag magyar állampolgár számára nem is ismert, és tényleg ritka alkalom, hogy a repülőgépen is lehet dolgozni, de lehet dolgozni a repülőgépen is. Valóban így történt, hogy a közlekedési miniszter úr, Katona Kálmán, saját kezdeményezésére, miután megérdeklődte, hogy az adott repülőgépen a helyek egyharmada üres, így egy százszázalékos állami tulajdonban lévő légitársaságra felszállt, és a miniszterelnök úrral másfél órát tárgyalt.

Egyébként azt kell mondanom, hogy nem látunk kivetnivalót abban, hogy egy szombat délelőttöt a miniszter úr így használ fel. A magyar államnak gyakorlatilag egyetlen fillérjébe nem került, és az utazást, úgy, ahogy egyébként mások, nagyon sokan, munkára használták fel, tehát mondhatom azt, hogy a köz ügyeit szolgálták, még ha valóban ritka és egyedi alkalomról is van szó. Tehát a kormány nem fog repülőgépre szállni. Ön nyilván sokat utazik, és láthat másokat is dolgozni repülőgépeken.

Megváltozott a kormányzati stílus; gondolom, nem azt az időt sírja ön vissza, amikor kormányzati repülőgép volt, nem azt, amikor esetleg vadászatok vagy ivászatok között döntötték el (Derültség a Fidesz soraiban.) a kormányzati ügyeket, hanem a kormány és a miniszterelnök úr a kormányüléseken tárgyal, és ezen kívül minden olyan eseti alkalommal, amikor lehetőség van fontos ügyek megtárgyalására, és fogja ezt tenni a következő időszakban is. Nyilván ez a repülőgépes tárgyalás egyszeri alkalom volt.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(15.20)




Felszólalások:   29-33   33-36   37-39      Ülésnap adatai