Készült: 2024.05.15.02:23:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2009.11.10.), 320. felszólalás
Felszólaló Dr. Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  320  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONTRÁT KÁROLY (Fidesz): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az Alkotmánybíróság 144/2008. AB-határozata megállapította, hogy a bűnügyi nyilvántartásról és a hatósági erkölcsi bizonyítványról szóló 1999. évi LXXXV. törvény több rendelkezése alkotmányellenes, erre tekintettel e rendelkezéseket 2009. június 30-a napjával megsemmisítette. A bűnügyi nyilvántartási rendszerről, az Európai Unió tagállamainak bíróságai által magyar állampolgárokkal szemben hozott ítéletek nyilvántartásáról, valamint a bűnügyi és rendészeti biometrikus adatok nyilvántartásáról szóló 2009. évi XLVII. törvény június 30-án hatályba lépett, amely a bűnügyi személyes adatokat tartalmazó nyilvántartások rendszerét új elvi és szakmai alapokra helyezte.

Az előttünk fekvő törvényjavaslat célja, hogy ezzel összhangban szabályozza azokat a munkajogi tárgyú és más ágazati törvényeket, amelyek munkavégzésre irányuló jogviszony létesítéséhez, illetve valamely bejelentéshez vagy hatósági engedélyhez kötött tevékenység gyakorlásához a bűnügyi nyilvántartásban kezelt adatokkal igazolható feltételt írnak elő.

A törvényjavaslat módosítja azokat az ágazati törvényeket, amelyek munkavégzésre irányuló jogviszony létesítését vagy fenntartását kizárják olyan személy tekintetében, aki büntetett előéletű, egyes meghatározott foglalkozástól eltiltás hatálya alatt áll, járművezetéstől eltiltás hatálya alatt áll, vagy a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól már mentesült, ám az adott jogviszony létesítésének és fenntartásának kizárása a mentesülését követően meghatározott ideig még indokolt. A törvényjavaslat rendelkezései eddig a pontig támogathatók is. Amennyiben a törvényjavaslat semmi másról nem szólna, semmi okunk nem lenne arra, hogy ne támogassuk a kormány előterjesztését.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-képviselőcsoport szakmai kabinetjei áttekintették azt a 75 - még egyszer mondom, 75 - ágazati törvényt, amelyet a kormány 185 oldal terjedelemben módosításra javasol a tisztelt Országgyűlésnek. Tették mindezt annak ellenére, hogy a minisztérium képviselői a bizottságokban pusztán technikai jellegű módosításnak minősítették a kormány javaslatát. Sajnos évek óta rossz tapasztalataink vannak az úgynevezett salátatörvényekkel kapcsolatban. Erről a Házban már több alkalommal több törvényjavaslat kapcsán elmondtuk az ellenvéleményünket. Számos esetben előfordult, hogy a kormány technikai, illetőleg jogharmonizációs indokokra való hivatkozással olyan módosításokat csempészett a törvényjavaslatba, amelyek semmiféle összefüggést nem mutattak az előterjesztés tárgyával, témájával. Nyilván nagy erre a kísértés olyan esetekben, amikor egy ilyen nagy horderejű vagy nagy számú törvényt nyit meg a kormány, köztük kétharmados törvényeket is.

Ha végigtekintjük a jelen törvényjavaslat által módosítani javasolt törvények hosszú listáját, a kormány indítványában a vízi közlekedéstől a szerencsejáték-szervezésig, a bírósági végrehajtástól a hegyközségekről szóló szabályozásig mindent megtalálunk. Köztük vannak olyan törvények is, olyan törvények módosítását is javasolja a kormány, amelyeknek átfogó - még egyszer mondom, átfogó - módosítása jelenleg fut a parlamentben. Ilyen az úgynevezett Hjt., a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény módosítása, amelybe jelen törvényjavaslat rendelkezései beépíthetők lettek volna, és amelynek tárgyalását négypárti egyeztetések, és úgy tudom, egyetértés is megelőzte, illetőleg kísérte.

(17.30)

Vagy másik példaként említhető a közoktatásról és a felsőoktatásról szóló törvények módosítása, amely szintén szerepel a napirenden. Nem meglepő, hogy a közoktatási törvény olyan rendelkezéseit is érinti a törvényjavaslat, ami a bűnügyi nyilvántartással nincs összefüggésben. Abban valószínűleg valamennyien egyetérthetünk pártállástól függetlenül, hogy a bűnügyi nyilvántartásnak semmi köze nincs ahhoz, hogy a felsőoktatási intézmények gazdasági tanácsainak tagjai részére ki adhat utasítást, és ki nem adhat utasítást. Mint ahogy annak sincs semmi köze a bűnügyi nyilvántartáshoz, hogy megismételt delegálás esetén a gazdasági tanács tagjával ki létesíti a megbízási jogviszonyt.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A számos támogatható és előremutató rendelkezés mellett álláspontunk szerint éppen az a baj ezzel a törvényjavaslattal, hogy másról is szól, mint amiről kellene. Jól tudjuk, hogy egy salátatörvény formájában sokkal áttekinthetetlenebbek a törvénymódosítások. A legnagyobb jóindulat és körültekintés mellett is elkerülhetik a figyelmünket olyan rendelkezések, amelyek elfogadása a későbbiekben problémát okozhat. Éppen ezért frakciónk nem támogatja a T/11004. számú előterjesztést.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  320  Következő    Ülésnap adatai