Készült: 2024.09.23.03:17:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2012.06.11.),  51-57. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:19


Felszólalások:   45-50   51-57   57-63      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Ház! Pál Béla és Nemény András, az MSZP képviselői, interpellációt nyújtottak be az emberi erőforrások miniszteréhez: "Kinek ad Erzsébet?" címmel. Nemény András képviselő urat illeti a szó.

(14.40)

DR. NEMÉNY ANDRÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Valami nagyon nincs rendben az állami üdültetést szervező Erzsébet-programmal. Vagy úgy is mondhatnám, hogy több mint kínos az, amit az állami üdülési alapítvány tervez idén nyárra a szociálisan rászorulók, az iskolások számára ennek a programnak a keretei között. Az alapítvány ugyanis olyan áron kínálja a kedvezményesnek nevezett üdülést, amit ugyanazokon a nyaralóhelyeken támogatás nélkül is el lehet érni.

Nézzünk néhány, a sajtó által feltárt konkrétumot! Az állami támogatás nélkül 49 ezer forintba kerülő nyaraláshoz az Erzsébet-program keretében 45 ezer forint önerőt kell az igénylőknek kifizetniük. A hivatalosan 120 ezer forint értékű üdülés költségéből így 70 ezer forint állami támogatást valaki eltüntet. Na de ki? Kihez is ilyen jó Erzsébet? Egy másik esetet nézve, a nemrég állami kezelésbe vett balatonberényi üdülőtáborban eddig 3 ezer forintért nyaralhattak a gyerekek. Ma 18-22 ezer forintot kérnek el az iskolásoktól. Az ingatlan önkormányzattól való átvételekor azt ígérték, hogy nem változik semmi, csak a fenntartó személye.

Tisztelt Államtitkár Úr! Önök nem mondtak igazat sem nekünk, sem a szülőknek, de sajnos még a gyermekeknek sem. Amikor pedig országgyűlési képviselőként, a munkánkat végezve bementünk az ingatlanokat fenntartó Human-Jövő 2000 Kft. irodájába, hogy megkérdezzük a nyaraltatás feltételeit, csak Orbán Viktor képe mosolygott az egyik íróasztalról ránk, az ügyintézők már nem mosolyogtak, ők nem voltak kedvesek. Kisebb pánikrohamot kaptak, majd bezártak minket egy üres irodába, aztán a kommunikációs igazgatóért kiáltottak. Persze, ő sem válaszolt nekünk, de nem válaszolt az újságíróknak és az érintetteknek sem. Mint ahogyan a gazdasági miniszternek feltett kérdésemet is továbbhárította az államtitkár a másik minisztériumra, önökre.

Persze, értem én, hogy senki nem vállalja a felelősséget, hiszen nehéz is megmagyarázni a megmagyarázhatatlant. De azért öntől is megkérdezem, és ha kell, majd a miniszterelnök úrtól is meg fogom kérdezni, hogy miért kerül többszörösébe az állami nyaralás, mint a valóságban. Ki nyúlja le a pénzt? Ki futtatja Erzsébetet? A program névadója, Szent Erzsébet a történelem tanúsága szerint arról volt ismert, hogy ínség idején megnyitotta az éléskamrákat a szegények számára. Önök pont az ellenkezőjét teszik: olyanoknak juttatnak forrásokat, akiknek nincs erre szükségük, és olyanoktól vesznek el, olyanokat csapnak be, akik rászorulnának a támogatásra.

Ez a program méltatlan a névadójához. Vagy önök tényleg be akarják bizonyítani, hogy minden szentnek maga felé hajlik a keze? Tényleg olyan országot akarnak, ahol pár ember fölözi le a hasznot az élet minden területén, legyen szó útfelújításról, termőföldről vagy éppen a pihenésről? Az MSZP nem ilyen országot akar, és 2014 után meg fogja változtatni ezt az irányt.

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára, Rétvári Bence fog válaszolni. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Interpellációjának alaposságával és stílusával kapcsolatban hadd tegyek az elején két megjegyzést. Egyrészről nincs olyan, hogy állami üdülési alapítvány, Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány van, már nagyon régóta. (Felzúdulás az MSZP soraiban.) Az önök ideje alatt is így volt, már akkor is így hívták, akkor sem sikerült önöknek megtanulni.

A másik pedig: a stílusra szerintem igencsak jellemző, hogy Árpád-házi Szent Erzsébetről egyrészt az irgalmasság cselekedeteit idézi, másrészről pedig olyan szófordulatokkal él, hogy ki futtatja Erzsébetet. (Közbeszólás az MSZP soraiból. - Wittner Mária: Anyád! Ez nem kommunista párt.) Úgy gondolom, ez a stílus azért mégis csak önmagáért beszél.

Kinek az érdeke az, amit ön itt most elmond a parlamentben? Hiszen egy olyan programról beszélünk, egy olyan üdülési programról, szociális juttatási programról, amely az adófizetőknek egyetlenegy forintjába sem kerül. Hiszen egy olyan programot tudtunk meghirdetni, és eddig 2 milliárd forintnyi pályázatot meghirdetni, amely ilyesfajta költségvetési teherrel nem rendelkezik. Az ön interpellációja, az ön felszólalása azoknak az érdekét szolgálják, akik eddig ezt a pénzt kivitték az országból, most pedig ez itt marad, Magyarországon belül, és arra tudjuk felhasználni, hogy egyrészről fogyatékkal élők, másrészről nagycsaládosok, harmadrészről különböző szociális intézményben dolgozók, negyedrészről pedig nyugdíjasok nyaraltatását, üdültetését, táboroztatását támogassuk.

Ön tehát, amikor az Erzsébet-programot támadja, egy olyan programot támad, amely kifejezetten a "mindenki nyer" alapra épül. Hiszen olyan emberek tudnak tízezres nagyságrendben elmenni nyaralni, akik korábban nem tudtak elmenni; az államnak ez egy forintjába nem kerül; és állami tulajdonban lévő üdülők pedig nem üresen konganak, hanem minél nagyobb telítettséggel tudnak benne magyar nyugdíjasok vagy fiatalok egyaránt táborozni vagy üdülni. Tehát az ön interpellációjából, hogy úgy mondjam, kilóg a lóláb, hogy mindenképpen ezeknek a nemzetközi cégeknek az érdekét szolgálja. Azért támadja az Erzsébet-programot, hogy visszaálljon az a rend, amikor 23 milliárd forint nyereséget lehetett kivinni évenként az országból ahelyett, hogy ennek egy jó részét szociális üdültetésre fordíthatnánk.

Maga az Erzsébet-program egy teljesen újszerű európai megoldás a társadalmi szolidaritás növelésére. Mint mondottam volt, ilyen korábban nem volt, és minden forint, minden fillér ebből a programból, ami eredményként jelentkezik az Erzsébet-utalványok forgalmazásából, egy az egyben ilyesfajta szociális üdültetésre, ilyesfajta jóléti intézkedésekre fordítódik, a közjót szolgálja ahelyett, hogy privát nyereségként elhagyná az országot. Mint mondottam volt, már 2 milliárd forintot sikerült kiosztanunk.

Pár számot hadd mondjak önöknek, hogy az MSZP-s fordulat kiket fosztana meg az üdülés lehetőségétől. Az üdültetési pályázatra eddig 100 ezer pályázat érkezett, 75 ezer fő részesül várhatóan támogatásban, önerőt eddig 49 ezren fizettek be, és le is foglalták 25 ezren az üdülésüket. Ez teljesen új, ilyen program korábban nem volt, mind mondottam volt; 66 üdülő vesz részt a programban, ebből 46 a Human-Jövő, tehát a kormányzat tulajdonában áll, további 20-at pedig civil szervezetek javasoltak. Pontosan az a célunk, hogy az állami vagyon gyarapodjék és ne csökkenjen, ne kifussanak az országból ezek a bevételek, hanem az állami tulajdonban lévő üdülők állapota azáltal is jobbá váljon vagy gyarapodjon, hogy van bennük forgalom, éppen ezért jut pénz a felújításukra. Ezzel körülbelül, ha számolunk, akkor 30 ezer forintos támogatás és 10 ezer forintos önerő mellett mehetnek nyaralni, üdülni emberek, 4-5 éjszakát tudnak eltölteni ekkora árból. Azt hiszem, ez igencsak versenyképes, elő- és utószezonban pedig több mint egy hét is lehet.

Ami az Erzsébet-táborokat illeti, több mint 10 ezer gyermek számára biztosítjuk ezt a lehetőséget, a kísérők száma körülbelül 1000 fő, eddig 7 ezren fizették be az önerőt, amelynek nagysága 1000, 5000 vagy 10 000 forint, az illető szociális helyzetétől függően. Ez egy hatnapos tábor, teljes ellátással, napi ötszöri étkezéssel, felügyelettel, sport-, kulturális és egyéb programokkal. Ha kiszámolja ön, egy háromgyermekes család egyhetes üdülése az Erzsébet-program keretében 35 ezer forintból oldható meg. Ennél olcsóbbat, kedvezőbbet igencsak nehezen tudnak találni. Úgyhogy ne próbálja meg különböző módon, össze nem hasonlítható számokkal bebizonyítani, hogy az Erzsébet-programmal rosszul járnak!

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Ön azt mondta, hogy ha az MSZP fog 2014-ben hatalomra kerülni, megváltoztatja ezt az irányt. Hát, lelkük rajta! (Közbeszólás az MSZP soraiból: Szégyen.)

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelettel köszöntöm képviselőtársaimat.

Kérdezem Pál Béla képviselő urat (Zaj, közbeszólások.) - de mielőtt kérdezném, kérem a türelmüket -, kérdezem Pál Béla képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

PÁL BÉLA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Hát, államtitkár úr, ha én minősíteném az ön hozzászólását, akkor azzal kezdeném, hogy hetet-havat összehordott. Azt gondolom, önöknek áll legjobban érdekükben, hogy megvizsgálják, mi van az Erzsébet-program körül, mert nem fújja a szél a harasztot (Nagy zaj és derültség a kormánypárti frakciókban.), vagy nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél - köszönöm szépen -, nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél, mondja a magyar közmondás. Ezt kérem majd beszámítani az időmbe.

Kedves Államtitkár Úr! Arra a kérdésre, amely úgy szólt, hogy hogyan lehet az, hogy 43 ezer forintot fizet be vagy 45-öt a család, majd pedig 120 ezerért kapja az üdülést, az igaz, hogy hozzá kapja azt a 75 ezer forint értékű csomagot is, amit önök..., egyébként piaci alapon 47 ezer forintba kerülne. Ez hogyan fordulhat elő? Különben a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány ugyanúgy a magyar adófizető állampolgárok pénzéből gazdálkodik, tudtommal a kormány is, mint ahogy a kormány által létrehozott más intézmények is.

Úgyhogy, kedves államtitkár úr, azt javasolnám, hogy vizsgálják meg ezt a programot. Egyébként a mi időszakunkban egymillióan részesültek ebben a programban. Nem tudjuk elfogadni a válaszát, mert nem arra válaszolt, amit a kérdés tartalmazott.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban. - Közbeszólás ugyanott: Úgy van.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem tisztelettel az Országgyűlést, elfogadja-e a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 201 igen szavazattal, 84 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: "Kit akarnak tíz év múlva hazahívni?" címmel. Z. Kárpát Dániel képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   45-50   51-57   57-63      Ülésnap adatai