Készült: 2024.05.07.16:10:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2012.04.23.),  185-188. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:   181-184   185-188   189-192      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár asszony válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Ékes Ilona, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Milyen teendői vannak a magyar kormánynak az emberi jogok területén az elkövetkező két évben?" címmel.

Ékes Ilona képviselő asszonyt illeti a szó.

ÉKES ILONA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Először is engedjék meg, hogy elismerésemet fejezzem ki Balog Zoltán társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkárnak és csapatának, amiért az ENSZ emberi jogi tanácsa Genfben egyhangúlag elfogadta az emberi jogok helyzetéről szóló magyar jelentést. A tanács nyitott ellenőrző eljárás keretében négyévente minden országot átvilágít, a vizsgálat célja pedig az emberi jogok különféle területeinek áttekintése az adott államban.

Az elismerés azért is kiváltképp indokolt, mert bizony vannak hazánkban erős nemzetközi kapcsolatokkal felvértezett jogvédő szervezetek, amelyek különböző árnyékjelentéseikkel 2011-ben, a magyar kezdeményezésre elfogadott európai romastratégia évében nagyobb aggodalommal fordultak az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez, mint 2006-ban a felfüggesztett jogállam, a rendőri brutalitások időszakában. Mindezek ellenére szeretném megköszönni minden civil szervezet munkáját, hiszen nekünk valóban nem a jogtipró szocialista kormány kell hogy mércét jelentsen, és ez különösen is igaz az emberi jogok területén.

Az ENSZ-eljárás első fordulójában tavaly ismertették a magyar jelentést, amelyhez 148 ajánlás érkezett. Ezeket megvizsgálva Magyarország úgy döntött, hogy 122-t elfogad, míg a vitatottak megtárgyalására ősszel a második fordulóban került sor, majd a tagállamok szavaztak a beszámolóról, és egyhangúlag fogadták el azt. Értesüléseim szerint a hozzászólók különösen méltányolták a civil szervezetekkel való együttműködést a jelentés elkészítése során. Az államtitkárság tájékoztatása szerint a kormányzat továbbra is bevonja az ajánlások átültetésébe az adott kérdésekben érintett csoportokat és szervezeteket.

Kérésem az államtitkár úrhoz, hogy röviden foglalja össze azon eljárások tartalmát, amelyekkel kapcsolatban Magyarország úgy döntött, hogy elfogadja azokat. Továbbá kérdezem, hogy a magyar kormánynak, esetlegesen a törvényhozásnak milyen feladatai lesznek az elkövetkező két évben az elfogadott ajánlási pontok átültetéséből következően.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Valóban komoly elismerést jelent hazánk számára, és Balog államtitkár úr munkáját is dicséri, hogy az ENSZ emberi jogi tanács illetékes munkacsoportja 2011 őszén egyhangúlag fogadta el a magyarországi emberi jogok helyzetéről készült végleges jelentést.

A jelentéshez a tagállamok az alábbi témakörökben fogalmaztak meg ajánlásokat - egy elég hosszú sort tudok mondani a képviselő asszonynak -: nemzetközi emberi jogi egyezményekhez való magyar csatlakozás, nemzeti emberi jogi intézmény felállítása, nemek közötti egyenlőség, a nők, a hátrányos helyzetű csoportok és a fogyatékkal élők helyzetének javítása, a családon belüli erőszak és a házastárs általi nemi erőszak megelőzése, a rasszizmus és a gyűlölet bűncselekmények elleni küzdelem, az emberkereskedelem elleni fellépés és ezen bűncselekmények áldozatainak a védelme, a roma kisebbség helyzetének javítása, a gyermekek jogainak védelme, a fogva tartottak elhelyezési körülményei és a migránsok, a menekültek helyzete. Az ajánlások a diszkrimináció, az egyenlőtlenség, a faji indíttatású, a nőkkel, gyermekekkel szembeni erőszak megelőzésére, leküzdésére és szankcionálására vonatkozó intézkedések meghozatalára, illetve megerősítésére irányultak.

A következő négyéves beszámolási időszakban Magyarországnak kötelezettsége áll fenn arra, hogy az elfogadott ajánlásokat végrehajtsa. Ez elsősorban az ajánlásokban megfogalmazott intézkedések megtételét kívánja majd meg, ami többek között magában foglalja a jogszabályok, ezen belül törvények megalkotásának a szükségességét is, hiszen például vállaltuk azt, hogy csatlakozni fogunk számos nemzetközi egyezményhez, és ezeket az egyezményeket törvénnyel kell majd itt a parlamentben kihirdetni.

A civil szervezetek bevonásával kapcsolatban jelzem, hogy a kormány 2012 első negyedévében javaslattevő, véleményező és tanácsadói tevékenységet végző testületként létrehozta az emberi jogi munkacsoportot, amelynek elnöke a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár.

(16.30)

A munkacsoport emberi jogi kerekasztalt fog működtetni, amelynek célja, hogy konzultációt folytasson az emberi jogok magyarországi érvényesülését vizsgáló civil szervezetekkel, érdek-képviseleti és szakmai szervezetekkel, tovább ajánlásokat fogalmazzon meg a munkacsoport tevékenységével, feladataival összefüggésben.

Köszönöm szépen a türelmet. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   181-184   185-188   189-192      Ülésnap adatai