Készült: 2024.09.20.01:26:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

156. ülésnap (2011.12.19.),  11-14. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:19


Felszólalások:   7-10   11-14   15-18      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tóbiás József képviselő úr, az MSZP részéről, szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett: "2011" címmel. Parancsoljon!

TÓBIÁS JÓZSEF (MSZP): Köszönöm, elnök úr. "Nem azért dolgozott-e az elmúlt nyolc évben a társadalom, hogy soha többé ne legyen olyan kormányfője Magyarországnak, aki nyugodtan kijelentheti: rajta kívül nincs más alternatíva. Aki ezt állítja, az nem kormányozni akar, hanem uralkodni." Ezt Orbán Viktor mondta 1998. április 9-én.

A napirend előtti felszólalásomnak azért a címe a "2011", hiszen ő maga mondta februárban, hogy a megújulás éve lesz Magyarországon ez az év. Ha mérleget akarunk vonni, akkor egyértelműen látható, hogy politikai értelemben, tény és való, megújult Magyarország, mármint pártpolitikai értelemben. Mindent, ami az elmúlt húsz év társadalom által közösen összerakott demokráciájából még megvolt, önök felszámolták. Önök megszüntették mindazt, ami Magyarországon a nemzeti bizalom indexe volt, hiszen olyan önálló hatalmi ágaknak, mint az Alkotmánybíróság, teljes felszámolása látható; most az egyházügyi törvénynél még éppen az utolsókat rugdossa ez a testület, januárban már erre se lesz esélye, hogy ezt megugorja, hogy kimondja egy törvényről, hogy alkotmányellenes.

Mindazoknak a köztisztviselőknek, akik becsülettel szolgálták hazánkat, megköszönték azzal ebben az évben, hogy indokolás nélküli kirúgással lehetővé tették, hogy bármikor, bármilyen szubjektív okokra felmondjanak nekik.

A magánnyugdíjpénztárakról már nem is akarunk beszélni, hiszen számos olyan, egymásnak ellentmondó nyilatkozatot tettek az elmúlt évben, hogy hogyan kívánják megvédeni minden pénztári tagnak a vagyonát. Ez ott tart, hogy jelen pillanatban már nem lesz vagyonuk. Tehát hogyha mindig a Fideszre kell bízni a nemzeti vagyon megőrzését, akkor nagy bajban van Magyarország.

Nemzetközi bizalom tekintetében is egy teljesen megújuló kormányt és országot látunk, hiszen jószerivel Magyarország páriává válik jelen pillanatban az Európai Közösségben, és higgyék el, ez nem más, mint az a bizalom, az a kiszámíthatóság és az a jogbiztonság, amit önök ebben az évben felszámoltak.

Nincs más lehetőség, mint hogy jelen pillanatban önöket kérjem meg, tisztelt fideszes képviselőtársaim, hogy önök ne a kormányfőjüktől féljenek, önök a választóiktól tartsanak, és féljenek attól, hogy kiüresedik a demokrácia, és vele mindannyian, a politikai berendezkedése sérül Magyarországnak. (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból.) A demokrácia, bármennyire gyenge, bármennyire védtelen, ha a politikai táborok, függetlenül attól, hogy értékalapon miként gondolkodnak, de képesek egységben nemzeti érdekeket megjeleníteni, akkor az sikerrel, eséllyel szolgálhat, minden más esetben végletesen megoszt.

Önök nem kooperálnak nem csak a politikai térben, önök nem kooperálnak Magyarország érdekében, márpedig tudvalevő, a XX. század történelme egyértelműen igazolja, hogy azok a nemzetek, amelyek bezárkóznak, amelyek önmagukról hiszik, hogy felkent prókátorai annak, hogy megváltsák a világot, eltűnnek. Önök most épp ezt veszélyeztetik.

Nyitni kell, tisztelt fideszes képviselőtársaim, önöknek a felelőssége a nyitás, nyitni az emberek valós érdekeinek a megjelenítésére, nem az önökéért, nem a kormányfőéért, hanem Magyarországért.

Ez már, ami az elmúlt év utolsó negyedévében zajlott, már nem Magyarország érdekében zajlik. Önök már rég elveszítették azt az iránytűt, amely lehetőséget adott volna arra, hogy azzal a lehetőséggel, amellyel önöket felruházták a választók, éljenek. Önök jelen esetben éppen visszaélnek ezzel a lehetőséggel.

Még nem késő visszafordulni, tisztelt képviselőtársaim, még nem késő úgymond presztízsvesztés nélkül, őszintén új alapokra helyezni Magyarországon mindazt, ami mindannyiunknak érdeke, hogy egy sikeres, a válságokat jól kezelő, a belső politikai és gazdasági kiszámíthatóságot megteremtő politikát folytassanak.

Szeretném végezetül egy görög történetíró, Thuküdidész mondását önöknek felolvasni, azért, mert néhány száz, ezer évvel ezelőtt elmondott mondatai önöknek ma teljesen adekvátak - nem százezer, hanem száz, kötőjel, ezer, tehát hosszú időtávról beszélek, államtitkár úr (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból.) -: a hatalom valamennyi megnyilvánulása közül az önmérséklet a legnagyobb hatású. Önök az elmúlt évben ebből megbuktak. Önmérsékletből, tiszteletből, mások véleményének a tiszteletben tartásából önök megbuktak. Van még esélyük pótvizsgázni; nem sok.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon! (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: 8 év!)

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Frakcióvezető-helyettes úr! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ön az MSZP jövőképét most abban vázolta föl, hogy vissza kell fordulni. Én nem tudom, hogy hogyan találhatnánk bármilyen olyan történetírót vagy bármilyen állami vezetőt az előző több ezer évből, aki bármikor is a jövőképet sikeresen vázolta föl úgy, hogy vissza kell fordulni. Én úgy gondolom, hogy a visszafordulás semmiféleképpen nem jelent Magyarországnak jövőképet és kiutat abból a helyzetből, amibe került.

A demokrácia felszámolásával kapcsolatban vissza kell hogy utasítsam képviselő úrnak a felszólalásait, hiszen pontosan az Alkotmánybíróság idei döntései, amelyek közül kettőt ön is idézettet - többet nem idézett a mai napon, de amiből kettőt idézett -, pont azt bizonyítják, hogy Magyarországon működik a demokratikus kontrollmechanizmus.

Önök azt mondták nagyon sokszor, itt a parlamentben is, éjszakai vitákban, hogy a Fidesz feltöltötte több ütemben a saját pártkatonáival az Alkotmánybíróságot, most pedig arra hivatkoznak (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Ők már szakértők lettek!), hogy ugyanez az Alkotmánybíróság semmisíti meg ezeket a törvényeket. Tehát én egy eléggé erős ellentmondást érzek aközött, hogy Fidesz-pártkatonákkal lenne tele az Alkotmánybíróság, ami rájuk nézve sértő, hiszen itt nyilvánvalóan azért szerintem mindenki számára elismerten nagy jogászi múlttal, akár tudományos, akár gyakorlati jogászi múlttal rendelkező emberek vannak az Alkotmánybíróságban; tehát ellentmondás van aközött, hogy pártkatonák vannak ott, és ezek az emberek közben megsemmisítik azokat a törvényeket, amelyek eléjük kerültek volna.

Ami a nyitás politikáját jelenti, képviselő úr, azért nem lehet azok mellett a tények mellett elmenni szó nélkül, hogy ennek a kormánynak igenis volt nyitáspolitikája, hiszen ez a kormány volt az, amely megállapodott a Bankszövetséggel és megállapodott a szakszervezetekkel is.

Önök azt mondják, hogy óriási tömegek vannak, és a tömegek szavát hallja meg a kormány. Ezeket a tömegeket egyelőre nem látjuk, teljesen objektíven nézve, akár az időközi választások eredményét nézve (Dr. Ujhelyi István: Az MTV-t nézed!), akár az MSZP, az LMP pártrendezvényeit nézve, azt a tömeget mi még nem látjuk, azt a kritikus tömeget, amely ezt jelezné. Lehet, hogy ön valahonnan érzi, de valahogy sem a számok, sem a választási adatok, sem a közvélemény-kutatási adatok, sem pedig az önök pártrendezvényei nem ezt mutatják. Az, hogy a kormányzat meg tudott egyezni a legnagyobb társadalmi szereplőkkel akár pénzügyi kérdésben, akár a munka törvénykönyvével kapcsolatban, azt jelenti, hogy ez a nyitottság és ez a konszenzusképesség megjelent a kormányzatban, és erre igenis vannak bizonyítékok.

A nyugdíjak kapcsán a nyugdíjak értékállósága egy olyan tény, amit szerintem kevés európai ország tud elmondani. Ön is tudja, Romániában 15 százalékos nyugdíjcsökkentés volt, Görögországban szintén a nyugdíjak értékállóságát veszélyeztették, Olaszországban, Portugáliában egyaránt a nyugdíjakkal kapcsolatos visszalépés volt.

Magyarországon a nyugdíjaskosárnak megfelelően értékálló maradt a nyugdíjak értéke. Kevés európai uniós ország tudja azt elmondani, hogy a nyugdíjasok számára a kifizetések nemcsak hogy garantálva lettek, nemcsak hogy nem lettek csökkentve, nemcsak hogy nem lettek olasz vagy más módon az egyéb juttatásaik megnyirbálva, hanem növelve lettek. Melyik az a nemzetgazdasági ágazat, mutasson egy olyan nemzetgazdasági ágazatot, képviselő úr, ahol az inflációval megfelelő mértékben nőttek a bérek, ahol nemcsak hogy a béreket megtartották, hanem a béreket emelni tudták.

Pontosan a nyugdíjjal kapcsolatos intézkedéseink azt a célt szolgálták, hogy míg másoknak, mondjuk, a versenyszférában... Nekem nagyon sok ismerősömnek a pénteki bére az úgy szublimált az elmúlt években, hiszen azt mondták, hogy vagy ott marad a munkahelyén, és akkor a 20 százalékos bércsökkentést el kell hogy szenvedje, vagy pedig elbocsátják. Nyilván a többségük azt választotta, hogy ott marad.

(13.40)

A nyugdíjak esetében Magyarországon, és ez a kormány nyugdíjpolitikájának köszönhető, nemcsak hogy megmaradt az értéke, de nőtt is a nyugdíjak összege, pontosan azzal a nyugdíjaskosár-inflációval, amit a korábbi törvények garantálnak. De ugyanígy, ha visszafordulnánk ezen az úton, amit ön mondott, akkor vissza kellene fordulnunk abból a 42 ezer új munkahelyből, ami létrejött, vissza kellene fordulnunk abból, hogy az államadósság-csökkentés útjára léptünk, amire Magyarországon kívül csak Svédország volt képes ebben az évben. De ugyanígy vissza kellene fordulnunk abból, hogy nemzetgazdasági szempontból fontos vállalatok, mint a MOL vagy a Rába, a nemzeti vagyont gyarapítsák, és általában is átláthatóak legyenek a pénzügyek; vagy vissza kellene fordulnunk abból, hogy 2004. május 1. óta soha nem sikerült a hiányt 3 százalék alá vinni, csak most. Akkor vállaltuk, 2004. május 1-jén vállaltuk, azóta nem sikerült ezt megtennünk, csak most tettük meg.

Még egy gondolat: hadd mondjam el képviselő úrnak, a válságban nagyon sok tényező ronthatja egy ország megítélését. Erről az előző napirend előttiben Cséfalvay államtitkár úr már szólt, hogy mik ezek a tényezők. De Magyarországon van egy tényező, ami nem az államadósságtól függ, nem az önök korábbi tevékenységétől függ, és ez a kormányzat tudja azt biztosítani, ez pedig a politikai stabilitás, egy parlamenti politikai stabilitás. Sok más országban külön nehézség, külön kockázat, külön veszélyességi tényező az, hogy a parlamenten belüli erőviszonyok, a folyamatos torzsalkodás miatt, a kormánykoalíción belüli ellentétek miatt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a kormányok nem tudnak fontos lépéseket meghozni. A politikai stabilitás Magyarországnak versenyelőny.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   7-10   11-14   15-18      Ülésnap adatai