Készült: 2024.04.26.10:59:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

295. ülésnap (2013.07.04.),  120-129. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:28


Felszólalások:   112-119   120-129   130-137      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Pálffy István, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Miként támogatja a Szakemberek az Etikáért szervezet a magyar alaptörvényt?" címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki válaszadásra. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét.

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Igen.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő úr.

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Néhány hete a magyar alaptörvény védelmében nemzetközi kampányt indított a Szakemberek az Etikáért, a Profesionales por la Ética spanyol társadalmi szervezet. Ez a nem kormányzati, tehát NGO-kampány elsősorban az alaptörvény házassággal, család- és életvédelemmel kapcsolatos elemei mellett áll ki. Hangsúlyozták, hogy a férfi és a nő között létrejövő hagyományos házasság a társadalmi stabilitás alapja, és ez nemcsak vallási meggyőződés kérdése, hanem társadalmi tény is.

A kampányhoz már csaknem 70 társadalmi szervezet csatlakozott, valamint öt kontinens 50 országából 5 ezer személy írt támogató levelet a magyar kormánynak. De nemcsak gratuláltak a család és az élet védelméért való határozott kiállásért, kiállásunkért, hanem bátorítottak is a további küzdelmekre. A nyilatkozattal fontosnak tartották a nemzeti szuverenitás melletti kiállást is kifejezni, hiszen az alkotmány megvédése nyilván abból a szempontból is fontos, hogy az EU egyik ország alaptörvényébe való beleszólása precedens lehet a későbbiekre és a többiekre nézve; lásd Tavares-jelentés.

De maradva a Szakemberek az Etikáért szervezetnél: a magyar kormány és a Fidesz-KDNP fellépését az élet és a család védelme érdekében a szervezetek mindegyike meghatározó jelentőségűnek tartja, és magukat is képviselve érzik általa.

Kérdezem, tisztelt államtitkár úr, hogy milyen súlyt képvisel a nemzetközi közvéleményben a Profesionales por le Ética, a Szakemberek az Etikáért szervezet megnyilvánulása, véleménye.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Valóban ritkaságszámba megy, hogy egy ország mellett - bárhol is legyen az a világon - 50 másik országból 66 civil szervezet, mögöttük 5 ezer jelentős, sok esetben véleményformáló ember is kiáll, és elmondja a véleményét, vállalva a konfliktusokat is. Magyarországot sokan támadták, de ennyire összefogottan, ilyen sok országból, ilyen sok szervezet, ilyen jól szervezetten nem lépett fel sem Magyarország mellett, sem Magyarország ellen, tehát ha a számosságát nézzük, akkor valószínűleg ez a legnagyobb véleménycsoport a magyar alaptörvény, a magyar jogszabályok változásával kapcsolatban, a Szakemberek az Etikáért csoport.

Azt jól láthatjuk mindig az újságokban, hogy amennyiben egy baloldali vagy liberális kötődésű újságról van szó, abban az esetben, ha a jobboldal mellett áll ki valaki, akkor az nyilvánvalóan szakmaiatlan, fanatikus, jelentéktelen szervezet - ezt állítják róla -, míg ha egy háromfős világszervezet megszólal a kormányzat ellen, akkor címlapokon hozzák, hogy egy igazi, súlyos és szakmai érvekkel megtűzdelt vélemény került nyilvánosságra Magyarországgal szemben.

(18.00)

Itt azonban a számosság igencsak beszédes, hiszen ilyen széles körű összefogást nem láthattunk más esetben. Jól mutatja ez is azt, hogy itt, a Magyarországgal kapcsolatos vitában egyfajta politikai vita, értékvita dúl, ami sok más országban is előfordulhat jobb- és baloldal között. Ez olyan vita, amit a magyar kormány mindig is vállalt, hogy értékek ütköznek egymással. Vannak, akik egyetértenek a magyar kormány értékeivel idehaza és külföldön, a magyar parlamentben is van, aki támogatja, van, aki ellenzi. Nincs ez másként más országokban sem. De semmiképpen nem olyan vitáról van szó, ami jogállami vita lenne, ami kétségbe vonná, hogy Magyarországon a törvények uralkodnak, vagy hogy az alapvető emberi jogokat és a demokráciát tiszteletben tartják, ami például sok esetben a baloldal vádjaiban szerepel.

Az igazi vita, a valós vita pontosan a civil szervezetek által is megjelölt vita, hogy milyen értékek mentén politizálunk. De semmiképpen nem az, hogy a demokráciához és a jogállamhoz mi a hozzáállásunk, hiszen azt Magyarországon a mostani kormány és ezek a törvények is megerősítették.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Viszonválaszra megadom a szót Pálffy István képviselő úrnak.

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Kérem szépen, hogy csatornázzák egybe azokat a támogató kiállásokat, amelyek védelmükbe veszik a magyar alaptörvényt, és jelenítsük meg ezeket. Korábban már nem egy ilyen megnyilvánulásnak lehettünk tanúi. Emlékeznek a skót nemzeti érzelmű politikusokra, a keresztény írekre, a baráti litvánok is kifejezték támogatásukat, lengyel barátaink jöttek el Lengyelországból, együtt vonultak itt a civilekkel, a békemenettel kimutatni a támogatásukat. Mert ha valakik, akkor a lengyelek tudják, mi a szolidaritás ereje. Vagy éppen keleti keresztény hívek és támogatók vették védelmükbe az alaptörvényt, a család és a házasság meghatározását. Az ukrajnai pátriárka és már görög keleti és ortodox vezetők is kiálltak mellettünk. Tehát kérem szépen, hogy vonultassuk fel a hagyományos keresztény értékeket erősítő alaptörvény támogatóit, hogy nyomatékkal mutathassunk példát Európának.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Valóban fontos, képviselő úr, szerintem is kiemelni jó pár szervezetet ebből a listából, hiszen Magyarországot sokan sokszor vádolják alaptalanul cigányellenességgel, romaellenességgel, ugyanakkor itt például egy hasonló demográfiai adottságokkal rendelkező bolgár szervezet is Magyarország mellett foglalt állást, amelyik az egyik legnagyobb cigány jogvédő szervezet Bulgáriában. De szintén az a Love Bridge Bulgária is Magyarország mellett foglalt állást, amely a cigány gyermekek képzésével és integrációjával foglalkozik.

Szintén Magyarország mellett foglalt állást a European Center for Freedom and Justice (sic!). Ez egy olyan jogvédő szervezet, amely a strasbourgi székhelyű Európai Emberi Jogi Bíróság előtt indít eljárásokat, tehát a legteljesebb mértékben tisztában van az európai értékekkel, az Európa Tanács keretében a jogszabályokkal az alapjogok védelmében. Ez is Magyarország mellett foglalt állást, ugyanúgy, mint akár horvát barátaink vagy a European Large Families Confederation, tehát a nagycsaládosok európai konföderációja, és még hosszan lehetne sorolni a szervezetek nevét.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   112-119   120-129   130-137      Ülésnap adatai