Készült: 2024.09.19.14:42:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

227. ülésnap (2009.10.06.), 279. felszólalás
Felszólaló Ivanics Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:42


Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IVANICS FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Hogy Katona Tamás államtitkár úrnak is válaszoljak: akkor nem megfelelő a jelen költségvetés a Fidesz számára, bár örülnék, ha erre mondana valamilyen jogi hivatkozási alapot, hogy hol van az, miszerint ezt kell mondani a költségvetésre, hogy megfelelő vagy nem megfelelő.

Többek között azért nem megfelelő a költségvetés, mert sok mindent figyelembe vesz, speciel az embereket nem veszi figyelembe, hogy azoknak milyen lehetőségeik vannak, és hogyan tudják megállni a helyüket a vitában.

Érdekes volt hallani a mai nap során, hogy a honvédelmi költségvetések hogyan és miképpen alakulnak, de kérdezem én, hogyan számíthatunk azokra a katonákra, akiknek az ország védelme a feladatuk, a lehető legnagyobb áldozatot is vállalva, hogyha őket nem becsüljük meg eléggé, ha ezt nem tudjuk visszaigazolni a fizetési számlájukon is. Lehet, hogy nem a legjobb pillanat a válság idején erről beszélni, de azt gondolom, hogy ilyen szempontból a honvédelem kivételezett terület, rájuk jobban oda lehetne figyelni.

De ugyanilyen az a kérdés, hogy hogyan figyelünk oda az emberekre, hogyan figyelünk oda azokra, akik a településen jobban szeretnének tevékenykedni. Már beszéltem arról, hogy az önkormányzatoktól elvonják a fejlesztési forrásokat, ehelyett 4,2 milliárd forintot tettek be a költségvetésbe a nehéz helyzetben levő önkormányzatok támogatására. Ezt pályázati alapnak szánják. Ez nem megfelelő összeg, hiszen nem nagyon tudja kiváltani azt a több tízmilliárdos alapot, amit egyébként elvonnak.

Hogy a költségvetés miért nem megfelelő, igazolja az is, amit az ÁSZ véleményében olvashatunk, nevezetesen, hogy a költségvetés nem tudja, hogy milyen a forintárfolyam. Nem tudom, hogy milyen volt a tervezési körirat, és hogyan volt abban meghatározva a devizaátszámítás, de pontosan lehet azt tudni, hogy van minisztérium, ahol 242 forinttal számolják az euróárfolyamot, és van olyan, ahol 270 forinttal. Hogy lehet így egységes költségvetésről beszélni?

Reggel a miniszter úr azt mondta, hogy a költségvetés előkészítése pontosan zajlott, mindent megterveztek; majd a következő mondatában azt mondta, hogy igaz ugyan, hogy nem ismertek minden bevételi számot. Ma már a vitában kiderült, hogy több olyan módosítás is jön, ami már hibákat tartalmaz. Tehát a költségvetés tárgyalásának első napján kiderült, hogy a számok nem igazak; innentől nem igaz az, amit a miniszter mondott, hogy pontosan tudtak tervezni.

Összefoglalásképpen csak annyit szeretnék mondani a "megfelelő" vagy "nem megfelelő" kategóriára, hogy ha az ÁSZ-t hallhattuk, akkor ők azt mondták, hogy nem tudták rendesen ellenőrizni ezt a költségvetést, mert nagyon-nagyon kevés idejük volt rá, kevesebb, mint általában a kevés idő, mert évről évre mindig kevés idejük van. Ezért tehát több okból is azt lehet mondani, hogy komoly zavarok vannak. Arra nem kaptam még választ, hogy miért kell ezt nekünk november 30-áig megcsinálni, miért nem volt jó az a plusz két hét, ami egyébként a vélemények alapján nem is tenne rosszat az egyeztetéseknek, ha össze tudnánk hozni.

Ha így vizsgáljuk a költségvetést, azt mondhatjuk, hogy nem megfelelő. Nem megfelelő, mert gyakorlatilag az ÁSZ jelentése alapján is több ponton feszültséget tartalmaz. A minisztériumi tervezések szintjén feszültséget tartalmaz. Az európai uniós források felhasználásánál, a különböző irányító hatóságoknál feszültséget tartalmaz. Nem én mondom a feszültség szót, hanem magában az ÁSZ-jelentésben szerepel.

Tehát ha nézzük, akkor sok minden mondható. Lehet, hogy a válságos időszakban a feszültség egy teljesen természetes dolog, de úgy gondolom, hogy ennél azért jobbat kellene. Korábban is többször elhangzott, most is felmerült: e helyett a költségvetés helyett egy teljesen más szemléletű, új gondolkodású költségvetés kell, amely újjáépítheti az országot, ami elkezdheti azt, amit önök tönkretettek hét éven keresztül, ami helyrehozhatja azt, amiben Magyarország vesztett.

Sok olyan vélemény lát napvilágot, amelyben azt látjuk, hogy a magyarok pesszimistábbak, mint az európai országokban általában (Tatai-Tóth András: Ezért ti sokat tettetek! - Zaj. - Az elnök csenget.) Nagyon köszönöm, hogy bevallja Tatai képviselő úr, hogy sokat tett a kormány ezért, mert azokkal a hazugságokkal, a pluszkifizetésekkel, az átverésekkel, az éjjel-nappal való hazugságokkal bizony napról napra rontanak a helyzeten. A kormány azzal, hogy hivatalában marad, napról napra az emberek pesszimizmusát táplálja. Elvesztik a hitüket abban, hogy egy normális országot lehetne építeni, elvesztik a hitüket abban, hogy van értelme a véleménymondásnak. Elmondták az emberek a véleményüket a tavalyi szavazáson, a szociális népszavazáson, és elmondták a véleményüket idén júniusban világosan, egyértelműen: ebből a kormányból nem kérnek.

Ehelyett önök görcsösen kapaszkodnak a karfába, nem merik elengedni. Nem tudom, mitől félnek, bár azt gondolom, félnivalójuk van rendesen, hiszen amik rendre kiderülnek különböző frakcióvezetői munkatársakról, képviselőkről, ha csak végignéznénk, hogy mennyi ember jár bíróság környékén, akkor azt láthatnánk, hogy van mitől félniük. De inkább emelt fővel hagyják el a termet, inkább emelt fővel hagyják el a kormányzati székeket, mert akkor lehet jövője Magyarországnak! Ha az emberek mondják ki a véleményt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), lehet, hogy sokkal rosszabbul járnak. Gondolkodjanak a költségvetés visszavonásán!

Köszönöm. (Demendi László: Ez nem méltó.)

(21.10)




Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai