Készült: 2024.09.20.06:52:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

206. ülésnap (2012.06.25.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:14


Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Schiffer András képviselő úr, az LMP részéről: "Következmények nélküli ország" címmel. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! "Mindenekelőtt fel kell tárnunk az igazságot az elmúlt évek kormányzati visszaéléseivel kapcsolatban. Csak a felelősség megállapítása és a felelősök jogállami elszámoltatása állíthatja helyre a törvénybe vetett bizalmat." - írja az önök kormányprogramja. És ilyen ígéreteket '90 óta hall a magyar társadalom, kezdve az első szabad választások, a tavaszi nagytakarítás ígérete óta, akkor, amikor az akkori győztesek megígérték például a Next 2000-rel fémjelzett vagyonátmentési visszaélések kivizsgálását.

Az 1994-es és '98-as győztesek megígérték, hogy a különböző privatizációs visszaéléseknek utánanéznek, a magyar emberek viszont azt tapasztalták, hogy ebben az országban szabadon szét lehet hordani a közjavakat, meg lehetett fosztani a közösségeket a kultúrotthonoktól, szociális intézményektől, sportpályáktól, föl lehetett dúlni az ország természeti erőforrásait.

A 2002-es ellenzéki ígéretek sem voltak másabbak, hiszen volt ígéret arra, hogy fölül fogja az akkor hivatalba lépő MSZP-SZDSZ-kormány vizsgálni az egykori állami gazdaságok tulajdonjogának megváltoztatására irányuló szerződéseket, amelyek 2001 nyara és 2002 májusa között jöttek létre. Kaptunk egy Keller Lászlót.

(13.20)

2010-ben a 2010-es választások előtt attól volt hangos a sajtó, hogy a megelőző kormány miféle mutyikat csinált kormányzati negyed, autópálya-építések, 4-es metró, Margit híd és egyéb pénzelfolyások körül. Ma itt vagyunk két évvel a kormányváltás után, és nem tudunk többet ezekről az ügyekről, hacsak azt nem tekintjük többletinformációnak, hogy például a Margit híd körüli különböző visszás ügyletek kapcsán fölbukkant egy Közgép nevezetű cég is. Éppen ezért kezdeményezte az LMP azt, hogy álljon föl egy Közgép-Strabag-vizsgálóbizottság, nézzük meg valóban nemcsak az elmúlt két év, hanem az elmúlt tíz év visszás közbeszerzési ügyleteit.

Az önök kormányprogramja 44. oldalán az áll, hogy az elmúlt nyolc év egyetlenegy kormányzati döntése sem maradhat titokban, ezért minden adatot, információt, szerződést nyilvánosságra kell hozni. Ehhez képest ma ugyanúgy kell pereskedni, és ugyanúgy meg kell küzdeni a titokerdővel, ha nem nagyobb titokerdővel, mint a korábbi kormányzati ciklusban. Budai államtitkár úr - most már mint agrárállamtitkár és nem elszámoltatási biztos - szintén titkos záradékok mögé bújik.

A kormányprogramjuk 45. oldalán az szerepel: csődbe vinni, meglopni, becsapni egy országot, egy várost, egy falut vagy akármilyen közösséget következmények nélkül ne lehessen. Bravó! Ehhez képest fideszes városok úsznak az adósságcsapdában, fideszes önkormányzatok kerültek teljesen lehetetlen eladósított helyzetbe. Ilyen a következmények nélküli ország. A magyar embereknek joggal támad olyan érzésük, hogy az elmúlt húsz év politikai elitjének nem érdeke az elszámoltatás, nem érdeke a tiszta közélet, hiszen a felhők felett a különböző oligarchacsoportok összeérnek. A rendszerváltás óta foglya a magyar politika a különböző oligarcháknak, a különböző - hogy az önök kifejezésével éljek, hiszen nem szeretik az oligarcha kifejezést -, politikához közel álló magyar tőkés csoportoknak.

Úgy tűnik, hogy az önök részéről az elszámoltatás egy soha véget nem érő kampány. Amikor éppen egy újabb megszorító csomag készül, akkor megcsörgetik a bilincset az elmúlt kormányzati ciklus szereplői feje felett, de önöknek éppúgy, mint az önök elődeinek sem érdekük az, hogy tiszta viszonyok legyenek ebben az országban. Ma a magyar embereket az érdekli, mi a garancia arra, hogy egy kormány - akár önök, akár egy következő kormány - becsületesebb lesz, megóvja a közvagyont, és gondos gazda módjára gazdálkodik az ország és a helyi közösségek vagyonával.

Erre nem az elszámoltatási kampányok és a handabandázás a megfejtés, hanem az, ha nem lesznek többet zárt ülések az önkormányzatokban, ahol zárt ajtók mögött lehet elhordani a közösség vagyonát; ha nem lehet titkos záradékok mögé bújtatni a különböző állami földbérlet-pályázatokat; ha a közbeszerzési pályázatok rögtön összehasonlíthatóvá válnak a beadással egy időben a nyilvánosság számára, ha megvalósul a közösségi tulajdon hatékony védelme. Ezek a garanciák és nem az üres handabandázás.

Önök azt is írták a kormányprogramjuk 44. oldalán: sokan érzik úgy, a leváltott kormány egy bűnszervezethez hasonlít, amely fosztogatott és szétesett a korrupciótól. Az elmúlt nyolc évben az állami és kormányzati szervek maffiaszerű működését hallottuk és tapasztaltuk. Sokan hiszik azt, hogy garanciák híján csak a szereplők változtak az elmúlt két évben.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP és a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Budai Gyula államtitkár úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Urak, Hölgyek! Nagyon szépen köszönöm Schiffer Andrásnak, hogy végre lehetőséget kapok a parlament plenáris ülésén, hogy az elszámoltatással kapcsolatban néhány dolgot elmondjak önnek. Előtte azért engedje meg, hogy fölhívjam a figyelmét (Novák Előd közbeszól.), nem szoktam semmilyen titkos záradék mögé bújni, és rosszak az információi, még egyelőre elszámoltatási kormánybiztos is vagyok, tehát ebben nem igazán jól tájékozott a képviselő úr.

De azért nézzünk néhány számot, amivel önöknek mindig problémája van, és nem a tényeket, hanem ezeket a politikai lózungokat hangoztatják itt a parlamentben. Az elmúlt közel két évben 53 ügyben indult nyomozás, olyan ügyekben, amelyeket mint kormánybiztos jómagam indítottam. Ezekben a nyomozásokban olyan előző kormányhoz tartozó kormánytagok nevei szerepelnek, mint Gyurcsány Ferenc. Persze, nem vindikálom el a jogot öntől, hogy az egyik följelentő ön volt, a másik csak én. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Gratulálunk! - Dr. Vadai Ágnes tapsol.) Ez azért az igazsághoz hozzátartozik. Szabó Pál, a volt közlekedési miniszter, Juhász Ferenc, Szilvásy György, illetve sorolhatnám az államtitkárokat is, csak néhányat mondok: Fekszi Márta, Fapál László, Markó Andrea, és még a sor egész számos. Ezek a személyek mind-mind az előző kormányzat jeles képviselői voltak, és az elmúlt nyolc évben sokat tettek azért, képviselő úr, hogy ez az állami vagyon, amelyet önök nem találnak, eltűnt szőrén-szálán.

Mondanék önnek néhány nagy ügyet, hátha azért az emlékezete megvilágosodik. Például az MNV Zrt. Off-shore ügyeiben jelen pillanatban Kocsis István, a volt BKV-vezér ellen is folyik az eljárás; a moszkvai kereskedelmi központ, Malév Zrt. privatizációja, képviselő úr, sukorói telekcsere. Aztán, hogy a kíváncsiságát kielégítsem a nagy állami gazdaságokkal kapcsolatban, valamennyi állami gazdaságot - a 2004-es kormányhatározat alapján amit a Medgyessy-kormány privatizált -, mindet átvizsgáltuk. Négy esetben indítottunk büntetőeljárást, de vizsgáljuk a LEADER-t mint pénzelnyelő programot, illetőleg vizsgáljuk a HM-mel kapcsolatos vesztegetési ügyeket, a lakáscseréket, az egészségügyi készletgazdálkodás ügyeit. (Dr. Vadai Ágnes közbeszólására:) Igen, képviselő asszony, és vizsgáljuk az ön férjének, a Parking Kft.-nek is a megbízási szerződéseit, hogy megnyugtassam. (Dr. Vadai Ágnes: Nyugodtan.) Tehát nem kell idegeskedni, előbb-utóbb abban az ügyben is célt fogunk érni.

Tehát tisztelt képviselő úr, ezek az ügyek és ezek a számok mindezek alapján azt mutatják, hogy valóban az elszámoltatás jó ütemben halad, az elszámoltatás abba az irányba halad, amelyet a kormány meghatározott. És akkor még nem is beszélek a vagyonkezelő vezérigazgatójának kétes ügyeiről, jelen pillanatban négynél tartunk, háromban gyanúsítottként szerepel; Sukoró; moszkvai kereskedelmi központ; Fradi-pálya privatizációja, és a bábolnai Ménesbirtok vonatkozásában már vádirat került benyújtásra, illetőleg a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság tárgyalja; illetőleg vádelőkészítésben van Gyurcsány Ferenc és Juhász Ferenc ügye.

Képviselő úr, önnek az elmúlt két évben rengeteg lehetősége lett volna, hogy ezekben az ügyekben megszólaljon vagy bármit is tegyen. Önök nem tettek semmit, sőt az általam kezdeményezett kettő darab vizsgálóbizottság, a Malév-Budapest Airport és a Volánbusz vonatkozásában is nemhogy részt vettek ebben, hanem hogy úgy mondjam, tevékenyen abban működtek közre, hogy ezek a vizsgálóbizottságok ne úgy működjenek vagy ne úgy álljanak föl, ahogy kell. Illetőleg a MÁV-vizsgálóbizottság vonatkozásában is, amelyet szintén mi indítottunk el, önök nemhogy hozzátettek volna, hanem semmilyen olyan konkrétummal nem szolgáltak, ami esetlegesen föltárta volna a MÁV-val kapcsolatos törvénysértéseket. (Dr. Schiffer András közbeszól.)

Képviselő úr, és nemcsak ügyekről tudunk beszélni, hanem effektíve konkrét összegekről is tudok önnek beszélni. A Péti Nitrogénművek vonatkozásában a vizsgálat eredményeképpen 23,5 milliárd került visszafizetésre a Fejlesztési Bankhoz. Az IKR Zrt.-nél 6,2 milliárd forint került visszafizetésre, az Omninvest 2,5 milliárdot fizetett vissza még az előző kormány által nyújtott támogatásból, és sorolhatnám a kisebb, 500 milliós, egymilliárdos tételeket, amit ennek a kormánynak sikerült visszaszerezni; és ez a kormány volt, amely megakadályozta, hogy az előző kormány által kötött szerződések ne menjenek teljesülésbe.

Képviselő úr, önnek joga és kötelessége, hogy részt vegyen ebben a munkában. Azt gondolom, hogy tevékenyen vegyen részt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai