Készült: 2024.09.19.18:03:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2012.03.12.),  11-18. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:05


Felszólalások:   7-10   11-18   19-22      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Vona Gábor frakcióvezető úr, a Jobbik részéről: "Akié a föld, azé az ország" címmel. Parancsoljon!

VONA GÁBOR (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! 2014 tavaszán a magyar föld megvédésére az Európai Uniótól kapott moratórium lejár, és a jelenlegi Országgyűlés abban a szégyenben leledzik, hogy ennek a további védelemnek a jogszabályi hátterét mind a mai napig nem alkottuk meg. Ez azért is szörnyű, mert több kormánypárti nyilatkozatról hallhattunk az elmúlt időszakban, ami azt sugallta, hogy ebben van azért a kormánypárti képviselők körében szándék. Mondanék is hármat, amivel egyébként egyet tudok érteni, ha csak a kommunikációs szintet nézzük.

Kezdjük mindjárt Orbán Viktor miniszterelnök úrral, aki kijelentette, hogy amíg ő a miniszterelnök, addig külföldi magyar földtulajdont nem fog szerezni. Egyet lehet ezzel érteni? Természetesen. Turi-Kovács Béla a hétvégén egy földvédő mozgalmat hirdetett, és azt mondta, hogy sok mindenben lehet kompromisszumot kötni, de a föld kérdése nem alkukérdés. Ezzel is egyet lehet érteni; mint ahogy egyet lehet érteni V. Németh Zsolt államtitkár úrral is, aki Lakitelken - mondhatjuk azt nyugodtan, hogy hazai pályán - az aggódó gazdák kérdésére azt mondta, akik a földtulajdon kapcsán érdeklődtek, idézem szó szerint: "Vagy feloldjuk a földmoratóriumot, vagyis hagyjuk, hogy a külföldiek megszerezzék a földtulajdont, vagy kilépünk az Európai Unióból."

Hölgyeim és Uraim! Itt elhangzott az igazság: vagy a föld, vagy az Európai Unió. Ez a valódi kérdés, és én nagyon sajnálom Turi-Kovács Béla képviselőtársamat, mert attól tartok, hogy őt baleknak fogják használni - nem a föld megvédése lesz az ő feladata az elkövetkezendő időszakban, hanem ennek az imitálásának a szerepét kapta meg ő a kormánypártoktól. Mert mi a helyzet jelen pillanatban? Miközben vészesen közeledik 2014 tavasza, alaptörvényben a magyar földet nem védjük. Talán emlékeznek még a kormánypárti képviselők, önök név szerint szavazták le annak idején az alaptörvény vitájában az erre irányuló jobbikos javaslatot, és végül az alaptörvényben mindössze annyi maradt, hogy a termőföld a nemzet közös öröksége. Ugye, önök sem gondolják, hogy ez vissza fog tartani bárkit a külföldiek részéről a magyar föld megszerzése szempontjából? Persze önök azt mondták, hogy majd a dán modell alapján földtörvényben fogják megvédeni a magyar földet, ez volt a hitegetés. Azt kell mondanom, hogy a dán modellre épülő földvédelmi földtörvény-koncepció két sebből is vérzik, mondhatnám azt is, hogy két sebből elvérzett.

(13.30)

Az egyik az, hogy ez egy feles törvény. Hiába alkotnak önök egy viszonylag jónak mondható földtörvényt, ha jön egy olyan kormány, amelyik ezt megváltoztatja egyszerű többséggel, akkor onnantól kezdve pikpakk, eladják a magyar földet, és a korábbi állapot visszaállítására szinte semmi lehetőség nem lesz. De legalább látnánk ezt a földtörvényt, hölgyeim és uraim! Tisztelt Országgyűlés! Hát hol van ez a földtörvény? A tavaszi menetrendben nincs benne. 2012 végén akarunk a ciklus egyik legfontosabb törvényével elkezdeni foglalkozni?

A másik seb, amiből vérzik, az pedig az Európai Unió. Mi, magyarok hozzászokhattunk az elmúlt időszakban ahhoz, hogy milyen az, amikor az Európai Bizottság úgymond bizonyos magyar törvények ellen fölemeli a szavát. Szeretném tájékoztatni önöket arról, hogy a dán modellt az Európai Bizottság megsemmisítette. Nincs dán modell többé! Ez azt jelenti, hogy az Európai Unión belül nemzeti hatáskörben a föld védelmére nincs lehetőség. Vagy önök esetleg azt gondolják, hogy a jelenlegi uniós helyzetünkben, a jelenlegi uniós lehetőségeink közepette mi a mostani érdekérvényesítő erőnkkel képesek leszünk arra, ami a dánoknak nem sikerült? Hogy majd most, a jelenlegi helyzetünkben az Unió egyik legfontosabb alapelvével szembe tudunk menni? A tőke szabad áramlásával?

Lehet, hogy így gondolják, de a múlt héten is elmondtam, hogy önök mindig mellékhadszíntereken vigéckednek. Hát ez a fő front! Ez ügyben menjen ki Orbán Viktor Brüsszelbe és Strasbourgba! Hallottak már önök a miniszterelnöküktől egyetlenegyszer is egy felszólalást a magyar föld megvédése kérdésében európai uniós színtéren? Mert én egyet se hallottam.

A helyzet egyre inkább leegyszerűsödik, tisztelt képviselőtársaim. A jelenlegi uniós helyzetben, a jelenlegi uniós keretek között a magyar föld megvédésére nincs lehetőség. Egyre inkább szembesítenünk kell saját magunkat és a magyar társadalmat is azzal az eldöntendő kérdéssel, hogy vagy az Európai Unió tagjai maradunk és lőttek a magyar földnek, vagy pedig kilépünk az Európai Unióból, és talán meg tudjuk védeni a magyar földet. A kettőt egyszerre, együtt nem lehet megtenni. Elhiszem azt, hogy van önök közül sok képviselőben jó szándék arra nézve, hogy hátha sikerül az Európai Unió tagjaként megmenteni a magyar földet. De ez óriási naivitás. Attól tartok, vannak önök között olyanok is, akikben aljasság van, akik azt gondolják, hogy játsszuk el, imitáljuk a földvédelmet, de az Unió tagjaiként önök is érzik, ők is tudják, hogy erre az uniós tagság mellett nem lesz lehetőség.

Hadd idézzem még egyszer Turi-Kovács Bélát: ő azt mondta, hogy ebben a kérdésben nincs alku. Nagyon igaza volt, ebben a kérdésben valóban nincs alku. Akár naivitás vezet a magyar föld elveszejtéséhez, akár aljasság, ebben a kérdésben, ha a magyar földet elveszítjük, nincs bűnbocsánat. És ha a magyar földet elveszejtettük, akkor mindent elveszejtettünk. Akié a föld, azé az ország. És higgyék el, ha ez megtörténik velünk, magyar emberekkel, akkor abban lesz számonkérés. És nem olyan, amilyet önök csinálnak most, hanem valódi számonkérés lesz, testi-lelki értelemben. Erre kezdjenek el felkészülni!

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: A kormány nevében Budai Gyula államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár (mikrofon nélkül): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr!

ELNÖK: Kérem Budai Gyula mikrofonját bekapcsolni! (Dr. Budai Gyula hordozható mikrofont kap.) Parancsoljon!

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr!

ELNÖK: Kérem államtitkár urat, hogy a mikrofonba beszéljen, mert máskülönben fölöslegesen tették elé.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Nagyon szépen köszönöm a figyelmeztetést, hogy lesz valódi elszámoltatás. Én ezekhez nagyon sok sikert kívánok önöknek, de jó lenne, ha ebben nemcsak a parlamentben, hanem a parlamenten kívül is aktívan részt vennének, mert ezen a téren eddig elég halvány teljesítményt nyújtottak. (Zaj a Jobbik soraiban.)

Ugyanakkor az ön által elmondott dolgokkal sok mindenben egyetértek, valóban, akié a föld, azé az ország, de szeretnék a figyelmébe ajánlani egy adatot: a jelenlegi mezőgazdasági megművelésű földek állami tulajdonban lévő része mindösszesen 10 százalék. Tehát 10 százalékot kell a magyar államnak, a magyar kormánynak megvédeni azoktól a félelmektől, amiket ön mondott. (Zaj a Jobbik soraiban.)

Szeretnék mondani önnek néhány dolgot. Úgy gondolom, hogy tisztelettel végighallgattam önöket, megkérem, hogy önök is hallgassanak végig engem. Mi nemcsak szavakban tettünk ezért, hanem a gyakorlatban is. Olyan jogszabályokat fogadtunk el az elmúlt időszakban, amelyek jelentősen hozzájárulnak a föld védelméhez. A parlament 2010-ben megszavazta azt a törvényt, amely szerint az államnak elővásárlási joga van azokra a földterületekre, amelyeket értékesíteni akarnak. Erre mondok önnek egy pozitív példát. Az elmúlt napokban az NFA megakadályozta, hogy 131 hektár föld spekulánsok kezébe kerüljön, mégpedig úgy, hogy élt az állami elővásárlási joggal.

Azt a moratóriumot, amire ön hivatkozik, hogy hamarosan el fog múlni, ez a kormány harcolta ki. Ez a kormány három évet harcolt ki ebben a kérdéskörben, hogy megoldjuk azokat a problémákat, amelyek előttünk vannak. Úgy gondolom, hogy ez a probléma egy élő probléma, és ezért mindent meg kell tenni és meg is fogunk tenni. És szeretném a figyelmébe ajánlani azokat a nagyon fontos dolgokat, amelyek pontosan az ön által elmondottak ellen hatnak. Szeretném emlékeztetni, hogy az Orbán-kormány már 2001-ben felvette a harcot a zsebszerződésekkel szemben, amikor létrehozott egy olyan bizottságot, amelyik a zsebszerződéseket vizsgálta. Sajnálom, hogy a Medgyessy-kormány első intézkedése 2002-ben az volt, hogy ezt a bizottságot megszüntette, és ennek az eredménye, hogy a Dunántúlon közel 1 millió hektár került zsebszerződéssel külföldiek kezére. De mi harcolunk ez ellen. Ezeket a szerződéseket meg kell támadni, és erre nagyon jó esély van.

Úgy gondolom, ugyancsak pozitív példaként mondható el két másik ügy is. Az egyik a dél-borsodi Mariano Kft. ügyében hozott döntés, amely közel 3 ezer állami területet juttatott vissza a Földalaphoz, és erre a területre már pályázat kiírása történt, és a pályázatok elbírálás alatt vannak. Szintén a magyar földért, az állami földért meghirdetett harc egyik nagy állomása a Hubertus Bt.-től visszakövetelt 8 ezer hektár állami terület, amely vonatkozásában a magyar állam pert indított az állami földet nyolcvan évre bérlő tulajdonosokkal szemben. Az elmúlt 18 évben, képviselőtársam, 15 olyan nagy ügyben folytattunk vizsgálatot, ahol konkrétan nyomon követhető és érzékelhető, hogy strómanok, külföldiek szereztek állami tulajdonú földet. Ezek a vizsgálatok eredményesen záródtak le. Ezen vizsgálatok közül hatban folytat a rendőrség büntetőeljárást.

Úgy gondolom, képviselőtársam, hogy mind a kormány, mind pedig jómagam mindent megtettünk azért, hogy az állami földeket megvédjük, és az állami földek azokhoz az emberekhez kerüljenek, akik azt megérdemlik.

Köszönöm szépen. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:   7-10   11-18   19-22      Ülésnap adatai