Készült: 2024.09.21.08:24:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

204. ülésnap (2009.04.21.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Herczog László
Beosztás szociális és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:54


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERCZOG LÁSZLÓ szociális és munkaügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azt hiszem, a kérdés indokoltságát vitatni nem lehet. A szakképzés egyértelműen a jövő záloga, a vállalkozások jogosan várják el, hogy megfelelő képzettséggel rendelkező munkaerő álljon rendelkezésünkre. Ez a jövő kérdése, ez stratégiai kérdés.

(9.20)

A képviselő úr érthetően a források iránt érdeklődött, ezért szeretném a válaszomat erre a kérdésre koncentrálni.

Mi ma a helyzet, milyen lehetőségek állnak rendelkezésre? A kormány 2009. március 11-ei ülésén hozott döntése szerint a 2009. évi költségvetés hiánycéljai elérése érdekében a Munkaerő-piaci Alapban 23 milliárd forint összegű egyenlegjavulást kell elérni. Ez kétségtelenül azt jelenti, hogy az ugyancsak érintett foglalkoztatási alaprészen és rehabilitációs alaprészen kívül a képzési alaprész meghatározó szabad forrásai terhére nem vállalható kötelezettség. A döntés alapján az alapképzési alaprész ez évi decentralizált részének szabad keretére nem vállalható kötelezettség.

Miközben a tárca végrehajtja a kormány döntését, nem állítható, hogy a szakképzés tárgyi eszközeinek fejlesztésére rendelkezésre álló források számottevően csökkennek. Ennek az okai konkrétan, és itt négy esetet szeretnék felsorolni; először: az ez évre tervezett 3 milliárd forintos keretből korábbi kötelezettségvállalás alapján 1,8 milliárd forint már lekötésre került ez évi felhasználással, azaz ez a beruházás az idén megvalósul.

Másodszor: a térségi integrált szakképző központok, a tiszkek változatlan feltételek mellett fogadhatják a hozzájárulásra kötelezettektől a fejlesztési támogatást. Az iskolák és a szakképzésben érintett gazdálkodó szervezetek 2003 és 2008 között 93 milliárd forintot fordítottak e forrásból fejlesztésre, ez évente átlagosan mintegy 15-16 milliárd forint fejlesztési forrást jelent, és ez a lehetőség ebben az évben is rendelkezésre áll.

Harmadszor: az elmúlt hat évben a Munkaerő-piaci Alap képzési alaprészének decentralizált keretéből - ami összesen 26,7 milliárd forint, ahogy ezt a képviselő úr is nagyon jól tudja - a teljes összeg 55 százaléka a gazdálkodó szervezetek, 45 százaléka az iskolák szakképzési fejlesztéseit szolgálta.

Végül negyedszer: ez évben a már kiírásra került TÁMOP-pályázaton 12,3 milliárd forint szerződésekkel már lekötött forrás szolgálja a szakképzés fejlesztését, továbbá a TIOP pályázatán 21,8 milliárd forint áll rendelkezésre a szakképzés infrastrukturális fejlesztésére ez évtől.

Mindezek alapján elmondható, hogy a kormány által zárolt 1,2 milliárd forint elenyésző a szakképzési hozzájárulási kötelezettség terhére megvalósuló, valamint az uniós forrásokból támogatott, ez évben megnyíló mintegy 40 milliárd forint összegű fejlesztési lehetőségekhez képest. A regionális fejlesztési és képzési bizottságok működtetésére pedig a Szociális és Munkaügyi Minisztérium a tavalyi évnél nagyobb összeget biztosít, így a bizottsági munka finanszírozása továbbra is biztosított.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai