Készült: 2024.09.23.03:16:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

293. ülésnap (2013.06.26.),  212-215. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:44


Felszólalások:   208-211   212-215   216-219      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Szávay István, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzetpolitikáért felelős tárca nélküli miniszternek: "Miért nem kapják meg a gyermeküket magyar iskolába járató külhoni magyar szülők a nekik járó oktatási-nevelési támogatást?" címmel. Szávay István képviselő úré a szó.

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Nagyon sajnálom, hogy Semjén miniszterelnök-helyettes úr az elmúlt három évhez hasonlóan most is megfutamodik a válasz elől, de remélem, hogy legalább államtitkár úrtól valami érdemi választ kaphatnak azok, akiknek a nevében most szeretnék felszólalni.

A magyar állam több mint tíz éve támogatja már azon magyar szülőket és családokat, akik az elszakított területeinken magyar iskolába íratják a gyermekeiket, ezzel is segítve, támogatva a magyar iskolákat és hosszú távon pedig a magyar megmaradást elősegítve. A támogatási összeg azonban sajnos a 2000-es évek eleje óta nem változott, ez a mai napig is 20 ezer forint, amelyet kiegészít 2400 forint tankönyv- és taneszköz-támogatás. Természetesen már messze nem annyit jelent ez az összeg, mint a 2000-es évek elején, nem véletlen, hogy a Jobbik már számos alkalommal javasolta, hogy ezt az összeget emelni kellene. Számos magyar szülő, számos magyar család számára azonban még így is érdemi segítségről van szó.

Önök három évvel ezelőtt nemzetpolitikai fordulatot ígértek, ahhoz képest a külhoni magyarok céljaira fordítható összegek érdemben az elmúlt három évben nem emelkedtek. Sajnos, azóta viszont már odáig is eljutottunk, hogy már az eddig meglévő támogatások egy részét is elveszi a Fidesz. Felháborodást és értetlenséget váltott ki az elszakított magyar családok százezreinek körében az a döntés, amellyel nemrégiben az eddigi 22 400 forintos támogatásnak egy részét megvonták, az egynegyedét, és csak 17 200 forintot fognak az érintett családoknak, szülőknek kifizetni. Az indok pedig az volt, hogy a túlzottdeficit-eljárás miatt kellett a Bethlen Gábor Alapnál egy 500 milliós megszorítást alkalmazni, amire persze államtitkár asszony azt mondta, hogy majd utólag valamikor ezt a pénzt meg fogják kapni az érintettek.

Szeretném kérdezni államtitkár úrtól, hogy miért csökken a 13 éve egyébként változatlan összegű oktatás-nevelési támogatás. A Bethlen Gábor Alap, amely számos esetben felesleges, meglehetősen megkérdőjelezhető és kétes szerződéseket és kifizetéseket teljesít, közel egymilliárd forintot tapsol el működésre. Nem tőlük kellett volna-e esetleg ezt a pénzt elvonni, és nem az érintett, egyébként is nehéz helyzetben lévő családoktól? Államtitkár asszonnyal már nemegyszer fordult elő, hogy nem mondott igazat. Az ő szaván kívül mi a garancia arra, hogy az érintettek valóban utólag meg fogják kapni ezt a pénzt?

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Rétvári Bence államtitkár úr a válaszadó.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Képviselő úr maga is ellentmond magának, amikor egyrészről azt mondja, hogy tovább csökkenti a kormány ezeket a támogatásokat, miközben elismerte, hogy ez nominálértéken van tartva, ami természetesen jobb lenne, hogyha növekedne, de az elmúlt években így történt. És mivel Magyarország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól, és nyilvánvalóan itt helyettes államtitkár asszony nem véletlenül mondta, hogy a zárolás után ezeket az összeget nem fogja érinteni, ezért helyettes államtitkár asszony szava szerintem mindenképpen garancia lehet arra, hogy a teljes összegek kifizetésre kerülnek.

Ugyanakkor azért mondjuk el, hogy oktatás-nevelés, intézményrendszer és tanelképzelés szempontjából igen komoly támogatásokat nyújt a kormányzat. Például csak a Bethlen Gábor Alap óriási összegeket, amelyeknek 80 százaléka oktatás területére megy, 13 milliárd forint, hogyha megnézzük az összértékhatárt, a Határtalanul-program 500 millió forintért, a külhoni magyar óvodák éve, a külhoni magyar kisiskolák éve 100-100 millió forint, 500 millió forintot kap a II. Rákóczi Ferenc Főiskola Kárpátalján, 1 milliárd 380 millió forintot a Sapientia Egyetem Erdélyben, 200 millió forintot a középiskolai ingatlanfejlesztés. Ezek mind-mind olyan összegek, amelyek igencsak jelentősek.

Képviselő úr is ott volt a Magyar Állandó Értekezletnek az oktatási és kulturális szakbizottságában, amikor helyettes államtitkár asszony bejelentette ezt a zárolást, és a pedagógusszövetségek ezt ott és akkor megértéssel fogadták.

Képviselő úr szintén pejoratív megjegyzéseket tesz a Bethlen Gábor Alap gazdálkodására, de ugyanakkor ön 2012 májusában többször személyesen is ellenőrizhette a Bethlen Gábor Alap működését, és azóta semmifajta jogi bejelentést nem tett azzal kapcsolatban, hogy itt aggályai lennének az alap működésével kapcsolatban. Ezért kérem, hogy ha átnézte az iratokat, akkor utána ne fogalmazza meg azokat a vádakat, amelyeket ténnyel nem tudott alátámasztani a bíróság, ügyészség vagy a rendőrség előtt.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   208-211   212-215   216-219      Ülésnap adatai