Készült: 2024.09.24.08:46:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2011.12.12.), 230. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:47


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Először is el szeretném mondani, hogy annak idején mi azt a törvényt, amit most módosítunk, támogattuk, megegyeztünk abban közösen, hogy igenis, a sportnak szüksége van végre arra, hogy megfelelő forrásokkal rendelkezzen, és mi is egyetértettünk azokkal az elképzelésekkel, amit akkor a kormánypárt beterjesztett elénk. Ilyen volt például a stadionfejlesztések és a sportlétesítmények fejlesztésének a kérdése is.

A problémát abban látom, hogy azóta egy kicsit megváltozott a világ, és most elég érdekes és furcsa helyzet alakult ki. Mi nem szavaztuk meg azt, hogy most és ilyen sürgősen a Ház elé kerüljön ez a törvény. Azt is megmondom, hogy miért, mert mint említettem, megváltozott a világ, és azóta, amióta elfogadtuk a törvényt, egy teljesen más gazdasági állapotba kerültünk.

Az is érdekes nekem, hogy Varga képviselő úr előző felszólalásában már a kétségeit fogalmazta meg azzal kapcsolatban, hogy valóban, itt megengedheti-e az ország magának jelen pillanatban ezt a törvényt. Azért is érdekes ez, mert Mesterházy Attila egyik nyilatkozatában egyenesen odáig ment, hogy a mostani gazdasági helyzetet elemezve azt mondta, hogy azonnal meg kell vonni a TEK-től a támogatást, és azonnal le kell állítani a sportlétesítmények építését.

Mondta ezt tegnap, ha jól emlékszem rá. Erre ma önökkel együtt, nagykoalícióban az MSZP négyötöddel hozzájárult ahhoz, hogy ezt a törvényt mégis sürgősen tárgyaljuk. Tehát ezek a mondatok és a cselekedetek ismételten, amit egy kicsit álságosnak érzek. Hiszen a Jobbik Magyarországért Mozgalom azért nem járult hozzá ma ehhez a négyötödhöz, mert mint említettem, a gazdasági helyzet a véleményünk szerint most nem engedi ezt meg.

Azt sem értjük, és már itt kezdődik rögtön az első kérdésünk, hogy nem értjük, hogy miért van ez a kapkodás, miért kell most hirtelen benyújtani sürgősséggel ezt a törvényt, miért kell hirtelen, gyorsan elfogadni.

(19.50)

Próbáltuk megérteni az elmúlt napokban, és próbáltunk utánakérdezni. Először az volt a válasz, hogy azért kell sürgősen elfogadni ezt a törvényt, merthogy december 20-ai határidőt említettek, hogy ha addig nem fogadjuk el, akkor el fognak esni a profi sportklubok ettől a lehetőségtől. Akkor azt gondoltuk, hogy minden valószínűség szerint a határidő lejárta előttig, tehát szeptember 15-éig profi sportklubok is benyújtottak pályázatokat, benyújtották az igényüket, csak mivel ezt még akkor az Európai Unió nem fogadta el, ezért jegelték ezeket az igényeket, és majd most akkor egy gyorsított eljárásban elbírálják, ki fogják adni azokat az engedélyeket, hogy elmehessenek a különböző vállalatokhoz.

De mint ma a bizottsági ülésen kiderült, nem ez az indok, hiszen ezek a profi sportklubok nem is adtak be erre vonatkozóan kérvényeket, hanem most azt halljuk, hogy az az indoka ennek, hogy el kell fogadni ilyen nagyon gyorsan ezt a törvényt, mert Brüsszel várja, hogy mi ezt elfogadjuk, és Brüsszel várja, hogy mi visszaküldjük az ő határozatuknak tényleg a törvénybe iktatását.

Ezt megint nem értem. Tehát akkor most Brüsszel határozza meg, hogy azonnal fogadjuk el? Ezt a törvényt el lehetett volna fogadni a saját maga normális medrében, már amennyire normálisnak lehet nevezni az elmúlt több mint másfél év törvénykezési rendjét. Tehát ezt sem érezzük, hogy olyan nyomós indok lenne, ami miatt olyan szinten kellene gyorsan döntenünk erről a törvényről, hogy mondjuk, annyira nagy gondban lennénk, hogy elnök úr sem tudja, mennyi ideje van éppen elmondani ezt az expozét, mert ő is úgy számított rá, hogy sokkal több lesz, hogy például a módosító javaslatokat már most nem lehet beadni az általános vita során - ugye, általában az általános vita végéig lehet beadni módosító javaslatot, nem lehet, mert már lezárult például a módosító javaslatok beadásának a kérdése.

Tehát ezek mind-mind olyan dolgok, amivel véleményem szerint eléggé furcsa ennek a törvénynek az elfogadása. Főleg akkor furcsa, ha megnézzük azt is, hogy mi történt még ebben az időszakban. Ugye, van a törvénynek egy olyan része, ami arról rendelkezik, hogy a támogatási igazolások összértéke mekkora lehet, és itt van egy felsorolás. S van egy olyan rész az e) pontban, ami azt mondja, hogy "tárgyieszköz-beruházás, felújítás, beruházási, felújítási értéke, ideértve a biztonsági követelmények teljesülését szolgáló infrastruktúra-fejlesztést is". És mivel találkozik az ember? Azzal találkozik, hogy hirtelen gyorsasággal a Magyar Labdarúgó Szövetség becsült értéken nettó 669 millió forint értékben kiírt egy tárgyalásos eljárást, egy tendert közbeszerzésre - ami gyorsan megjelent a Közbeszerzési Értesítőben -, ami arról szól, hogy biztonsági rendszerek kiépítését kell elkezdeni, vagyis erre lehet tendert csinálni, ami a stadionokhoz kapcsolódik.

Önök szerint ez a járható út? Mert valóban fel kellene újítani a stadionokat. Valóban tűrhetetlen állapotok vannak egyes sportlétesítményekben. Valóban nem lehet kivinni esetleg a feleségünket, mert nem tud elmenni vécére sem. Ilyen lerobbant sportlétesítményeknél az az első feladat, hogy gyorsan 700 millió forint értékben biztonsági berendezéseket építsünk egy romhalmazra? Ez a furcsa itt, hogy rögtön, azonnal ez az első lépés, és nagyon gyorsan, december 27-éig le is akarják zavarni ezt az egészet, hogy itt mindenki jelentkezzen. Gondolom, már megvannak rá az emberek, akik erre jelentkezhetnek. Ezért furcsa az, hogy ilyen gyorsan kell ezt tárgyalni.

A mai napig azt mondom, hogy magával a törvény céljával egyetértünk, azzal azonban nem tudunk azonosulni, és a Jobbik Magyarországért Mozgalom nem is fog abban segédkezni soha, hogy ilyen helyzetben, amikor ma Magyarországon az a tét, hogy az emberek vajon tudnak-e enni, lesz-e világítás, az ország megmenekül-e egy csődhelyzettől, akkor mi súlyos pénzeket költsünk el biztonsági rendszerek kiépítésére romhalmaz stadionoknál például, mert ez is benne van a törvényben, és ahogy nézzük, ez lesz az első lépés, amit önök szeretnének bevezetni.

Aztán elmondták azt, hogy 1800 pályázat érkezett be szeptember 15-éig, és 26,2 milliárd forint értékben. Ezt elmondta most Szalay képviselő úr is, és azt is megtudtuk, hogy ebben nincsenek benne a profi egyesületek. Ha most megint megnyitjuk, akkor ez a 26,2 milliárd forint minden valószínűség szerint még emelkedni fog, és önök sem tudják esetleg, hogy meddig megy föl. Persze tudni fogják, mert hivatalosan ugyan nem korlátozták le ezeket az összegeket, de mindenki tudja azt, hogy ki lett osztva, hogy egyes szakági sportszövetségek mennyi pénzt költhetnek el, és egy 90 milliárd feletti igénynél ez nem is...

A másik az, hogy ha kivezetésre kerülne, mondjuk, ez a társasági adó, akkor gondot jelentene ma a sport részére, mert a szponzoráció leáll. Ezt mondtuk egyébként az elején, ez volt az első nagy aggodalmunk, hogy innentől kezdve azok a szponzori szerződések és azok a szponzorok, akik eddig támogatták a sportot, mondjuk, önzetlenül, le fognak állni ezzel, hiszen sokkal egyszerűbb nekik a társasági adó keretén belül támogatni az egyesületet - és itt jön a következő kérdés, ami szintén itt felmerült akkoriban, hogy hogy fognak ők hirdetni az egyes egyesületeknél, mert a társasági adó ellenértékeként nem kaphatnak reklámlehetőséget.

Most mégis, gondolom, akkor kiskapukkal, hiszen, ha a szponzoráció ennyire leáll, akkor azért ők valahogy meg szeretnék jeleníteni saját magukat, minden valószínűség szerint kiskapukkal, színlelt szerződésekkel ugyanúgy ott lesznek szponzorként, tehát végül is a társasági adón keresztül közpénzből fogják hirdetni saját magukat, ami, megint azt mondom, nem a legmegfelelőbb dolog. De itt jön az, hogy nem kell kivezetni, hiszen azért azzal legyen mindenki tisztában, hogy ha most ezt nem fogadtuk volna el hirtelen... - mert kétség nem fog hozzáférni, hogy önök az MSZP-vel együtt ezt el fogják fogadni. Ha ezt nem fogadnák el most ilyen nagyon nagy lóhalálában, akkor sem azt jelentené, hogy leállt az egész társaságiadó-kedvezmény, hiszen az utánpótlásra, hiszen a működésre, hiszen azokra a dolgokra, amiket már elfogadtunk szeptemberben, és amikre bejöttek a pályázatok, és amely pályázatokat már a szövetségek el is bíráltak, sőt már elkezdik majd kiadni az ehhez szükséges engedélyeket, ezek tovább működtek volna, tehát ez a 26,2 milliárd forint ugyanúgy bejött volna a magyar sportba, vagyis hát amennyi ebből majd realizálódni fog.

Tehát arról szó sincs, hogy ha ezt nem fogadtuk volna el, akkor kivezettük volna. Nem, ha ezt nem fogadtuk volna el, akkor elképzelhető, hogy nem lennének olyan felesleges vagy talán nem is felesleges, de most nem az ország érdekeit tekintve az elsődleges célt szolgáló építkezések, amik lehet, hogy nem kellenének most az országnak, hiszen sokkal fontosabb dolgokra is el tudnánk költeni esetleg azt a pénzt, amit most óhajtunk majd ezzel a törvénnyel lehetővé tenni, hogy elköltsenek az egyesületek, és lehet, hogy egy későbbi időben ez sokkal jobban megoldható lenne az országban.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai