Készült: 2024.04.29.19:11:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2001.11.29.), 96. felszólalás
Felszólaló Dr. Szanyi Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:32


Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZANYI TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Hallgatva itt a különböző kormánypárti felszólalásokat, az emberekben akár azt a benyomást is kelthetik, hogy akkor itt ezzel minden rendben van. Nekem igazából az az egyik félelmem, hogy nagyon kevés konkrétum hangzik el, és ami elhangzik, az is nagyon sokszor pontatlan. Az imént szó volt korrupcióról, mi történt, mi nem történt itt a Házban. Mindenkit szeretnék emlékeztetni, Magyarország nem most, hanem már a nyáron felkerült arra a bizonyos feketelistára, bőven lett volna idő mit csinálni ezzel - a pénzmosásról beszéltem.

Ugyanakkor a kormányoldalról - tényleg fájdalommal kellett megállapítanunk -, legalábbis eleddig, szinte senki nem beszélt érdemben a vidék társadalmáról, illetve a nyugdíjasokról, jóllehet ez az a két jól megfogható réteg, amely az uniós kihívások szempontjából a leginkább veszélyeztetett. Ugyanakkor nagyon sokszor elhangzott az a szó, hogy státustörvény, és én tisztelettel indítványozom ebben a Házban, ezt egyszer s mindenkorra töröljük a szótárunkból, ugyanis pontosan ez a helytelen megfogalmazás az, ami miatt a szomszédaink nem kis aggodalmát, mi több, dühét váltottuk ki, és attól tartok, hogy ilyen felesleges hozzáállással kár borzolni a kedélyeket.

Ezen a ponton egyébként ténylegesen azt kell mondjam, hogy annyi szó esett már erről a kedvezménytörvényről, annak minden létező hatásáról, ugyanakkor ha végignézem itt négy év kormányzati munkáját, majdnemhogy szinte csak ez volt a magyar külpolitika legfontosabb törekvése, ugyanakkor, azt kell mondjam, a valós eredmények pedig annyiban mutathatók ki, hogy ez idő tájt nagyon-nagyon megerősödött a magyarellenesség szomszédaink körében, ezzel szemben a határon túli magyarság, attól tartok, egy árva gramm jó körülménnyel sem gazdagodott.

Hogy a konkrétumokról is beszéljünk: a Magyar Szocialista Párt frakciója ezt a vitanapot nemcsak úgy követi figyelemmel, hogy itt jelen van, hanem úgy is, hogy az interneten nyitott egy site-ot, egy vitafórumot, ahol lehet különböző üzeneteket venni és közvetíteni. Kérem szépen, szeretnék az egyik levélből idézni, amely így hangzik: "Vártam, hogy valaki megkérdezi a miniszterelnöktől, hogy ugyan mit levelez Na staséval. Azt hiszem, ez mindenki számára érdekes lehet, mert nagy a homály körülötte." Hát igen, szóval ezekkel van az alapvető probléma; az emberek ténylegesen nem tudják, hogy a nagy-nagy rózsaszín szavak mögött vajon milyen valós kormányzati cselekedetek vannak.

Azt kell mondjam, a kormányoldal nem beszélt arról, ami pedig a lényeg. Nagy büszkén mondja, hogy lezárt ennyi meg annyi fejezetet. Kérem tisztelettel, és miként? Erről, attól tartok, egy hangot nem hallottunk. Egy kicsit mélázzunk el ezen! A szociális fejezet úgy lett lezárva, hogy azért ott van egy hiányjel, hogy vajon megindul-e Magyarországon a szociális párbeszéd. Egyébként örülök, hogy a kormányoldal elismerte, azért verték szét a társadalmi párbeszédet, mert bizonyos szakszervezeti vezetők a számukra ellenoldalon ülnek.

A környezetvédelem tekintetében bevállaltunk egy csomó mindent - semmiféle nyoma nincs a költségvetésben ezeknek a dolgoknak.

Az energiafejezetet úgy zártuk le, hogy bevállalta a kormány a gáztörvényt még az idénre - nyoma sincsen.

A személyek szabad áramlását úgy zárta le, hogy lemondtunk egy alapelvről, éspedig pont a személyek szabad mozgásáról.

A tőke szabad áramlása fejezetet úgy zárta le, hogy a természetvédelmi területek gyakorlatilag szabad prédát jelentenek a külföldieknek.

A bel- és igazságügyi fejezet lezárásáról annyit, hogy ismereteim szerint ez még csak le sincs zárva, hiszen ahhoz egy miniszteri forduló kellett volna, ami momentán még nem történt meg.

No de, tisztelt Országgyűlés, mi van hátra? A külügyminiszter úr azt mondta, hogy maradt néhány alapvető pénzügyi kérdés. Hát igen, ebben van a lényeg, és attól tartok, hogy az európai uniós csatlakozásunknak közel a fele még a tárgyalások szintjén is hátravan. Hátravan még egy népszavazás és hátravan tulajdonképpen a komplett felkészülés. És ha szabad elmondanom, egyetlenegy hátrány fogja érni az európai csatlakozással a kormányoldalt, egyetlenegy hátrányt szeretnék csak itt most említeni, hogy uniós csatlakozásunkat követően nem lehet majd a közpénzeket a barátoknak leosztani.

Köszönöm szépen a szót. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 

 

(14.20)

 




Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai