Készült: 2024.04.29.19:07:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2001.11.29.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Boros Imre (FKGP)
Beosztás a PHARE program koordinációjáért felelős tárca nélküli miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:30


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BOROS IMRE tárca nélküli miniszter: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy először néhány kétpercesre reagáljak. Ami a SAPARD-előcsatlakozási alapot illeti, nem vesztettünk pénzt - ki kell ábrándítani a képviselő urat. Sajnos ő is kiment - az előbb szóvá tette, hogy a miniszter úr nincs itt -, aki egyébként ebben az ügyben, SAPARD-ügyben pont a kormány megbízásából vidéki helyszínen az egyik irodában tartózkodik.

Sőt, pénzügyi megállapodásunk is van a 2000-es évre, amelynek a pályáztatását jövő év végéig kell megkezdeni. Ez lesz az első decentralizáltan működő, teljes magyar felelősségi körben működő pénzügyi alap. Itt lazaságnak, gyenge pénzkezelésnek helye nincs. Ezért ha egy kicsit több időt fordítunk rá, ez visszatérül abban, hogy mint ahogy eddig sem volt az uniós pénzek magyarországi felhasználásával kapcsolatban semmi kifogás - sem Brüsszelnek, sem belföldön -, ezután se legyen. Sajnos, néhány előcsatlakozásban lévő országot ilyen kifogások már értek.

Az ISPA-t illetően nem vesztettünk egy fillért sem. Időt azáltal vesztettünk, hogy az előző kormány erőltette az autópálya-beruházásokat, az Unió pedig a vasútberuházásokat helyezte előnybe.

Ezeket a projekteket elkészítettük. Sajnos, nem volt mit átvenni, így egy kis ideig eltartott, de a legnagyobb blokkja éppen az elfogadott ISPA-projekteknek a vasút-rekonstrukciók területe.

Egyébként a csatlakozási folyamatunk jó néhány éve, 7-8 éve két síkon folyik. Egyrészt a jogrendszert folyamatosan illesztjük, harmonizáljuk az európai jogrendhez, a parlament elvégzi a saját feladatait, létrehozza azokat a törvényi megoldásokat, amelyekkel az európai uniós ajánlásokat a magyar jogrendbe be lehet illeszteni, sokszor több vitán keresztül, vagy több olvasatban is készülnek ezek a törvények, de alapvetően jól haladnak.

Másrészt a jogrend harmonizációja felveti azokat az intézményi, fejlesztési szükségleteket, amelyek a jobb működtetéshez szükségesek. Ezek meglévő jogalkalmazási intézményeink reformját, átalakítását jelentik egyrészt, másrészt újaknak a létrehozását, annak az összes technikai, felkészülési, képzési és továbbképzési szükségletével együtt. Ezért is hosszú évek óta a legelőször létrejött előcsatlakozási alapnak, a Phare-nak az a fő feladata, hogy az intézményfejlesztési ügyekben részint elvi, részint pedig - ami még fontosabb - társfinanszírozási támogatást nyújtson.

Ugyanakkor ez a jogharmonizációs folyamat felveti a gazdaság és a társadalom különböző területein azokat a beruházási szükségleteket, amelyeket a jogi normák által előírtaknak megfelelően hazánkban is meg kell valósítani. Hasonlóan, mint ahogy az Európai Unió támogatást ad az intézményfejlesztési projektekhez, támogatást kapunk az úgynevezett fizikai projektekhez.

El kell mondanom, tisztelt képviselőtársaim, hogy '98-ban, amikor a kormány a tevékenységét nyár közepén elkezdte, a felkészülési folyamatban meglehetősen ellentmondásos, kusza helyzetet örököltünk. Egyrészt folyt a jogrend harmonizációja, egy bizonyos ütemtervvel is rendelkeztünk, amit aztán később persze korrigáltunk. Ugyanakkor azonban az ebből fakadó intézményi következmények, tehát hogy milyen magyarországi intézményekkel kell ezt majd megvalósítani, a felkészülés, tehát az intézményfejlesztési előkészületek és különösképpen az erre ráépíthető modernizációs lépések és az ezekkel kapcsolatos beruházások tetemes időbeli késedelemben voltak. Tehát egy eléggé nagy szakadék tátongott a retorikai rész és a valóságos kivitelezési rész között, hovatovább olyan veszélyek fenyegettek bennünket, hogy ez lelassítja a csatlakozási folyamatot. Ilyen vészjelzések érkeztek, sőt ha önök emlékeznek rá, a '98-as, '99-es éves jelentésben is erre még voltak utalások.

Nos, azóta ezeket a sajátos kettősségből, ellentmondásosságból fakadó, tehát a retorikai nyomulás és a tettek lemaradása körüli dolgokat sikerült megállítani, különféle lépések történtek. Először is '98-99 során a megörökölt '95-ös, '96-os és '97-es előcsatlakozási programokban, Phare-programokban meglévő intézményfejlesztési és modernizációs lépéseket az utolsó hetek, hónapok, azt mondanám, rohammunkájával - és ezért minden tárcának köszönetet illik mondani, akik ebben részt vettek, a régióknak, az önkormányzatoknak - sikerült ledolgozni. Ez anyagilag sem megvetendő, hiszen körülbelül 60-65 milliárd forintnyi külső forrást, európai uniós forrást sikerült a magyar rendszerbe mindannyiunk örömére, hasznára beépíteni.

Ugyanakkor más irányba is előrehaladtunk. A kormányzati ciklus vége előtt azt tudom mondani, hogy négy újabb éves megállapodást írtunk alá - három év telt el -, négyet. Általában korábban mindig az adott év vége felé sikerült ezeket a pénzügyi memorandumokat aláírni. Most már az év közepe, sőt az év elejére hozzuk előre, és még egyet valószínűleg alá fogunk tudni írni Phare-ban, 2000-től pedig a két új előcsatlakozási alap is pénzügyi szempontból rögzítésre került. Az ISPA-ban mintegy előremenetben 110-120 milliárd forintnyi támogatásra van meg a fix kötelezettségvállalás Brüsszelből, és, tisztelt, Bajor képviselőtársam (Keller László: Nem ezt mondtad a költségvetési bizottságban! Egész másról beszéltél!), a SAPARD 2000-es is alá van írva, 12 milliárd forint ott van, és felhasználható. Nem fogjuk pénzügyileg laza feltételek mellett elengedni, ilyen örömöt nem fogunk senkinek szolgáltatni.

 

(12.20)

 

Még egyet: a '98-as, '99-es Phare-programunkban, amelyeket már mi írtunk alá, ezeket már kisöpörtük, ezeket a tételeket elintéztük, körülbelül 50 milliárd forintnyi támogatási összeg érkezett az Unióból.

Engedjék meg, hogy néhány szóban, a rideg számok mögé is betekintve, bemutassak önöknek egypár olyan projektet, létesítményt, amelyek ma már a nagyközönség számára - mert a nagyközönséget az győzi meg, amit lát jórészt, nem az, amiről itt, a parlamentben nemes vagy nemtelen értelemben a vita folyik - elérhető.

Egynéhány ilyen projektet említenék. Megnyílt a Magyarországot Szlovéniával összekötő vasútvonal, hosszú vita, jobbra-balra, utolsó perces intézkedések. (Keller Lászlóhoz:) Lesz önnek módja, hogy erre reagáljon, képviselő úr, nem kell izgulni, van még idő bőven; de megnyílt, ezzel ön sem vitatkozik.

Azután a híd átível Esztergomból Párkányra, remélem, ön is járt a másik oldalon, és Esztergomot arról az oldalról nézi, mint ahogy az a 60 ezer ember láthatta, amikor Verheugen főbiztos úr miniszterelnökökkel együtt megnyitotta.

Aztán szó volt itt arról, hogy milyen borzalmas dolgok vannak a roma ügyekben. Örömmel jelenthetem, hogy kormányzati programok és azt kiegészítő Phare-programok keretében az első menetben, a '99-es Phare-programok közül 400 pályázó nyert oktatási Phare-programokat, különböző típusúakat. Két külön roma kollégium építése indult el ebben a programcsomagban. Nem azt mondtuk, hogy minden meg van oldva, az Unió sem ezt mondta, hanem az irány nagyon jó; a még megvalósítandó programok ebbe az irányba mennek, van még hátra teendő.

Több tízezer mikrovállalkozás részesült mikrohitelben, az összeghatárt is impresszív módon 1,3 millióról az idén 6 millióra tudtuk emelni. Zalaszentgróton 30 éve vártak egy strandfürdőre, megvalósult. Hasonlóképpen a zalaegerszegi elkerülő út, 20-25 éves probléma volt; mint ahogy Szombathelyen is, vagy éppen a hulladékdepóniák a határ menti együttműködések keretében Zalaegerszegen, Nagykanizsán és egyebütt. (Dr. Szanyi Tibor: Kampány van?)

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elkövetkezendő hónapokban is - úgy gondolom - szorgos munkát vár tőlünk a közvélemény. Elindul például az ISPA keretében a Zalalövő-Boba közötti vasútvonal megépítése, korszerűsítése, aztán az Albertirsa-Monor-Cegléd vonalé, a Budapest-Győr-Hegyeshalomé. Ezek azok a főközlekedési vonalak, amelyeknek a korszerűsítésére annyira vártak önök is. Hiszen nem nagyon szeretnek 60-70 kilométerrel döcögni, 160-nal, 130-cal, 140-nel sokkal jobb.

A győri, szegedi szennyvíztisztító építése elkezdődik; szelektív hulladékkezelési technológiák létesülnek Szegeden, Debrecenben, Miskolcon, Szolnok térségében. És válasz arra, ha esetleg a kiscsoportos csatlakozás, nagycsoportos csatlakozás lesz... - képviselő úr, mindenre fel vagyunk készülve, készítünk egy úgynevezett projekt pipeline-t, hosszú sorát a projekteknek, ami minden esetben elsüthető, eladható.

Ebben benne lesznek további gyorsforgalmi utak, mert néhányat meg tudnék még említeni, nem soroltam fel itt mindent, autópályák, benne lesz például a budapesti szennyvíztisztító, hogy a világváros világváros lehessen, mert azért a Dunába ömlő szennyvízzel, azt hiszem, nem nagyon lehet világvárost építeni. Budapest most már elérte azt a szintet, hogy egy menedzsmenttársaságot összehozott.

És fel vagyunk készülve, hogy 2004-2006 között, ha kis csoportba, ha nagy csoportba vesznek föl bennünket, mi azokat a pénzügyi lehetőségeket kihasználjuk, amelyeket az Unió nekünk ajánlani tud.

Köszönöm szépen a türelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai