Készült: 2024.04.29.19:04:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2001.11.29.), 136. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:25


Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt kell mondanom, hogy a három módosító javaslat közül kettő, ha jól értem, igazából határidőket módosít csak. Azok számára, akik az egész törvényjavaslatot elutasítják - és a magam részéről ezek közé tartozom, csak hogy félreértés ne legyen, de Simicskó képviselő úr mint előterjesztő ezt pontosan tudja, hogy magát a koncepciót nem tudom elfogadni -, ezek a határidő-módosítások tulajdonképpen tehát közömbösek számomra és számunkra, szabad demokraták számára.

Ugyanakkor elismeréssel szeretnék adózni Vidoven képviselő úrnak, aki az 1. pontban szereplő módosító javaslatot nyújtotta be. Mert azzal, hogy itt a helyett a szöveg helyett, hogy "létrehozni önálló fegyveres erőként a nemzetőrséget", még hozzáteszi azt, amit hozzátesz, ezzel valahogy fölhívta a figyelmemet arra, amit nem vettem észre még az általános vita idején. Nevezetesen a következőre: itt egy országgyűlési határozatban kíván arról intézkedni az Országgyűlés, hogy legyen önálló fegyveres erő a nemzetőrség. Utána hozzáteszik a szövegben, hogy ki kell dolgozni az erre vonatkozó törvényjavaslatot; ez egyébként benne van Simicskó államtitkár-képviselő úr előterjesztésében is. Csak egyetlen dolgot felejtettek el beleírni, nevezetesen azt, hogy tegyen javaslatot az a bizonyos bizottság vagy a minisztérium az alkotmány módosítására is. Ugyanis azt a tényt, hogy a Magyar Köztársaságnak melyek a fegyveres erői, az alkotmány 40/A. § (1) bekezdése kimondja: a Magyar Honvédség és a határőrség. Több nincs! Tehát amerre önök egy országgyűlési határozati javaslattal akarnak elindulni, az az alkotmány megváltoztatását teszi szükségessé.

Én most nem azt mondom, hogy az alkotmányt nem lehet megváltoztatni. Csak azt gondolom, hogy egy olyan országgyűlési határozatot, amelyik arra irányul, hogy változzon meg az alkotmánynak egy igen lényeges rendelkezése, szerintem akkor ildomos elfogadni - még akkor is, ha ez az országgyűlési határozati javaslat csak feles -, ha ebben az alkotmánymódosítási kérdésben széles körű konszenzust lehet elérni. Ha ilyet nem lehet elérni - és ha jól vettem észre az általános vitában, akkor ez a konszenzus nincs meg, majd kiderül -, akkor helyesebb az ilyen javaslatot visszavonni.

Emlékeztetem az előterjesztőt, hogy amikor önök még kisebbségben voltak és éppen mi voltunk többségben, akkor egy olyan kérdésben, hogy az alkotmányt a honvédelem alapkérdéseiben módosítsuk-e, azt mondtuk, hogy ehhez 80 százalék kell, meg hogy a hat pártból legalább öt ezzel egyetértsen. Talán még emlékszik erre, noha nem volt bent akkor az Országgyűlésben, de bent volt a Fideszben, amelyik ezzel akkor egyetértett mint kis ellenzéki párt.

Helyes lenne, hogy nagy kormánypártként is egyetértsen ezzel a normával. És ha kiderül az Országgyűlésben, hogy ebben a formában ez az előterjesztés nem élvez széles körű támogatást, sem módosító javaslatokkal, sem azok nélkül, vagyis az a törekvés, hogy a fegyveres erők közé vegyenek föl valami mást, akkor talán tegye félre ezt az elképzelést. Várja meg vele a választásokat, nézze meg, hogy a választások utáni Országgyűlés alkotmányozó többsége egyet fog-e érteni egy ilyen elképzeléssel; és ha egyetért, akkor vegye elő. Addig szerintem tegye félre, és ne szavaztasson róla a februári egyetlen ülésünkön, amikor ez eljuthat a zárószavazásig.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai