Készült: 2024.04.27.19:21:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

254. ülésnap (2010.02.15.), 271. felszólalás
Felszólaló Dr. Magyar Bálint (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 2:26


Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MAGYAR BÁLINT (SZDSZ), a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Ezen a késői órán rendkívül röviden szeretném indokolni ezt a javaslatot. A javaslatnak az a lényege, hogy már a 2000-es évek közepén az ENSZ különböző dokumentumai jelezték azt, hogy az emberi jogok hatékony képviseletének egyik alapvető feltétele az, hogy az információs társadalom eszközeihez - mind a fizikai eszközökhöz, mind pedig az azok alkalmazásához szükséges tudáshoz - a legszélesebb társadalmi rétegek, csoportok, egyének hozzájuthassanak.

Ezek nélkül sem az állammal való kapcsolatuk, sem a közösségeikkel való kapcsolatuk, sem az emberi jogaik gyakorlása nem tekinthető teljesnek.

Ez a törvénymódosítás, a felnőttképzési törvénynek a módosítása lényegében ezt a jogot ismeri el azáltal, hogy azoknak a már nem közoktatáskorú állampolgáraink számára teszi lehetővé, hogy a digitális írástudás alapvető készségeivel megismerkedjenek, akik valamilyen módon kiszorultak ebből a lehetőségből. Így a felnőttképzési törvény módosítása azt teszi lehetővé, hogy akik a legalapvetőbb, legminimálisabb készségeket elsajátítják ezen a téren, azok számára a felnőttképzésnek ezt az összegét visszatérítik sikeres vizsga esetén.

A törvényjavaslat ugyanakkor biztosítja azt, hogy ezzel a lehetőséggel visszaélni ne lehessen. A felnőttképzésért felelős miniszter az, aki meghatározza azt, hogy milyen költségek számolhatók el, illetve csak sikeres vizsga esetén történhet meg ez a visszatérítés.

Minden nemzetközi felmérés azt mutatja egyébként, hogy létezik, nem egy üvegplafon, de egy üvegkerítés - idézőjelben -, a legtávolabbi 30 százaléka a népességnek, amely gyakorlatilag nem tud bekerülni abba a körbe, hogy ezeket az eszközöket használni tudja, illetve ezzel a tudással rendelkezzen. Ez egy alapvető gazdasági versenyképességnek a feltételét is jelenti. Azt jelenti, hogy míg a nyugati országokban a megfelelő korosztályokban körülbelül négyszer-ötször akkora a felnőttképzésben részt vevők aránya, mint hazánkban, de ezeknek a személyeknek a döntő része részben vagy egészében online-képzésekben vesz részt, a munkaerőpiac gyors változása nyomán ezt igénylő módon, és ezáltal olcsóbb a felnőttképzésben való részvétel. Ennek a feltételeit kívánja ez a törvény is megteremteni.

Kérem, hogy támogassák a javaslatot. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai