Készült: 2024.09.19.19:59:43 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
11 119 2002.06.25. 2:07  118-121,218-219

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A törvény szerint a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium gyakorolja az állami tulajdonban lévő regionális vízművek tulajdonosi jogait. A szocialista-SZDSZ-kormány programjában szerepel a magántőke további bevonása ezen a területen is, az SZDSZ politikusai, miniszterei pedig rendszeresen nyilatkoznak az állam szerepének visszaszorításáról.

Nem is lenne ez feltétlenül hiba, ha nem lennének igen negatív tapasztalataink az SZDSZ-MSZP-politikusok által irányított úgynevezett privatizációkról, a monopolhelyzetben lévő cégek külföldieknek való eladásáról; mert valójában ezek ezt jelentették, rövid távon kétségtelenül kedvezve a költségvetésnek, persze kedvezve az SZDSZ-MSZP közeli tanácsadó cégeknek.

Az igazi baj és probléma persze abból adódott, hogy ezek után az eladások után a víz- és csatornadíjak az átlagosnál nagyobb mértékben emelkedtek. Például az SZDSZ-MSZP-vezetésű Fővárosi Önkormányzat esetében a víz- és csatornadíjak átlagosnál nagyobb, mindenképpen az infláció feletti, kétszámjegyű emelkedését kellett megtapasztalniuk a fővárosi lakosoknak, szemben a korábbi ígéretekkel. Ugyanakkor a regionális vízműveknél az állami tulajdonlás mellett az utóbbi években legalább annyit el lehetett érni, hogy a víz- és csatornadíjak az inflációt figyelembe véve nem nőttek.

A kérdések tehát az államtitkár úrhoz az elhangzottakat és a negatív tapasztalatokat is figyelembe véve: tervezik-e a regionális vízművek, így például a Dunántúli Regionális Vízművek vagy akár az Észak-magyarországi Regionális Vízművek külföldieknek való eladását? Folytatják-e azt a gyakorlatot, amit az SZDSZ-MSZP-vezetésű Fővárosi Önkormányzat a közművek, természetes monopóliumok eladásával, mondhatjuk: elherdálásával követett?

Köszönöm, és kérem válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
21 107 2002.09.24. 1:23  106-113

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Az elmúlt napokban olvashattuk, a sajtóban megjelent a minisztérium új terve, amit a Pénzügyminisztériummal egyeztettek, és ott már, száz nap után láthatjuk, alaposan megváltoztak a választási ígéretek, hiszen még emlékszünk rá, hogy Kovács László pártelnök úr 800 kilométer autópályáról beszélt a választási kampányban, most pedig a különböző variánsok arról szólnak, hogy lehet-e még egyáltalában 59 kilométer új autópályát építeni az elkövetkezendő időszakban, el lehet-e kezdeni azokat a beruházásokat, amelyeket az előző ciklusban előkészítettek, amelyeknek a közbeszerzési eljárása a hírek szerint most kezdődik meg.

Tehát azt kérdezem öntől, hogyan látja ezt a helyzetet, és hogyan fognak építeni nem 800 kilométer autópályát, hanem egyáltalában hogyan fogják megépíteni azokat a legfontosabb útvonalakat, amelyek részei az európai úthálózatnak; az M7-es autópálya folytatására gondolok, illetve a mindenki által várt és valóban elhúzódott, de most már érvényes engedélyekkel rendelkező M0-ás autópálya építése hogyan folytatódik.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
21 111 2002.09.24. 0:56  106-113

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Ház! Nem kételkedem abban, hogy a közlekedési szakembereknek és a miniszter úrnak is vannak tervei, azonban most értesülhettünk először arról a sajtóból, hogy mik a realitások, és hogy az új kormány tulajdonképpen mit céloz megvalósítani ezekből az ígéretekből, tervekből. Tehát sajnos 800 kilométer autópálya sem lesz.

Én arra szeretném még egyszer felhívni a figyelmet, hogy már nemcsak a választási ígéretek megtartásáról van szó, hanem olyan alapvető célokról, mint az M0-ás körgyűrű folytatása, vagy az M7-es építésének a folytatása. Miután ezek a legrosszabb változatban is épphogy csak tovább épülnek, úgy gondolom, még egyszer felül kell vizsgálni ezeket a terveket. Mivel ezek most már elő vannak készítve, nem lehet arra hivatkozni, hogy nincsenek meg a szükséges engedélyek.

Mind a terveztetésben, mind pedig a kivitelezésben tovább kell lépni. Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
27 366 2002.10.24. 2:25  223-379

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Ház! A módosító indítványunkat, amely a kombinált áruszállítás adókedvezményével kapcsolatos, azért nyújtottuk be, mert az előterjesztő csökkenteni kívánja a kombinált áruszállításhoz fűződő adókedvezményeket, illetve szigorúbb feltételekhez köti. Úgy gondoljuk, hogy ez, habár valószínűleg nem túl nagy összegről van szó, ezt konkrétan az előterjesztők a bizottsági tárgyalásokon nem tudták megnevezni, de nagyon rossz üzenete van, hiszen minden kormány deklarálta azt, hogy a kombinált áruszállítás, tehát a közúti áruszállításról a vasúti áruszállításra történő áttérést és a vasúti áruszállítás fejlesztését mindenképpen szükséges támogatni. Ehhez képest a jelenlegi módosítás pontosan egy ellenkező szándékot takar, azaz a kombinált áruszállítást jobban meg kívánják fizettetni.

Ezért minimálisan azt javasoljuk, és ezt tükrözi a módosító javaslat, hogy állítsák vissza az eredeti feltételrendszert, azaz a gépjárműadókról szóló törvény 8. §-a (5) bekezdésének változatlanul hagyását javasoljuk, hiszen - mint említettem - semmiképpen nem üzenhetjük meg azt, hogy szigorítjuk a kombinált áruszállítás feltételeit, sőt iparkodni kellene azon, hogy javítsunk, hiszen az előző években kismértékű fejlődés megtörtént, egész Nyugat-Európában küszködnek ezzel, mondhatnám azt is, hogy általában az EU-jogharmonizációnak nem felel meg az ilyenfajta adókedvezmény csökkentése.

Az előterjesztők arra hivatkoztak, hogy azért van rá szükség, mert pontosan az EU-jogharmonizáció miatt növelni kell a tehergépjárművekre vonatkozó adókat. Ez bizonyára így van, viszont továbbra is úgy gondoljuk, és ezért tartjuk fenn a módosító indítványunkat, hogy nem pont a kombinált áruszállítás terén kellene ezt megtenni, hanem más képlet vagy más számítási mód alkalmazásával, ha már mindenképpen indokolt. Ezért javasoljuk azt, hogy hagyják változatlanul, ne csökkentsék a kombinált áruszállításnak, tehát a vasúti és a közúti kombinált szállításnak az adókedvezményeit.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
41 203 2002.12.10. 1:59  202-210

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Asszony! Az elmúlt években minden eddigi rekordot meghaladott a Tisza vízállása, a magas árhullámok elsősorban a szomszédos országok vízgyűjtő területére leesett rendkívüli intenzitású csapadéknak voltak köszönhetők. Sokan, így a mai kormánypártok is hangsúlyozták abban az időben, hogy az árvizek a töltések magasításával nem védhetők ki, szükség van a szomszédos országok területén épülő árvízi víztározó rendszerre is. Az előző kormány 2001-ben létrehozta a Tisza-völgyi Vízügyi Fórumot, s két szakmai munkacsoportot is létrehoztak a vízügyi és környezetvédelmi együttműködés kidolgozására. Tavaly decemberben kialakították a közös védekezési koncepciót, a munkaprogramot pedig nemrég fogadták el.

Akkoriban az SZDSZ is azonnali lépéseket sürgetett, most viszont a miniszter asszony kinyilvánította elégedettségét a vízügyi együttműködés eredményeivel kapcsolatban. Az elmúlt héten valóban találkozott is az öt Tisza menti ország szakminisztere, hogy a környezetvédelmi katasztrófák megelőzésének közös feladatairól tanácskozzon. Elfogadták a munkaprogramot, és a híradások szerint 2004 végére fogják meghatározni és egyeztetni a határokon átfolyó vízmennyiség nagyságát - ha jól értettük a szűkszavú híradásokat. 2015-re tervezik kiépíteni a környező országokban is a szükséges árvízvédelmi rendszert. Az önök kormánya, az MSZP-SZDSZ-kormány azt mondta, hogy új alapokra helyezi a kapcsolatokat a szomszédos országokkal is.

Azt kérdezem öntől, miniszter asszony, hogy nem lehetne-e egy kicsit gyorsabban haladni, mert az árvíz nem vár. Lehet, hogy nem lesz a következő években, hiszen 1998-ig is szerencséjük volt, az árvízi hullámok csak 1998 után érkeztek meg, én azonban úgy gondolom, hogy nem lehet erre építeni és arra várni, hogy majd a következő ciklusban a következő kormány fog építkezni. Tehát az a kérdésem, hogy nem lehetne-e egy kicsit gyorsabban haladni.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
41 207 2002.12.10. 0:56  202-210

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Asszony! Abban bizonyára egyetértünk, és azt elismerem, hogy hosszas előkészítés szükséges az ilyen munkálatokhoz, és eddig lényegében erről folytak a tárgyalások. Emlékezetem szerint egyébként a monitoring rendszert már az előző kormány idején is építették és egy részét használták. Ez helyes út, de ebben előrelépés, áttörés igazából nem történt.

Megismétlem a kérdésem: nem lehetne-e egy kicsit gyorsabban haladni. Az előkészítési időszak valóban hosszú, de mint említettem, az esetleges árvizek - pontosan úgy, ahogy az önök szakemberei is korábban fogalmaztak - bármikor megjelenhetnek. Ismétlem: a töltések magasításával nem védekezhetünk, szükség lesz az árvízi víztározók építésére. Ebben viszont tényleges eredményeket kell elérni, úgy gondolom, nem várhatunk újabb nyolc évet.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
44 14 2002.12.18. 4:27  13-16

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Késéssel ugyan, de kihirdették a legújabb autópálya-tendert; igaz, az újságok már előre megírták, melyik szakaszt kik fogják építeni.

Hogyan jutottunk ide? Már 1998 előtt is az autópálya-építési pályázatokon csak két-három multinacionális cég indult. Versenyhelyzetről már csak azért sem lehetett és lehet beszélni ma sem, mert ugyanezen cégek tulajdonában álltak a nyersanyaglelőhelyek és az aszfaltkeverő-telepek döntő többsége is. Így fordulhatott elő például, hogy 1997-ben az M0-s autópálya újabb szakaszára már 3 milliárd forintra szerződtek kilométerenként. A polgári kormány új koncepciója szerint már a hazai útépítő cégek is fővállalkozásban részt vettek Magyarországon, 2002 végére így készült el az M3-as autópálya 60 kilométer útpályája 1,1 milliárd forintért kilométerenként.

Az MSZP-SZDSZ-kormány meghirdette: az autópályát közbeszerzéssel fogják építeni, így szerintük olcsóbb lesz. Nehogy legyen valami verseny, kizárták a pályázatból a hazai fővállalkozókat, akik gyakorlatilag már készen voltak az M3-as építésével, sőt néhány teljes egészében felújított autópálya-szakaszt az M7-esen már át is adtak.

Mára már az eredmény is ismert: lezárult a közbeszerzés - illetve helyesbítek, az eredmény már korábban is ismert volt. Az eredményt, hogy melyik szakaszt kik építik, már borítékolni lehetett volna, egyes újságok előre megírták; ugyanúgy, ahogyan az SZDSZ-es vezetésű Fővárosi Önkormányzat esetében, ahol meg is történt, hogy előre borítékolták, kik melyik útépítést nyerik - véletlenül ugyanazokról a cégekről van szó.

Valóságos verseny tehát nem volt. A monopolhelyzetben lévő cégek étvágyát csak az korlátozta, hogy korábban az M3-ast és az M7-est építő magyar fővállalkozók is tettek árajánlatot. Ajánlatot tettek, de a tárgyalások akkor nem zárultak le. A számok egyértelműek. A mostani nyertes ajánlatok mindösszességében - külön az M3-as esetében is - legalább 20 százalékkal drágábbak, mint amennyiért az M3-ast a hazai vállalkozók építették.

A közlekedési tárca mai vezetői azt állítják, ez még mindig olcsóbb, mint amennyiért a Magyar Autópálya-építő Konzorcium vállalta volna. De hamis az összehasonlítás, hiszen a nyertes ár 128 milliárdja egy tárgyalás közbeni 132 milliárddal áll szemben, ami a korábbi gyakorlat szerint - ahogyan azt Fónagy képviselő úr tegnap el is mondta - még legalább 6-8 százalékkal csökkent volna. A közlekedési tárca vezetői arra is hivatkoztak, bővült a műszaki tartalom, ezért nőtt így az ár, de ez már azért sem fogadható el, hiszen az általános gyakorlat szerint az újabb ajánlattételeknél azonos műszaki szintű, de olcsóbb megoldásokat szoktak alkalmazni, és az idő közben elkészült kiviteli tervek ismeretében pedig általában olcsóbban lehet pályázni.

Az M3-as és az M7-es autópálya év végére tehát elkészült, megfelelő minőségben. Megkérdezhetjük, hol van most Keller képviselő úr, aki annak idején kijelentette: nem végeztek minőségi munkát - ugyanakkor az autópályát átvették, ismétlem, megfelelő, jó minőségben. Drágább lett az építés; hol van most Kuncze Gábor frakcióvezető úr állítása, hogy 20 százalék eltűnik az autópálya-építésből? Nem is csoda, hiszen logikája alapján most Kuncze Gábornak saját magától kellene kérdeznie, hová tűnt 20 milliárd forint. Arról pedig már szinte nem is érdemes beszélni, hol van és hol lesz az MSZP-SZDSZ autópálya-építési választási ígérete.

De nézzük a számokat, hogyan manipulálhatják itt is: választáskor 800 kilométer új autópályát ígértek, most már azt mondják, 800 kilométer, de benne van a meglévő autópálya-szakasz is, majd azt állítják, bele kell számolni az autóutakat is, majd pedig bele kell számolni az elkerülő utakat is - gondolom, a végén a kerékpárutakat is.

Tehát azt mondhatjuk összességében: versenyhelyzet nem alakult ki, és ha így haladnak tovább, a napi sajtó már nemcsak a nyerteseket, hanem az egyre növekvő nyertes árakat is előre meg fogja írni.

Engedjék meg, hogy azzal zárjam: köszönet a magyar műszakiaknak, akik megfelelő minőségben az M7-est és az M3-ast elkészítették. Ez a köszönet sajnos az átadáson a minisztérium vezetése részéről elmaradt.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
46 132 2003.02.04. 2:46  131-137

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszter Asszony! Vajon mi az adófizetők pénzéből fenntartott állam legfontosabb feladata? A válasz nem lehet kétséges: az államnak, azaz a kormányzatnak az emberek, a családok, a közösségek, tehát a köz érdekét kell szolgálnia.

A baj csak az, hogy a szocialisták szavai és tettei rendszerint köszönő viszonyban sincsenek egymással. Mert mit ígértek a szocialisták az évszázados vízállási rekordokat átlépő árvizektől fenyegetett Tisza menti településeken élő családoknak? Azt ígérték, hogy a polgári kormánynál is többet tesznek majd érdekükben. Azt ígérték, hogy folytatják a polgári kormány által kidolgozott árvízvédelmi Vásárhelyi-tervet és annak megvalósítását. Mi történik ezzel szemben a valóságban a hangzatos szocialista ígéretekkel?

A polgári kormány fontosnak tartotta, hogy a polgárok élet- és vagyonvédelme érdekében olyan vízgazdálkodási tervet készítsen, amelynek segítségével kivédhetők a súlyos árvízi veszélyek: elkészült a tiszai árvízvédelmet szolgáló Vásárhelyi-terv. Az ökológiai, vagyonvédelmi, vízgazdálkodási és gazdaságossági szempontokat figyelembe vevő Vásárhelyi-terv helyett annak megváltoztatásával, az SZDSZ és MSZP programjában hangzatos közhely szerinti, úgynevezett magántőke bevonásával, ami a gyakorlatban az állam pénzének magánzsebbe történő kiszivattyúzását jelenti, tizenhárom mesterséges víztározót akarnak építeni.

 

 

(14.40)

 

Ki lenne egy ilyen terv nyertese? Azok az MSZP és SZDSZ közeli tőkecsoportok, akiknek képviselői mindennap ott kilincselnek az önök háza táján, és meg akarják változtatni a Vásárhelyi-tervet saját érdekeik szerint. És kik lennének ennek vesztesei? Az ott élő emberek.

Gyorsabb ütemű, reális tervek egyeztetését, megvalósítását javasoljuk, nemcsak Nemcsók miniszteri biztos úrral, hanem a természet- és környezetvédők, valamint a vízgazdálkodási szakemberek egyetértésével. Mert nem különös, hogy Nemcsók miniszteri biztos úr mindig feltűnik ott, ahol tározót építenek?

Tisztelt Miniszter Asszony! Mikor érhetjük azt el végre, hogy a Duna ügyében nemcsak az elhíresült Nemcsók miniszteri biztos úrral egyeztet, hanem szélesebb szakmai kör bevonásával keresi a polgárok érdekeit kielégítő legjobb megoldást, és nem kell halogatni már sokadszor, hogy a kormány megtárgyalja a Vásárhelyi-tervet?

Kérdezem tehát: miért fontosabb a szocialisták számára néhány tőkéscsoport további meggazdagodásának erősítése, ahelyett, hogy az árvíztől fenyegetett családok érdekeit védenék?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
46 136 2003.02.04. 0:35  131-137

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Asszony! Talán ígéretnek is vehetném az ön válaszát, evvel együtt úgy gondolom, tény az, hogy Nemcsók miniszteri biztos úr tevékenysége aggodalomra ad okot. Tény az, hogy a környezetvédőkkel és természetvédőkkel nem tudták lezárni az egyeztetéseket, kérték a döntés elhalasztását. Így, amíg a kormány erről nem dönt, és elegendő garanciát kapunk arra, hogy valóban, az eredeti elképzelések szerint árvízvédelmi célokat szolgálnak ezek a tározók, addig válaszát nem áll módomban elfogadni, így a válaszát nem tudom elfogadni.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
49 171 2003.02.17. 1:57  170-173

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Az újságban megjelent a hír, és a MÁV vezetői nem cáfolták, hogy a humánpolitikai vezérigazgató-helyettesek irányítása alá tartozó főosztályvezetők átlagbérének megfelelő juttatásban részesülnek a reprezentatív vasutas-szakszervezetek vezetői. Ez az összeg tavaly 6-700 ezer forint volt. Ezzel egy időben jelentették be, hogy a MÁV óvodákat zár be, sőt a MÁV-egészségügyben is várható a szolgáltatások leépítése, de megszüntetik a sportegyesületek támogatásának jelentős részét is.

A szakszervezeti vezetők lekenyerezése már korábban, egy szakszervezeti vezető miniszteri biztossá történő kinevezésével megkezdődött. Érdekes volna megtudni, a kapcsolattartáson túlmenően milyen tényleges munkát végeznek a szakszervezeti vezetők és a miniszteri biztos a MÁV érdekében, hogy ilyen komoly összeg üti a markukat. Mennyibe kerül ma a szakszervezeti vezetés a MÁV-nak? Milyen szolgáltatásokat vonnak meg ezért a MÁV dolgozóitól, a vasutasoktól, illetve az utazóközönségtől? Azt is meg lehetne kérdezni, hogy mennyivel lett alacsonyabb így a vasúti üzemben dolgozók, a forgalmisták szakszervezeti vezetők nélküli béremelése? A híradások szerint 4-5 százalékos reálbéremelésben egyeztek meg, de mit is jelent ez valójában a vasúti üzemben, a forgalmistáknál? Hogyan számítják be például az adókedvezményeket, valójában, ténylegesen hány százalékot emelnek?

Miniszter Úr! Azt már tudjuk, hogy önök rögtön megemelték saját fizetésüket száz százalékkal, megemelték a szerződéseket aláíró szakszervezeti vezetők fizetését - de mire számíthatnak a MÁV dolgozói, a vasutasok? Bezárják az óvodákat, bezárják az egészségügyi intézményeket. De vajon milyen fizetést adnak nekik ma és jövőre?

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
51 67 2003.02.24. 3:08  66-72

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Az új kormány színre lépésekor biztosan voltak olyanok, akik abban bíztak - hallva a választási ígéreteket, mégpedig az MSZP ígéreteit -, hogy az új kormány majd jó kapcsolatokkal rendelkezik - állítólag jó kapcsolatokkal rendelkezik - a külföldi üzleti világban, és ez majd Magyarország előnyére válik.

Leginkább a francia kapcsolatra gondoltak, Medgyessy Péter miniszterelnök francia kapcsolataira. Azóta már tudjuk, hogy a Peugeot autógyár nem Magyarországra jött, ellenben van olyan francia cég, amelynek tevékenysége valóban új lendületet kapott az MSZP-SZDSZ-kormány színre lépése óta; annak ellenére, hogy a cég mérete, ereje, nemzetközi volta nem indokolná ezt, nem lenne rá szükség, úgy tűnik, ismét különleges kedvezményeket élvez. Ez a francia kapcsolat persze aligha a magyar költségvetésnek, a magyar beruházóknak hasznos, annál hasznosabb lehet viszont a francia multinacionális cégnek. Úgy látszik, a francia kapcsolat tehát megvan, de csakúgy, mint sok minden más, egy irányba látszik csak működni.

Mennyit ér a jó kapcsolat? Nem jönnek a francia beruházók, ebben nem sikerült eredményeket elérni, ellenben a kivitelezésben, a munkák elosztásában jók a régi kapcsolatok. Így nem csoda, ha a Bouygues cég bent van a Ferihegyi repülőtér felújításának nyertesei között. Mint ismeretes, ennek a cégnek a Budapest Sportaréna késedelmes átadása miatti 1,5 milliárdos kötbér helyett némi kedvezményért az új kormánynál csak 600 milliót kell fizetnie. A legújabb hírek szerint pedig a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium fel akarja kérni most más multinacionális céggel együtt - mint az M5-ös autópálya kedvezményezettjeit - az autópálya építésének folytatására.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérem, válaszoljon arra a kérdésre, igaz-e az, hogy az M5-ös tulajdonosaival szoros kapcsolatban álló multinacionális cégek fogják tényleges versenyeztetés nélkül továbbépíteni az M5-ös autópályát. Mennyibe fog ez kerülni? Miért van most erre szükség, amikor 2003 végén lejár a koncessziós szerződésben foglalt opciós jog, azaz 2003 decembere után végre lehetőség nyílna arra, hogy bárki, talán egy magyar vállalkozás is megnyerhesse a továbbépítés, a kivitelezés jogát? Most, amikor a korábbinál kedvezőbb helyzetben tárgyalhatnak a koncessziós autópálya-társasággal, évente több milliárd forintot takaríthatnának meg, már csak azért is, mert most már sokkal kedvezőbben vennének fel hitelt.

Miért csak egy irányba működik a francia kapcsolat? Miért kell olyan cégeket tényleges versenyeztetés nélkül, külföldi cégeket megbízni a beruházások építésével, akik már más beruházásnál komoly kötbért kellene hogy fizessenek? Miért csak a magyar adófizetők szempontjából előnytelen szerződéseket tudnak kötni az MSZP-SZDSZ-kormányzat idején, úgy, mint a Ferihegyi repülőtér esetében, az M5-ös autópálya koncessziós ügyeinél; miért kívánják ezt a gyakorlatot folytatni?

Várom válaszát. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
51 71 2003.02.24. 1:16  66-72

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Ön azt mondta, hogy van valami zavarba ejtő a kérdésemben. Én nem csodálom, hogy ön zavarba jött, csak azt nem tudom, miért ilyen ideges, és miért kiabál. (Derültség az ellenzék padsoraiban.) Nyugodtan is lehet az ilyen kérdésekről beszélni.

Ami pedig a versenyeztetést illeti, úgy látszik, nem értette meg a fő különbséget az elmúlt négy év (Derültség a kormánypártok padsoraiban.) és aközött, amire most készülnek. Nevezetesen: abban van a különbség, hogy olyan cégeket, amelyek amúgy is mindenütt megnyerik a munkákat, külföldi multinacionális cégeket bíznak meg tendereztetés nélkül, vagy pedig előnybe hozzák a magyar vállalkozókat. Ez nagy különbség, és azt hiszem, ez a lényeg.

A kérdésemre nem válaszolt. Nem nyugodhattunk meg abban, hogy azokat a cégeket, amelyek úgyis minden munkát elnyerhetnek, nem kívánják tendereztetés nélkül megbízni további munkákkal úgy, hogy tovább folytassák azt az autópályát, amelyiknek sokszorosába került az építése, mint amit a magyar vállalkozók az elmúlt négy évben építettek. (Zaj a kormánypártok padsoraiban.)

Tehát nem fogadom el a válaszát. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
55 72 2003.03.10. 1:03  67-73

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Ház! Ön nehéz helyzetben van, hiszen (Közbeszólás az MSZP soraiból: Nagyon könnyű volt!) nehéz felülmúlni azt a kormányszóvivői kijelentést, hogy Bush elnök felhívta önöket, és gratulált a Vásárhelyi-tervhez, miszerint ezt bejelentették (Derültség a Fidesz soraiban.), ezt valóban nehéz felülmúlni; még jó, hogy nem mondta, hogy gratulált az ön KAC-pályázataihoz is, ez sem lepett volna meg minket.

Mindenesetre meg kell mondanom, hogy nem válaszolt a képviselőtársam kérdéseire, nem mondta el, hogy miért vizsgálták meg a jogszerűséget is kétségbe vonható módszerekkel a KAC-pályázatot vizsgáló, informatikai rendszerfejlesztéssel kapcsolatos módszereket, és hogy miért késett ilyen sokáig a környezetvédelmi alap pályázata, és így valóban miért késtek az önkormányzati beruházások.

Nem válaszolt erre, a szokásos kampányszlogeneket mondta el, így a válaszát nem tudjuk elfogadni. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
55 164 2003.03.10. 1:01  163-166

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Február hónapban jelentették be, hogy a magyar kormány tárgyalt a magyar-román autópálya megépítéséről. Annak idején - ez még a Horn-Kuncze-kormány idején történt - a helsinki megállapodásban, a közlekedési egyezményben Magyarország jóváhagyta azt, hogy az európai fő közlekedési folyosókat úgy jelöljék ki, hogy a magyar lakta területeket döntően elkerülje, tehát ne Erdély középpontján keresztül, hanem a déli szegélyén keresztül menjen ez. Természetes lenne, ha egy közös magyar-román tervről van szó, hogy az Erdélyben élő magyarok és nyilván az ott élő románok érdekeinek megfelelően is az autópálya a lehető legnagyobb mértékben érintse Erdély központi területét, tehát Kolozsvárt, Marosvásárhelyt is.

Kérdésem, hogyan képviselik önök ezt az álláspontot, látnak-e esélyt az ilyen érdekek megvalósítására.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
57 94 2003.03.17. 1:50  93-100

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt tíz hónapban az MSZP és az SZDSZ vezetői, a miniszterelnök, a közlekedési miniszter, ahányan vannak, és ahányszor nyilatkoztak, annyiféle számot mondtak, hány kilométer autópályát fognak építeni, és arról is különbözőképpen nyilatkoztak, hogy mikor. Nem lehetett komolyan venni az ígéreteket, amikor 800-ból 400, majd 250, tervezést, építést összekeverő nyilatkozatok lettek.

A februári kormányhatározatnak már nyilván konkrétabbnak kellett lennie, azonban itt is az új szakaszok jelentős része úgy van megnevezve, hogy 2003 és 2006 vége között kezdik el majd az építését. Tehát sejthetjük, hogy a következő választások után fogják azt elmagyarázni, mit is nevezhetünk kezdésnek, a papíron való tervezést, az engedélyeztetést vagy esetleg talán mégis a kiviteli munkák elkezdését. S ha már a kivitelezési munkák elkezdésénél tartunk: a múlt héten megjelent egy konkrét hír az autópálya-építésekről, miszerint az új szakaszok idei építésének megkezdése több hetet is csúszhat. Feltehetően az időjárási viszonyokra fognak hivatkozni.

Miniszter úr, kérem tehát, adjon végre választ: miért késik az új szakaszok idei építésének elkezdése? Hogyan áll a többi szakasz előkészítése? Az engedélyeztetési eljárások, a környezetvédelmi hatástanulmányok helyzete hogyan áll? Mikor indulhat konkrétan például a Balatonszentgyörgy-Ordacsehi, az M0-ás új szakasza, az M0-ás új híd építése, a dunaújvárosi híd építése? Mikor fog ténylegesen épülni a Szántód-Balatonföldvárt elkerülő M7-es új szakasz? Remélhetőleg talán nem terveznek új hidat itt, és végre elkezdődik az építése.

Kérem válaszát. Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
57 98 2003.03.17. 1:09  93-100

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Kevés választ adott a konkrét kérdésekre. Az idejét mindig eltölti azzal, hogy visszatér az előző szakaszra. Én ezt nem kívánom most különösebben kommentálni, habár megjegyzem, nem értem, hogy az M0-ás déli szakaszánál mire gondolt, valószínűleg a szakértőit meg kell kérdezni, hiszen nincs tisztában a tényekkel. Az M0-ás déli szakaszára egyébként az új tervezést, amely az új, kettős szelvényt fogja kiépíteni, a polgári kormány időszakában adták ki, és a korábbi időszakban történt a legtöbb baleset, erről csak tájékoztatom. Úgy látszik, hogy önnek is meg kell barátkozni majd az autópálya-építések ismeretével.

Nem válaszolt arra, hogy az új szakaszokat, amelyeket felsoroltam, mikor fogják építeni, csak arra kaptam választ, hogy március végén épülnek az új szakaszok. Tehát megismétlem a kérdéseket: hogyan áll az előkészítés a többi szakasz ismeretében? Arra a 250 kilométerre gondolok, amelyre remélhetőleg majd nem azt fogják mondani, hogy nem volt megfelelően előkészítve 2005-2006 tájékán. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
57 178 2003.03.17. 2:13  177-181

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Valóban, mindenki tapasztalhatja, hogy milliónyi kátyú van az országutakon, köszönhetően elsősorban annak, hogy önök az Országgyűlésben az önök által előterjesztett költségvetésben 80 milliárd helyett 55 milliárdot adtak, tehát 25 milliárddal kevesebbet az utak fenntartására, felújítására. Ez meg is látszik már az utakon, és azt hiszem, a tél elmúltával majd mindenki egyre jobban tapasztalhatja, hogy milyen veszélyekkel jár a közutakon való közlekedés.

Persze vannak másfajta veszélyek is, és ezek, azt hiszem, még komolyabbak. Nevezetesen az, hogy az önök által ismert cég, a Pénzügykutató Rt. megbízásokat kapott a cégek átvilágítására. Nem is azt kifogásolom, hogy ön a Pénzügykutató Rt.-nél dolgozott, hanem azt, hogy milyen témával foglalkoznak, és mi a céljuk ezzel kapcsolatban.

Mint ismeretes, önök elsősorban a privatizáció pártján vannak. Fel szeretném hívni a figyelmet arra, hogy nem minden privatizáció eredményes. Különösen a közutak terén voltak olyan privatizációk, amelyek nem voltak eredményesek. Húzódott ez az időszak '90-től egészen '98-ig, amikor a keverőtelepeket, anyagnyerő-lelőhelyeket, a megyei építőipari vállalatokat adták el, és alakult ki az a helyzet, ami ma a közútépítés területén található. Pontosan ezért nincs eredménye azoknak a közbeszerzési eljárásoknak sem, amit ön állított, hisz akkor is lehet előre tudni, hogy ki a nyertes, mert ezek a cégek monopolhelyzetbe kerültek. Fennáll az a veszély, hogy ezek a cégek megvásárolják a kht.-kat, ha privatizálni fogják, és akkor még magasabbak lesznek a költségek, és nem valószínű, hogy a kátyúk el fognak tűnni, vagy csak más magyarázatot fognak adni arra, hogy miért található ez a milliónyi kátyú az utakon. Nem járhat mindenki terepjáróval, mint ahogy a fővárosban teszik - hisz a fővárosban még rosszabb a helyzet; ez nem vigasztalhat minket -, tehát nem vehetünk terepjárókat, mint Demszky Gábor főpolgármester.

Mi a megoldás, miniszter úr? Reméljük, nem a privatizáción gondolkodnak.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
59 178 2003.03.24. 2:13  177-181

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Azt hiszem, mindenki egyetért abban, hogy rendkívül szükséges, hogy a közlekedési hálózatokat fejlesszük, fejlesszük a repülőtereket, biztosítva nemcsak a szállítást, a mindennapi utazást, hanem valóban a turisztikához szükséges kapcsolatokat is. Így volt ez az elmúlt időszakban, sikerült végre az ország nagyobb repülőtereit, így a sármellék-balatoni repülőteret vagy akár a debreceni repülőteret is nemzetközi regionális kereskedelmi repülőtér kategóriába besorolni, kihasználva egyébként azokat a jó adottságokat, amelyek még korábban keletkeztek, hiszen jó kifutópályával, jó adottságokkal rendelkeznek, szinte bármilyen repülőgép le tud szállni rajtuk.

Ugyanakkor természetesen az infrastruktúrájuk nem olyan, amely a legmagasabb színvonalat kielégítené, így szükség van további fejlesztésekre. Az elmúlt évben is tovább nőtt a forgalom, a nemzeti fejlesztési tervbe is bekerült a sármellék-balatoni repülőtér fejlesztése, ezt már az új kormány hagyta jóvá, tehát úgy gondolom, hogy ezzel mindenki egyetért. Így volt ez nemrégiben az Országgyűlés közlekedési albizottságában is, ahol a résztvevők mind támogatták ezeknek a vidéki nemzetközi regionális repülőtereknek a fejlesztését.

Ugyanakkor tudjuk azt, hogy igen komoly problémákkal kell megküzdeniük, például a Lufthansa-gépek egy része nem tud leszállni. A társaság jelezte, hogy ha nem történik fejlesztés, akkor bizony komoly gondok lehetnek a közeljövőben a turisták szállításával, a charterjáratokkal.

Szükség lenne állami beavatkozásra, állami támogatásra, hiszen azt hiszem, pont itt mutatható meg az, hogy viszonylag kis pénzzel nagy segítséget tudunk adni az egyébként komoly adóbevételt hozó turizmuságazatnak.

Kérdezem ezért az államtitkár urat, mit tesz a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium azért, hogy ez a repülőtér 2003-ban is legalább úgy tudjon működni, mint az előző években (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hozzájárul-e ehhez. Már 50-60 millió forintból a rövid távú problémák megoldhatók lennének, középtávon is pár százmillióból.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban. - Babák Mihály: Támogatjuk!)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
71 64 2003.05.12. 2:31  63-69

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Sokan mondják, hogy Magyarország a legek országa. Legalábbis annyi igaz, hogy az elmúlt egy évben itt volt a legnagyobb a miniszteri béremelés, itt zárják be a legtöbb iskolát, itt a legnagyobb a lakosság adóterhe, és itt a legmagasabb az autópályadíj is.

Az M5-ös autópálya szerződéséről hangzott el talán eddig a legtöbb interpelláció és kérdés. Ennek az az oka, hogy itt kell fizetni Európa egyik legmagasabb autópályadíját. Ez azt eredményezte, hogy az autósok kisebb része bosszankodva fizeti a magas útdíjat, a többség pedig a túlzsúfolt 5-ös főúton közlekedik. Az 5-ös főút mentén lakók életminősége jelentősen romlik. A forgalom 40 százalékát a tehergépjárművek adják, jelentős zaj- és levegőszennyeződést okozva.

2003 végén lejár az autópályát üzemeltető cég Szegedig történő pályaépítési joga. 2004-től pedig a magas díj mellé nem jár állami támogatás. Végre itt lenne tehát az alkalom, hogy az autópályadíjat megfelelően csökkentsék. Fizethető árakat és matricahasználatot bevezetve lehetővé kéne tenni az M5-ös autópálya széles körű használatát. Az üzemeltető társaság ennek érdekében 2002 elején olcsóbb hitelfelvételre tett ajánlatot a minisztériumnál.

A választások után az új miniszter érdemi tárgyalásokat nem folytatott, holott soha ilyen jó lehetőség nem lett volna a szerződés megváltoztatására. Ellenkezőleg, a minap a híradásokból úgy értesültünk, hogy az M5-ös autópályát üzemeltető cég a számára előnyösebb hiteleket felveszi ugyan, de az árakat nem csökkenti. A hírek szerint ugyanakkor jelentős osztalékot vesznek fel, azaz tetemes hasznot vágnak zsebre. A koncessziós jogot gyakorló külföldi cég haszna tehát tovább nő. A magyar adófizetőket továbbra is több ezer forintos autópályadíjjal sarcolják. Az 5-ös főút mentén lakók életminősége, környezet-egészségügyi helyzete tovább romlik. Mindez úgy történt meg, hogy a közlekedési miniszter a szerződés értelmében asszisztál ehhez.

Miniszter úr, ha a sajtó híradása igaz, ön úgy oldotta meg a problémát, hogy tovább rontott a helyzeten. Mi lesz a következménye ennek a páratlan kudarcnak? Milyen személyi felelősséget állapít meg ön az üggyel kapcsolatban?

Várom válaszát. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
71 68 2003.05.12. 0:52  63-69

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt miniszter úr, a válasza azt tükrözte, hogy az elmúlt egy évben nem tudta elolvasni azt a szerződést, amelyik ezt az autópályadíjat szabályozza. Ugyanis minden adott lett volna hozzá, forgalmi számlálások is, hogy módosíthassák, és természetesen az is igaz, hogy soha ilyen jó lehetőség nem volt a tárgyalásra a magyar fél szempontjából, mint a következő évben. De hát még megtehetik ezt.

A kérdéseinket pedig azért kell feltenni, mert önök megígérték, sőt személyesen Medgyessy Péter miniszterelnök is egy éve megígérte, hogy a matricát bevezeti az M5-ös autópályán. Nekünk pedig az a kötelezettségünk, hogy megkérdezzük önöket, még akkor is, ha a válasz helyett mindig a múltat mesélik el.

Egy éve ígérgetnek tehát, és nem tettek semmit, ezért a válaszát nem tudom elfogadni. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
76 76 2003.06.02. 3:14  75-81

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Mit ígért a szocialista kormány? Azt ígérte, hogy olcsóbban építenek majd autópályát, azaz olcsítják az autópálya-építést. Ezzel szemben minden korábbinál drágábban építenek. Ígérték, hogy a közbeszerzéssel versenyhelyzetet teremtenek az építkezéseknél. Ezzel szemben néhány multinacionális cég csak a közbeszerzések nyertese. Ígérték, hogy a magyar vállalkozókat segítik és előnyben részesítik. Ezzel szemben a magyar vállalkozók lassan kiszorulnak a piacról.

Ezek az ígéretek nem új keletűek egyébként. Mintha '94 és '98 között is hallottuk volna. A tapasztalatunk akkor is az volt, hogy a közbeszerzési eljárásokkal még nem csökkentek az árak. A nagyobb cégek összejátszását az akkori években inkább a fővárosban lehetett tetten érni. Talán a miniszter úr is emlékszik arra a botrányos esetre, amelyre mindenki más emlékszik egyébként, hogy a főváros pályáztatása során letétbe helyeztek egy borítékot, amely tartalmazta a majdani nyertesek neveit munkánként, cégenként - és, csodák csodája, mindegyik munkánál azok a cégek lettek a nyertesek, amelyek a borítékban szerepeltek. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Név szerint!)

Önök persze tudják biztosítani a fejlődést, hiszen május elején megjelent a sajtóban, hogy versenyhivatali vizsgálat folyik kartelltömörülés gyanúja miatt a jelenlegi kormány alatti nyertes autópálya-építtető cégekkel szemben. Az újságok egyébként az autópálya-tendereknél is előre megírták a munkák várható nyerteseit. Így az újságban megjelent hír az összejátszásról nem meglepetés. Úgy hírlik, a vizsgálat során komoly írásbeli bizonyítékokra bukkantak. Kérdés persze, szól-e valamit ez ügyben Keller László üvegszemű államtitkár, konzultáltak-e önök erről. (Dr. Vojnik Mária: Mit szólnak ehhez a fogyatékos emberek?) Ráadásul el kell mondani, hogy ez a gyakorlat még azt is eredményezte, hogy a magyar tulajdonú kis- és középvállalkozások, illetve nagyvállalkozások önállóan nem is vehettek részt a versenyben. Annak ellenére, hogy egyértelmű, felmérések szerint a magyar emberek döntő többsége egyetért ezzel, hogy a magyar vállalkozókat előnyben kell részesíteni. Önök ennek ellenére ezt nem tartották fontosnak, sőt ki is jelentették: az a lényeg, hogy a közbeszerzés formális szabályai be legyenek tartva.

Tisztelt Miniszter Úr! Kérdezem öntől, mit kíván tenni a vizsgálat tisztasága érdekében. Hogyan akadályozza meg, hogy ne ismétlődjön meg a szocialisták előző kormányzati ciklusához hasonló eset, amikor az akkori versenyhivatali vizsgálat eredményeként semmi sem változott, a problémát a szőnyeg alá söpörték? Tisztának értékeli-e azt az autópálya-építési pályázatot, amelynek győzteseit a napilapok előre megírták? Persze lehet, hogy ön ezeket a híreket a sajtófigyelőben nem olvassa. Azt javaslom, hogy ez esetben munkamódszerén is változtatni kellene. De az igazi kérdés: mit kíván tenni a hazai tulajdonú cégek versenyhelyzetbe kerüléséért? Hiszen legjobb lenne, ha a pályázatok tiszták lennének (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy ne csak néhány multinacionális cég nyerhessen autópálya-építést, hanem a hazai vállalkozók is versenyhelyzetbe kerülhessenek. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
76 80 2003.06.02. 1:03  75-81

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Megtisztelő is, hogy közbeszerzési szakértőnek nevezett minket, hiszen valóban az előző ciklusban például a közbeszerzéseknél is jelentős előnyben részesítettük (Derültség, zaj az MSZP és az SZDSZ padsoraiból. - Keller László: Nem is volt!) a törvények által megengedett módon a magyar kis- és középvállalkozásokat, amit önök nem tesznek meg. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Így van! - Dr. Magda Sándor: Ennek semmi nem szégyen!) És ez a legnagyobb hiba.

Ami pedig a bulvársajtót illeti, ezt a hírt, amelynek alapján a versenyhivatali eljárásról beszámoltam, a Népszabadság tette közzé. Örülök annak, hogy ön a Népszabadságot bulvárlapnak nevezi.

Egyébként pedig ami az összejátszást és a Versenyhivatal vizsgálatát illeti, arra azt tudjuk mondani, nagyon örülünk, ha úgy látja, hogy semmilyen nyomást nem fognak rá gyakorolni - ez örvendetes - és nem fogják az eredményt a szőnyeg alá söpörni. Erre várunk. Mindazonáltal úgy látszik, ön még mindig nem szűrte le a tanulságokat, és nem látja, hogy milyen összejátszás folyik a háttérben, ezért a válaszát nem tudom elfogadni. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
76 308 2003.06.02. 2:15  279-325

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Huszonkét pontban fejthetnénk ki véleményünket a metrókérdésről, de ezt most nem tesszük meg, annál is inkább, mert nem alkalmas az időpont, sem a hely arra, hogy szakmai kérdésekről vitatkozzunk. Habár 220 milliárd forint talán jogossá tenné. Ezért csak nagyon röviden két-három megjegyzést tennék a korábbiakhoz. Természetesen mindenki tudja, hogy politikai kérdésről van szó, hiszen Bőhm András elmondta, hogy nem szereti az álságos politizálást, de ő a maga visszafogott módján azért még 15-ször elmondta azokat a politikai mondatokat, amelyeket, mint említette, csak a szükséges mértékben és alkalommal fog elmondani. Tehát számíthatunk arra, hogy nyilvánvalóan ezeket mások még jobban meg fogják tenni.

Ezért nem érdemes arról beszélni, hogy tulajdonképpen 220 milliárd forintot hogyan kéne jól elkölteni. Nyilván majd a fővárosi közgyűlésben az ott lévő képviselők ezt meg tudják tenni. Annyit hadd tegyek hozzá azért, itt az előttem szólók, azt hiszem, egy alapos tévedésben vannak, amikor azt mondják, hogy 2003-ban már utazhatnánk a metrószerelvényeken. Valóban, voltak erre utaló szándékok, de komoly munka ezt nem kísérte a főváros részéről. És ha a kerületi polgármesterek vagy akár a fővárosi közgyűlésben lévő képviselők utánanéznek, láthatják azt, hogy sem a különböző hatósági engedélyek, környezetvédelmi engedélyek, sem pedig például a kerületekben a felszínrendezési tervek nem voltak készen. De ez már valóban a múlt, amiről nem érdemes beszélni. Tehát maximum annyit lehetne mondani, hogy többet tervezhettek volna 2003-ig, mint amennyit most terveznek. Két megjegyzést szeretnék azért megerősíteni, de az időm lejárt, úgyhogy egyelőre ennyit.

Köszönöm szépen a figyelmet.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
76 312 2003.06.02. 1:44  279-325

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Köszönöm. Mint említettem, sokszor kérhetnék időt, csak két mondatot még hadd mondjak el a tisztelt Háznak, hiszen nem tudtam befejezni az előbb. Én is úgy gondolom, hogy kettős mérce volt, a '95-ben való lemondást egész másként mutatták be, mint amikor '98 óta nem épült metró, de erről már nem kívánok beszélni.

Két szempontot mondanék még, amit az elmúlt tíz év tanulságaként egy-egy mondatban el lehet mondani. Az egyik, amire már utalt egy előttem szóló MSZP-s képviselő is, hogy rendkívül fontos, az elmúlt tíz évben meg kellett hogy változzon az a szemlélet, hogy a metró megoldja az összes közlekedési problémát, tehát arról van szó, hogy a felszínen a villamosokat fenn kell tartani, és a felszíni közlekedést is tervezni kell. Ez azért fontos, mert nem csak ilyen tervek léteznek a fővárosban.

A másik pedig: a nagyberuházások tapasztalatából okulva tudni kell azt, amit elmondtam, hogy önmagában az, hogy beszállítóként a kis- és középvállalkozásoknak lehetőséget biztosítanak, a magyar vállalkozóknak nem ad elegendő terepet. Tehát az eddigiekkel ellentétben részletesen ki kell azt dolgozni, hogy a magyar tulajdonú vállalkozások, kis- és középvállalkozások hogyan kaphatnak munkát az elmúlt tíz évben ebből a nagyberuházásból. Azt hiszem, ezek azok a tanulságok, amelyeket mindenképpen be kell majd építeni ebbe a munkába. Köszönöm szépen a figyelmet. Ennyit kívántunk mondani, és nyilvánvalóan majd megfigyeljük azt, hogy Bőhm András a szükséges mértékben hányszor mondja el, amit a Fideszről és álláspontjáról elmondani kíván.

Köszönöm. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
79 96 2003.06.16. 2:45  95-101

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A jelenlegi kormány azt ígérte, hogy amit az előző kormány tevékenységéből még ő is jónak tart, azt folytatja. Ezzel szemben a Széchenyi-tervet megfojtották, Magyarország gazdasága az elmúlt egy évben érezhetően lendületet vesztett ‑ gyakorolják azt a szocialista elvet, hogy tanuljunk meg kicsik lenni.

A gazdaság fellendítése érdekében fontos lenne, hogy a kormány megfelelően támogassa többek között a turizmust mint húzóágazatot, ösztönözze a fejlesztéseket. Ezzel szemben mit látunk? Mit mutatnak a tények? Mire képes a Medgyessy-kormány fél pénze? A jelentős bevételt eredményező turisztikai ágazat helyzete a kormányváltás óta egyre rosszabb. Ez nem elsősorban a kedvezőtlen nemzetközi helyzetnek köszönhető. A turizmusra a magyar kormány a költségvetésből lényegesen kevesebbet juttat, mit korábban. Például a Balaton Fejlesztési Tanács a korábbi támogatási összeg feléből gazdálkodhat. A balatoni vasútállomásokra így az idén 11 millió forint helyett csak egymillió forint jut. Az óhatatlanul szükséges mederkotrásra csak a ráfordítási összeg felét biztosítják, azaz a szükséges 1,2 milliárd forint helyett csak 600 millió forintot.

De nem lehetünk elégedettek a Balaton környéki fejlesztésekkel sem. Több mint egy évet kellett várni a már előkészített, elkezdett M7-es autópálya építésének folytatásával. Kikerült a tervekből a balatonkenesei elkerülő szakasz. A tájékoztatás szerint a közeljövőben nem tervezik a keszthely-hévízi elkerülő utat sem. A MÁV illetékesének nyilatkozata alapján az új motorvonatok, az elmúlt években beszerzett, végre európai szintű motorvonatok sem erre fognak járni. Akkor nem is beszélünk a sármelléki repülőtérről, amely az előző kormányzat alatt a nemzetközi regionális repülőtér címet nyerte el, ennek fejlesztését sem biztosítják.

Miniszter úr, hamarosan megkezdődnek a nyaralások, itt a szezon. Sokan vannak, akik nem tudnak és nem is akarnak Kubába vagy a francia Riviérára utazni, továbbra is a Balatonon szeretnének nyaralni. Nemzetközi turisztikai kínálatunknak sem használ, ha a magyar tenger környezetét nem fejlesztik, nem élnek a lehetőségekkel, csökkentik az ágazat bevételét.

Kérdezem a miniszter urat, miért büntetik a Balatonnál élőket, nyaralókat. Vagy csak arról van szó, hogy egy hibás közgazdasági elméletet vallanak, amelynek következtében nem támogatják a turizmust?

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
79 100 2003.06.16. 1:07  95-101

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Az ön által felsoroltaknak nem sok köze volt a valósághoz, körülbelül annyit tévedett, mint az utolsó állításával, amikor azt mondta, hogy a sármelléki repülőtér megkapja a Ferihegyi repülőtértől a nem szükséges eszközöket. Erről még az előző kormány döntött, nyilván, ezt el tudná olvasni.

De ennél sokkal fontosabb dolgokra sem emlékszik pontosan: 2002-ben 28 milliárd forintot juttatott a turizmusnak a költségvetésből az előző kormány, ennél ezek az összegek, amelyeket ön felsorolt, sokkal kisebbek. Tehát úgy gondolom, hogy még sokat kell olvasnia a költségvetést, hogy tényleg meglássa azt, hogy kinek van igaza.

 

 

(15.20)

 

 

Kétségtelen, hogy mondott olyan dolgokat, amelyek megvalósulásában reménykedhetünk. Ennek ellenére nem tudott meggyőzni azon nyilatkozatának ellenkezőjéről, mely szerint ‑ ezt még korábban mondta ‑ a turizmus majd eltartja önmagát, nem szükséges a fejlesztése. Ennek ellenkezőjéről még nem tudott minket meggyőzni, és a felsorolt adatok sem felelnek meg a tényeknek, ezért nem tudom a válaszát elfogadni. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
85 192 2003.09.15. 1:06  191-194

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A civil szervezetek többsége az elmúlt időszakban szóvá tette, hogy még mindig nincs meg az a betétdíjakról szóló rendelet, amely lehetővé tenné a háztartási hulladék térfogatának jelentős csökkentését.

Való igaz, hogy hosszú ideje húzódik ennek a rendeletnek a megalkotása; általában elfogadottnak mondták azt, hogy amíg az EU-jogharmonizáció nem zárult le, addig nem alkották meg, most azonban, hogy ez lezárult, mindenképpen szükséges lenne a rendelet elkészítése. Mind korábban a miniszter asszony, mind pedig a nemrégiben kinevezett új miniszter ígéretet tett arra, hogy ez hamarosan meglesz, ennek ellenére nehezményezték, hogy nem tudnak arról, hogy megkezdődtek volna az egyeztetések, és nem tudják pontosan, hogy ebben az évben elkészül-e ez.

Ezért kérdezem meg öntől most, államtitkár úr: hogyan áll a rendelet előkészítése, meglesz-e ez még idén, mikor kezdik meg az egyeztetéseket?

Köszönöm a figyelmüket.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
102 298 2003.10.30. 2:06  1-369

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Röviden csak arról szeretnék szólni, hogy ha összehasonlítjuk a sorokat, a 2002., 2003., 2004. év költségvetését, akkor bizony nem feltétlenül arra a következtetésre kell jutni, hogy mennyivel nagyobb erővel indulnak meg a fejlesztések. Nagyon sok vonatkozásban itt már szó volt róla, és elmondhatjuk, hogy a környezetvédelem és például a turizmus területe, mind a kettő mostohagyereke ennek a költségvetésnek.

Természetesen van olyan terület, ahol ez együtt jelentkezik: ilyen a Balaton. A Balatonnál a szezon elején a kormány ülést tartott, és egy 47 pontos cselekvési programot fogadott el. Bizony, az ott elhatározott dolgok és a meghirdetett dolgok nem köszönnek vissza a költségvetésben. Nagyságrendekkel kevesebb pénz van a vízi közművek építésére, a vízminőség-védelemre, így természetesen kevesebb jut majd a szükséges iszapkotrásra is. Szó sincs már egyéb beruházásokról, és a Balaton Fejlesztési Tanács pénze sem növekedett a tavalyihoz képest, lényegesen kevesebb, mint a korábbi éveké. Így arra kívánom felhívni a figyelmet, hogy a következő években ez a bevételekben is visszaesést fog okozni, kormánytámogatás nélkül nem képzelhető el a Balaton fejlesztése, a balatoni régió további fejlődése.

Az autópálya ugyan épül, de rögtön a kormányhatározatot meg is szegte az első szerződésével a kormány, hiszen az Ordacsehi-Balatonszentgyörgy közötti autópályának 2005 végéig kellene elkészülnie a kormányhatározat szerint, és a mai újságban megjelent, hogy ennek az átadási ideje már 2006-ban van. Ennek ellenére jó, hogy ez továbbépül, de érthetetlen, miért kell rögtön megszegni a határozatot.

Szó sincs például a költségvetésben a sármelléki repülőtér fejlesztésének a lehetőségéről, és még hosszasan sorolhatnám, de két percet kértem, és a két percben arra kívántam felhívni a figyelmet, hogy a Balaton környékén bizony nem mondhatjuk el azt, amit itt a kormánypárti képviselők mondtak, hogy ez a fejlesztés költségvetése.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
113 83 2003.12.01. 0:08  82-83

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tekintettel arra, hogy kormánydöntésről van szó és a miniszterelnök ígéretéről, megvárom a miniszterelnök urat, köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
113 187 2003.12.01. 2:04  186-189

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A környezetvédelem és a vízügy egy minisztériumba való szervezése, összevonása még jól is sikerülhetne, a kérdés az volt, hogy szakmai vagy politikai alapon, felelősséggel vagy egy éppen aktuális politikai diktátum alapján hajtják ezt végre. Egyébként 1992-ben már volt egy sikeres átszervezés, akkor több ezer emberrel fogyatkozott meg a vízügyi igazgatóságok létszáma, de akkor valóban fölösleges, nem feltétlenül szükséges tevékenységekről kellett lemondani, amit azóta másképpen végeznek el.

Sajnos, amikor idén egy SZDSZ közeli lapban már támadásokat lehetett olvasni a vízügyi szakemberek ellen, sejteni lehetett, hogy ennek nem lesz jó vége, és így az átszervezésnél bizony meg is történt az, hogy példátlan módon csak a vízügyi igazgatóságoktól bocsátanak el embereket. El kell mondani, hogy természetesen a vízügyi szakmában nemcsak egyfajta érthető védekezést láthattunk, hanem a vízügyi ágazat első két vezetője is lemondott az átszervezés miatti tiltakozásul. Nem olyan emberekről van szó, akik politikai kötődéssel rendelkeztek, már '98 előtt nevezték ki őket felsővezetői állásokba. Úgy látszik, már az is probléma, hogy a Fidesz alatt sikeresen működtették a vízügyi ágazatot.

Sokan ismerték el akkor, a különböző árvizek kapcsán a vízügyi ágazat sikeres munkáját, az ott lévő szakemberek valóban minden tiszteletet megérdemeltek. Sőt, kidolgozták ezek a vezetők, legalábbis ők dolgoztatták ki a Vásárhelyi-tervet is, amelynek végrehajtásával aztán a mai minisztériumi vezetés és a mai kormány igyekszik szakmai és politikai tőkét kovácsolni.

 

(16.50)

Kérdezem tehát akkor államtitkár urat: miért kellett így, ily módon végrehajtani ezt az átszervezést, nem lehetett volna ezt szakmai alapon nagyobb felelősséggel megtenni? Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
116 136 2003.12.08. 2:04  135-142

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Ház! A '90-es években két koncessziós autópálya épült, ezeket külföldi cégek építették, az építés költségeit a pályadíjakból kívánták fedezni. Az M1-es és az M5-ös autópálya környezetében Európa legdrágább díjai az ismert következményekkel jártak: torlódás, zaj, bűz a környező településeken. Az autópálya-társaságok pedig a tervezettnél alacsonyabb forgalom miatt veszteségesek lettek. Az egyiket, az M1-es autópályát az Orbán-kormány '99-ben kivásárolta, matricás rendszert vezetett be, gyakorlatilag visszaadta a magyar autósoknak. A másikkal, az M5-össel ugyanakkor ezt még nem lehetett megtenni, hiszen 1995-ben a Közlekedési Minisztérium egy olyan, úgynevezett üzemeltetési hozzájárulást kötött a külföldi céggel, hogy amennyiben a magas díjak ellenére a cég veszteséges, azt az állam a költségvetéséből kiegyenlíti, így a cég kényelmes pozícióban volt.

Mindez 2004-ig van, illetve volt érvényben, továbbá 2003. december 31-ig van a külföldi cégnek kizárólagos joga a továbbépítésre. Tekintve, hogy az M5-ös cége, az AKA Rt. veszteséges, így az előbbiek alapján az állam számára igazából 2003-ban, a Medgyessy-kormány idején jött létre a kedvező alkupozíció, amely az M1-es esetében is akkor állt nyitva '99-ben. Önök azonban ezt a kiváló lehetőséget elszalasztották, a Közlekedési Minisztérium aláírta a csőd felé tartó külföldi cég helyzetét megmentő újabb kedvező hitel felvételét anélkül, hogy ezért a magyar állam bármit kapott volna, mondjuk, olcsóbban egyeztek volna meg a kivásárlásról.

Miniszterelnök Úr! Ki a felelős ezért az ön kormányában? Most, hogy ezt a lehetőséget elszalasztották, már 120-130 milliárdos vételárról írnak. Miniszterelnök Úr! Ennek ellenére úgy gondoljuk, és a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség továbbra is támogatja a matrica bevezetését. De ki a felelős azért, hogy ilyen drágán vásárolható meg? És különösen adódik a kérdés: honnan lesz ennyi pénz a költségvetésből?

Köszönöm. Várom válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
116 140 2003.12.08. 0:38  135-142

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszterelnök Úr! Köszönöm szépen, hogy elismerte, hogy valóban kedvezőbb volt a helyzet. Úgy gondolom, ezért is ki kellene vizsgálni, hogy a Közlekedési Minisztérium miért nem élt a kedvezőbb helyzet lehetőségével. De a lényeg végül is az, hogy az autópályát kivásárolják, legalábbis bevezessék a matricát, és így valóban a magyar autósok is közlekedhessenek rajta. Ezt nagymértékben támogatjuk.

Mindazonáltal engedje meg, hogy még egyszer megkérdezzem, honnan lesz erre pénz, hiszen, azt hiszem, a Postabank bevételét már másra is megcímkézték, és másra is elköltötték. Mikor tervezik ezt a kivásárlást végrehajtani?

Várom válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
120 190-192 2003.12.22. 2:16  189-194

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A 2004. évi költségvetés elfogadásánál teljesen egyértelművé vált, hogy a kormány nem ad jelentős összeget a MÁV Rt. átalakítására, a vasúti szolgáltatások színvonalának emelésére, sőt az elmúlt években megkezdett fejlesztések nagy része sem folytatódhat a megfelelő ütemben. Ezzel szemben a minisztérium is kinyilvánította, hogy 11 ezer embertől kíván megválni a MÁV Rt. átszervezésénél.

Mindenki örül annak, ha egy szervezet hatékonyabb lesz, különösen, ha állami tulajdonban van; erről van-e szó, ez a kérdés, de úgy tűnik, hogy nem. Arról van inkább szó, hogy általánossá vált, hogy a kormány jelszava…

ELNÖK: (Jelzésre:) Bocsánat, képviselő úr, jelzik, hogy a mikrofon rosszul van feltéve…

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr, leesett a mikrofon. Tehát általánossá vált viszont, hogy a kormány 2004. évi jelszava az, hogy le kell építeni, így le kívánnak építeni több ezer embert, el kívánnak küldeni váltókezelőket, kalauzokat, vasúti üzemben dolgozókat is. Mi a legnagyobb baj? Az, hogy erről a szakszervezeti vezetők, a vállalat dolgozói csak az újságból értesültek.

Kétségtelen ugyan, hogy a szakszervezeti vezetők jelentős része nem fog ellenállást tanúsítani, hiszen még annak idején több mint 800 ezer forintos munkabérrel jutalmazta őket a MÁV vezetése. De azért nem mindenki van így; vannak olyan szakszervezeti vezetők is, akik nem az MSZP holdudvarához tartoznak, és bizonyára egyeztettek volna ebben a kérdésben. Már csak azért is fontos ez, mert nem lehet látni pontosan, hogy miért van erre szükség. 11 ezer ember, akikből több ezer embert azért küldenének el, mert úgymond kiszervezés történik, ennek a gazdasági hatékonysága sem bizonyított, erre sem ismertek a számítások, nagyon sokszor többe kerül a külső szervezet által végzett munka; de a leginkább azért aggódunk, hogy az a sok ezer ember, itt négyezer emberről van szó, aki például mellékvonalakon dolgozik (Az elnök jelzi az idő leteltét.), utcára kerülhet.

Kérdezem tehát az államtitkár urat: miért kívánják utcára tenni a vasútüzemben dolgozók nagy részét? Várom a válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
122 122 2004.02.16. 2:18  121-128

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Igen. Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszter Úr! Ismét az M5-ösről van szó. Szívesen kérdeztük volna természetesen akár a közlekedési miniszter urat is, hiszen ő nyilván jobban tudja, hogy mi történt a tárcájánál az elmúlt két hónapban, miért változott meg az eredeti konstrukció, és miért került ennyibe az M5-ös.

Azért azt hadd említsem meg, ha már a miniszter úr az előzőekben említette az M5-öst, hogy nagy elegánsan elfeledkezett egy tényről, miszerint 1994-ben Lotz Károly írta alá azt az üzemeltetési hozzájárulást, amely miatt egészen 2004-ig nem lehetett érdemben tárgyalni a szerződés módosításáról. Tehát valóban, el kell ismerni, hogy 2003-2004-ben nyílt lehetőség az M5-ös megvásárlására, ezért a Fidesz támogatta is azt az elképzelést, ami korábban elhangzott, hogy körülbelül 70 milliárdért megvásárolnák, kifizetnék a hiteleket, és valóban, úgy, ahogy idézte Fónagy János miniszteri nyilatkozatát, körülbelül 120 milliárdért a hitelekkel együtt ki lehetne vásárolni. Igen ám, de nem ez történt, mint ismeretes, hanem az történt, hogy más lett a nóta vége. Különböző számítások is vannak rá, a legóvatosabb számítások szerint is több száz milliárdért sikerült ezt az autópályát kivásárolni.

Ennek ellenére örülünk neki, hogy végre matricás lesz az autópálya és az a rendszer, amit az Orbán-kormány elkezdett, és hogy emlékeztessem a miniszter urat, az M1-est annak idején az Orbán-kormány vásárolta meg. Tehát ahol lehetett, megtettük ezt a lépést, ahol nem lehetett, az M5-ösön, ott nem tudtuk megtenni. Önök most megtették, de ilyen áron.

Volt olcsóbb ajánlat is, tehát ha a számháborút esetleg valaki nem értené, hogy önök miért nem 120 milliárdért, hanem miért 600 milliárdért vették meg, elmondhatjuk, hogy volt olcsóbb ajánlat, a TriGránit 150 milliárddal olcsóbban vette volna meg az autópályát, ahogy sikerült eladni. (Varga Mihály: Ebből lesz a kampányköltség!)

A kérdésem tehát, ki a felelős azért, hogy végre megvették az autópályát, de ilyen áron. Hová tűnnek a százmilliárdok? Mi lesz ezzel? Ki fogja ezt megfizetni a következő években? (Varga Mihály: Ebből a kampány nem jött volna ki! - Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
122 126 2004.02.16. 1:23  121-128

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Végül is nem válaszolt a kérdésre, és megint belemerült a múltba. A lényeg, azt hiszem, az, hogy miért ennyiért vásárolták meg az autópályát, és erre kérnék szépen választ. Hiszen, ismétlem, a Fidesz támogatta azt, hogy vezessék be a matricás rendszert, támogatta azt, hogy közel 120 milliárdért vegye meg az autópályát az állam, és valóban olcsóbb legyen mindenkinek az autópálya használata.

(17.00)

De miért utasítottak önök vissza egy 150 milliárddal olcsóbb ajánlatot? Miért vették meg önök több száz milliárdért az autópályát? Ismétlem: ki fogja ezt megfizetni? Azt tudjuk, hogy valószínűleg a magyar állampolgárok fogják megfizetni, hiszen ha kiszámoljuk, az a harminc év, amire önök kötötték a szerződést, megterhelve a jövőt is, minden családnak, azoknak is, akik nem használják az autót, 200 ezer forintot fog jelenteni. Az a kérdés, hogy ki a felelős ezért, ki az, aki így elrontotta a magyar kormány pozícióját, a minisztérium pozícióját, ki kötött ilyen szerződést, és miért ilyet kötöttek.

Nagyon sajnáljuk, hogy így adódott (Az elnök jelzi az idő leteltét.), és valóban nem tudjuk megfelelően ünnepelni a matrica bevezetését, mert önök ezt rendkívül drágán tették meg, pazarlóan. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
126 36 2004.02.24. 10:56  15-229

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselők! Engedjék meg, hogy a korábban a Fidesz-frakció által elmondottakat kiegészítsem néhány szemponttal. Kétségtelen, hogy a közlekedéspolitikáról szóló előterjesztésben, illetve annak háttéranyagában nagyon sok nemes gondolat van, hiszen nyilvánvaló, hogy a szakemberek ezt alapvetően az európai irányelvek alapján dolgozták ki. Valóban az „ itt az ideje dönteniö címmel kiadott kiadványnak megfelelő elvek vannak lefektetve az anyagban, és ez nagyon helyes így.

A baj az, hogy mivel ez ide került az Országgyűlés elé, a lefektetett elvekben és a határozati javaslatban foglalt fejlesztéseket a kormány már tulajdonképpen nem fogja megvalósítani ilyen mértékben, hiszen a költségvetésben és az elfogadott összegekben ezek már nem tükröződnek vissza. Úgy is mondhatnám, hogy nehéz lenne, még ha mindennel egyet is értenénk, teljes egészében támogatni ezt a javaslatot, hiszen már most nem felel meg a valóságnak, így tulajdonképpen a kormány nyugodtan vissza is vonhatná, és újra átdolgozhatná. Furcsa lesz, hogy a kormánypárti képviselők támogatni fogják, amikor az általuk jóváhagyott költségvetés, sőt az azóta tervezett változtatások ezt már nem is tükrözik.

De beszélgessünk az elvekről! Néhány mondat erejéig, azt hiszem, ez mindenképpen szükséges, és nyilvánvalóan vannak azért olyan pontok, ahol mindenképpen fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a leírt anyag hol tér el a valóságtól, és hol, milyen hangsúlyokat fogalmaznánk meg mi másképpen.

Az Európai Parlament és az Európai Unió sokat foglalkozik a közlekedésfejlesztéssel - ez nyilvánvalóan központi kérdés, Magyarország mindig is figyelembe vette az ott lefektetett alapelveket, célkitűzéseket. Azt hiszem, azzal együtt át kellene gondolni azt, hogy a magyar érdekeket hogyan lehet minél jobban képviselni, hiszen ma már a tranzit-autópályák, tranzitútvonalak kiépítése, azt hiszem, nem kérdés, sőt néhány év múlva, ha minden jól megy, meg is valósulhat.

Magyarország érdeke most már a kapcsolódó hálózatok kiépítése - ez benne is van az anyagban, olvashatjuk a szövegekben -, tehát a hálózat biztosítása. Az adott térségnek a vele kapcsolatban lévő más térségek felől is kedvező elérhetőséget kell biztosítani - írja az anyag. Erre is kellene törekedni.

Van is rá jó példa, hogy ezzel kezdjem, hiszen ahogy az újságokban is megjelent, az Európai Parlamentben a magyar képviselők egyöntetű kezdeményezésére már elfogadta a Bizottság azt a javaslatot, hogy a 2-es, illetve az M6-os autópálya belekerüljön azokba a nagy európai projektekbe, ahol valóban, remélhetően még 2012 előtt lépések történnek, és minél több finanszírozási forrást lehet igénybe venni. Természetesen mi azt szeretnénk, ha nemcsak ez kerülne bele, hanem az a nyugati autópálya is, az M86-os és az M9-es, amely egyébként összekötné a 4-es és 5-ös európai korridorokat, egy láncszeme lehetne az európai hálózatoknak, és hozzájárulna a nyugat-dunántúli fejlődéshez. Leginkább azonban azért volna erre szükség, hiszen a tehergépkocsi-forgalom már ezen a tájékon is tönkre teszi a környezetet, lehetetlenné teszi az ott lévők életét.

Azért dolgozunk a következő időszakban, hogy ez megvalósuljon, és remélhetőleg a kormányzat is nyilván megteszi a szükséges lépéseket ennek érdekében a megfelelő fórumokon, úgy, hogy végül is az Unió ezt majd remélhetőleg jóváhagyja, első ütemben a 2-es és a 6-os, de remélhetőleg minél előbb, ha nem is ugyanakkor - habár azt szeretnénk, hogy legalább egy későbbi ütemben -, az M86-os és az M9-es fejlesztését.

(11.40)

Ha közlekedésfejlesztési kérdésekkel foglalkozunk, akkor nem mehetünk el amellett, hogy mi történt a 2002-ig terjedő években. Csak néhány címszóban azért elmondanám, hogy mit kellett folytatni 2002 után, és miről kellene szólnia a mostani közlekedésfejlesztésnek. A vasút fejlesztése terén - habár valóban a vasúttársaság körülbelül 15 éve különböző okok miatt, amit most az idő rövidsége miatt nem ismertethetek, állandó anyagi problémákkal, finanszírozási problémákkal küzd - azért lényeges fejlesztések történtek, új mozdonyok kerültek Magyarországra, és a vasúti pályák felújítása is, bár a kívánatostól messze elmaradó mértékben, de azért lendületet kapott, és itt valóban az uniós források is segítettek. Tehát az Orbán-kormány által megpályázott pénzek a vasút fejlesztésére fordítódtak.

Akkor elhangzott, hogy miért nem autópályákra fordítunk, mondta az akkori ellenzék. Az elmúlt két évben, mondjuk, az akkor elkezdett közút-felújítási programtól eltérően, de nem tudok róla, hogy autópályára egyetlenegy cent uniós forrás érkezett volna. Tudom, tervbe van véve majd az M0-ás körgyűrű építéséhez uniós forrás, amely remélhetőleg talán, ha így megy tovább, 2006-ig meg is kezdődik, de három-négy évig uniós forrás Magyarországra autópálya-építésre nem érkezett, ezt jó, ha tudjuk.

Még néhány dolgot hadd említsek meg, ami azért ellentétben áll az elhangzottakkal - a tömegközlekedés prioritása. Tudjuk jól, hogy a tömegközlekedés bizony az elmúlt években és az elkövetkező években, ha a költségvetést így állítják össze a kormánypártok, akkor igen nehéz helyzetbe kerül, gyakorlatilag itt is leépítés történik; nemcsak azért, mert az állami finanszírozása nincs megoldva, hanem azért is, mert az önkormányzatok finanszírozása is egyre nehezebb, egyre rosszabb, hogy egészen pontos legyek, és ezért nehezebben tudják a közlekedési vállalatokat üzemeltetni.

Elhangzott itt az egyik kormánypárti előadó részéről például, hogy milyen fontos a jármű-rekonstrukció, ehhez képest az elmúlt években azt az összeget is, amelyet a korábbi években az állami költségvetésben erre fordítottak - például a Volán-buszokra -, folyamatosan csökkentik, és jó, hogy meg nem szüntetik.

Elhangzott itt a regionális repülőterek szükségessége. Igen, valóban így van. Remélhetőleg most már az Európai Parlament is elfogad egy ilyen javaslatot, amely beemeli ezt az uniós finanszírozó források közé, de addig a magyar költségvetésnek is gondoskodnia kellene erről. Sajnos, olyan híreink vannak, hogy bizony az úgynevezett megszorító csomag kapcsán ez is kikerül a költségvetésből. Nevezetesen, a sármelléki repülőtér finanszírozása is kérdéses, amelyet pedig örömmel támogattunk, hogy legalább a kezdeti lépésekhez a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium pénzt ad.

Ha arról beszélünk, hogy milyen téren kell felhívni a figyelmet arra, hogy bizony másképpen kellene csinálni, akkor csatlakoznom kell Németh Zsolt képviselőhöz, és felhívni a figyelmet arra, hogy a közútkezelő cégek privatizálása igen veszélyes lehet. Van olyan koncepció is, hogy csak egyes tevékenységeket privatizálnak - én a mai magyar viszonyok között ezt is veszélyesnek tartom. Elvileg persze ez jól is működhetne, és lehetne olcsóbb és hatékonyabb, de ma Magyarországon, amikor tulajdonképpen azt lehet mondani, hogy néhány multicég különböző kft.-i uralják a piacot, és általában nem lehet azt mondani, hogy igazán szabad verseny van, nagy valószínűséggel a privatizált tevékenységek drágábbak lennének, mint most a közútkezelő által elvégzett munkák, tehát itt megtakarításról elég nagy merészség beszélni.

(Az elnöki széket dr. Dávid Ibolya, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Azt is el kell mondani - mert láttam, hogy a közútkezelő és az ezzel kapcsolatos tevékenységek szerepelnek a megtakarítási csomagban -, hogy az átszervezés kapcsán is vannak kételyeink. Biztos lehet valamilyen megtakarítást elérni, de ezek nem olyan nagyságrendűek, hogy a magyar költségvetés helyzetét megoldanák. Úgy gondolom, ha összevetjük azzal, hogy a közúthálózatra is mennyivel kevesebb pénzt adnak, és nagyon furcsa volt, az egyik kormánypárti képviselő elmondta, hogy nem tartja elfogadhatónak a közúthálózat üzemeltetésére, fenntartására és fejlesztésére fordítható pénzek csökkentését, ezzel abszolút egyetértünk, az a kár, hogy a kormánypárt pillanatnyilag ezt tervezi.

Az elmúlt évek költségvetései, amiről már szintén szóltunk a Fidesz részéről, messze a korábbiak alatti finanszírozást, a közúthálózat példátlan mértékű leromlását vonják maguk után, nem beszélve arról a balesetveszélyről, amit például a nyomvályúk jelentenek, és az egész országban egyre hosszabban figyelhetjük meg ezeket. Tehát sajnos azt kell mondjam, hogy a kiadott anyagtól eltérően komoly veszélyek vannak a kormány politikáját és elképzelését illetően.

A MÁV-reformmal kapcsolatban időhiány miatt csak annyit a legújabb fejleményekhez, hogy az áruszállítás privatizációjáról is azt lehet mondani, hogy valóban hosszú távon ez tervezhető, támogatható, azonban komoly kétségeink vannak rövid távon, hiszen még nem ismerjük azt, hogy pontosan hogyan fog kialakulni, mennyi pályadíjat kell majd például a személyszállító és áruszállító cégeknek fizetni, mondjuk, a használt pályáért Magyarországon. Tehát, amíg ez ki nem alakul, amíg azt nem láthatjuk, hogy egy privatizációnak megteremtődnek a feltételei, az átlátható piaci helyzet, az átlátható gazdálkodás, addig, úgy gondolom, itt megint arról van szó, hogy egy egyedül veszteséges ágazatot akarnak magánkézbe adni.

Az idő rövidsége miatt sajnos csak erre volt lehetőség, de úgy gondolom, hogy ezek azok a pontok, amelyekre fel kellett hívni a figyelmet, ehhez csatlakozó módosító indítványokat is be fogunk nyújtani, és ezek valóban a közlekedésfejlesztés azon kérdései, amelyekkel nem érthetünk egyet. Így a háttéranyag minden pozitív megnyilatkozása és szakmai alapvetése mellett azt kell mondjam, hogy jobb lett volna, ha visszavonják ezt a javaslatot, és átdolgozzák a mostani pillanatnak megfelelően.

Így, ilyen formában, azt hiszem, maximum tartózkodni tudunk az elvek elismerése mellett, hiszen sajnos ez a gyakorlatnak nem felel meg, és a kormány a tevékenységével máris ellentmond az általa beterjesztett anyagnak.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
126 56 2004.02.24. 2:07  15-229

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselők! Annyit hadd jegyezzek meg Szalay Gábor felszólalására is reagálva, hogy természetesen nem azt vártuk, hogy most egy részletes, 2012-ig tartó finanszírozást fognak itt letenni, de úgy gondolom, mégiscsak szóvá kell tenni, ha közlekedéspolitikáról beszélünk, és bizonyos irányokat nem tartalmaz az anyag, amelyeket azért már most lehetett volna rögzíteni. Például egyetlenegy utalás sincs arra a háttéranyagban, miután a közlekedéspolitika a gazdaságpolitikának is része, hogy a magyar vállalkozók milyen szerepet kapnak majd ebben.

Nyilvánvaló, hogy az uniós szabályok meghatározzák ezt. De úgy gondolom, az elmúlt másfél évben semmit nem tettek azért, hogy a magyar vállalkozók, Magyarországon bejegyzett vállalkozások valamilyen előnyben részesülhessenek, amit egyébként megengedett a közbeszerzési törvény, és volt is rá példa. Most nem is az autópálya-építésre gondolok elsősorban, hanem általában azokra az úthálózatokhoz kapcsolódó építésekre, felújításokra, amelyeknél bizony a korábbi években, 2002-ig lehetett teljesen törvényes módon, a közbeszerzési törvénynek megfelelően előnyben részesíteni a magyar kis- és középvállalatokat.

Ezeknek a jövőjéről egyáltalában semmit nem tartalmaz ez a háttéranyag, pedig valamilyen módon ezzel is foglalkozni kéne. Tehát mindenképpen szükséges az, a gazdasági élet szereplőinek is, azoknak, akik létrehozták ezeket a cégeket, és még egy-két évig bírták a versenyt a multinacionális cégek kft.-éivel szemben, amelyek szinte már kizárólag az egész útüzemeltetési, útfenntartási, útfelújítási vertikumot lefedik, szükséges lett volna valamilyen támogatása; pont azért, hogy ezek a cégek megvalósulhassanak, és ne emelkedjenek úgy az árak, ahogy az elmúlt évben, ami tulajdonképpen '96-tól terjedően, kisebb megszakításokkal, eddig tartott.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
126 70 2004.02.24. 2:14  15-229

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselők! A finanszírozásról beszélünk. Azt hiszem, a legnagyobb hibának mégiscsak azt lehet tartani, ha alapelveket nem rögzítünk. Így talán megmutatkozna az a különbség, ami a jelenlegi kormány gondolkodásmódja és a mi véleményünk között megfigyelhető; nevezetesen: nagyon fontos, hogy beruházások megvalósuljanak, és ehhez még hiteleket is fel lehet venni, de a jövőt úgy elzálogosítani, hogy megoldhatatlan problémák elé állítsuk a következő nemzedéket, mégsem volna szabad.

Ennek példája az M1-es és az M5-ös. Az M1-est annak idején az Orbán-kormány megoldotta, nem is volt belőle politikai vita, talán már el is felejtették, hogy az M1-es volt Európa legdrágább autópályája, drágább volt, mint az M5-ös. Az M5-öst azért nem lehetett megoldani, mert 1995-ben aláírtak egy olyan üzemeltetési hozzájárulási szerződést, melynek folytán a külföldi cég kényelmes helyzetben tárgyalhatott. Az M5-ösre ebben a két percben nem is tudok kitérni, csak a példáját említem. Az új megoldás viszont újra azt hozta, hogy elzálogosítjuk a jövőt, nevezetesen a jövőre terheljük irdatlan módon az összegek kifizetését.

(12.40)

Úgy tudom, hogy az M6-os finanszírozása is így készül. Tehát amellett, hogy rendkívül fontos, hogy ez épüljön, ha olyan helyzetbe hozzuk a külföldi cégeket, hogy 14-17 százalékos megtérülést biztosítunk, plusz még munkát is adunk nekik, ahol újabb 10-15 százalékos extraprofitra is szert tehetnek, ezt a fajta finanszírozást azért mégsem lehet támogatni. Ezért mégiscsak jó volna, ha a finanszírozásról is beszélhetnénk az anyag kapcsán.

Tehát mi úgy gondoljuk, hogy rendkívül fontos az autópálya továbbépítése, de tanulni kellene a korábbi esetekből, és épp ezért, ahogy az M1-es kivásárlását megoldottuk, ugyanúgy kellett volna az M5-ös kivásárlását is idén megoldani, és a további finanszírozásnál sem volna szabad ilyen koncessziós hibákat elkövetni, mint ahogy esetleg az M6-osnál az új kormány hajlamos lesz erre.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
126 78 2004.02.24. 2:05  15-229

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselők! Engedjék meg, hogy még további megjegyzést fűzzek az anyaghoz, hiszen a háttéranyag, azt hiszem, tükrözi a kormányzat elképzeléseit, még attól függetlenül is, ha részletes finanszírozási javaslat nincs, habár kétségtelenül az autópálya-fejlesztési programhoz megjelölnek forrásokat. Azonban az anyag viszonylag keveset szól az elkerülő utakról.

Korábban ez komoly téma volt, most inkább csak közvetett módon a környezetbarát közlekedésnél, a települések környezetvédelménél jelenik meg. Nem is csoda, hiszen a Széchenyi plusz programban - 2002-ben kezdődött ez a program - nagyon sok település mellett épült elkerülő út; elég Hajdúszoboszlóra gondolni, Sárvárra, Szombathelyre és a 4-es út mentén fekvő további településekre, vagy akár Mohácsra; tehát fölsorolhatnám az ország jelentős részét, ahol valóban az ott élők életét nagyban megkönnyítette az, hogy a nehéztehergépjármű-forgalom kiszorult az útról, nemcsak a tranzitforgalom vált egyszerűbbé.

Ezt a programot kellene folytatni vagy újrakezdeni, hiszen ez leáll most, amikor ezek az építések befejeződnek. Holott ha csak környezetvédelmi szempontból nézzük meg, most is nagyon sok olyan település van, ahol az ott élők élete megkeseredik az egyre növekvő tehergépjármű-forgalomtól. Tehát elsősorban környezetvédelmi szempontból kellene ezt mérlegelni és kiemelni az anyagban, és így lehetne támogatni a 4-es út további településeinek elkerülését; akár említhetem itt a legterheltebb környezetű Csornát, vagy a környezetvédelmi szempontból rendkívül szükséges, Hévíz és Keszthely körüli elkerülő utaknak a megépítését. Ez lehetne egy olyan program, amelyet támogatni tudnánk, és az autópálya-építési programot a közúthálózat fenntartásával kiegészítve valóban már akkor beszélhetnénk egyfajta közlekedésfejlesztésről.

Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
127 186 2004.03.01. 2:08  185-188

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Asszony! Egy szívcentrum továbbfejlesztése vagy egy regionális központ, egy sürgősségi betegellátás fejlesztése, azt hiszem, olyan célok, amelyeket senki sem von kétségbe. Mégis, hogy miért pont a Zala megyei kórház kapcsán kérdezem ezt meg, megvannak az okai. Azt hiszem, ez a kórház az, amelyet senki sem vitatott, hogy kiváló minőségű. Ez az a kórház, ahol sokak megítélése szerint a legstabilabb minőségbiztosítási rendszer található, és eszerint dolgoznak a kórházban.

A minőségügyi rendszerének kialakítását '93-ban kezdte, abban az időben, amikor Magyarországon az egészségügyben ez irányú tapasztalattal senki nem rendelkezett. 1995-ben az egészségügyi intézmények között Európában elsőként szerzett tanúsítást az ISO 9001-es szabvány alapján.

A folyamatváltozás kiegészítéseként pedig szakmai algoritmusokkal kiegészített helyi irányelvek és protokollok kerültek kidolgozásra.

 

(16.40)

 

A szakmai tevékenység minősítésén, fejlesztésén túl a minőségügyi rendszer működtetése jó lehetőséget nyújt az intézeti működés egészének javítására. Senki sem vitatja, hogy betegközpontú szemléletet alakítottak ki, és emellett a dolgozókkal egy igen jó intézeti klíma teremtődött meg, a dolgozókat bevonták, a humánerőforrásukat megfelelően fejlesztették. Ennek köszönhető az is, hogy '97-98-ban a Zala megyei kórház részt vett egy amerikai sztenderdrendszer magyarországi alkalmazhatóságnak próbatanulmányában is. Nem vitatható tehát, hogy a Zala megyei kórház nagyon sokat tett a minőségkultúra terjesztésében, és ezzel élen járt az egészségügyi intézmények között.

Kérdezem tehát ezek után az államtitkár asszonyt, hogy ön szerint is megérdemli-e a különleges figyelmet ennek a kórháznak a fejlesztési terve, ott, ahol valóban garantált az eredményesség.

Várom válaszát. (Taps a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
133 203 2004.03.22. 4:15  188-204

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Röviden csak két megjegyzést szeretnék tenni, csatlakozva az előttem szólókhoz, a törvénymódosításhoz. Nyilván az ilyenfajta módosításokra szükség van, hiszen a csatlakozás miatt az uniós előírásokat kötelezőek, és bár az utolsó pillanatban is, de megtörténtek ezek a módosítások.

Két dologra szeretném fölhívni a figyelmet. Mind a kettő a vasúti törvénnyel kapcsolatos, amelyek véleményem szerint nem kismértékűek, hanem igen nagy mértékben fogják a következő években megváltoztatni a vasút működését. Az egyik az a tény, hogy a vállalkozó számára a menetdíjbevétellel nem fedezett, indokolt költség megtérítését az államnak el kell majd végeznie. Ezt talán egy kicsit leegyszerűsítve a szakirodalomban korábban veszteségfinanszírozásnak is hívták. Nyilván, hogy ma is jelentős összegeket ad különböző formákban, és adott az elmúlt évtizedekben is, habár relatíve egyre csökkenő mértékűt az állam a vasút számára. Mégis, ennek rendkívül nagy a jelentősége. Úgy gondolom, hogy ez csak akkor lehet majd, ha a költségvetésbe ezt megfelelően be is tervezik. Hogy mik lesznek az indokolt költségek, ez rendkívül fontos és érdekes lesz. Indokolt költség-e a MÁV esetében, mondjuk, egy menedzsmentnek a 30 milliárdos veszteségnél a 2 milliárdos éves költsége, amelyet a felső vezetés béreire fordítanak? Ugyanakkor, mondjuk, a szerelvények fenntartására, karbantartására a minimális eszközök is hiányoznak.

Ugyancsak ilyen, véleményem szerint rendkívül fontos kérdés lesz a vasút további működtetése szempontjából a pályahasználati díj kérdése, amelynek a törvény szerint az üzemeltetés és a fenntartás közvetlen költségeit és ráfordításait kell tükröznie. Gondolom, ezt is rendkívül nagy körültekintéssel kell majd kialakítani, hiszen itt a “felújításö szó hiányzik. Tudjuk, hogy Magyarország vasúti pályái milyen állapotban vannak. Az Unió segítségével nyilván a legfontosabb pályákat, a közlekedési folyosók pályáit föl lehet fokozatosan, még így is hosszú évek alatt újítani, de a mellékvonalak felújításáról már egyáltalában nincs szó. Előállhat az a helyzet, hogy drága állami pénzeken felújított pályát esetleg nem fizet meg megfelelően egy külföldi használó, és nyilvánvalóan az is előállhat, hogy nincs az államnak megfelelő pénze, hogy nemcsak a fővonalakon, hanem akár a mellékvonalakon is, ahol szükséges, a felújításokat elvégezze.

Itt bizony ezeknek az összegeknek a kiszámítása, úgy, hogy a versenyszabályok érvényesüljenek, de mégis biztosítva legyen ne csak az üzemeltetés és fenntartás, hanem a felújítás is, nagyon gondosan kell majd eljárni. Úgy gondoljuk, itt nem szerepel a törvényben, mégis egy csatlakozó megjegyzést hadd tegyek: szerepelt a kormány programjában sokszor a vasút privatizációjának egy része. Ebbe most nem akarok belemenni, hogy mit nevezünk privatizációnak és mit nem. Mindenesetre az áruszállítás privatizációját hangsúlyozták. Úgy gondolom, ezt csak akkor lehet megtenni, amikor például a pályahasználati díj kérdésében már kellő tapasztalattal rendelkezünk, és valóban pontosan meg lehet azt mondani, hogy mik a tényleges költségek, milyen díjat kell megállapítani, hogyan működik az egész ahhoz, hogy a privatizáció során ne csak az járjon jól, aki esetleg tőkeerős, nagy céggel bejön, és a fő vasúti vonalakon fog árut szállítani, hanem valóban versenyképes magyar vállalkozások továbbra is élhessenek.

Tehát mindezeket figyelembe véve, azt gondolom, itt igazából majd az lesz a kérdés, hogy ezekre a törvénymódosításokra hogyan készíti fel a magyar kormány, a közlekedési kormányzat a vasúti társaságot, illetve a vasútról szóló törvény változásai következtében a közlekedés hogyan módosul, főleg elsősorban a vasút jövője Magyarországon.

Köszönöm figyelmüket.

 

(Az elnöki széket dr. Deutsch Tamás, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
144 82-84 2004.04.26. 2:13  81-90

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Elnök úr, köszönöm szépen, elfogadom a válaszadó személyét.

ELNÖK: Ebben az esetben megadom a szót a képviselő úrnak.

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Az elmúlt hónapban ön sajtótájékoztatón is ismertette, hogy nagy sikerről számolhat be. Elmondása szerint az Európai Parlamentben dolgozó, több pártot is képviselő magyar megfigyelők együttes munkájának és lobbizásának eredményeként az Európai Parlament támogatta a Zsolna-Budapest-Ivándárda, azaz az M6-os út bekerülését a kiemelt harminc nagy európai közlekedési beruházás közé. Így miniszter úr szerint is - akkori elmondása alapján - 200-250 milliárd forint támogatást kaphatott volna Magyarország, többek között az M6-os autópályára, európai uniós forrásból. Ez valóban nagy siker lett volna. Mindehhez persze kellett még a kormányok képviselőiből álló Európa Tanács döntése; itt is jóvá kellett hagyni ezt az közlekedési beruházást.

 

(15.20)

 

Így aztán meglepetve hallottuk Brüsszelben az Európai Tanács képviselőjétől, hogy a magyar kormány nem támogatja az M6-os autópálya bekerülését a kiemelt csomagba, ezért az Európai Tanács sem támogatta, így elúszott ez a nagy összegű pénz. Azóta persze sok magyarázkodás hangzott el: ki a hibás ezért, mit értettek félre és hogyan.

Medgyessy Péter miniszterelnök úr is elmondta, hogy az Európai Tanács egyik ülésén felvetette és javasolta a támogatást. Nos, ezen az ülésen nem is volt napirenden ez a téma, és ezt semmilyen dokumentumban nem leltük fel. Magyarázkodni lehet, de egy tény: a kormány sajnos nem tudta elérni, hogy az Európai Tanács is támogassa, hogy az M6-os bekerüljön ebbe a közlekedési beruházási csomagba, így Magyarország sajnos sok-sok tízmilliárd forinttól eshet el.

Kérdezem önt, miniszter úr - habár valószínűleg a miniszterelnök úr talán jobban tudott volna erre válaszolni -: hogy fordulhatott ez elő, miért nem tett meg a magyar kormány mindent azért, hogy az M6-os ilyen nagy pénzeket európai uniós forrásból kaphasson?

Kérem válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
144 88 2004.04.26. 1:05  81-90

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Sajnos, önök még nem ismerik pontosan az európai uniós intézményeket, és sajnos a munkatársai a dokumentumokat sem, hiszen itt van nálam az a dokumentum, amelyben az Európai Tanács elutasítja, nem fogadja el ezt a módosító javaslatot, tehát nem a brit vagy más képviselők javaslata volt ez, hanem az Európai Tanácsé, ahol a kormánynak kellett volna ezt kilobbiznia.

Valóban igaz, hogy nem a teljes összegtől estünk el, ön jelentette be, hogy ebben az esetben 200-250 milliárd forintot kaptunk volna, 85 százalék is lehetett volna az uniós támogatás. Remélhetőleg majd a kohéziós alapból még lehet pénzt kapni, ehhez azonban az kell, hogy önök is máshogy dolgozzanak.

Azt gondolom, ennek csak egy oka lehet, hogy elmulasztották a megfelelő támogatást, és a megfelelő helyeken kérni a támogatást, mert tudjuk, hogy a Bizottságban kérték, de a Tanácsnál nem. Elfoglalták magukat a visszamutogatással, és valóban el is felejtettek dolgozni ezen a projekten. Remélem, hogy a jövőben sikeresebbek lesznek.

Kérem válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
149 138 2004.05.11. 5:06  133-191

MANNINGER JENŐ, a környezetvédelmi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A környezetvédelmi bizottság ülésén kisebbségi véleményt fogalmaztunk meg. Az előterjesztés megszavazásakor tartózkodtunk, hiszen a koncepcióval alapvetően egyetértünk. A koncepció szerencsére az elmúlt években nem változott meg döntően, nyilván egyes részleteit újra kellett gondolni, illetve mindig lehet újabb és újabb változtatásokat tenni, de azt hiszem, a koncepció alapvetően helyes, ezért fejeztük ki tartózkodásunkkal a szavazáskor, hogy a koncepcióval alapvetően egyetértünk, azzal, hogy a Vásárhelyi-terv megvalósítása végre valahára elkezdődik.

Nyilván tartózkodásunk azt is jelezte, hogy számos ponton látunk problémákat. A legnagyobb problémának azt látjuk, hogy nem megfelelő összegekkel és nem megfelelő ütemezésben folytatódik a Vásárhelyi-terv megvalósítása - itt most nyilván lehet vitatkozni, hogy mit nevezünk Vásárhelyi-tervnek, mikor indul el ez pontosan -, hiszen gyakorlatilag az egyes elemei már az előző években is megvalósultak. De nyilvánvalóan az új koncepciót majd az árapasztó tározók megvalósítása jelenti. Erre sok pénz kell, és erre ebben az évben 8 milliárd forint volt a költségvetésben. Erre mondta a miniszter úr, hogy ez több mint az előző években. Nem kívánok most ilyen vitát kezdeményezni, de azért azt megjegyzem, azért nehéz itt az összehasonlítás, hiszen ismert, hogy '98 és 2001 között 120 milliárd forintot kellett fordítani helyreállításra, újjáépítésre, és ebből nyilván nagyon sok minden épült meg. Ha a fejlesztést különvesszük, akkor különböző számokra jutunk. Egy tény, hogy 8 milliárd volt ebben az évben. Azt ígérte a pénzügyminiszter, hogy ebből nem vesznek el. A mi információink szerint egész pontosan 271 millió forintot fognak elvenni.

Még nagyobb problémának látszik, hogy a megmaradó összeg hogyan költhető el ebben az évben, ha csak két év után került ide ez az előterjesztés. A bizottsági ülésen is elhangzott az előterjesztőtől, hogy igyekeznek a megvalósítással, a kivitelezéssel, a közbeszerzés megindítása ebben az időszakban megtörténik. Az ott elhangzottak szerint is szeptemberben fognak a kivitelezési munkálatok a legjobb esetben elkezdődni. Ha tudjuk azt, hogy novemberben földmunkákat már nem nagyon lehet, csak kivételes esetben végezni, akkor egy kissé érthetetlen, hogy egy ilyen tervnél miért az utolsó pillanatban kezdődik meg több milliárd forint elköltése.

 

(16.40)

Nyilván a másik része egyéb feladatokra fordítódik. Tehát alapvetően ezzel azt kívántam szemléltetni, hogy ott is megfogalmaztuk azt, hogy helyes a koncepció, de sajnos a kormányzat nem segíti a minisztérium munkáját, későn került ide ez az előterjesztés, nem tartalmaz pénzügyi ütemezést, időbeli ütemezéseket, ezért sajnos tükrözi azt a kormányzati magatartást, hogy végül is kiszámíthatatlan és megbízhatatlan ez az egész terv, a koncepció ellenére.

Két elemet kell még említenem, ami ott elhangzott. Rákérdeztünk arra, hogy miért maradt ki a vízgyűjtő területnek az a része, ami nem Magyarországra esik, nevezetesen Kárpátalja, Ukrajna, illetve Romániában a vízgyűjtő terület. Itt nem egyezett a véleményünk az előterjesztővel, hiszen úgy gondolom, hogy itt bizony előre kellett volna lépni, a koncepciónak is tartalmazni kellett volna, és ha már a kormányzati magatartás ilyen sikeresnek tartja magát Románia kérdésében, akkor legalább ezen a területen is el kellett volna érni azt, hogy előrelépés legyen. Bizony, az árvízi csúcsok megcsapolásánál nagyon is fontosak ezek a hegyvidéki tározók, és úgy gondolom, hogy ezt a továbbiakban nem lehet kihagyni a számításból.

Még annyit szeretnék itt elmondani, ami a bizottsági ülésen elhangzott, hogy ha továbbmegyünk, és a következő években ezt megvalósítják, akkor támogatni tudjuk a koncepciót. Látjuk azt, hogy különböző problémák lesznek, de ezt nyilván majd a részletes vitában lehet elmondani, hogy talán a legkényesebb kérdés a hullámtér-gazdálkodás, az ott lévő mezőgazdasági művelés kérdése, de alapvetően a koncepcióval ezúton egyetértünk.

Végezetül azzal zárnám ezt a hozzászólást kisebbségi véleményként, hogy sajnos a Vásárhelyi-terv, úgy néz ki, egyfajta PR-munka kormányzati tekintetben. Reméljük, hogy majd a következő években látunk belőle valóságot is. Az, hogy miért tolódott ki ennek a befejezése 2007-re, azt csak gyanítani tudjuk, hogy megint csak a 2006-os választások után lesz a munka nagy része elvégezve, és aggodalomra ad okot, hogy úgy, ahogy a többi állami beruházásnál, a kivitelezés is a legvégére tolódik, nem beszélve a kifizetésekről, ami igencsak meg fogja nehezíteni az egész fejlesztési terv végrehajtását.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
167 175 2004.09.27. 2:02  174-177

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Gondolom, ön is egyetért azzal, hogy rendkívül fontos a Balaton vízgyűjtőjén, így a Kis-Balatonon is a szennyvíztisztítás és a csatornázás folytatása, amely néhány évvel ezelőtt vett nagy lendületet, és többek között ennek is köszönhető, hogy ma jó a tónak a vízminősége.

Garabonc, Zalaszabar, Zalamerenye, Nagyrada, ezek a Kis-Balaton mellett fekvő települések, amelyek 2002-ben kezdték meg a csatornázást és a szennyvíztisztítás előkészítését önkormányzati, lakossági forrásból, tehát az emberek fizették be a pénzt, hozzájárultak más források is, a Széchenyi-terv és mára, sőt már szinte egy éve készen van a csatorna a falvakban. Mégsem tudják ezt használni az emberek, hiszen az állam nem építette ki a főművet, nem építette ki a szennyvíztisztítót, tehát ott tartunk, hogy befizették a pénzt, fizetik a kölcsönöket, fizetik a hiteleket, ugyanakkor nem használhatják a megépített művet.

Elég nagy botrány ez, és ha nem lenne nagyon sok hasonló, akkor, azt hiszem, nagyobb nyilvánosságot is kapott volna, de az ott élő embereket éppen eléggé sújtja. Ígéretek persze hangzottak el, 2002-ben valóban elmondható, hogy nem volt még rá pénz, 2003-ban már ígértek, és minden alkalommal, amikor a kormány vagy a minisztérium a Balatonról beszél, akkor elhangzik, hogy milyen komoly fejlesztéseket csinálnak.

Kérdezem ezért a miniszter urat: mikor fogják végre megépíteni a szükséges szennyvíztisztítót? Mikor használhatják már az emberek azokat a létesítményeket, amiket megépítettek? Mikor fejezik be végre a Széchenyi-terv által elkészített közművet? És mikor fizetik ki az önkormányzatoknak az összes pénzt, amire egyébként már szerződést kötöttek? Nem érthető, hogy miért nem fejezik be ígéretük ellenére a Széchenyi-terv által elkezdett beruházásokat.

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
171 22 2004.10.05. 1:33  17-59

MANNINGER JENŐ, az európai integrációs ügyek bizottsága kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kisebbségi véleményként kívánom itt is jelezni azt, amit a bizottsági ülésen elmondtunk. Jóllehet, hangsúlyoznom kell, hogy a javaslattal, az előterjesztéssel egyhangúlag egyetértettünk, tehát az európai alkotmány létrehozásáról szóló szerződést támogattuk, csupán a bizottságban is szükségesnek tartottuk bejelenteni, hogy nagyon fontos az, hogy deklaráljuk, miképpen értelmezzük a nemzeti és etnikai kisebbségi jogokat, illetve hogy egyáltalában azt az örvendetes tényt, hogy az európai alkotmányba bekerült a kisebbségek védelme, pontosan hogyan szükséges értelmeznünk. Fölmerült a vitában, hogy van-e erre lehetőség, és fölmerült az is, hogy más országok esetleg szintén fognak különböző álláspontot közzétenni.

Én most nem kívánom itt ezt részletesen ismertetni, csak jelezni kívántam, hogy már akkor ott be kellett jelentenünk, nagyon fontos az, hogy a nemzeti és etnikai kisebbségek védelme az Unió alkotmányos alapelvévé vált álláspontunk szerint. Ennek a részletes ismertetését Hörcsik Richárd, a bizottság alelnöke a Fidesz vezérszónokaként fogja megtenni.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

(10.00)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
180 204 2004.11.02. 2:02  203-206

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az uniós csatlakozástól joggal várhatjuk, hogy segíti országunk felzárkóztatását vasút, csatorna, szennyvíztisztítók és autópályák építése terén is. Az előbbiekre már az előcsatlakozási úgynevezett ISPA-program is szerényebb mértékben, de lehetőséget adott, autópályára pedig a kohéziós alapból kaphatunk nagyobb összeget. Így már az előző kormány ideje alatt elő lett készítve az M0-ás budapesti autópálya-körgyűrű keleti, M5-ös és M3-as autópálya közötti szakasza, amelyet aztán be is nyújtottak Brüsszelben, és valóban, erre majd a kohéziós alapból is igényelhetünk pénzt. Ennek az építési költsége mintegy 200 milliárd forint is lehet a mai napra már megnövekedett autópálya-építési árak miatt.

(17.40)

Ismerjük azt, hogy 2005-ben a kormány hirtelen fordulattal rájött, hogy nincs pénz az autópálya-építésre, és a szakemberek szerint is egyértelműen a költségvetésben már első menetben is a legalább 30 százalékkal drágább koncessziós autópálya-építést tervezi, ahol egy kilométer így már 4 milliárd forint is lehet.

Ilyen körülmények között lehet igazán fontos az, hogy mennyi uniós pénz lesz az autópálya-építésre 2006-ig. Most már tudjuk a 2005-ös költségvetésből, a bizottsági ülésen elhangzottak szerint, hogy mintegy 3,6 milliárd forintot tervez a kormány az Európai Uniótól felvenni autópálya-építésre 2005-ben, ehhez hozzáteszem, hogy ez körülbelül az egy százaléka a tervezett autópálya-építési költségeknek. Így aztán tényleg nagyon fontos lenne tudni, és ezért kérdezem az államtitkár úrtól, hogy mik is lesznek a tényleges uniós pénzek, magyarul hány milliárd forintot kapunk, kap Magyarország az uniós alapokból autópálya-építésre 2005-ben és 2006-ban, ezen kormányciklus alatt.

Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
182 70 2004.11.04. 1:08  1-277

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Csak nagyon röviden: én is azt ajánlom, hogy tanulmányozzák ennek a szakmai hátterét is. Mert amellett, hogy ez rendkívül felelőtlen - hiszen önök nem tesznek mást, mint egy olyan családfő, aki rosszul gazdálkodott, eladja a lakását, és majd a gyerekeinek sem lesz hol lakni, úgy kell bérelnie vissza a lakást, mert gyakorlatilag itt erről van szó, az összes többi az mese -, szakmailag sem állja meg a helyét, hiszen azok a sikeres projektek, ahol magántőkét vontak be, ott általában a magántőke részaránya Nyugaton is körülbelül csak 30 százalék volt. Tehát például Portugáliában költségvetésből, uniós pénzből és magántőkéből együtt finanszíroztak autópályákat, és az autópálya bevételeiből teljes egészében vagy legalább döntő részben visszafizették a magántőke-befektetést, amely bizonyos kockázatot is vállalt. Tehát ezek is a szakmában vitatott dolgok, de kétségtelenül bizonyos sikerrel is jártak.

Amit önök csinálnak, az teljesen más. Itt arról van szó, hogy önök eladnak valamit borsos haszonért, csak azért, hogy majd később, valóban még az unokáink is nagyon drágán visszafizessék azt.

Köszönöm a figyelmet. (Dr. Fónagy János: Így van! - Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

(10.30)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
182 83 2004.11.04. 1:15  1-277

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Csak röviden szeretnék reagálni, és nyilván nincs idő, hogy részletesen kifejtsük. Keller Ferencnek, képviselőtársamnak rengeteg ideje volt (Közbeszólás az SZDSZ soraiból: Nem úgy hívják!) két évig, hiszen csak ezzel kellett foglalkoznia busás apparátussal és fizetésért, nagyon kevésre jutott. Annyit tudok mondani, hogy az autópályát, a kulturális beruházásokat közgazdasági szempontból ilyen módon nem lehet összehasonlítani.

Még egy dolog. Önök is tudták, hogy nem így kell építeni, hiszen két évig nem is beszéltek erről, nem is így tervezték, csak részleges tőkebevonásról volt szó maximálisan, és most találták ki az egészet, amikor rájöttek, hogy mennyire rosszul gazdálkodtak az előző két évben. Az autópálya-építés meg - Göndör István képviselőtársamnak mondom - Nagykanizsa környékén is elő volt készítve, csak önök egy évig elhalasztották, mert már érvényes szerződéseket felmondtak. Megkötötték az új szerződéseket, és utána jutott eszükbe; tehát ilyen szinte a világon nincsen egyébként, hogy utólag keresnek befektetőket. Ha már ezt a konstrukciót alkalmazzák, akkor az egészet elölről így kellett volna kezdeni.

(10.40)

Tehát ebből látszik, hogy nem egy előre elgondolt koncepcióról, hanem egy rossz gazdálkodás következtében beállt kapkodásról van szó.

Köszönöm a figyelmet. (Egy hang a Fidesz soraiból: Úgy van! - Taps a Fidesz padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
182 174 2004.11.04. 1:01  1-277

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Csak nagyon röviden szeretnék reagálni, mert Keller képviselőtársam, úgy látszik, megragadt ott, amiről államtitkári tevékenysége szólt; kizárólag az előző kormány beruházásait vizsgálta akkor is. Kétségtelen, minden olyan beruházást, ahol magántőkét vonnak be, vitatni lehet. Nem mondta el a képviselő úr, hogy végül is ez mekkora államadósságot okozott, és ezért a lényegi kérdésben nem értünk egyet. Itt arról van szó, hogy bizony egészen más egy ágazatot és egy országot eladni, mint egyes beruházásokat vitatni.

A közlekedési szövetségről meg csak annyit tudok mondani, hogy a polgári kormány alatt került bele először a költségvetésbe, azóta volt két év, és nem történt semmi, tehát ezt is nehezen lehet a polgári kormányra fogni. Az előző két évben kellett volna tenni valamit, de azt gyanítom, a következő két évben sem lesz semmi ebből.

Köszönöm szépen. (Domokos László: Sajnos. - Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
182 236 2004.11.04. 6:08  1-277

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Köszönöm szépen. A mai napon már szó volt közlekedésről, autópályáról, azonban nem nagyon volt szó más közlekedési ágakról, amelyek szintén nagyon fontosak, és különösen a 2005. évi költségvetésben láthatjuk, milyen helyzetbe kerülnek. Általában azt lehet mondani, hogy nem javul a helyzetük, sőt, egyes esetekben nagymértékben romlik.

Persze itt is felmerül a privatizáció kérdése. A Malévről talán most ne beszéljünk, mert jelenleg nem látjuk, hogy egyáltalában el lehet-e adni. Azonban nagyon fontos megemlíteni, hogy a Ferihegyi repülőtér, amely eltérően a Malévtől - itt a teremben nyilván sokan tudják, de talán a tévénézők közül nem mindenki - egy más társaság, rendkívül komoly bevétellel, 10 milliárd feletti bevétellel rendelkezik, és ez ma már végre magyar tulajdonú céghez folyik be, ez egy biztos bevétel. Tehát ha ennek az eladására kerülne sor, akkor ez bizony azt jelentené, hogy itt megint egy nyereséges céget adna el az állam, a kormány. Remélhetőleg erre nem kerül sor, még a Malévvel összefüggésben sem.

Hallottuk a nyilatkozatot, hogy a Volánt a Gyurcsány-kormány nem kívánja eladni a következő két évben. Nem mennék bele abba, hogy akkor azt lehet mondani, reméljük, a Volán így egyáltalában nem kerül eladásra, hisz a Volán működéséről, a távolsági, helyközi buszok működéséről azt lehet mondani, hogy az összes probléma ellenére nincs olyan csődhelyzetben, amely feltétlenül például a MÁV-hoz hasonlítható lenne. Az sem igaz természetesen, hogy aki ide beruházna, nem akarná visszakapni a hasznát. Vannak nyereséges Volán-cégek. Persze nagyon nagy szükség lett volna arra a jármű-rekonstrukcióhoz nyújtott állami támogatásra, amely a korábbi években már megvolt, de most már nincs meg.

Az elővárosi közlekedésről is általában sokat beszélnek a különböző kormányzati szervek. A MÁV vezetésétől lehet hallani az elővárosi közlekedés fejlesztéséről, új szerelvényekről. Itt Budapest elővárosi forgalmáról van szó, csak az a kérdés, hogy ez miből fog megvalósulni, hiszen a költségvetésből igazából érdemben nem láthatók erre összegek, és a jövőben erre uniós támogatás sincs kilátásban.

Ha már a vasútnál tartunk: a vasútnál volt fejlesztés az elmúlt években, ez elsősorban az uniós pénzeknek volt köszönhető. Az előző kormányzat alatt indultak meg ISPA-támogatással, az úgynevezett előcsatlakozási alap támogatásával a hegyeshalmi vonal, a Budapest-Szolnok-Lőkösháza vonal, illetve Zalaegerszeg környékén bizonyos fejlesztések, amelyek a mai napig is folytatódnak, illetve a kohéziós alapból is folytatódni fognak. Ezek nagyon jelentősek. Nyilván ezek fedezetének meg is kell lennie a költségvetésben. Ennyi elvileg meg is van, sehol többet azonban nem találunk. Ha a MÁV helyzetét megvizsgáljuk, akkor azt láthatjuk, hogy más fejlesztésre gyakorlatilag nincs pénz. Persze ha az üzemeltetést nézzük, akkor azt láthatjuk, hogy arra sem.

Megjelentek azok az adatok, amelyek azt mondják, hogy a MÁV és az állam szerződést kötött, de nem olyant, amilyen az uniós belépés után igazából elvárható lenne; kötöttek egy keretszerződést. Ismeretes, hogy az uniós elvek figyelembevételével a menetdíjjal nem fedezett szolgáltatásokat, járatokat az államnak meg kellene térítenie, de ez nem történik meg. Olyannyira nem, hogy információm szerint az állam a MÁV finanszírozásának a 44 százalékát nem fedezi.

 

(17.10)

Ez azt jelenti, hogy elképzelhető, hogy egyes vonalakon csak egy-egy vonat közlekedik reggel és este. Persze javulhat a helyzet, ha újabb hitelfelvételre kerül sor. Ez azonban azt jelenti majd, hogy az eddigi 150 milliárdos adóssághoz még újabb 100 milliárd járulhat. Így azt lehet mondani, hogy a Gyurcsány-kormány stratégiája 2006-ra a vasúti közlekedéssel, a MÁV-val kapcsolatban egyértelműen az, hogy az adósság felvételében a lehető legnagyobb mértékig el kell menni, csak a minimális működést kell biztosítani, el kell bocsátani, akit lehet. Az a legnagyobb probléma, hogy még 20 százalékot, több mint 11 ezer embert akarnak elbocsátani, úgy, hogy közben még a céget is tönkreteszik, és - mondom - csak egy minimális szolgáltatási színvonalat őriznek meg. Ehhez nehéz mit hozzátenni.

Ehhez asszisztál a MÁV menedzsmentje és a szakszervezeti vezetés. Nem kétséges, hogy nekik volnának más elképzeléseik, azonban ehhez nem sikerült érdemben erőt felmutatniuk. Köztudott, hogy amíg 12 ezer embert bocsátanak el, addig a MÁV menedzsmentje a jól fizetett - 800 ezer forint körüli fizetéssel rendelkező - szakszervezeti vezetőkkel együtt évente körülbelül 3 milliárd forintjába kerül a MÁV-nak. Azt lehet mondani, hogy takarékoskodás ott van, ahol a végeken dolgoznak, máshol nincs. Ez különösen egy ilyen csőd közeli állapot esetén nem fogadható el.

A privatizációról még nem volt szó. A MÁV-nál bizonyos tevékenységeket kiszerveznek, ami nem biztos, hogy előnnyel jár. Érdemes lenne megvizsgálni, hogy a vezetők, illetve a szakszervezeti vezetők között nincsenek-e olyanok, akik összefonódtak azokkal a vállalkozókkal, akik végzik ezt. Nem lettek tisztábbak a vasutak, habár itt is nagy változásokról beszéltek, és új szerződésekről. Sajnos az intercity kivételével a magyar vasutak állapota nagyon távol van az uniós elvárásoktól, és egyáltalán a magyar emberek elvárásaitól.

Sajnos a 2005-ös költségvetés olyan, amilyenre még nem volt példa. Mert az tény, hogy a MÁV az elmúlt tizennégy évben általában nem kapott elegendő pénzt, amennyire a felzárkóztatásához szükség lett volna. De hogy ez ilyen kevés legyen, meg egy olyan költségvetés, amelyben szinte elő van írva, hogy a MÁV-nak a végletekig el kell adósodnia, az elmúlt évtizedben nem volt.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
187 32 2004.11.17. 1:50  1-133

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A kis felzúdulás itt a közelemben azért történt, mert államtitkár úr ismételget egy olyan „ ténytö, ami nem felel meg a valóságnak, nevezetesen, hogy az M5-ös esetében - hogy rögzítsük, hogy itt elhangzott - valóban így történt, hogy az akkori, MDF vezette kormányzat alatt készítették elő a szerződést, de mint említettük, Lotz Károly neve szerepel a pénzügyi záráson, tehát a következő kormányzat is részt vállalt a szerződésben, úgyhogy itt az egymásra mutogatásnak nincs értelme, azt hiszem. Sajnos, ami viszont tény, hogy önöknek sikerült ezt a szerződést aztán végleg tovább rontaniuk az elmúlt években. Úgyhogy igazából erről lehetne inkább beszélni azért, hogy mennyi pénz marad majd a jövőben az útépítésre.

Itt nagyon fontos az, hogy nagyon drágák az utak, és itt az államtitkár úr is két olyan dolgot hasonlít össze, amit nem lehet: egy ajánlatot egy szerződéses árral. Tehát valóban az történt, hogy ajánlatok voltak, amelyeken lehetett volna még alkudni, ő pedig egy szerződéses árat mondott be. A lényege a dolognak az, akárhogy is nézzük, hogy az akkori 1,15-1,3 milliárdos ár, amely a polgári kormány alatt szerepelt a szerződésekben, később megnőtt másfélszeresére, most már a kétszeresére. Tehát sajnos, akárhogy is nézzük, az inflációnál jóval drágábban épülnek az utak - inkább ennek az okát kellene kutatni -, és ezek mutatják azt, hogy nincs igazából verseny, és az elindult versenyhivatali vizsgálatok mutatják azt, amit Herényi Károly frakcióvezető részletesen elmondott, hogy valóban nagyon drágán, nagyon pazarlóan épülnek az utak. A megkötött árak egyértelműen ezt mutatják.

Ezek a tények, ebből kellene kiindulni. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
187 92 2004.11.17. 6:09  1-133

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselők! Abban, azt hiszem, egyetértés van, hogy autópályákat építeni kell ott, ahol nem olyan régen még az uniós átlag egynegyede volt az autópálya-hálózat sűrűsége. Ez teljesen egyértelmű. A kérdés csak az, hogy hogyan, és hogy maradjon pénz másra is. Drágán, pazarlóan, elsősorban a multinacionális cégek érdekeit figyelembe véve épülnek most az autópályák, ez a mi problémánk. Nem bizonyosodott be az sem, hogy szabad lenne a verseny, olcsóbbak lennének az árak. Például nagyon jó, hogy a Balaton déli partján közel 60 kilométeres autópálya épül, de most már közel 200 milliárd forintba kerül. Igaz, hogy van benne egy híd is, de ennek költsége is az előzetes 28 milliárd forintról 39 milliárdra nőtt, végül is a nyertes árajánlat ennyi volt.

Tehát valóban kell építeni, csak kérdés az, hogy szabad-e ilyen drágán; olcsóbban kellene. Ez a baj, és a vitában elhangzott már az úgynevezett PPP-vel kapcsolatban is. Mi nem ismerhetjük pontosan, hogy a kormány igazából mit akar. Ahogy itt elhangzott, nem igazán vannak erre egyébként európai példák. Amikor arra hivatkoznak, az általában hamis, hiszen itt arról van szó, hogy már elkészült beruházásokat adnak el utólag. Ez olyan, mintha a zaciba vinnénk a pénzt, amikor a kormány rosszul gazdálkodott, eladja, amije van. Itt igazából erről van szó.

Miért is probléma ez? Azért, mert másra is kéne a pénz, például a 30 ezer kilométer hosszúságú közúthálózatra, ott, ahol - már itt elmondták - sebességkorlátozások vannak. Azért kell még egyszer megemlíteni, mert egészen példátlan - itt elhangzott, hogy nem az elmúlt két évben romlott le a hálózat, ez kétségtelen, a korábbi években is romlott a közúthálózat minősége -, hogy az elmúlt két évben soha nem látott romlás volt. Ez köszönhető annak, ez egyértelmű tény egyébként, hogy sokkal kevesebb pénzt kapott az ágazat a költségvetésből a közúthálózat fenntartására, felújítására. Most már olyan mértékű a nyomvályú megjelenése, hogy kifejezetten balesetveszélyes. Ha a szabályokat néznénk, akkor sok esetben le kellene zárni ezeket az útszakaszokat. A tárca odáig megy el általában, illetve a közútkezelők, hogy kirakják a “lassúö jelet, és ezek után ha valaki karambolozik, az ő felelőssége, mert gyorsabban ment, mondjuk, 60 kilométerrel az egyébként normális esetben 90 kilométer/órára tervezett közutakon.

Tehát kifejezetten balesetveszélyesek az utak. Ahogy az egyik nemrégiben megjelent cikkben a szakemberek le is írták, például Zala megyében is terepjáróval kéne már közlekedni, hiszen az utak nagy része olyan állapotban van, az ott lévő tehergépjármű-forgalom és elmulasztott helyreállítások miatt. Ez egy jó modell, remélem, nem valamifajta pártpolitikai megközelítés van mögötte. Hiszen korábban hallottuk, hogy Budapest útjai voltak nagyon rosszak, itt is csak terepjáróval lehetett közlekedni. Demszky főpolgármester úr annak idején meg is vette az Audiját, amely terepjáróként is használható, terepjáróval is közlekedett. És most valóban, a cikkben olvashattuk, hogy vidéken is terepjáróval kell közlekedni.

Ezért lenne rossz ez, mert hiába épülnek meg az autópályák, ha lemegyünk róla, utána ilyen módon lehet közlekedni. Ez csak a tranzitforgalom érdekeit szolgálja, de nem szolgálja a magyar emberek érdekeit. Ezért kiegyensúlyozásra van szükség. Ezért tartjuk veszélyesnek egyébként az igen drága autópálya-építést és a kormány most előrángatott koncepcióját, az úgynevezett magántőke-befektetést. Hiszen ez rendkívül drága lesz, és elvonja a következő években a pénzt az ágazat többi helyéről, a közúthálózat veszélyesen romlik.

Elvonja a pénzt a MÁV-tól, a Magyar Államvasutaktól, ahová több pénz kéne, hiszen most már itt is nőtt az adósság. Ez sem az elmúlt két év problémája, ez igaz, de az elmúlt két évben mindent meghaladó adósságra tett szert a MÁV is, most már lassan 150 milliárd lesz az adóssága. Úgyhogy igazából nem oldották meg a helyzetet, tehát még azt sem lehet mondani, hogy azért vettek fel pénzt, mert valamifajta áttörés történt. Most is arról van szó, hogy 2-3 milliárdot igényel az SZDSZ által kinevezett menedzsment és a szakszervezeti vezetők fizetése, miközben 11 ezer embert akarnak elküldeni. Így valóban nehéz erkölcsi tőkét kovácsolni ahhoz, hogy egy vasúti reformot végrehajtsanak.

Honnan lehetne pénzt szerezni? Nyilvánvaló, ahogy itt elhangzott, az uniós pénzekből. Ismeretes, hogy a polgári kormány alatt elindultak az ISPA-pályázatok, ebből környezetvédelemre és vasútfejlesztésre jutott pénz. Azok viszonylag kis összegek voltak, tízmilliárdos nagyságrendű összegek. Most már százmilliárdos nagyságrendű összegek lesznek a kohéziós alapból, akár közlekedésfejlesztésre is. A kormány benyújtotta az M0-ás tervét, az M0-ás fejlesztését remélhetőleg ebből elkezdjük. Nem hallottunk még felelős nyilatkozatot arról, hogy mikor kezdik el, úgy tudjuk, hogy azért is, mert Brüsszelben még nincs róla döntés.

De felhívom a figyelmet, akármennyi pénz is lesz, sajnos a kormány elérte azt, hogy az autópálya-hálózat finanszírozásának csak néhány százalékát fedezik a kohéziós alapból, az uniós pályázatokból, sokkal többre lenne szükség. Így lehetne például az M6-ost is megépíteni, azt is a kohéziós alapból kéne finanszírozni, hiszen ebben az esetben az Unió 85 százaléknyi pénzt ad. Tehát több száz milliárd forintot lehetne bevonni, ha megfelelően előkészítik az M6-ost, az M0-ást, azt sem magántőke-befektetéssel kéne építeni, hanem elsősorban uniós pénzekből.

Ezt várjuk el a kormánytól. Ebben értenénk egyet, ha a páros utakat és a páratlan utakat is a közeljövőben sikerülne ezekből az uniós pénzekből felépíteni. Erre kérjük a kormányt, erre készüljön föl a következő időszakban, hogy a rengeteg uniós pénzt valóban a közlekedési hálózat felújítására lehessen felhasználni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

(11.50)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
187 104 2004.11.17. 1:27  1-133

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselők! Szó volt itt a 4-es út fejlesztéséről, a 8-as út fejlesztéséről, korábban a 6-os út fejlesztéséről és más problémákról. Ezért tartom szükségesnek még egyszer hangsúlyozni, hogy ha a kormány megvalósítja a magántőke bevonásának tervét, illetve eladja a jelenlegi autópályákat, a még épülő autópályákat és a most építendő autópályákat, akkor az azt fogja jelenteni, hogy vélhetően úgy kötik a szerződéseket, hogy majd 2006 után az új kormánynak kelljen visszafizetni, hogy a következő években évente több mint 100 milliárdnyi - még nem ismerjük a konstrukciót -, de az is lehet, hogy 150-200 milliárd forintot kell majd visszafizetni ezeknek a magánbefektetőknek, tehát nem lesz pénz másra. Ezért is hangsúlyozom még egyszer: rendkívül szükséges lenne, hogy például az M0-ást ne magántőke-befektetésből építsék.

Most hallom, megtendereztetik az M0-ás északi hídját is, sőt a déli hídját is, mindent úgynevezett magántőke-beruházásból akarnak fizetni, ahelyett, hogy uniós forrásokat vennének igénybe, mert az M0-ásra, az M6-osra és a Szegedet Makóval összekötő útra igénybe lehet venni az évente akár 100 milliárd forintot is adó uniós alapot, és akkor talán majd jut pénz arra a többi útvonalra és a vasútra is meg másra is, amiről az előttem szóló képviselők beszéltek.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 162 2005.02.21. 2:13  161-164

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A Hévízi-tóról biztos mindenki tudja, hogy nemcsak Magyarország, hanem Európa egyik legértékesebb tava, egyedülálló természeti tünemény, és így érték is; a környezetével együtt, a hozzá tartozó láppal együtt mindenképpen szükség van a megvédésére és a legnagyobb körültekintésre.

Természetesen a környéken vannak olyan szándékok, hogy beépítsenek területeket, létrehozzanak újabb létesítményeket. Ez nem is lenne baj. Annak idején az előző önkormányzati vezetés egy pályázatot írt ki, hogy megvizsgálja, mit lehet a legjobban a tájhoz illeszkedve építeni ezen a környéken. Jelenleg egy ötcsillagos szállodát terveznek erre a területre, ez a volt angolnatelep, amely 200 méterre található a Hévízi-tótól. Nyilván ez a nagyfokú beépítés felvet kérdéseket, noha önmagában, azt gondolom, a beépítés, amennyiben a szabályozási terv és az egyéb engedélyek lehetővé teszik, nem kifogásolható. Tehát ezen a helyen mégiscsak szükség lenne egy lényeges, részletes vizsgálatra.

Egy előzetes környezetvédelmi vizsgálat már volt - nem nyugtatta meg a természetvédőket és a természetért aggódókat. Úgy gondolom, hogy ezen a környéken mindenképpen szükség lenne egy olyan átfogó vizsgálatra, amely valóban megvizsgálja azt is, hogy ennek a nagy szállodának a mélygarázsa, a védett területen átmenő út pontosan hogyan valósítható meg. Tehát nagyon fontos lenne, hogy hogyan és mit lehet megvalósítani ezen a környéken.

Ezért kérdezem az államtitkár urat, hogy lesz-e egy részletes hatásvizsgálat, amelyet nem kötelező, de én úgy gondolom, hogy a természetvédelem iránt aggódók szempontjából mégiscsak kötelező lenne ezen a területen elvégezni. És ezzel megnyugtathatnánk azokat, akik aggódnak a Hévízi-tóért, a Hévízi-tó környékéért, és valóban nyugodtak lehetnénk, hogy olyan létesítmény épül, amely hosszú távra megőrzi a Hévízi-tó értékét.

Kérem, hogy válaszoljon. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 234 2005.02.28. 2:03  209-317

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Képviselők! Annyit szeretnék hozzátenni az előttem szólókhoz, hogy valóban 2003-ig volt joga továbbépíteni az AKA Rt.-nek, illetve, ami még fontosabb, hogy 2004-ben járt le az az üzemeltetési hozzájárulás, amit a Horn-kormány kötött. Tehát szerencsés volt a Medgyessy-kormány, ezt meg lehet állapítani, hiszen 2004-ben olyan helyzetben tárgyalhatott, hogy 2005-ben csődbe ment volna az AKA Rt. Korábban nem volt ilyen. El kell olvasni a szerződést, és benne van, hogy kilenc évre szólt az az üzemeltetési hozzájárulás, aminek a jegyében minden alkalommal az államnak kötelessége volt a cég veszteségét kiegyenlíteni. Ez 2004 végén lejárt, tehát 2005-ben a cég csődbe ment volna. Könnyű helyzetben volt tehát a Medgyessy-kormány, hogy így tárgyalhatott. Szerencsés volt a helyzet, ez megadatott. Azt, hogy a tárgyalások hová vezettek, már képviselőtársaim említették.

Én még egy dolgot szeretnék mondani, mert itt igazából nem az a kérdés most, hogy pontosan mennyibe kerül - habár nagyon könnyű autópálya-szakasz különösen a harmadik, teljesen sík terepen, szinte csomópont nélkül, tehát a lehető legolcsóbban lehetne építeni -, hanem a kérdés az, hogy van-e rá fedezet. Nos, fedezet - mint tudjuk - a költségvetésben nincs. Van egy végtelenített fedezet, felülről nyitott - ahogy szokták mondani -, tehát mindenki annyi hitelt vesz föl, amennyit tud most a Gyurcsány-kormány jegyében. Ugyanakkor a kormány-előterjesztésben, amely ezt taglalta, benne volt az is - ezt ugyan tagadják, de benne volt -, hogy az autópályadíjakból eredő bevételeket háromszorosára kell emelni. Tehát a Gyurcsány-kormány azt tervezi, hogy 2007-től - mert persze nyilván a választások után - úgy fogja megemelni az autópályadíjakat, hogy Szegedtől Budapestig körülbelüli számítások szerint egy tehergépkocsinak újra legalább 5 ezer forintot kell fizetnie, legalábbis ebből a finanszírozási konstrukcióból ez következik. Tehát ez az igazi probléma.

Köszönöm. (Szórványos taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 250 2005.02.28. 2:04  209-317

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Köszönöm szépen. Nem akarom ismételni az előttem szólót, de valóban úgy látszik, a történelem nehéz dolog egyes szocialista képviselőknek. Tudjuk, hogy az uniós csatlakozást is ők készítették elő, igaz, hogy akkor még a Szovjetunióra gondoltak. Körülbelül ennyi igaz ebből a történetből is, hiszen egyértelmű, hogy kik írták alá a szerződést, miért volt bebetonozva. De ez már mindegy, tényleg visszafelé nézzük, és szögezzük le azt, hogy szerencsés volt a kormány, meg tudta változtatni a szerződést.

A 3. §-ról azért el kell mondani a történeti hűség kedvéért, hogy biztos, hogy szükség van erre, de ha már úgy néz ki, hogy a kormány most mindent megépít, hiszen semmire sincs fedezet, úgyhogy teljesen mindegy, hogy mennyit épít, hogy 600 milliárd forintot vagy 800 milliárd forintot fog rendelkezésre állási díj keretében visszafizetni. Úgy látszik, ez nem igazán érdekli a jelenlegi kormányt. Tehát szükség van erre az autópálya-szakaszra, habár meg kell mondanom, nagyon jó lett volna, és az lett volna igazán nagy bravúr, ha az 5-ösre uniós támogatást szereztek volna, hiszen ez egy olyan tranzitút, amelyről korábban is azt nyilatkozta az Európai Unió, hogy ha szükséges, uniós támogatást tud hozzá adni. Az M43-as mindenképpen előbbre való lett volna, tehát ha már itt tartunk, akkor ez egy méltányolható felvetés.

De mondom, itt az igazi probléma az, hogy nincs fedezet, és ahogy a kormány-előterjesztésben benne volt - igenis benne van -, az autópályadíj-emelés egy olyan alternatíva, amelyet a kormány betervezett, 2007-től háromszorosára kívánja emelni az autópályadíjakból eredő bevételeket, ebből pedig magas autópályadíjak következhetnek, tehát miután nincs fedezet, a kérdés nincs megoldva.

Úgyhogy most lehet ünnepelni, csak attól tartok, hogy majd 2008-ban újra fogunk beszélgetni erről a kérdésről. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 274 2005.02.28. 2:07  209-317

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Köszönöm szépen. Csak nagyon röviden. Valóban, azt hiszem, hogy ugyanazt sokszor elmondták már képviselőtársaim a túloldalról. Annyit azért szögezzünk le, hogy a matricás bevezetése és a kapuk eltávolítása, én úgy gondolom, helyes volt, és ezzel egyet is értettünk. Kár, hogy amikor ezt a polgári kormány az M1-esen tette meg, akkor pont a mostani kormánypárti képviselőktől nemigen hallottam, hogy ez tetszett volna nekik, és amikor a polgári kormány az M1-essel oldotta meg ezt a problémát, akkor sem hallhattunk dicsérő szavakat. De végül is ezt csak, ahogy szokták mondani, a történeti hűség kedvéért.

De én visszatérnék, mert azért jelentkeztem igazából, mert itt egy - hogy mondjam, mondhatnám úgy is - szamárságot hallottunk, hogy mióta beléptünk az Unióba, azóta nehezebb fölvenni uniós forrásokat. Épp fordítva van a helyzet: amikor még nem voltunk uniós tagok, akkor bizonyos előcsatlakozási alapokra lehetett volna esetleg pályázni, habár kinyilvánították, hogy autópályára nem, inkább a környezetbarát közlekedésre, ezt mondta akkor az Unió közlekedési biztos; vasútra és más környezetvédelmi beruházásra lehetett az előcsatlakozási alapoknál pénzt fölvenni, ennek a nagyságrendje összesen körülbelül egyébként tízmilliárd forint volt. Ezt Magyarország fel is vette, tehát egyetlenegy fillért nem vesztettünk el, csak az a különbség, hogy vasútban van, illetve különböző hulladékgazdálkodási projektekben.

Uniós forrásokra ellenben, a kohéziós alapra számos lehetőség nyílik, úgy tudom, hogy most 600-800 milliárd forintos beruházást próbál a kormány megvalósítani, ebből Baráth Etele szerint, ahogy beszámolt, meg más költségvetési forrásokból úgy látszik, hogy talán 5-10 milliárdos uniós forrás lesz, ha minden jól megy, 2006 végéig. Tehát ezért mondom azt, hogy bizony itt meg lehetett volna célozni, és amit az előző képviselőtársam elmondott, akkor a gazdasági számításokat is reálisan lehetett volna végezni.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 280 2005.02.28. 1:09  209-317

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Csak egy rövid gondolat erejéig, hiszen itt a hitelről volt szó, tisztázzunk valamit. Nyilvánvaló, hogy a polgári kormány is úgy gondolta, meg most is úgy gondoljuk, hogy hitelt érdemes felvenni. Csupán tájékoztatom képviselőtársaimat a túloldalon, van egy határ, nevezetesen az éves nemzeti jövedelem 60 százaléka az államadósság, amit nem illik túllépni, uniós előírás, és valószínűleg ennek megvan a szakmai alapja is, hogy miért, ezt most hadd ne fejtsem ki. Az a gond ezzel, hogy ezek a rendelkezésre állási díjak és ezek a különböző trükkök, amelyek nem annyira az M5-öst, hanem a többi autópályát érintik, mind arra szolgálnak, hogy ezt túllépjük.

Tehát itt a probléma nem az, hogy hitelt veszünk fel, hanem a probléma az, hogy a kormány gazdaságpolitikájának következtében már felvett annyi hitelt, hogy most már csak különböző trükkökkel lehet ezt megvalósítani. És a trükkel ugyan az Uniót akarják becsapni, szerintem ez nem fog sikerülni, legfeljebb majd a magyar embereket csapják be, ha tudják, egy-két évig. (Taps a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 296 2005.02.28. 2:10  209-317

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Még egyszer elmondanám, mert úgy látszik, újra előkerül, és látszik, a kormánypárti képviselők sem tudják elmondani azt, hogy igazából miről van szó. Tehát itt nem az a probléma, hogy más a véleményük, hanem az, hogy nem tudják elmondani, igazából miről van szó.

Tehát itt nem az a probléma, hogy más a véleményük, hanem az, hogy nem tudják elmondani - ahogyan Herényi Károly mondta -, miről van szó, hiszen ők maguk sem tudják, hogy most koncesszióról beszélnek, PPP-ről beszélnek vagy hitelfelvételről beszélnek. Nem csoda, egyébként nem ők a hibásak. Mi a bizottságban a Pénzügyminisztérium előadóitól többször vártuk, hogy ezt elmagyarázzák, de nem tudták elmagyarázni.

Leginkább azt kell mondanom - azért szakértőkkel konzultáltunk -, hogy az M5-ös és a többi is, amit meg akarnak valósítani, egy álkoncesszió, mégpedig azért, ahogyan az előttem szólók elmondták, mert a befektető nem vállal kockázatot, tehát igazából ez nem koncesszió; PPP-ről meg aztán abszolút nem lehet beszélni, mert ott is szükség lenne bizonyos kockázatvállalásra, de nincs, sőt a szerződések általában a társaságnak saját tőkére vetített 14 százalékos éves hozamot biztosítana. Tehát ezt leginkább talán egy pénzügyi lízinghez lehetne hasonlítani, és így kellene megítélni, ha már a gazdasági kérdéseknél tartunk.

Az, hogy mit írtak a külföldi lapok: nem becsüljük le, de tudni kell, hogy vannak olyan lapok, amelyek bejegyzettek. Tehát mondjuk, ha Magyarország hitelminősítését bizonyos intézetek elvégzik, azok bejegyzettek. Erről a lapról, amelyet itt Szalay Gábor képviselőtársam is idézett, nem tudjuk, hogy milyen. Meg kell mondanom, kétségbe kell vonnom a szakmai hitelességüket, hiszen olyanokat mondanak, ami nem is igaz, tehát itt nem is PPP-konstrukcióról van szó. Talán Magyarországon írták és mások ezt a cikket, vagy rossz információkat kaptak.

Ez egy szakmai vita, és csak azért nem folytatom, mert sajnos a következő kérdésekben is (Az elnök a csengő megkocogtatásával a hozzászólási időkeret leteltét jelzi.) elő fog ez kerülni. Jó lenne, ha legalább a kormánypárti képviselők tudnák, hogy milyen konstrukciót akarnak megvalósítani.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 300 2005.02.28. 1:54  209-317

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Köszönöm szépen. Miután többször hozzászóltam, nagyon rövid leszek, az időt nem kihasználva annyit szeretnék még elmondani, hogy ha szakmai dolgokról vitatkozunk, akkor azt lehet mondani, hogy Szeged-északig egészen bizonyos, minden számítással könnyűszerrel ki lehet mutatni, hogy egy autópálya megtérülő beruházás. Hogy egy ilyen konstrukcióban megtérül-e, az más kérdés, de elvileg természetesen megtérül.

Ami az előterjesztésben szerepel, a harmadik szakasz Szeged-északtól az országhatárig, nemzetközileg szükséges. Gazdasági számításokkal Magyarország szempontjából aligha lehet alátámasztani, és pontosan azért, mert nemzetközileg van szükség rá, kellett volna erre uniós forrás igényelni.

Azt hiszem, hogy igazából akkor lett volna sikeres, és akkor örülhetnénk egyértelműen, akkor nem növelte volna azt az összeget, amit fel kell venni. Már elmondtam, de még egyszer azzal zárnám le, hogy végül is az egészet akkor tudjuk majd értékelni, ha látjuk azt is, hogy miből fogja ezt visszafizetni az ország, hiszen itt a legnagyobb probléma, mint említettem, hogy a rendelkezésre állási díjban olyan hosszú távú kötelezettségvállalások történnek, amelyek bizony nagyon megterhelik majd a költségvetéseket. Ezzel együtt az M5-öst nem lehet kétségbe vonni Szeged-országhatárig, de összességében ez a konstrukció így fölvéve…

Tehát nem arról van szó, amit Szabó képviselőtársam elmondott - és ezt azért mondom el, mert itt 600-800 milliárd forintról beszélünk összességében -, hogy valaki 100 forint kölcsönt akar kérni, és akkor mennyiért kap, hanem az a baj, hogy már fölvett minden hitelt, és most már nem adnak neki - erre elviszi és elzálogosítja az autópályákat. Ez egy egészen más történet, és sokkal összetettebben ítélhető csak meg.

Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 322 2005.02.28. 2:05  317-355

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Úgy gondoltam, hogy Latorcai János képviselőtársam után szólok, hiszen felszólalásom kapcsolódik az ő módosító javaslatához. Persze, föl kell hívnom a figyelmet a 12. §-ra is, mert itt nyitja meg gyakorlatilag utólag a koncepcióhoz hozzáilleszkedve törvényileg azt a lehetőséget, hogy végrehajthassák azt a koncepciót, amelyet a kormány nemrégiben elfogadott. Tudom, hogy kormánypárti képviselőtársaim nehéz helyzetben vannak, hiszen, mint ahogy említették, nem is kaptak írásos anyagot, a Pénzügyminisztérium képviselője például az európai ügyek bizottságában egyszer sem tudta elmagyarázni, hogy igazából mi van ebben az előterjesztésben, már legalábbis a pénzügyi konstrukciót illetően. Újságokból is értesülhettünk arról, és az általános indoklás azért tartalmazza a lényeget, az autópálya-építési rendszer átmeneti költségigényének finanszírozása érdekében teszik ezt. Tehát amíg föl nem áll az a konstrukció, amíg a költségvetésen kívül megalapítanak egy céget, és pénzeket tudnak felvenni vitatható módon, mint ahogy korábban az előző vitában már elmondtuk, úgy gondolom, hogy ez hosszú távon az uniós előírásoknak nem fog megfelelni, tehát igenis vagy az adósságállományba fog beszámítani, vagy pedig úgy, ahogy a kormány-előterjesztésben szerepel, az autópályadíj-bevételeket háromszorosára kell majd növelni.

Ez szerepel az előterjesztésben, ez áll a koncepció mögött, és azt lehet látni, hogy végül is nemrégen változtatták meg azt a koncepciót, amit egy-két éve egy vegyes finanszírozásban terveztek el. Ma ez az előterjesztés azt tartalmazza, hogy mindegy, hogy hogyan, de valamilyen módon pénzt kell szerezni, és valahogy az uniós előírásokat meg kell kerülni. Ez gyakorlatilag a kormány szándékának a rövid összefoglalója, és ezt láthatjuk ebből az előterjesztésből is, ezek a paragrafusok ezt igyekeznek utólag igazolni, ezért ez így számunkra elfogadhatatlan, és nem is lehet támogatni.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
204 242 2005.03.07. 0:24  233-257

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Csak annyiban röviden reagálnék, hogy az általános vitában megtalálja azokat az érveket, amelyek választ adnak az ön kérdésére mind a szerződésmódosítással kapcsolatban, mind pedig az út kivitelezésével kapcsolatban.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
204 250 2005.03.07. 0:30  233-257

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Köszönöm szépen. Összesen egyetlenegy mondatot kívánok szólni. Úgy hiszem, az általános vitában megvoltak ezekre a válaszok, és egyébként a továbbiakban nem függ össze az M5-ös harmadik szakasza és az M43-as. Ha már itt tartunk: az M43-as egyébként jobban szolgálta volna a térség érdekeit; a másik pedig: a nemzetközi hálózat szempontjából fontos. Ez két külön történet, ezt csak a későbbiekre mondom.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
207 193 2005.03.21. 3:25  188-214

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A valóban sebtiben behozott javaslat olyan trükköket és olyan mutyizást tartalmaz, amit feltétlenül szóvá kell tenni, hiszen ha összeadjuk a mellékletben lévő autópályák bevételeit, illetve beruházási költségeit, akkor körülbelül most 670 milliárd forintot érint ez, és 670 milliárd forint felvételét tartalmazza végül is ez a módosítójavaslat-sor.

Nagyon érdekes trükkök vannak benne, hogy csak a legapróbbat mondjam: be nem fejezettnek minősít beruházásokat. Ha a mellékletben megnézik, Emőd, Miskolc, Polgár, Görbeháza vagy Letenye, Tornyiszentmiklós folyamatban lévő beruházásnak minősülnek az előterjesztés szerint. Érdekes módon, akik arra járnak, naponta használják ezeket az útszakaszokat. Tehát itt is pénzügyi trükkökről van szó, be nem fejezettnek minősítettek beruházásokat azért, hogy ilyen trükkel tudják most eladni.

De az igazi trükk nem ez, hanem az, amit a b) pontban láthatunk, ahol azt írja, hogy piaci források bevonásával végzi a beruházási és üzemeltetési tevékenységet az az állami cég, amit itt jelöl meg az előterjesztő. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy hitelt vehet fel vagy kötvényt bocsáthat ki, tehát piacról forrásokat vonhat be. Természetesen ahhoz, hogy ezt meg tudja tenni, hosszú távú kötelezettséget kell vállalnia. Ezért érthetetlen az, amit államtitkár úr mondott, hogy ez költségtakarékos megoldás, és majd nem számít bele az állami adósságszolgálatba. Lehet, hogy ők ezt szeretnék elérni, de nekem az a gyanúm, hogy az Unió ezt előbb-utóbb nem fogja elfogadni, hiszen hosszú távú kötelezettséget kell rá vállalni, hiszen csak akkor tudnak kedvező vagy legalábbis részben kedvező módon hiteleket felvenni.

Ezt a trükköt írja a c) pont is, ahol az szerepel, hogy szerződés alapján fizetett rendelkezésre állási díjat fizetnek, ezért piaci bevételeket realizálhatnak. Nos, nem biztos, hogy az állami juttatás, vagyis a szerződés alapján fizetett rendelkezésre állási díj kiállja azt a próbát, hogy piaci bevételnek minősíthető, mivel ezt előre meg kell határozni hosszú távon.

Tehát összefoglalva egy olyan trükköt láthatunk itt, amely állami juttatásokat próbál piaci bevételeknek feltüntetni. Úgy tűnik, hogy ezzel majd az Uniót veri át, de nekem erős kétségeim vannak efelől. Elképzelhető, hogy ezt egy évig el lehet húzni, és majd csak jövőre számolják be ezt az összeget az állami adósságszolgálatba; vagy pedig a másik megoldás, amiről az államtitkár úr nem beszélt, de a kormány-előterjesztés tartalmazza: az autópályadíjak háromszorosára emelése.

Tehát mindezek állnak itt az előterjesztés mögött, amiről sebtében kell szavazni. Ismétlem: 670 milliárdnyi nagyságrendű kötelezettségvállalás, autópályatrükkök, elszámolási trükkök és esetleges autópályadíj-emelés, amely mind benne van ebben az előterjesztésben, még ha itt nincs is leírva.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Dr. Géczi József Alajos: Nincs benne, tehát benne van! - Taps a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
216 56 2005.04.20. 2:02  1-129

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Ház! Elhangzott a mai nap, hogy mit is jelent tulajdonképpen egy elégtelen osztályzat. Kormánypárti képviselők aztán már sokkal jobb osztályzatokat is adtak. Ez nyilván attól is függ, hogy milyen mércével mérünk. Elhangzott, hogy egyetemi szinten legalább az 50 százalékot illik teljesíteni ahhoz, hogy valaki elégségest kapjon. Ha megnézzük, hogy az elmúlt két évben ehhez képest mi történt például az infrastrukturális fejlesztések vagy a környezetvédelem területén, akkor azt láthatjuk, hogy a teljesítés messze az 50 százalék alatt marad. Tehát azt kell mondanom, ha egyetemi szinten mérünk, akkor sajnos az osztályzatot elégtelennek kell minősíteni.

Azok a pénzek, amelyek eljutottak Magyarországra az Unió támogatásával, sajnos nagyságrendileg nem igazolták azt a várakozást, amit joggal lehetett várni az uniós csatlakozástól, nevezetesen hogy az infrastruktúra-fejlesztés, a közút- és vasútfejlesztés vagy a környezetfejlesztés nagy lökést kap. Lehet, hogy a jövőben így lesz, és reménykedünk is abban, hogy ez a következő években meglódul, de ha megnézzük a jelenlegi számokat, a lehetőségekhez képest is azt látjuk, hogy az egykori ISPA, ma kohéziós alapból a vasúti és közúti felújításra folyósított összegek nagyon szerények és nagyon lassú ütemezésben érkeznek. A vasúti fejlesztések például a 10 százalékot sem haladják meg. Ez nem járul hozzá ahhoz, hogy a meglévő vonalainkat korszerűsítsük. Azt is láthatjuk, hogy a kormány ígéretétől eltérően az elmúlt három évben egyetlenegy eurót - jól hallották: egyetlen eurót - sem vettek fel autópálya-építésre, de ha 2007-ig sikerül is a tervezettet felvenni, akkor sem fogja meghaladni a teljes költség 10 százalékát. Mondhatjuk tehát, hogy az uniós forrásokat mind ez idáig nem sikerült ezeknek a céloknak az érdekében beállítani.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
220 204 2005.05.02. 2:12  203-206

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Persányi Miklós miniszter úr rendelkezése alapján vezették be a rendelkezésre állási díjat, az úgynevezett kettős vízdíjat. Ettől azt várták a Balaton környékén, hogy az alapdíj és a változó díj, amely köbmétertől függ, majd egy jobb konstrukciót hoz létre, olcsóbb lesz végül is a víz- és a csatornadíj az ott élők számára, legalábbis relatíve olcsóbb lesz. Ez az eddigiekben nem volt tapasztalható.

Sajnos, megállapíthatjuk, hogy az elmúlt évben újra nőtt a víz- és a csatornadíj nagysága, és míg az Orbán-kormány alatt sikerült legalább az infláció mértéke alatt tartani a közműdíj-emeléseket, így a víz- és csatornadíj-emelést is, addig megélhettük azt, hogy most már a 2004-ben hatszáz forint feletti víz- és csatornadíj után 2005-ben vannak olyan számlák, amelyek azt mutatják, hogy nyolcszáz forint/köbméterre rúgnak.

Tudom azt, hogy nyilván ebbe belejátszott - de ez is, úgy gondolom, a kormányzati politikának a következménye - az áfa emelése, a környezetterhelési díj bevezetése, ami nemcsak a környezetet terheli, hanem a fogyasztókat is elsősorban, és a rendelkezésre állási díj, amit bevezettek, igaz, hogy viszonylag egyszerű, kis összeggel, de mellette nem csökkent a fix díj. Tehát mondhatjuk azt, hogy ez egy burkolt áremelés volt tulajdonképpen, nem szolgálja igazán az ott lakók érdekét ilyen formában. Azt is meg kell említeni, hogy volt egy Fidesz-javaslat, ahol a közműdíjakra egységesen az áfát 10 százalékra javasoltuk csökkenteni, önök ezt sem vették figyelembe.

Sajnos, igen komoly probléma, a nyugdíjasoknak, a minimálbérből élőknek, a sokgyermekes családoknak ez a pár ezer forint emelés is rengeteget jelent, és el kell mondanom, hogy fogadóórámon is leginkább evvel keresnek meg. Önök lendületet adtak a vízdíjemelésnek, sajnos most már nyolcszáz forintnál tartunk. A kérdésem tehát: miért használták ezt a konstrukciót is burkolt áremelésre?

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
225 163 2005.05.17. 2:12  162-165

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Kóka miniszter úr is azt mondta nemrégen itt a parlamentben, hogy a MÁV-ot átalakítják, fejlődési pályára állítják. Ön is azt mondta az imént, a MÁV vezetőinek az a dolga, hogy EU-konform vasutat hozzanak létre, és ellássák az átalakítás feladatait.

Nos, az átalakítás jelenleg csak abból állt - ha a tényeket nézzük - az elmúlt három évben, hogy több vezetői pozíció jött létre, most már azt is az elmúlt fél évben láthatjuk, hogy két vezérigazgatója van a cégnek, ami ugyan nem jogellenes, de eléggé példátlan, hogy egy ilyen nagy társaságot két vezérigazgató vezet; és természetesen újabb miniszteri biztosok lesznek kijelölve - a korábbi politikai jellegű biztosok jöttek-mentek -, most már van olyan biztos, aki a vasút liberalizációjáért lenne felelős. De nem látjuk az eredményeket.

Azt az eredményt azért tudjuk, mint képviselőtársam is említette, hogy többmilliós fizetéssel rendelkeznek, 800 ezer forintot keresnek a főosztályvezetők, osztályvezetők a szakszervezeti vezetőkkel együtt, legalábbis minimum ennyit.

A legnagyobb baj persze az, hogy ennyi pénzért nem indult el az az átalakítás, illetve hogy egészen pontosak legyünk, a mostani kormányzat alatt az amúgy sem - meg kétségtelenül korábban sem - jó helyzetben lévő MÁV példátlan helyzetbe került, gyakorlatilag pénzügyi csőd fenyegeti, százmilliárdos hitelt kell most felvenni, amiből ötvenmilliárd üzemeltetésre fordítódik. Az EU-s jogszabályokat nem alkalmazzák, nem folytatták az átalakítást, nem jöttek létre a független társaságok, akadályozzák a verseny kialakítását, sőt már az EU-s pénzek felvétele is nagyon lassan folyik. Felmerült az, hogy elő vannak-e készítve a nagy projektek.

Csillag István annak idején azt mondta, hogy a román-szlovák vasút színvonalának elérésére előre. Akkor kinevették, de most sajnos úgy néz ki, hogy bizony a magyar vasutaknak most már a román és szlovák vasutak mögött a helye.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
236 69 2005.06.13. 3:16  68-74

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A magyarországi közutak állapota az elmúlt évtizedekben is vitatéma volt. A megnövekedett forgalom, különösen a tehergépjárművek a nem ilyen teherbírásra méretezett aszfaltburkolatokat tönkretették, az utak jelentős hosszukban nem számítottak megfelelőnek a szakemberek minősítése szerint.

Arra a lendületre azonban, ahogy az elmúlt három évben tették tönkre az utakat, és megnövekedett a nem megfelelő minősítésű utak száma, sőt az utak kifejezetten balesetveszélyesek, erre senki sem számított. Ennek az is az oka, hogy 2002-től reálértékben folyamatosan csökkentették az útfenntartásra, útfelújításokra fordított költségvetési forrásokat.

Ráadásul azt a hibát is elkövették, hogy nagyberuházásoknál, autópálya-építkezéseknél nem biztosították az anyagszállításhoz szükséges utak helyreállítását, nem kötelezték a kivitelezőket a használt utak felújítására. Történt ugyan némi megállapodás vasúti kőszállításokra, de ez nem ellensúlyozta azt a tényt, hogy különösen a háromtengelyű szólókerekes tehergépkocsik használatát nem szabályozták, így azok a többi tehergépjárművel együtt tönkretették az utakat, nemcsak gazdasági károkat, hanem balesetveszélyt is okozva.

Így van ez az ország több részén, például Zala megyében is: a Keszthely-Várvölgy összekötő út Románia legelmaradottabb részein is lehetne. A kár mintegy 100 millió forint. De például a 71-es út zalai szakaszának helyreállítása több mint 1 milliárd forintba kerülne. Szinte járhatatlan több helyen a 7-es főút is, de sorolhatnánk a példákat az ország bármely részéből.

A kátyúk és nyomvályúk a gépkocsi-tulajdonosoknak évente összesen 100 milliárd forintnyi kárt is okozhatnak, de most már a balesetveszély is jelentős. Ezt jelenleg önök úgy oldják meg, hogy sebességkorlátozó táblákat helyeznek ki. Így elmondhatjuk, hogy az elmúlt három évben nemcsak az egyre gyorsabban tönkremenő vasútvonalakon szaporodtak a lassítójelek, hanem most már a közutakon is több ezer kilométer hosszan sebességkorlátozás van bevezetve. Ez lenne a lendület, államtitkár úr, a sebességkorlátozás?

A személycserék azonban tényleg lendületesen folynak: a cégektől szakemberek ki, régi üzlettársak be. Olvasni lehetett például arról, hogy Kóka János miniszter úr kinevezte korábbi üzlettársát az útfenntartásért és -felújításért felelős intézmény élére. Történt ez úgy, hogy menet közben megváltoztatta a pályázati kiírásokat, és kinevezte azt a szakembert, akinek nem volt elegendő szakmai gyakorlata; mondják, büszke is rá, hogy nem tudja az aszfaltot a betontól megkülönböztetni. Azóta kiderült a nagy ötlet: az útfelújítási és -helyreállítási pénzeket is egy helyre akarják koncentrálni, az illető vezetőhöz. Egyértelmű tehát: nem az utak felújítása számít önöknél, hanem az, hogy egy kézben, a régi üzlettársaknál legyen a pénzek elosztása és ellenőrzése.

A kérdésem tehát: mikor akarják a hibákat megszüntetni, felszámolni a balesetveszélyt, és miért akarják a pénzeket egy kézben tudni? Várom válaszát. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
236 73 2005.06.13. 1:06  68-74

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Ön nem ismeri a helyzetet, hiszen általában az utak felújításáról van szó. Például az autópálya-építkezéseknél az utak nagy részénél a kivitelezők, és ezt az újságokban is olvashatná, a közúti kht.-k, tehát az önökhöz tartozó intézmények feladata ezt elvégezni. Így tehát költségvetésből kellene ezt megoldani, ezért nincsenek is helyreállítva. De remélhetőleg számon fogják kérni mindenütt, és úgy gondolom, az elkövetkező egy-két évben ezt meg is teszik.

Arra sem válaszolt, hogy miért egy kézbe adják az összes pénzt, amely az útfelújításokra vonatkozik, arra sem válaszolt, hogy miért kellett ezt az útépítési szakmai gyakorlattal nem rendelkező, de a miniszter úr üzlettársaként szereplő személynek mindezt átadni, és arra sem válaszolt, hogy hogyan kívánják ezt megoldani, hogy több pénzük legyen. Hiszen az az útpénztár, amit említett, egyáltalán nem garancia erre.

Ezért válaszát nem tudom elfogadni. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
250 144 2005.10.03. 1:39  143-150

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Szerettünk volna a miniszterelnöktől választ kapni erre a kérdésre is, hiszen nemcsak arról van szó, hogy az autópálya-matrica árát felemelték, hanem elég érdekes eset, hogy pontosan az áfacsökkentéssel azonos az emelés, tehát tulajdonképpen marad az ár ugyanannyi. Bejelentették önök ezt, hiába csökken tehát 5 százalékkal az áfa, az ár marad ugyanaz. Hozzáteszem, tavaly 15 százalékkal emelték az árat, miközben a polgári kormány alatt a közüzemi díjakhoz hasonlóan az ár csak az inflációnak megfelelően nőhetett. Az 5 százalékos emelés pedig nagyobb a tervezett inflációnál is, így most már ott tartunk, hogy az éves matrica jóval többe kerül, mint például Ausztriában.

Különösen azért érdekes a jövőre vonatkozó bejelentés, hiszen Gyurcsány miniszterelnök úr azt mondta, gondoskodni fognak arról, hogy az áfacsökkentés valóban árcsökkentést jelentsen, és ezt ellenőriztetni kívánja a vállalkozóknál, a kereskedőknél. Úgy látszik tehát, amit a kormány elvár a vállalkozóktól, kereskedőktől, azt magára nem tartja kötelezőnek.

Miniszter úr, nem gondolja, hogy ez egy nagyon rossz üzenet? Hiszen a vállalkozók, a kereskedők azt látják, hogy a kormányra, a saját minisztériumaira nem vonatkozik, amit elvár a kereskedőktől. Miért alakította ezt ki, hogy tulajdonképpen az áfacsökkentést lenyelik, és ugyanazon az áron - miközben áfakommandót vezényelne a kereskedőknek - ön bevezeti az áfacsökkentést, és lenyeli ezt a nyereséget?

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
250 148 2005.10.03. 1:04  143-150

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Ön nem híres a szerénységről, és azt hiszi, hogy nagyon jól tud számolni. Téved egyébként a számolást illetően is, mert azt is tudhatná, hogy ha az autópálya-hálózat hosszabb, akkor többen is használják, és nagyobb lesz a bevétel. Tehát ilyenformán a maga számítása egyébként hibás.

De én azt hiszem, hogy nem is a számításról van itt szó, mert mondhat ön akármit, akárhány kilométert, a lényeg az, hogy bejelentették, hogy árkommandókat küldenek mindenkihez, hogy ellenőrizzék, hogy az áfacsökkentés arányában csökken-e az ár, ugyanakkor pedig ön elrendelte, hogy az autópálya-matricánál az áfacsökkentés mértékével azonos emelés legyen, tehát az ár változatlan. Hiába magyarázkodik, a kereskedők is meg fogják tudni magyarázni, hogy miért marad ugyanaz az ár. Sajnos, önök rossz példát mutattak, és ne csodálkozzanak, ha januárban a kereskedők, a vállalkozók egy része is magukra fog mutatni, amikor az árak változatlanok maradnak. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 104 2005.10.04. 1:53  17-179

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Távollétemben Kóka János miniszter úr említette az autópálya-kérdéseket, az autópályák árait. Sajnos nincs itt, így neki személyesen nem tudok válaszolni. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Te nem voltál itt! Téged keresett!) Mindenképpen el kell mondanom, de azt hiszem, a lényegen nem változtat, hogy Kóka János miniszter úr - nem először - nem tudja pontosan a számokat.

Arról beszélt ugyanis, hogy volt egy javaslat a Fidesz idejében, amely szerinte drágább volt, mint amennyiért megépült az autópálya. Módja lett volna ennek utánanézni; a Nemzeti Autópálya Részvénytársaság készítette elő az autópályákat. Volt egy ajánlat, ami a 2 milliárd forintot valamivel meghaladta, de nem került sor szerződéskötésre, tehát az egy tárgyalási alap volt. Megjegyzem, most 3 milliárdról beszélünk, tehát mindenképpen lényegesen nagyobb az az összeg, amiért most építenek: 1,3 milliárd volt az Orbán-kormány idejében, voltak tárgyalások 2 milliárdról, de ez a kormány 3 milliárdért épít. Ezt nem lehet megmagyarázni.

Arról nem is beszélve, csak hozzáteszem, máshol mondta Kóka János, hogy azért drágábbak az autópályák, mint a horvát autópályák, mert ott nem épülnek parkolók, üzemanyagtöltő állomások - és így tovább -, és csak egy utat építenek a tengerig. Kérem szépen, ez is hülyeség, ki kell mondani: 20 kilométerenként vannak csomópontok az autópályán, az üzemanyagtöltő állomás építése pedig bevételt jelent, mert versenyeznek a vállalkozók, hogy építhessenek benzinkutakat.

Összegezve: nem lehet megmagyarázni, hogy miért lett az autópálya-építés a közbeszerzés ellenére több mint a kétszerese, azaz ebben az esetben körülbelül 3 milliárd forint.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
253 46 2005.10.10. 5:14  41-59

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Magam is furcsállom, hogy egy ilyen esetben - ami azért ritkán fordul elő egy ciklus alatt, hogy egy interpellációra adott választ nem fogad el a parlament többsége, így nyilvánvaló, hogy kormánypárti képviselők is úgy szavaztak annak idején, hogy nem fogadták el az államtitkári választ - Kóka János miniszter úr nem tartotta fontosnak, hogy részt vegyen ebben a vitában.

 

(Az elnöki széket dr. Világosi Gábor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Visszatérve a bizottsági meghallgatás tapasztalataira és az új kiegészített anyagra, el kell mondanom, hogy három témát érintettem az interpellációban. Az első az volt, hogy miért mentek tönkre az utak, “Lendületben az országutak tönkretételeö volt az interpelláció címe. A bizottsági kiegészítő anyag alapján is azt tudom mondani, hogy megállja a helyét ez a cím. Sajnos, az elmúlt három évben nagyon felgyorsult az utak tönkretétele, az adatok is ezt mutatják; 2800 kilométer hosszan található nyomvályú, sebességkorlátozás, a főutakból 560 kilométeren, ilyen állapot korábban nem volt tapasztalható.

Ahogy a vita során kiderült, kormánypárti képviselők azt állították, hogy az uniós forrásokkal együtt több pénz van az utak felújítására. Kideríthető, hogy ha az inflációt is figyelembe vesszük, ez nem jelent többletpénzt. Három évre visszamenőleg, az előző kormányzati ciklussal összehasonlítva, legfeljebb annyit lehet mondani, hogy ha az uniós forrásokat mind beszámoljuk, akkor nagyjából ugyanannyi pénz van, de ha a költségvetést nézzük, akkor 2003-2004-ben évenként 7 milliárd forint volt, míg 2002-ben 14 milliárd forint. Tehát 50 százalékára esett a pénz, amely a közúthálózat mintegy 30 ezer kilométerére jutott. Ebből teljesen egyértelműen következhetett az a tény, hogy valóban tönkrementek az utak, felgyorsult a tönkremenetel, és szinte az autóutak jelentős százalékánál ki kellett tenni a sebességkorlátozási jeleket.

 

(15.00)

 

A második téma ehhez kapcsolódóan az volt, hogy az autópálya-építések során nem állítják helyre az anyagszállításhoz használt utakat. Példákat mondtam el, Zala megyében a Keszthely-Várvölgy közötti út, a 71-es út és a 7-es út zalai szakaszait, ahol a helyreállítások több mint kétmilliárd forintba kerülnének.

A bizottsági tárgyaláson sem kaptunk egyértelmű ígéretet erre, hogy ezek a helyreállítások megtörténnek. Annyi hangzott el, hogy állítólag ez benne volt a szerződésekben, ugyanakkor a bizottsági anyag másik részében hivatkoznak arra, hogy teljes egészében a kivitelezőkkel nem lehet megtéríttetni a kárt.

Az is kiderült, hogy állapotfelméréseket végeznek valóban a közútkezelő kht.-k, viszont ezek a közútkezelők, amelyek elvégezhetnék az utak helyreállítását, nem kapnak elegendő forrást a költségvetésből, így nem csoda, ha ezek az utak nem is lesznek helyreállítva, éppen hogy csak a legfontosabb, nagyon balesetveszélyes kátyúkat tüntetik el.

Tehát úgy néz ki, megépítik az autópályát, és az autópályáknál szinte hosszabb szakaszon olyan utakat kapunk - lásd a 7-es út, 71-es út, de sorolhatnánk az ország más részeiben is ezeket az utakat -, amelyek nemcsak hogy nem felelnek meg a szabványoknak, hanem kifejezetten balesetveszélyesek, elsősorban a már ismertetett okok miatt. És sajnos az emberek is megismerték ezeket a nyomvályúkat, amiket a nagy tehergépjárművek okoznak.

Ígéretet hallottunk a bizottsági tárgyalás során, hogy majd beveszik a szerződésekbe ezt a kötelezettséget, hogy az autópálya-építéseknél a felújításra a kivitelezőknek kötelezettséget kell vállalni. Ez így nagyon helyes, csak az a kérdés, hogy az elmúlt években ezt miért nem tették meg. Ha ez így megtörténik, mi ezt nagyon támogatjuk, és így talán a vasúti szállítás is előtérbe kerülhet, amely megkíméli a településeket és az utakat.

A harmadik téma a megyei cégek átszervezése és összevonása volt. Itt csak a lényeget szeretném most elmondani, anélkül, hogy elemeznénk az átszervezést. Az átszervezés közömbös lehet az emberek számára, mégis itt, mivel 30 ezer kilométer út fenntartásáról és körülbelül százmilliárd forint sorsáról van szó, azt gondolom, hogy nem véletlen. Hiteltelenné tette ezt az átszervezést, hogy az átszervezett cég élére egy olyan embert neveztek ki - szakembert azért nem mondtam, hiszen nem volt szakirányú végzettsége, nem volt egyetemi végzettsége -, egyetlenegy dolgot lehetett tudni, hogy Kóka János miniszter úrnak korábban üzlettársa volt. Ezért képesek voltak megváltoztatni a pályázatot, eltávolítani a helyéről a helyettes államtitkárt, és a megváltoztatott pályázat után kinevezték az új embert. Így, azt kell mondjam, az egész átszervezés hitelessége megkérdőjelezhető, amit aztán később az átszervezés során történt események be is igazoltak, amire később tudok kitérni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
253 52 2005.10.10. 15:10  41-59

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A közutakról volt szó. Úgy gondolom, hogy a költségvetési összeg is - mintegy 100 milliárd forint évente - és maga a téma is olyan, amit a plenáris ülésen mégiscsak meg lehet tárgyalni, még akkor is, ha az előttem szóló államtitkárnak ez nem nagyon tetszik. De hát ilyen az élet, az interpelláció kapcsán idesodródott ez a téma. Azzal együtt, hogy itt szó volt már az autópályáról is, ilyenkor - ahogy államtitkár úr is mondta - általában azt szokták mondani, igaz, hogy a közutakra nem volt elég pénz, de épülnek az autópályák. Göndör István is - aki pedig igazán tudhatná, hiszen ő a költségvetés egyik felelőse - azt mondta, hogy az autópályák épülnek, és talán ezért nincs elég pénz a közutakra.

De azt lehet tudni, hiszen volt egy ilyen kormányhatározat, hogy az autópályákat költségvetésen kívüli pénzből kell építeni. Erre egészen pontosan emlékszünk, és ez a kormányhatározat még megvan. Tehát én úgy gondolom, hogy ez nem állja meg a helyét. Enyhén szólva sem igaz az, hogy ezért volt kevesebb a pénz, hiszen éppen a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium büszkélkedett azzal - a miniszterelnökkel együtt -, hogy az autópályákat költségvetésen kívüli pénzből fogják építeni. Ennek a témának Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter volt a felelőse. Az más kérdés, hogy amikor a brüsszeli tisztviselők először megvizsgálták ezt a trükköt, azt, ahogy ezt megpróbálták költségvetésen kívül elszámolni, megbuktak, tehát azt is lehet mondani, hogy Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter megbukott, hiszen egy több száz milliárdos tételt nem sikerült megoldani, a költségvetésen kívüli elszámolás dugába dőlt, és ez a tétel a költségvetési hiányt növeli. Ez az egyik oka annak, hogy a szakértők azt mondják, a 2010-es eurózónához való kapcsolódás nagyon is kérdéses. Úgy gondolom, hogy Kuncze Gábornak először a saját miniszteréhez kellene fordulnia és nem a gazdasági elithez, hogy az eurózónához való csatlakozást sürgesse. Talán jól kellett volna megoldani ezt a feladatot!

Visszatérve a közutak fenntartására, hisz ez volt az interpelláció és a bizottsági ülés témája is: én sem kívánok számháborút folytatni, de azért a számok mégiscsak makacsak. Az igaz, hogy az elmúlt évtizedekben is lehetett volna többet fordítani az utak fenntartására, felújítására, de az kétségtelen tény, hogy 2003-2004-ben, tehát ezen kormány alatt, ebben a ciklusban még a bizottsági anyag szerint is feleannyi összeg jutott az utak felújítására, mint korábban. Például az útfenntartási és fejlesztési előirányzat 2003-ban csak 57 milliárd forint volt, soha nem volt ilyen alacsony összegű, utoljára talán 1995 előtt, de azóta - mint tudjuk - volt egy három-négyszeres infláció. Ennek a ciklusnak a kormánya, az MSZP-SZDSZ-kormány hozott egy kormányhatározatot, amelyben előírta, hogy évente 100 milliárd forintot kell fordítani útfenntartásra-felújításra.

 

(15.20)

Megnézhetjük a költségvetéseket, azóta messze nincs akkora összeg, sőt még 2006-ban is az új költségvetésben 91 milliárd forintot állítottak be, habár ennek a bevételi oldala is még kérdéses.

Azt szokták mondani ilyenkor, hogy az uniós források ma nagy előrelépést jelentenek; bizonyára a jövőben jelenthetnek is, ám tanulságos megvizsgálni azt, hogy mit is értünk az elmúlt évben az uniós forrásokkal: lényegében részben lehetett kiváltani a költségvetési hiányt, tehát azt a pénzt, amit a költségvetésben ez a kormány nem adott az utak felújítására, uniós forrásból nagyságrendileg részben pótolták. Ám az igazi probléma az, hogy ezt valóban 230 kilométer út felújítására fordították - mintegy 17 milliárd forintot -, a másik, körülbelül 16-17 milliárd forint maradt a 30 ezer kilométer útra, így nem csoda, hogyha azok valóban lendületesen mennek tönkre, és természetesen azért a téma nagyságrendjét az is tükrözi, hogy nyugodtan mondhatjuk, hogy ezzel százmilliárdos károkat okoznak. Ezt a bizottsági anyag kétségbe vonta, mondván, hogy a biztosítóknak nem jelentettek le ekkora károkat, de hát tudjuk azt, hogy nemcsak az a kár, amit a biztosítónak lejelentenek, hiszen oda már csak a tengelytörés és egyéb esetekben fordulnak az emberek. Azt, hogy kétszer olyan gyorsan kell kicserélni a gépkocsi egyes alkatrészeit, mint mondjuk, Ausztriában, vagy mennek tönkre a futóművek, ma már mindenki tudja; a számszerűsített értéke biztos, hogy százmilliárd forint nagyságrendű az utak ilyen arányú tönkremenetelének.

Azt is láthatjuk, az is adat és nem számháború, hogy 2800 kilométer hosszan van sebességkorlátozás az országban - soha ilyen hosszan még nem volt. Ez azt jelenti, hogy míg építettek néhány száz kilométer új utat azért, hogy gyorsabban lehessen haladni, a másik oldalon pedig több ezer kilométer útra kellett kirakni a sebességkorlátozást, hogy ne történjen baleset, és ott adott esetben 60-nal vagy 40 kilométerrel lehet haladni.

Mint említettem, az építési forgalmat nem szabályozták, a helyreállításról nem gondoskodtak, tehát ezért néznek ki azok az utak úgy, amelyek az autópálya-építkezések vagy akár a 35-ös felújítása környékén találhatók, hogy ott rendes gépjárművel szinte nem is lehet közlekedni, csak terepjáróval, úgy, ahogy sokan tették korábban a fővárosban, vagy természetesen könnyű azoknak, akik más módon közlekednek (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Helikopterrel?) - igen, hát nyilvánvaló, hogy fölülről ez nem látszik. Elmondtam volna, de Kóka János miniszter úr nincs itt, hogy nyilván helikopterről ezek a nyomvályúk kevésbé látszanak, úgyhogy ez egy más kérdés. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Ez nagyon gyenge volt.)

A következőkben a kht. átszervezésével is kívánnék foglalkozni, hiszen itt is mintegy százmilliárdos nagyságrendű pénz elköltéséről van szó, és a vagyon még nagyobb, márpedig megjelentek az újabb hírek - és talán ez áll az átszervezés mögött -, hogy az SZDSZ ezt is, tehát a közutak üzemeltetését és fenntartását is privatizálni kívánja, és nem tudjuk, de talán még a vagyont is privatizálni akarja. Amikor átszervezték a megyei szervezeteket - ez úgy nézett ki, hogy 19 megyében voltak cégek, megjegyzem, ezt a 90-es években hozták létre, érdekes módon még az előző szocialista-SZDSZ-es kormány is támogatta ezt a javaslatot, és azóta se kritizálta senki, hogy ezek rosszul működnének; ma sem mutatták ki, hogy nem jó a hatékonyságuk, és ez volt a hiba, hogy 19 megyei cég volt és nem egy -, tehát gyakorlatilag ezeket a cégeket összevonták, és egy nagy céget alakítanak ki. Az ilyenfajta centralizálás elvileg lehet valamikor hasznos is, de meg kell jegyeznem, hogy általában elvileg nem felel meg az uniós törekvéseknek az ilyenfajta centralizálás: az egész országban egy helyről, Budapestről irányítani mindent, ami most meg is történt azóta, hogy gyakorlatilag a papírt is Budapestről rendeli meg az igazgató. Úgy néz tehát ki, hogy a miniszter úr ennyire bízik meg az egész ágazatban; de úgy is mondhatnánk, hogy egy nagy mutyi lett az egész, hiszen maga az új kinevezett igazgató, Kóka János miniszter úr üzlettársa mondta azt, hogy azért van szükség erre az átalakításra, hogy megszüntesse a sok kis mutyit. Azt nem mondta meg pontosan, hogy mi ez, tehát jó lett volna, hogy ha ezt tudja, akkor talán tegyen feljelentést vagy folytasson le vizsgálatokat, de így joggal gyanítjuk azt, hogy a sok kis mutyi helyett egy nagy mutyi lett, hiszen tudjuk azt, hogy pontosan ő dönt minden beszerzés ügyében, ő dönt a pályáztatások ügyében, és ő terjesztette elő azt is, hogy ezt később magáncégeknek kellene kiadni. El kell mondanom éppen ezért, és itt ki kell jelenteni, hogy a Fidesz nem támogatja az ilyenfajta átszervezést - ez nem szakmai alapon ment végbe, a felmutatott megtakarítások nem valósak. Itt elhangzott az, hogy nem kell felügyelőbizottság, 200 millió forintot takarítanak meg évente, jóllehet, ezt meg lehetett volna oldani átszervezés nélkül is, akkor sem kellett volna öttagú felügyelőbizottság. A miniszter úr volt üzlettársa pont egy ilyen felügyelőbizottságnak volt két évig tagja, szedte fel azokat a pénzeket, amelyeket most érdemtelennek minősített, és az egyetlen szakmai gyakorlata is ez a két év. Ez tehát nem tényleges megtakarítás, habár ez is kétségtelenül jelentkezik.

Az átszervezési költségek viszont lényegesen nagyobbak, hiszen tudjuk azt, hogy mintegy százmillió forintos nagyságrendű pénzt szedtek be a kht.-któl azért, hogy kifizessék az ügyvédeket, a könyvelőket, mindazokat, akik az átszervezést intézik; természetesen több százmillió forintba fognak kerülni a gépkocsiátírások, és úgy tudjuk, hogy a gépkocsi-biztosítások felmondásával is foglalkoznak. Kísértetiesen látszik az, ami a MÁV-nál is történt, úgyhogy fel kell hívnom mégiscsak az itt nem lévő Kóka János miniszter úr figyelmét, aki már egy éve miniszter, és a MÁV-nál is csak most vette észre, hogy baj van, hogy itt bizony bajok jelentkezhetnek. Ezek az átszervezések szinte kizárólag arra jók, hogy az új menedzsment új szerződéseket kössön, behozza az új kapcsolatait, az új mutyikat megcsinálja, és ne produkáljon semmit, hiszen - mint ahogy a MÁV-nál, ott is csak a hiány nőtt - attól tartok, hogy itt is csak a hiány fog nőni.

Mindezt, mondom, sajnos még megtetézi az is, hogy olyan jelenségek kísérik ezt az átalakítást, olyan elszólások és kijelentések, amelyek végképp hiteltelenné teszik az átszervezést. Ismeretes, ahogy annak idején Kóka János miniszter úr - nem sokkal azután, amikor miniszter lett - akadémikusokra azt mondta, hogy az a kár, hogy akik az Akadémián a tudósok közül valamit már alkottak, azok már vagy nincsenek az élők sorában, vagy eltávoztak az országból, aztán megkövette őket. A mérnökökre is mondott ilyet a minisztériumában. Ott azt mondta, hogy a mocsár lecsapolása előtt nem csinálnak közvélemény-kutatást a békák között - mondta ezt a mérnökökre -; itt is elnézést kért. Én úgy gondolom, hogy az ilyen, mondjuk azt, újgazdag pökhendi stílus semmiképpen nem vezet jóra (Derültség a Fidesz padsoraiban.), már csak azért sem, mert én úgy gondolom, és nyilván mi ezt nem fogjuk támogatni, hogy e szervezetek élén továbbra is, úgy, ahogy az ötvenes évektől volt gyakorlat - mert amit most megvalósítottak, az az ötvenes években volt gyakorlat -, egyetemi végzettséggel, szakmai múlttal nem rendelkező embereket neveznek ki az útügyi ágazat egyes számú vezető pozíciójába - ez egészen példátlan! Nem hiszem azt, hogy ne lett volna olyan személy, akinek az útügyi gyakorlata is megvan, de azért bír a menedzseri tudományokkal is, hiszen ez a menedzseri tudomány, úgy látszik, az útügyi és a vasúti ágazatban - úgy mondják, hogy ők a menedzserek, nem szakemberekre van szükség - leginkább abban mutat életjeleket, és azt mutatja meg, hogy a hiányt hogyan lehet gyorsan növelni, hogyan lehet az új szerződéseket megkötni, új biztosításokat, új ügyvédi szerződéseket, és természetesen előkészíteni a privatizációt. És ez a legveszélyesebb, a privatizáció; nem azért, mert ne lehetne egyes részeit, ne lehetne egy jó privatizációt csinálni időnként, hanem azért, mert a privatizáció itt általában - úgy, ahogy az SZDSZ mondja - mint egy csodavárás valósul meg, mint egy kimagyarázása a jelenlegi történeteknek is, hiszen “Nincs pénz? Majd lesz a privatizáció, hozza a pénzt!ö - mondják, akik erről a témáról vélekednek. Természetesen ez nem így lesz, hiszen azt lehet tudni, hogy állami szolgáltatás eladása nem jár, nem járhat rögtön bevétellel - volt erre is példa, aztán azt később sokszorosan kell visszafizetnünk.

Úgy gondolom tehát, hogy ezt a fajta privatizációt semmiképpen nem lehet támogatni, amit itt előkészítenek; a cégek összevonása és a tőkebevonás ilyen formában nem indokolt. Itt hosszabb időre van szükség, csakúgy, mint a MÁV-nál, hogy lehessen látni azt, mi mennyibe kerül, és utána csak egységenként lehet bevonni a tőkét, össze kell hasonlítani a jelenlegi feltételekkel. Van rá példa, úgy, mint a vasútnál: az útügyi üzemeltetést Szlovéniában, Angliában például valóban részben privatizálták, a vasútnál is, mint tudjuk; Angliában az a kérés - a szocialista képviselő is elmondta -, csak azt kérték tőlük az angolok, hogy ilyet ne csináljunk, mert nem volt sikeres. Én úgy gondolom tehát, hogy ez a fajta privatizáció ebben az esetben is veszélyes lehet, ezt semmiképpen nem lehet támogatni, és ha az egész átszervezést ezért csinálták meg, akkor egyértelműnek tűnik az, és van is ilyen félelem, hiszen úgy látszik, hogy az egész útügyi üzemeltetést, fenntartást és esetleg még a felújítást is jó sok évre előre egy-egy cégnek akarják odaadni. Én úgy gondolom, az ilyenfajta privatizációt nemcsak hogy nem támogatjuk, hanem ha olyan helyzetben leszünk, akkor jogi alapon fölül is kívánjuk vizsgálni mindazokat a szerződéseket, amelyeket engedélyek, építési engedélyek és egyebek nélkül kötnek.

(15.30)

Azt gondolom, hogy azok a szakemberek, akik részt vesznek a közúti ágazat eladásában, nyilván a szakma előtt ezekért felelni is fognak.

Összefoglalva azt tudom mondani, hogy nem az autópályák miatt jutott kevesebb pénz a közutak fenntartására, hiszen a kormánydöntés alapján az autópályákat költségvetésen kívüli forrásból kellett volna finanszírozni. Ezt nem tudták megoldani, ez Kóka János miniszter úr felelőssége, ezt a kormány és a miniszter úr elbukta. Az utak viszont ettől függetlenül mennek tönkre, és igenis az adatok azt mutatják, arról még nem is beszéltünk, hogy a forgalom is nőtt, az elmúlt egy-két évben felgyorsult a tönkremenetelük. Sokat segíthetnek majd az uniós források, de egyértelműen nem oldják meg a problémát.

Sajnos úgy néz ki, hogy az átszervezések pedig egyelőre csak olyan eredményt hoztak, hogy nőttek a költségek - minden átszervezésnél van ilyen, ez nem csoda -, egyáltalán nem látni azt, hogy ez milyen haszonnal fog járni. Azt látjuk, hogy egy központból egy szakmai gyakorlattal nem rendelkező ember fogja irányítani az egész útügyet, és azt látjuk, hogy ehhez párosul egy olyan újgazdag, pökhendi stílus, amely ilyen kijelentésekre ragadtatja magát, hogy a vezetőnek nem kell tudni megkülönböztetni az aszfaltot a betontól, és sajnos az akadémikusokat, a tudósokat, a mérnököket békáknak nézik, saját magukat pedig mindentudóknak. Ezért a magam részéről továbbra sem tudom elfogadni a bizottság anyagát. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
254 38 2005.10.11. 2:05  21-209

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A mai napon újra megismerhettük az SZDSZ álláspontját, és ahogyan itt hallottuk, ez nemcsak a szabad demokraták álláspontja, hanem a kormány képviselője, például a pénzügyminisztériumi államtitkár is ezt képviselte, mondhatjuk, egy olyan szélső liberális álláspontot, amely szerint - most csak erre térnék itt ki - eladó a Posta, eladó a MÁV is. Jó, hogy ezt így tudjuk, hogy legalább ez a szándék, és a mai napon, azt hiszem, egyértelműen kiderült az is, hogy ezt kívánják tenni. (Dr. Gombos András: Kuncze csak az egyes szolgáltatásokat mondta!)

A Postával kapcsolatban azt szeretném elmondani, azért is tartjuk fontosnak, hogy megmaradjon állami tulajdonban, mert nagyon fontos, hogy a kistelepülésekre is el lehessen jutni. Az, hogy néhány milliárd forint vesztesége volt, nem érv arra, hogy eladjuk. Ennél sokkal több milliárd fölött döntött például annak idején Kovács Kálmán, egymaga 3 milliárd forintról. Tehát egy 4 milliárd forintos veszteség megszüntethető, és meg is szűnt volna a továbbiakban.

Ennél sokkal nagyobb kérdés a MÁV eladása, hiszen az SZDSZ azt az álláspontot képviseli, amely például Angliában, Írországban már nem számít korszerű álláspontnak. Mintegy 10-15 éves tapasztalat van arra, 10-15 éve haladta meg az idő ezt az álláspontot, hiszen a vasút biztonsága megkérdőjeleződött, nagyon sok baleset volt, és egyértelműen azt üzenik, hogy a MÁV, az államvasutak egy olyan szolgáltatás, amelyet állami kézben kell tartani, így garantáltatható az a színvonal, amelyről például Kuncze Gábor beszélt. Ha fel akarunk ülni egy jó szolgáltatású vasútra, akkor nem a brit magánvasutakra kell felülni, hanem például arra a német és svájci állami kézben lévő vasútra, ahol példás szolgáltatást biztosítanak az állampolgárok számára, ezért így gondoljuk mi is, hogy a jövőben ez lenne a cél.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
254 86 2005.10.11. 2:04  21-209

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Megtudtuk a vitában, az SZDSZ továbbra is részletezte az álláspontját, miszerint a Magyar Államvasutaknak nemcsak az áruszállítását, hanem a személyszállítását is el kívánják adni, és úgy látszik, ez nemcsak az SZDSZ szélsőliberális álláspontja, hanem a kormányé is, a pénzügyminisztériumi államtitkár úr is kifejezte azt, hogy ő bizony szeretne már magánvasúton utazni Székesfehérvár és Budapest között. És ahogy az itt elhangzott egy SZDSZ-es képviselőtől, Szalay Gábortól, a csőd szélére került a MÁV, soha nem volt még ilyen nehéz helyzetben, ezért is kell privatizálni. Úgy gondolom, ez nem lehet oka a privatizációjának, azzal pedig, hogy miért került ilyen helyzetbe, nekik kell elszámolniuk (Közbeszólások az MSZP-s képviselők soraiból.), hiszen vagy három éve az SZDSZ-klientúra működteti a Magyar Államvasutakat, saját államtitkárukat, a gazdasági embereiket helyezték oda, akik fizetésénél pedig csak a hiány nőtt gyorsabban: 2002-ben 30 milliárd volt, most már 70 milliárd.

Erre nem megoldás a privatizáció, már csak azért sem, mert az egy téveszme, hogy ha majd az államtitkár úr Székesfehérvár és Budapest között utazik esetleg magánvasúton, azt nem kell az államnak finanszíroznia. A vasútnál, a személyszállításnál mindenütt, akkor is, ha esetleg privatizálják, feltétlenül komoly állami pénzekre lesz szükség. Ezért tehát úgy gondolom, hogy erről egyelőre nyugodtan letehetnek, nem kell privatizálni a vasutat, hiszen számos országban jól működik. Sőt, arra a kérdésre is, amit mi korábban megvizsgáltunk, hogy az áruszállítást kell-e, arra is azt tudom mondani: nem érettek meg a feltételek. Ma azt lehet látni, hogy a vasút ilyenfajta privatizációja, ami eladást, illetve valamifajta csodavárást jelentene az önök szempontjából, nem indokolt.

Mi azt javasoljuk, hogy írják alá a nemzeti vagyonszerződést, a Magyar Államvasutak maradjon állami tulajdonban, és működtessék jobban.

Köszönöm szépen. (Taps a fideszes képviselők soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
254 168 2005.10.11. 0:56  21-209

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Köszönöm szépen. Csak nagyon röviden tájékoztatni szeretném az előttem szólót, hogy amennyiben közlekedési cégeket adnának el, ez azt jelenti, hogy akkor fektetne be tőkét az, akinek eladják, ha emelné a díjakat. Tehát azt azért egészen biztosan tudjuk, hogy ha eladják a vasutat, a Volánt, az bizony áremelést jelentene.

El kell még mondanom azt is, hogy az előző ciklusban, az Orbán-kormány alatt semmilyen döntés nem született a közlekedési cégek eladására vonatkozóan; annak kell beszélni erről, aki ott volt ebben az időben. De ha ez nyugtalanítja képviselőtársaimat, akkor csak ismételni tudom én is: valóban az biztosítja azt, hogy ezeket a cégeket ne lehessen eladni, és megmaradjon a biztonságos szolgáltatás, ha egyetértenek és aláírják a nemzeti vagyonszerződést.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
255 173 2005.10.17. 2:15  172-175

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselők! A szabad demokraták többször bejelentették itt a Házban is, hogy ők a privatizációban messzebb mennének, mint más pártok, el kívánják adni a vasutat, a Postát, a Volánt, és nyilatkozatok hangzottak el arról is, hogy el kívánják adni a közutak fenntartását és üzemeltetését is. Nem tudjuk pontosan, miről van szó, ezért teszem fel a kérdésemet.

Ismeretes, hogy összevonták a megyei szervezeteket, és most egy cég hatáskörébe tartoznak. Ez az a cég, amelynek élére Kóka János miniszter úr volt üzlettársát ültették úgy, hogy időközben megváltoztatták a pályázatot. Most egy olyan ember ül ott, akinek nincs szakmai háttere és a minősítése sem volt meg, de végül is kinevezték. Összevonták a céget, és ma egységben kezelhetik a kérdéseket, egy helyen lehet pályáztatni, egy helyre koncentrálták a felújításokat és az összes munka intézését. Az idő majd eldönti, hogy ez jó-e, mi nem értünk vele egyet, mert a centralizálás semmiképpen nem helyes.

 

(17.10)

 

Elhangzottak olyan nyilatkozatok éppen az említett vezető és a minisztérium vezetése részéről is, hogy további privatizációt terveznek. Úgy tudjuk, van olyan elképzelés, hogy bizonyos utak üzemeltetését, fenntartását adnák el hosszú időre, más elképzelések szerint egy nagy céget hoznának létre, amelybe tőkebevonást terveznek. Én úgy gondolom, hogy egyiknek a feltétele sincs meg.

Természetesen nagyon fontos a magánvállalkozók, a magántőke bevonása akár az útfenntartásba, -felújításba is, de nem lehet pontosan tudni, hogy milyen módon, nincs ez rendesen előkészítve. Így joggal gondolhatunk arra, hogy itt a kormányváltás előtt az utolsó pillanatokban ezt a nagy állami vagyont is el akarják adni, hosszú távú szerződéseket kívánnak kötni, és ez semmiképpen nem volna helyes.

Kérem államtitkár urat, mondja el nekünk, hogy mit terveznek. Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
260 330 2005.11.03. 11:18  15-377

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Röviden néhány szót, ha már felmerült az autópálya kérdése a költségvetéssel kapcsolatban. Igazából azt láthatjuk, hogy az autópálya finanszírozása nincs megoldva. Korábban, néhány évtizeddel ezelőtt maga az autópálya-építés volt a gond, az, hogy hogyan lehet autópályát építeni, megvan-e hozzá a nyugati technológia. Ez ma már nem kérdés, az, hogy autópályát épít valaki, önmagában nem jelent nagyobb érdemet, természetesen nem elvonva a dicsőséget az építőktől.

De az autópályákat igazából nem tudjuk kifizetni. Az az igazi kérdés, hogy ki fogja kifizetni az autópályát. A mostani kormány ezt viszonylag egyszerűen oldotta meg, mert nem fizetett ki semmit, a jövőben fogja kifizetni az egész összeget. Itt tulajdonképpen a nagyságrendekkel van igazából gond. Mindannyian tudjuk, hogy vissza szoktak ilyenkor utalni arra, hogy az Orbán-kormány alatt és az MFB-ben hogyan finanszírozták. Úgy gondolom, hogy igazából a nagyságrendekkel van gond, ez a fajta nagyságrendi finanszírozás egy ilyen trükkel megoldva bizony nehéz helyzetbe hozta a költségvetést.

Az előttem szólókkal egyetértek: feltétlenül szükség van az autópályákra, bizonyára egy Szombathely-Zalaegerszeg autópályára is rendkívül nagy szükség van, de hát az a helyzet, hogy nem ez a kérdés igazából, hanem az a kérdés, hogy gazdálkodik-e olyan jól a kormány, hogy legalábbis részben meg tudja oldani azt, hogy a költségvetési hiányt az előírt mértéken belül tartja. Mint tudjuk, ezt nem sikerült megoldani. Tehát nem az autópálya-építéssel van gond, hanem az egyéb gazdálkodási és költségvetési kérdésekkel.

Persze, az autópálya-építésekkel is van gond, és belejátszik abba, hogy a hiány miért ilyen nagy, hiszen ha megnézzük az egész autópálya-csomagot, akkor azt látjuk, hogy a költségek jelentősen megnövekedtek, a bekerülési költségek a korábbinál lényegesen nagyobbak. Azt lehet mondani, hogy körülbelül 2,5 milliárd forint/kilométerre mondható az elmúlt két-három évben és a következő évre már leszerződött összegeknek az átlagos kilométerára. Természetesen még nagyobb az emelkedés egyes műtárgyaknál, a hidaknál 50-60 százalékos emelkedés is megfigyelhető. Ennek az okairól már sok vita volt, ezt most nem kívánom megismételni, de ténykérdés, hogy ez ennyibe kerül, sőt ha majd hozzáadjuk még a finanszírozás többletköltségeit is, akkor láthatjuk azt, hogy ez igazából jelentősen még több.

Habár természetesen nem lehet megkérdőjelezni, hogy autópályára szükség van, de azt igen, hogy milyen módszerekkel. Annak idején egy gazdasági és közlekedési minisztériumi előterjesztésben - amit Kóka János miniszter úr jegyzett - írták le, hogy majd később, amikor már az uniós programot hajtják végre, tehát uniós finanszírozás keretében folyik majd az autópálya-hálózat fejlesztése, akkor majd gondosan ügyelnek arra, hogy az autópálya-fejlesztést gazdasági és hatékonysági megtérülési számítások alapján állítsák össze.

Feltehető a kérdés, hogy eddig igazából mi történt, habár kétségtelenül nem lehet vitatni azt, hogy önmagában bármelyik megépített autópálya-szakaszra szükség volt-e vagy nem volt szükség. De azt már inkább lehet vitatni, hogy vajon az uniós pénzeket miért nem vonták be jobban, hiszen három évvel ezelőtt rendkívül nagy volt a csatazaj, a mai kormánypártok nagyon sokszor naponta mormolták el imamalomként, hogy uniós pénzekből kellene autópályákat építeni. Most megjelent ugyan a 2006-os költségvetésben némi kis uniós pénz, de ez az autópálya-programnak mintegy 1,5-2 százalékát teszi ki, tehát igazából az egészet tekintve érdemi jelentősége nincs, noha ez is az egyik oka annak, hogy a költségvetési hiányhoz - ahogy említettem - az autópálya-finanszírozás is hozzájárult. Természetesen más előnye is lehet. Úgy néz ki, ha uniós forrásokból finanszíroznak egy autópályát, az még talán olcsóbb is lehet, egyrészt az uniós források miatt, másrészt a végeredményt számítva is olcsóbb lehet az autópálya megépítése.

De az autópálya-építéssel kapcsolatban természetesen nemcsak az infrastruktúra finanszírozása a gond, hanem az a fajta csodavárás is, amit a korábbi években úgy fogalmaztak meg, hogy majd uniós forrásokból megoldható lesz az ország felzárkóztatása. Hát ez ebből a költségvetésből így nem köszön vissza. Azt persze lehet látni, hogy lényeges fejlesztések lesznek uniós forrásokból, de ez egyáltalán nem oldja meg a vasút és a közút problémáit. Azt is lehet látni - ahogy a mai napon korábban képviselőtársaim elmondták -, hogy a közútra fordítandó összegek nem nőnek.

Külön szeretném kiemelni azt a problémát, ha az összegekben összességében esetleg nincs is olyan nagy különbség, az igazi problémát az összegek összeállítása okozza, nevezetesen az, hogy uniós forrásokból rendkívül nagy összegek kerülnek útfelújításokra - egyébként helyesen -, körülbelül 230 kilométert fognak a program keretében uniós forrásokból a 11,5 tonnás tengelyteherbírás miatt megerősíteni Magyarországon, ugyanakkor a 30 ezer kilométer egyéb főútra lényegesen kevesebb pénz jut, és ezt általában javaslom az infrastruktúra tervezésénél figyelembe venni. Elsősorban persze a tranzitútvonalakról van szó, amelyek a nemzetközi fuvarozás szempontjából elsődlegesen fontosak, és érdekük a nyugat- és a kelet-európai országoknak is ezeknek az útvonalaknak a felújítása, legyen szó akár autópályákról, vasútvonalakról vagy csak azokról a főutakról, amelyeket ennek a programnak a keretében erősítenek meg. Nagyon jó, hogy ez megtörténik, csak éppen a többire nagyon kevés jut, így rendkívül nagy lesz a kontraszt, és ha így haladunk tovább, előfordulhat, hogy néhány év múlva láthatunk majd kiváló közlekedési folyosókat és mellettük egy leszakadó Magyarországot, ahol a közúthálózat és a vasúthálózat megy tönkre, hisz - mint ahogy azt előttem szóló képviselőtársaim elmondták - ebben a költségvetésben sincs meg ezekre a megfelelő fedezet.

Ha megnézzük az uniós forrásokat, láthatjuk, hogy a kohéziós forrásoknál a korábbiakban betervezettekhez képest lényegesen alacsonyabb összegekkel számolnak a 2006-os költségvetés során is. Az irányító hatóságok korábbi összegeihez képest mintegy 15-16 százalékkal kevesebb a beállított összeg. Erre vonatkozóan azt a tájékoztatást kaptuk, hogy úgy látják, ez a reális.

(22.10)

Sajnálatos, hogy ezek az összegek csökkennek. Itt is fel akarom hívni a figyelmet, hogy szinte minden beruházásnál többéves késés figyelhető meg az elmúlt években, mind a vasúti fejlesztések, mind például a hulladékgazdálkodás különböző projektjei, de itt beszélhetünk a szennyvíztisztítókról is. Bizony, 1-2 éves, ha nem többéves csúszással kell számolni, és ennek is szerepe van abban, hogy kevesebb uniós pénzt tudunk felvenni, mint amennyit a megfelelő ütemezésben lehetne, ezt pedig a jövőre nézve kifejezetten veszélyesnek tekinthetjük, hiszen tulajdonképpen így nem tudja Magyarország megvalósítani azt a felzárkózási programot, amelyet persze a Kohéziós Alapból meg lehetett volna célozni.

Visszatérve az autópályára, az előttem szólók közül van, aki már elment: azt tudom mondani, természetesen itt nem arról van szó, hogy bárki is azt mondaná, nem kell autópályát építeni, mert az autópálya-építés nagyon fontos, csak lehetett volna olcsóbban, uniós forrásokkal építeni. Itt nyilvánvalóan a választók becsapása volt a cél ezzel a költségvetésen kívüli finanszírozással, hiszen maga a kormány is tudta, hogy várhatóan el fogja bukni ezt a finanszírozási modellt, csak úgy gondolta, ez esetleg csak a választások után fog majd kiderülni. Felhívom a figyelmet, hogy az autópályák 2006-os, 2007-es finanszírozása nagyon is kétséges, ez a költségvetésen kívüli finanszírozási modell nagyon is vitatható. Tehát a továbbiakban is várható, hogy bizony itt a költségvetésen kívüli autópálya-finanszírozás elszámolásával kapcsolatban komoly gondok lesznek.

A lényeg persze még az, hogy nagyon jó lett volna, ha az autópályákon kívül másra is marad pénz. Itt képviselőtársaim elmondták, például a turizmusra lényegesen kevesebb pénz jut. Tehát ha, mondjuk, arra gondolunk, hogy a Balaton környékén, Keszthelyen vagy a felvidék környékére egy-két év múlva végre el lehet majd jutni autópályán, ha a turizmus forrásai nem nőnek, akkor bizony ennek a környéknek a fellendítéséhez kevés a rendkívül nagy összegből megépített autópálya, ha egyébként a területfejlesztésre, a turizmus fejlesztésére nem lesz megfelelő összeg. Természetesen azt is lehet látni, hogy az uniós források nem elegendők a környezetvédelmi céljaink elérésére sem.

Itt csak azt hadd jegyezzem meg, hogy ebben a költségvetésben a nyomát sem fedezhettem fel annak a szándéknak, hogy például a Balatonra vonatkozóan, amelyről korábban az önkormányzati vezetők beszéltek, valamifajta nagyobb uniós projektet, uniós programot terjesztenének elő. Azt lehet látni, hogy csökkennek a költségvetési összegek, hiszen szinte csak az uniós fejlesztésekhez van pénz. Például a balatoni regionális közműprogramnál drasztikusan csökken a korábbi összeg, milliárdos nagyságrendekkel kevesebb, holott példa nélkül álló befejezetlen beruházások vannak már szinte két-három éve.

Tehát itt is azt lehet mondani, hogy a megtérülési hatékonysági számítások szinte egyáltalán semmit sem érnek, gyakorlatilag a pillanatnyi politikai szándékok döntik el a beruházások megvalósítását és azok ütemezését.

Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
260 346 2005.11.03. 2:13  15-377

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Ténykérdés, az Unió megállapította, hogy azt a modellt, amit önök be akartak vezetni, azt nem lehet elfogadni. És önök nem kifizették az autópályákat, hanem az autópályacégektől még pénzt tettek be a költségvetésbe, és a továbbiakban is nyilván ezt, valami hasonló modellt akarnak követni. Habár egy kicsit már más lesz a következő években, de két perc alatt ezt nem lehet elmagyarázni, de én azt hiszem, az már jó, hogy ön beismerte, amit a minisztere szokott mondani, mert az, hogy a miniszter nem ismeri a múltat, nem tudja azt, hogy mi történt az elmúlt években, az azt hiszem, közismert. Nyilvánvaló, hogy ez a hét kilométer jól hangzik egy ilyen tévéhíradóban, de ön is tudja, hogy az nem hét kilométer volt.

Az kétségtelen, hogy az autópálya-építés abban az időszakban 2000 után indult el, fölösleges ezen vitatkozni, biztos ön is tudja azért, hogy hány kilométer épült, én magam egyébként körülbelül 70 kilométer autópályát vettem át, tehát ez a hét kilométer eleve nem jó, 160 kilométeren épült az M7-es és így tovább. Az is biztos, hogy ha abban az időben körülbelül ezer milliárd hitelt vett volna föl, mondjuk, az előző kormányzat, akkor valószínűleg nem tudtunk volna az Unióhoz csatlakozni, mert nem lehetett volna a költségvetési előírásokat teljesíteni.

(22.30)

Tehát itt csupán arról van vita, amit ön mondott, ami egy kicsit olyan, mint a lenini villamosítás, hogy márpedig ezt meg kell építeni, aztán lesz, ami lesz. Én úgy gondolom, hogy ma pedig az a feladat, hogy úgy építsenek autópályát is meg mindent, hogy egy költségvetésben az uniós előírásokkal, ami nem csak az Unió miatt van, összhangban történjen. Tehát csupán ennyi a vita közöttünk.

Nyilván több száz milliárd forintot meg lehetett volna takarítani, ha több uniós forrást használnak fel, ha a versenyeztetésnek, amire ön olyan büszke, lett volna olyan eredménye, hogy attól valóban olcsóbb lett. Mint tudjuk, nem olcsóbb, sőt kartellvádak fogalmazódtak meg. Árakat pedig lehet ismerni a családi házaknál, például tudnék önnek mondani, amire hivatkozott. A lényeg az, hogy sokkal drágábban épültek, sajnos ez a tény, és ezért is kell majd többet fizetnünk utólag.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
260 352 2005.11.03. 2:09  15-377

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Egy dologban egyetértünk, hogy nem csak egy dologban nem értünk egyet, mert nyilvánvaló, hogy nagyon sok mindenről lehet beszélni. A kilométerek számítása, úgy látszik, meghaladja egy kicsit a Gazdasági Minisztérium vezetőinek az erejét. Javaslom a táblázatokat áttekinteni; mint ahogy például nem is annyi autópályát fognak átadni, amennyit általában hirdetni szoktak, tehát ebben a ciklusban nem kerül sor annyi autópálya építésére. Úgy gondolom, talán a kormányhatározatokat lehet megnézni, azt tekinthetjük leginkább olyan forrásnak, amely talán a legjobban tartalmazza ezeket.

Egy szónak is száz a vége, úgy gondolom, elmondható az, hogy ebben a ciklusban a mostani kormánynak óriási lehetőségei voltak. Úgy gondolom, hogy persze nyilvánvaló, majd ez később fog kiderülni, hogy a költségvetési hiánynak az ilyen drasztikus megnövekedése mit jelentett. Erre korábban nem volt lehetőség, nem is kívántunk ilyen költségvetési hiányt okozni. Gyakorlatilag önök azzal élnek, hogy bekerültünk az Unióba, és a pénzügyi biztonság lehetővé teszi azt, habár nem megengedett módon, de mégis ilyen trükkökkel éljenek. Kétségtelen, mint említettem, hogy legalább teljesülnek azok a célok, amelyek annak idején, még 2000-ben megfogalmazódtak. De hozzáteszem, meg kell ismételnem az államtitkár úr kedvéért, hogy több száz milliárd forintot meg lehetett volna takarítani uniós források bevonásával és a meghirdetett olcsóbb autópálya-építéssel, amely a versenyeztetés ellenére sem lett olcsóbb.

Én egyébként átlagárat mondtam, csak az előbb nem volt időm befejezni. Tehát a 2,5 milliárd forint egy átlagár, vannak ilyen átlagárak, sajnos van, ami már 3 milliárd forintba kerül. Azt gondolom, hogy leginkább ezen kellett volna igyekezni, hogy ez így legyen, mert a drága finanszírozási konstrukció miatt még hozzátettünk ehhez egy jó nagy összeget, amit vissza kell fizetni.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
286 156 2006.02.07. 0:55  119-173

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Módosító indítványt nyújtottam be Fónagy Jánossal együtt. Ennek kapcsán csak annyit szeretnék elmondani, hogy a módosító indítvány valójában csak apró részletkérdésekre szorítkozik. Azért tettük ezt meg, mert alapvetően itt nem a részletekkel van probléma, hanem meg kell jegyeznem, hogy az alapkoncepcióval.

Nem akarok visszatérni az általános vitához, de azt azért le kell szögezni, hogy a ciklus végén egy kapkodással beterjesztett törvényjavaslatról van szó, különösen a 75 év az, ami érthetetlen. Koncessziókat is maximum 30 évre szoktak kötni. A 75 év azt jelenti, hogy a kormányzó párt 75 évre előre el akarja adni az autópályákkal kapcsolatos jogosítványokat. Ez több mint felháborító. Ezzel kapcsolatban módosító indítványt fogunk benyújtani. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
286 170 2006.02.07. 1:01  119-173

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az előbb elhangzott, hogy módosító indítványt fogok benyújtani a 75 évvel kapcsolatban is. Államtitkár úr válaszolt erre. Le kell szögeznem, hogy nem győzött meg ebben a tekintetben. Úgy gondolom, hogy egy időtávlatban még a 30 év is soknak tekinthető. Ez a 75 év, gondolom, azért van, mert három év alatt nem tudták megoldani ezt a problémát. Tehát igazából szakmai indoklást én nem hallottam, hogy miért kell 75 évre átadni a jogosítványokat, még akkor is, ha most egy állami tulajdonú részvénytársaságról van szó.

Azt javaslom mindazonáltal, és úgy lehetne a részletes vitában beszélni, hogyha egy kicsit kevesebb kioktató hangnemet hallhatnánk, hiszen három év után az a kapkodás, amit önök finanszírozás terén műveltek, és amit az Unió egyértelműen hibásnak minősített, legalábbis azt gondolom, hogy több szerénységet kívánna meg.

Köszönöm szépen.