Készült: 2024.04.27.16:24:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

256. ülésnap (2017.11.13.), 254. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy kormányról mindent elárul, hogy hogyan viszonyul a társadalom elesett, hátrányos helyzetben lévő csoportjaihoz, különösen az idősekhez, akik 20-30-40 éven keresztül tisztességesen dolgoztak, hogy a fiatalabb korosztálynak jobb legyen, hogy több jusson, tanulhassanak, hogy jobban élhessenek, mint a szüleik. Az a társadalom, amely nem becsüli meg az időseket, meggyőződésem, hogy kudarcra van ítélve, mert a minták öröklődnek.

Ma Magyarországon 2,6 millió ember részesül nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban. Közülük 1,2 milliónak az ellátása százezer forint alatt van. Nagyon sok idős ember él egyedül, amiből nem lehet fedezni a sokszor több tízezer forintra rúgó gyógyszerkiadásokat, az élelmiszerrezsit. Azt látjuk, hogy a kormány nem foglalkozik a nyugdíjasok százezreinek a mindennapi anyagi problémáival, az egyre növekvő időskori szegénységgel.

Egy idősügyi nemzeti minimumprogram kidolgozása és bevezetése helyett a kormány erőltetetten ontja a pénzt a stadionokba, a fociba, a luxusberuházásokba és saját oligarchái zsebébe. A minap is olyan törvényjavaslatot hozott be az egyik képviselőtársam ide az Országgyűlésbe, hogy engedjük el a focistáknak az eho befizetését, illetve bizonyos tételek után, mint például a jegybevétel, az iparűzési adót. Ez egyszerűen felháborító! Nem nekik és a magas jövedelműeknek lenne szükségük kedvezményekre, hanem a létminimum alatt élőknek és a nyugdíjasok jelentős csoportjának.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány kilencedik éve nem hajlandó emelni a nyugdíjminimumot, és egyszeri Erzsébet-utalványokkal próbálja kiszúrni a nyugdíjasok szemét. Inflációkövető nyugdíjemelésről beszélnek, amit inkább alulterveznek, és ez, tudjuk, idén is így történt, 1,6 százalékos emelést adott a kormány, miközben már januárban a Magyar Nemzeti Bank 2,4 százalékos inflációemelést vetített előre. Az a kormánynak eszébe sem jut, hogy a nyugdíjasoknak is kellene részesülniük a gazdasági növekedés hasznából.

Eközben a közszférában dolgozó nyugdíjasokat a kormány arra kényszeríti, hogy válasszanak a nyugdíj vagy a fizetés között. Nem hajlandó felülvizsgálni a korkedvezményes nyugdíjba vonulás lehetőségét. Képes arra, hogy a rokkantnyugdíjasokat is becsapja, ugyanis a rokkantnyugdíjas évek alatt a járulékfizetéssel végzett munkát nem ismerik el szolgálati időként a nyugdíjjogosultság megállapításánál. Ez egyszerűen elfogadhatatlan! Azt látjuk, hogy a kormány csak addig foglalkozik a nyugdíjasokkal, amíg szükségük van a nyugdíjasok szavazataira. Kampányszerű osztogatással, telefonos kampányokkal próbálja meg helyettesíteni az olyan lépéseket, amelyek tartós javulást hoznának a nyugdíjasok számára.

Az LMP kidolgozott egy öt pontból álló javaslatot, amit egy minimumprogramnak tekintünk, olyan minimumnak, amit meg kell tenni azért, hogy a nyugdíjas évek ne mélyszegénységet és létbizonytalanságot hozzanak az emberek számára. Először is elengedhetetlennek tartjuk, hogy az Alaptörvény rögzítse a nyugdíjnak mint tulajdonjognak az alkotmányos védelmét. Kulcskérdés a méltányos nyugdíjemelés.

A nyugdíjas-infláció alapján kellene emelni a nyugdíjakat, mert a nyugdíjasok fogyasztásában nagyobb arányt tesznek ki a gyógyszerek, az alapélelmiszerek és a háztartási energia. Emellett az alacsonyabb nyugdíjakat nagyobb arányban kellene emelni. Szégyen, hogy az öregségi minimálnyugdíj kilencedik éve változatlan. Az öregségi minimumnyugdíj összegét 28 500 forintról 50 ezer forintra javasoljuk felemelni. Ugyancsak a korkedvezmény korábbi rendszerét, amit a kormány megszüntetett, felül kell vizsgálni azokban a munkakörökben, amelyek az átlagost meghaladó, állandó fizikai vagy pszichikai megterheléssel járnak. Ezt a kormány megígérte, semmi nem történt.

Azt is tudjuk, hogy nagy a munkaerőhiány Magyarországon. Emiatt is a közszférában el kell törölni a kényszernyugdíjazást, a kettős juttatás tilalmát és a megváltozott munkaképességű embereket sújtó korlátozó szabályokat. Végül, de nem utolsósorban a rokkantnyugdíjas évek alatti járulékfizetés mellett végzett munkát el kell ismerni szolgálati időként a nyugdíjjogosultság megállapításánál. Elfogadhatatlan, hogy a kormány éveken keresztül hagyja, hogy ilyen méltánytalanság érje az amúgy is nehéz körülmények között élő rokkantnyugdíjasokat.

Tisztelettel kérem képviselőtársaimat, hogy támogassák az LMP törvényjavaslatának tárgysorozatba vételét, hogy a nyugdíjasoknak, időseknek jobb legyen.




Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai