Készült: 2024.04.28.00:32:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

256. ülésnap (2017.11.13.), 10. felszólalás
Felszólaló Z. Kárpát Dániel (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Valóban adódik a kérdés, hogy paktumkormányzás folytatódik, mint amit a Fidesz-KDNP művel, vagy az igazságtétel felé hajlandók lesznek végre elmozdulni az érintett hölgyek és urak, hiszen vérlázító, hogy amíg családok ezrei küzdenek a devizaadósságukkal, a kilakoltatások még jelen pillanatban is folynak ‑ (Dr. Völner Pálhoz:) ne mosolyogjon, mert ön is nagyon jól tudja, hogy így van ‑, a jövő héten egy ’56-os hőst és a családtagjait próbálják még egyszer, másodszor kitenni az ingatlanukból, tehát az ingatlan kiürítését foganatosítani, és nagyon remélem, hogy lesz ott fideszes képviselő, hogy szembenézzen azokkal, akikkel ez a tragédia történik.

De miközben mindez történik, a legújabb adatok alapján a hitelintézetek által a 2016-os évben realizált nyereség a 456 milliárd forintos rekordbevételből adódik, illetve az idei első negyedévben 175 milliárd forintos adózott eredmény elérését követően további brutális, masszív nyereségtömegre számíthatnak azok a bankok, amelyeket önök az óriásplakátjaik szerint állítólag elszámoltattak, állítólag bevontak a közteherviselés hatálya alá. Viszont a helyzet ezzel szemben az, hogy csak az érintett bankok közül az OTP-bank­csoport közel 80 milliárd forintos konszolidált adózott nyereséget ért el 2017-nek csak a harmadik negyedévében, ami 14 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi adatnál. Tehát látszik, hogy Magyarországon rekordnyereséget érnek el a magyar ügyfeleken az érintett kereskedelmi intézetek.

Szeretném leszögezni, hogy a Jobbik szerint az egészséges gazdasági cirkulációhoz szükség van jól működő kereskedelmi bankokra, szükség van szabályok között működő normális hitelezésre, sokkal kiterjedtebb módon, mint most, de semmiképpen nem engedhető az ügyfelek kárára történő nyerészkedés, illetve szabadrablás, főleg annak értelmében, hogy Orbán Viktor korábban maga jelentette ki, hogy a bankokat komolyabb mértékben kell bevonni a közteherviselés hatálya alá.

Ezzel szemben, miközben a kommunikációs térben ez zajlott, mi történt a valóság terében? A kormányzat a bankadó mértékét, ennek esetében a használatos 0,5 százalékos kulcsot 0,21 százalékra, tehát több mint a felére csökkentette, illetve a hitelintézeti járadékot teljes mértékben eltörölte, és csak a vizsgált időszakban százmilliárdos költségvetési kiesést okozott, amit nem lehet elkölteni adott esetben a devizahitel-károsultak helyzetének javítására, viszont az érintett kereskedelmi bankok haszonként teljes mértékben jóváírhatták.

Milyen környezetben történik mindez? Egy olyan közegben, ahol a végrehajtási eljárások száma csúcsokat döntöget. A 900 ezres szám ismeretes, ebben persze vannak céges ügyek, vannak magánszemélyeket érintő ügyek, de elvitathatatlan, hogy rekordokat döntögető hatalmas számról van szó, ráadásul ezek több mint harmada olyan ügy, amelyek mögött tulajdonképpen behajthatatlan követelés áll. Teljesen mindegy, hogy ez valós vagy valótlan, hiszen nincs fedezet, amin érvényesíteni lehetne mindezeket.

S azt is látjuk, hogy eközben a Fidesz-KDNP lemondott a devizahitel-károsultakról, paktumot kötött előbb a Bankszövetséggel, majd 2015 februárjában az EBRD-vel, ahol megígérte a legmagasabb vezetői szinten, hogy a károsultak érdekében az érintett bankokra további terheket nem tesz. De még ezen önfeladó ígéretüket is duplán túlteljesítették, hiszen az előbbi számadatok fényében százmilliárdos nagyságrendű tételekkel engedményezték és segítették meg az érintett kereskedelmi bankokat. S a múlt héten előállt az a vérlázító helyzet, hogy maga a végrehajtó szakág vezetője, egyes vezetői jelentették be, hogy gondolkodnak azon, hogy adott esetben az elsétálási jog segítséget jelenthet bizonyos adósi csoportok számára. Ahol már tényleg nincs mit behajtani, elvenni a kisemmizett emberektől, ott legalább hagyják őket szabadon távozni.

A Jobbik évek óta harsogja, hogy mondjuk, a magáncsőd intézménye esetén a feltételek könnyítésével lehetne olyan szisztémát kidolgozni, hogy pár év után az a szerencsétlen adós ember szabadulhasson szabad emberként, és ne legyenek további tartozásai. Jelen pillanatban ott tartunk, hogy a Fidesz-KDNP az egyetlen gátja ennek, egyedül önök nem hajlandók még az elsétálási jogról sem ‑ nemhogy bevezetni mindezt, egyáltalán ‑ tárgyalásokat folytatni.

Azt látjuk, hogy miközben a hitelkárosultak helyzetének javítására lenne költségvetési mozgástér, pusztán a bankszektor eredeti közterheinek helyreállítása után lenne erre költségvetési mozgástér, addig önök semmiféle nyitottságot nem mutatnak ebbe az irányba, kozmetikai jelleggel ‑ amit én egyébként támogatok ‑ a kilakoltatási moratóriumot meghirdetik, egy kicsit hamarabb, szeretném hangsúlyozni, hogy addig is dolgoznak azért az érintettek. A lakáskiürítéseket tömegesen majd a választások utánra kívánják hagyni.

Ugyanakkor mi nem fogunk asszisztálni, nem fogjuk ezt puszta cselekvés nélkül végignézni. Ki kell hogy jelentsem, a Jobbik visszaállítaná a félszázalékos bankadómértéket, a hitelintézeti járadékot is természetszerűleg vissza fogjuk vezetni a kormányalakítás után, de jelen pillanatban az önök lelkiismeretén múlik, hogy több családot tönkretehetnek‑e a választásokig Magyarországon. Én azt szeretném, ha nem kerülne ilyenre sor. Várom érdemi válaszukat. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai