Készült: 2024.04.28.05:34:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2015.05.28.), 130. felszólalás
Felszólaló Dr. Mengyi Roland (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:40


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MENGYI ROLAND (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Én a 2016. évi költségvetés és a hazai vállalkozások versenyképessége erősítésének kapcsolatáról, ennek kapcsán is egy vállalkozásfejlesztési intézkedésről szeretnék beszélni, ám Gőgös képviselő úr rendes felszólalása fölvetett egy kérdést, ő ugyanis azt mondta, hogy a forint jelenlegi árfolyama azt jelenti, hogy a gazdaságpolitika rossz, a magyar gazdaság fundamentumai pedig gyengék és rosszak, hiszen meg kell nézni, hogy mennyi volt akkor meg mennyi most a forint árfolyama.

Kellő tisztelettel szeretném egy másik tényezőre ráirányítani a figyelmet, ez pedig a globális pénzpiacok hatásai és szereplőik (Heringes Anita: Ilyenkor mondod!), hiszen azt tudniuk kell, hogy az elmúlt években minden általános feltörekvő piac devizája egy egységes és azonos nyomás alatt állt, így a forint sem volt kivétel. Nem segített ezen az ukrán katonai, háborús helyzet és az azt követő, elhúzódó, az összeomlás és a válsághatás szélére sodródó hatalmas gazdaság helyzete sem, és természetesen, hogy a globális szereplőket is vizsgáljuk, például egy svájci jegybank rögtönzött vagy jól eltervezett döntése sem segít mindig egy ilyen kis ország devizájának árfolyamán.

De hogy még beljebb lépjünk: ha mondjuk, a kínai központi bank úgy dönt, hogy szerinte túl erős a jüan és ezért elkezd dollárt vásárolni, az úgy megrázza a fejlődő piacok devizáit, hogy hihetetlen, több százalékos erősödésbe és/vagy zuhanásba kezdhetnek, és ezt itt gazdaságpolitikával sem nem kiszámítani, sem nem helyrehozni nem lehet ugyanolyan sebességgel. (Heringes Anita: Tényleg?)

Hogy mást ne mondjak, az elmúlt öt hónapban a forint-euró árfolyam több mint 10 százalékot mozdult oda és vissza, öt hónap alatt. Ugye, azt nem gondolja senki a teremben, hogy öt hónap alatt ekkorát változtak a magyar gazdaság alapvető makroszámai, ekkorát változtak a fundamentumok. Nem, kedves képviselőtársaim, a magyar gazdaság fundamentumaival minden rendben van, hiszen tudják, ismerik a foglalkoztatottsági számokat, ismerik azt, hogy már harmadik éve 3 százalék alatt tudjuk tartani a költségvetés hiányát, amely 2002-10 között soha nem sikerült egyszer sem, sőt volt olyan, hogy 9,4 százalék volt a szocialista kormányzás alatt. A foglalkoztatás több mint 400 ezer fővel bővült, most már 4,1 millió fölött van. A gazdasági növekedés 3,4 százalék, bár a jövő évi költségvetés 2,5 százalékkal tervezi; 2009-ben volt -6,5 százalék is a GDP-csökkenés.

Nos, ahogy mondtam, a magyar gazdaság fundamentumai rendben vannak. Ha ezen múlna az, hogy hogy áll a forint árfolyama, akkor 2002-10 között nemhogy 250 forint nem lett volna, hanem a kiszámíthatatlan csillagos égig szaladhatott volna.

Tisztelt Országgyűlés! Vissza a hazai vállalkozások versenyképességének erősítéséhez és ahhoz az intézkedéshez, ahhoz a vállalkozásfejlesztési intézkedéshez, amelyről szólni szeretnék. A beruházások kapcsán elmondhatjuk, hogy a tavalyi év kiemelkedő eredményei után várhatóan idén is tovább bővülnek a beruházások, amihez az európai uniós források lehívása mellett a kis- és középvállalkozási szektort támogató hitelprogramok és a kedvező hozamkörnyezet is hozzájárul.

2014-ben a nemzetgazdasági beruházások 14 százalékkal nőttek, és 5216 milliárd forintot tettek ki. A legnagyobb súlyt képviselő feldolgozóipar beruházásai 12,7 százalékkal emelkedtek. A külkereskedelmi termékforgalom az elmúlt években tapasztaltakhoz hasonlóan 2014-ben is jelentős mértékben bővült, az export 7,1 százalékkal, míg a behozatal 8,8 százalékkal nőtt 2013-hoz képest. A külkereskedelmi egyenleg kismértékű növekedést követően 2014-ben 1977 milliárd forintos többletet mutat.

A jegybank növekedési hitelprogramja és az európai uniós források további hatékony felhasználása is hozzájárulnak a hazai kis- és középvállalkozások versenyképességének növeléséhez, aminek eredményeképpen a magyar termékek és szolgáltatások egyre nagyobb arányban tudnak külföldi piacon is megjelenni.

Tisztelt Országgyűlés! De a makrogazdasági eredményeket át kell tudnunk vezetni a vállalkozások világába, és erre született is egy nagyszerű és fontos vállalkozásfejlesztési intézkedés. A gazdasági sikereket elérő, fejleszteni, beruházni és további munkahelyeket létrehozni kívánó vállalkozások támogatása érdekében a társasági adózás terén újdonságként kerül bevezetésre a növekedési adóhitel. Azok a vállalkozások, amelyek egyik évről a másikra dinamikusan növelik az adózás előtti eredményüket, elhalaszthatják az adó megfizetését, így több forrásuk marad tevékenységük bővítésére. A növekedési adóhitelt igénybe vevő vállalkozások társaságiadó-kötelezettsége természetesen nem változik, hiszen csupán a költségvetés felé fennálló befizetéseik időzítését halasztják el. A kedvezmény lényege, hogy az adóévi adózás előtti eredmények a megelőző adóév adózás előtti eredményét meghaladó része után az adót a következő két adóév során negyedéves ütemezésben elosztva kell megfizetni.

A növekedési adóhitel a legdinamikusabban feltörekvő, legálisan működő vállalkozások számára nyújt pénzügyi segítséget, hiszen azt a társasági adót, amelyet már a növekedés évében be kellene fizetni a költségvetésnek, ott hagyja a vállalkozásnál, és csak később, több kis részletben kéri megfizetni. Így a növekvő vállalkozások tovább tudnak növekedni, az adófizetés nem fogja vissza a fejlesztéseiket, a munkahelybővítést, a további terjeszkedést, növekedést. Fontos ez az intézkedés, hiszen a beruházó, növekvő vállalkozások versenyképességét segíti, nemcsak itthon, hanem regionális vagy európai környezetben is, hiszen olyan adózási lehetőséget biztosít, amely a vállalkozások életciklusához igazodik vagy ahhoz igyekszik igazítani, és jelentősen javítja a kis- és középvállalkozások likviditási helyzetét is.

A kedvezményre való jogosultság elérésére a következő feltételek teljesítésére van szükség. Az adózó több mint három éve működik. Az adózó az adóévben és az azt megelőző három adóévben nem vett részt semmilyen átalakulásban. Az adózó adóévi adózás előtti eredménye eléri a megelőző adóév adózás előtti eredményének ötszörösét, valamint nyilatkoznak arról, előzetesen természetesen, hogy ezt igénybe kívánják venni. A növekedési adóhitel a valós piaci verseny keretében elért növekedést kívánja elismerni és támogatni.

Tisztelt Országgyűlés! Megelőző kutatásokat, szűréseket végeztek meghatározó gazdasági tanácsadó cégek, és az ő eredményeik alapján ma a következőket becsülik. 20 milliárd forint feletti összeg kerülhet ezen intézkedés kapcsán a magyar gazdaságba. Több mint 18 ezer hazai vállalat veheti majd igénybe ezt az adókedvezményt, amelynek - figyelem! ‑ 85 százaléka 100 millió forint alatti árbevételű. Az érintett cégek a szűrések alapján több mint nyolcszorosukra növelték a bevételüket az elmúlt egy év alatt, és az összesített adóbefizetéseik pedig tízszeresére növekedtek.

(16.00)

Az érintett társaságok körét ugyanakkor növelheti az, hogy az intézkedés hatására sokan döntenek majd úgy, hogy kimutatják a könyveikben az eddigi adóoptimalizálás által átcsoportosított nyereségüket, és ez részben növeli a költségvetés bevételét, részben pedig biztosan hozzájárul a gazdaság fehérítéséhez.

Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar gazdaságban 2010-ben megindult egy elmozdulás, nemcsak a makroszámaink javultak, hanem egy egészségesebb és kiegyensúlyozottabb gazdasági és növekedési szerkezet irányába is elindultunk, és ez az eredmény, ez a változás tartóssá vált az elmúlt években. A magyar gazdaság teljesítménye 2014-ben számottevően meghaladta az előzetes várakozásokat, és egyúttal az Európai Unióban is az egyik legmagasabb volt.

Az előrejelzések alapján kirajzolódó gazdasági pálya a következő évben is stabil, kiszámítható, kiegyensúlyozott gazdasági növekedést vetít előre, így a lakosság leépülő forint- és devizaadóssága is hozzájárul majd a kereslet élénküléséhez és a foglalkoztatás további bővüléséhez, amely együtt járhat a hazai kis- és középvállalkozások fokozatos, folyamatos megerősödésével.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai