Készült: 2024.04.26.04:34:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

271. ülésnap (2005.11.24.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó József Andor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mezőgazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ JÓZSEF ANDOR, a mezőgazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Parlament! A mezőgazdasági bizottság november 17-én megtárgyalta a T/18207. számú törvényjavaslatot, és valóban így van, ahogy az előttem felszólaló mondta, 13 igennel és 7 nemmel általános vitára alkalmasnak találta. Ugyanakkor a mezőgazdasági bizottságnál megfogalmazódott az a vélemény, amit talán sommásan így lehetne mondani - és ezt egy összvéleménynek lehetett volna mondani, annak dacára, hogy ez ellenzéki képviselő szájából hangzott el -, hogy nem értjük, nem ezt kértük. Hiszen volt nekünk egy közös határozati javaslattervünk, amelyben a kormánynak október 30-áig adtunk lehetőséget, hogy egy olyan élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos törvény vagy törvények módosítását vagy azt az intézkedési tervcsomagot terjesszen be a Magyarország Országgyűlés elé, amit, mondom, a mezőgazdasági bizottság mindkét oldalon ülő tagjai megfogalmaztak. Ez a mai napig nem történt meg. A bizottságnál ígéretet kaptunk arra, hogy talán megtörténik, de félek attól, hogy hamarabb lesz vége ennek a parlamenti ciklusnak, mint ahogy azt látnánk.

Ami a törvényt illeti, természetesen vannak pozitív részei és vannak negatív részei. A pozitív része nyilvánvalóan az, hogy amikor a sorozatos élelmiszerbotrányok következtében Nyugat-Európában megalkották a Fehér könyvet, abban annak idején a takarmányról szóló fejezet és a takarmány mint olyan nem szerepelt. Az elv szerepelt, hogy a szántóföldtől az asztalig minden élelmiszernek legyen követhető az útja, de a takarmány mint olyan, nem szerepelt. Természetesen nyilvánvaló volt, hogy előbb-utóbb a takarmányt és a takarmányról szóló fejezetet is be kell ide venni, és nyilvánvaló az, hogy a jövőben erre szükség lesz.

Amivel nem tudunk egyetérteni ellenzéki részről, az az egyszerűsített gyártmánylap bevezetése. Azért nem tudunk egyetérteni, mert látszólag ez egy könnyítést tartalmaz bizonyos termelők vagy előállítók számára, de aki látta mondjuk a minősítő intézet kimutatásait, az nyilvánvalóan tudhatja, hogy a legalapvetőbb élelmiszerekben vannak a legalapvetőbb hibák, és ha ezt a kiskaput megnyitjuk, akkor nagyon sokan ezzel vissza fognak élni, kicsik is, nagyobbak is. A gyártmánylap egyébként nagyon világosan tartalmazza azt, hogy mit kell tartalmaznia annak az élelmiszernek. Ez Magyarországon sajnos, a mostani jogszabályok szerint is akadozik, de úgy gondolom, ha ezt a kiskaput megnyitjuk, akkor nem fog normálisan működni.

Ami ennél még súlyosabb, az az adalékanyagoknak a helyzete és ezeknek az úgynevezett átmeneti engedélyezése. A jogszabály azt mondja, hogy két évig lehet engedélyezni egy olyan adalékanyagot, amely egyébként az Európai Unióban nincs engedélyezve. Úgy gondolom, hogy az Európai Unióban korszerűbb az élelmiszer-előállítás. Tehát, azt gondolom, ha azok az adalékanyagok, amelyeket ott az élelmiszerekben használnak és engedélyezve vannak, nyilván azokból az adalékanyag-fajtákból lehet választani. Itt Magyarországon is, még akkor is, ha olyan különleges termékünk van, mint mondjuk a libamáj, amelyhez állítólag másfajta adalékanyag jár - bár mondanám, hogy a franciák is gyártanak libamájat, nyilván ők meg azt az adalékanyagot használják, ami Franciaországban engedélyezett -, akkor nem tudom, mi az akadálya annak, hogy esetleg átvegyük ezt a dolgot. Ebből kifolyólag, úgy gondoljuk, hogy ez egy másik kiskapu, amelyben bizonyos adalékanyagok engedélyezése azt fogja eredményezni, hogy olyan korszerűtlen élelmiszerek, amelyeket esetleg az Európai Unióban nem engedélyeznek adalékanyagok szempontjából, de máshol használják ezeket az adalékanyagokat, ezek megjelenhetnek a magyar termékekben.

Amit külön kifogásolunk ellenzéki oldalról, az az, hogy az a fogyasztóvédelem, amely valóban csak párhuzamosan, vagy inkább úgy mondom, marginálisan érinti azokat a termékeket, hiszen a fogyasztóvédelem mást ellenőriz a boltokban, amely eddig a Gazdasági Minisztériumhoz tartozott, innentől kezdve a Családügyi és Ifjúsági Minisztériumhoz kerül át. Úgy gondolom, hogy ez nem az a hely lesz, ahová neki át kell kerülni, és úgy gondolom, ott még jobban el fog sikkadni az a fontos feladat, ami a fogyasztóvédelemre vár.

Tisztelt Parlament! Én a következőt tudom mondani - a szavazati arányt mondtam -, ellenzéki oldalról ezt a törvénytervezetet nem támogatjuk, mert nem ezt vártuk, úgy gondolom, hogy a sorozatos magyar élelmiszerbotrányokból kiindulva egy sokkal korszerűbb és jobb törvénytervezetet vártunk volna.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai