Készült: 2024.09.21.08:43:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (2020.02.25.), 200. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC (KDNP), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A most előttünk fekvő T/9284. számú, általunk benyújtott törvényjavaslat pár módosítást tartalmaz, erről egy picit bővebben beszélnék, hogy mik ezek a módosítások.Elsőként a listán mandátumot szerző önkormányzati képviselőkre vonatkozó rendelkezéseket módosítanánk, hiszen az önkormányzati választásokat követően a listán mandátumot szerzett képviselők esetében gyakran előfordul, hogy nem veszik át megbízólevelüket. Az önkormányzat későbbi zavartalan működését veszélyeztetheti, a választói akarat csorbítását eredményezheti, ha a képviselői hely üresedése esetén ezen személyek akkor sem válhatnak képviselővé, ha a listán már nem szerepel egyéb más jelölt.

Az ilyen esetek elkerülése, valamint a választói akar arányos érvényesülése és a jogbiztonság következménye érdekében a szabályozás lehetővé teszi az önkormányzati képviselővé válást. A törvényjavaslat értelmében, ha a listáról megválasztott önkormányzati képviselő nem veszi át a megbízólevelét, például azért, mert két kompenzációs listán is mandátumot szerzett, és a szavazást követően választania kell, hogy melyik helyet fogadja el, jelöltként továbbra is a listán marad. Ha már a listán szereplő, a megbízólevelét át nem vevő jelöltön kívül valamennyi jelölt kiesett, a megbízólevelét át nem vevő jelölt képviselői megbízatást szerezhet.

Ezeket a rendelkezéseket a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek 2019. október 13-ai választásán mandátumot szerző, de mandátumáról e törvényjavaslat hatálybalépését megelőzően lemondó önkormányzati képviselő esetén is alkalmazni kell majd akkor, ha minden, a listán szereplő jelölt kiesett.

A következőkben az összeférhetetlenségi szabályokat módosítanánk. Az önkormányzati képviselők és nem képviselő bizottsági tagok, valamint a polgármesterek összeférhetetlenségére vonatkozó szabályokat alapvetően a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény határozza meg. A szabályozás elsődlegesen azokat a közéleti tisztségeket, megbízatásokat, pozíciókat, helyzeteket minősítette az önkormányzati képviselői vagy polgármesteri megbízatással összeegyeztethetetlennek, melyek a nemkívánatos befolyásoktól mentes, pártatlan önkormányzatokat akadályozhatják.

Az önkormányzati törvény meghatározza az összeférhetetlenség jogkövetkezményeit is. Amennyiben az érintett a törvényi határidőn belül az összeférhetetlenséget nem szünteti meg, az összeférhetetlenségi eljárásra vonatkozó szabályok szerint a képviselő-testület állapíthatja meg az összeférhetetlenség fennállását, amely az önkormányzati képviselői vagy polgármesteri megbízatás megszűnését eredményezi. Itt az önkormányzati képviselőkre, valamint a főállású és a 3000 fő feletti lakosságszámú település főállású polgármestereire vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokat is módosítanánk, és a szabályozás az önkormányzatok működőképessége érdekében átmeneti szabállyal rendezni kívánja azt a helyzetet, hogy amikor minden jelölt kiesett a listáról egymástól akár teljesen független okokból is, akkor is érvényesülhessen a választásokon kifejezett választói akarat.

Így tehát többféle törvényt is módosítanánk ezzel az úgynevezett salátatörvénnyel, de mindegyik egy irányba mutat: az összeférhetetlenségi szabályok, illetve a listán mandátumot szerző képviselők helyzetének a rendezése, így a 3000 fő feletti lakosságszámú település főállású polgármesterére vonatkozó összeférhetetlenségi szabályt úgy módosítanánk, hogy a módosítás értelmében van egy kivételi kör, itt bővülne az egészségügyi tevékenység végzésére irányuló jogviszonnyal, ide nem értve az egészségügyi alapellátásban végzett tevékenységet, hiszen a most hatályos szabályozás szerint a 3000 fő feletti lakosságszámú település főállású polgármestere a tudományos, oktatói, lektori, szerkesztői, művészeti, jogi oltalom alá eső szellemi tevékenység, valamint a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony kivételével egyéb, munkavégzésre irányuló jogviszonyt nem létesíthet, más keresőfoglalkozást nem folytathat, és nem lehet gazdasági társaság személyes közreműködője sem. Ez a kivétellista egészülne ki az egészségügyi tevékenység végzésére irányuló jogviszonnyal, még egyszer mondom, az egészségügyi alapellátást nem idevéve, hiszen az egészségügyi alapellátás települési önkormányzati hatáskörrel is rendelkezik, éppen ezért semmiképpen nem szeretnénk, hogy itt bármiféle összeférhetetlenség vagy ellentmondás álljon föl, ezért az alapellátást kivéve tennénk bele a kivételek közé az egészségügyi ellátásokat.

Lényegében ezt a négy pontot szerettem volna fölsorolni, és arra kérem a képviselőtársainkat, hogy ezt a módosítást támogatni szíveskedjenek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai