Készült: 2024.09.23.01:38:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2012.02.20.), 52. felszólalás
Felszólaló Tukacs István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:01


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TUKACS ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A betegeknek egy nagyon sajátos csoportjáról szeretnék beszélni. Ők azok, akik reménytelen helyzetbe kerülhetnek, és sajnos lehet a sorsukat még rosszabbá tenni: a szervátültetettekről van szó; ők azok, akik 941-en most új szervre várnak, és nagyjából 386-an kapnak is vagy kaptak is - sajnos a számuk ebben az évben csökkenni fog.

Ezek a nagyon szerencsétlen és nagyon sajátos helyzetben lévő betegek a szervfunkció-leállás, tartós károsodás, betegség kapcsán kerülnek abba a helyzetbe, hogy új szervre van szükségük. Amikor megtörténik a szervátültetés, akkor egy nagyon precíz orvosi folyamat következik, mégpedig azért, mert a beültetett szervet a szervezet idegenként kezeli, és fennáll a kilökődés veszélye. Ezért tehát nemcsak az szükséges, hogy a szervet adó és a szervet kapó szöveteinek a tulajdonságai hasonlítsanak egymásra, hanem az is, hogy egy nagyon intenzív és nagyon precíz gyógyszeres kezelés álljon fenn; sok esetben hármas, négyes gyógyszer-kombinációval kerül sor erre a kezelésre.

Ezeknek az embereknek a gyógyszerei január 1-jétől egy nagyon sajátos meghatározással úgynevezett terápiás fix csoportba kerültek, aminek az a jellemzője, hogy ezeket a gyógyszereket, az árukat, a típusukat negyedévente egy úgynevezett vaklicit formájában licitáltatja az arra hivatott szervezet, ezáltal negyedévente kerül sor új ár, új gyógyszertípus megállapítására. Ezeknek a gyógyszereknek van egy nagyon érdekes különlegessége is, bár a betegek szempontjából ez egyáltalán nem megnyugtató: az, hogy ezek a gyógyszerek úgynevezett szűk terápiás indexszel rendelkeznek, magyarul, ha magasak a vérszintben, akkor a hatásuk lehet toxikus, ha pedig alacsony a szintjük, előállhat az a helyzet, hogy nem teljesítik a feladatot, magyarul azt, hogy meggátolják a szerv kilökődését. Ezért tehát egy nagyon finom, precíz, folyamatosan a gyógyszerszintet mérő folyamattal kerül sor a beállításra.

Államtitkár úr, ez a negyedévenként történő változtatás azonban ezt a folyamatot veszélyezteti, mégpedig azt a folyamatot, amely ahhoz járul hozzá, hogy ez a gyógyszerszint megfelelő legyen.

A kérdéseim tehát a következők lennének. Veszélybe kerülhet-e a betegeknek az a lehetősége, hogy jó kezelést kapnak a gyógyszerek negyedévenkénti pályáztatásával, a vaklicittel?

(14.40)

Mi indokolja, hogy a rendkívül érzékeny és viszonylag kis betegcsoportban pénzügyi szempontokat kell alkalmazni? És miért van szükség arra, hogy éppen az ő körükben kell ezeknél a szereknél spórolni?

Államtitkár úr, tisztelettel várom válaszát. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai