Készült: 2024.05.20.03:25:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

279. ülésnap (2005.12.12.), 32. felszólalás
Felszólaló Dr. Kóka János
Beosztás gazdasági és közlekedési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:43


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÓKA JÁNOS gazdasági és közlekedési miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Sokat beszéltünk ma már arról, hogy mekkora befektetői bizalmat jelent az, hogy Magyarországon a befektetők rekordárat fizettek a magyar repülőtérért. Ezekben a hetekben az aláírással nemcsak az dől el, hogy ki a részvénytársaság új tulajdonosa, valamint a földterület és az ingatlanok hosszú távú bérlője, hanem az is eldől, hogy Budapest lesz Kelet-Közép-Európa légiforgalmi központja.

Nagyon fontos látnunk azt, hogy történik egy privatizáció, történik egy hosszú távú bérbeadás, és egy olyan együttműködési szerződés a világ egyik legprofesszionálisabb repülőtér-üzemeltetőjével, amely a magyar vagyonhoz hozzátesz, nem pedig elvesz onnan. Fontos látni, hogy a következő hetvenöt évben igen jelentős beruházások indulnak el a repülőtéren, amely beruházások hetvenöt év múlva visszakerülnek az államhoz. Ráadásul ezen időszak alatt a befolyó árbevétel egy része szintén az államot illeti. A következő években - hogyha csak a következő négy-öt évet nézzük - a repülőtér körül épülnek parkolóházak, szállodák, konferenciaközpont, új utasterminálok, logisztikai központ, és Budapest elkezd majd hasonlítani a világ legnagyobb légiforgalmi központjaihoz. Ez olyan mértékben fogja gyorsítani a turizmust, a szállítmányozást, ami újabb lendületet ad Budapestnek, Magyarországnak, hogy a régió gazdasági központjává váljon.

Tisztelt Képviselők! Igyekeztünk ezzel a tranzakcióval elérni még egy eredményt, hogy tudniillik Magyarország légi közlekedése azáltal is versenyképes legyen, hogy csökkennek Budapesten azok a leszállási díjak, illetékek, amelyek eléggé érzékenyítik a különféle légi fuvarozókat, hogy Budapestre jönnek, Bécsbe, Pozsonyba vagy Prágába. Ennek megfelelően a következő öt évben egy miniszteri rendelettel szabályozzuk azt, hogy milyen mértékben emelkedhetnek, illetve milyen mértékben kell hogy csökkenjenek a különféle reptéri illetékek. A következő öt évben reálértékben számolva mintegy 20 százalékkal csökken a leszálláshoz kötődő illetékek ára. Ez az árelőny a verseny következtében nyilvánvalóan meg fog jelenni a repülőjegyekben is.

Ami pedig a Fidesz propagandáját illeti a visszaállamosítással kapcsolatban: azt kell mondanom, hogy én értem az ellenzéket. Értem az ellenzék “minél rosszabb, annál jobbö demagógiáját. Azonban szeretném felhívni a figyelmet egy valódi, közvetlen, Magyarországnak pénzbe kerülő veszélyre. Ez pedig egyrészről az, hogy aki a tőkét fenyegeti, az valójában munkahelyeket veszélyeztet. A másik - ami meg nagyon közvetlen -, hogy járjuk a világot, beszélünk különféle befektetőkkel, akik magyar projektek iránt érdeklődnek, Magyarországra hoznának tíz- és százmilliárdokat, Magyarországon teremtenének munkahelyeket, mert azt látják, hogy itt épül az autópálya, itt kedvező a fizikai és a humán infrastruktúra. És azt mondják, hogy ennek a gazdaságnak bizalmat szavaznak. Azt mondják, hogy a magyar gazdaság becsléseik szerint Kelet-Közép-Európában a győztesek között is győztes lesz. De azt is mondják, hogy látható egy érdemi kockázat. Ez pedig egy politikai típusú kockázat, amit az ellenzék megnyilvánulásaiból szűrnek le. És azt mondják, hogy készek megfizetni ezeknek a projekteknek az árát, készek megfizetni a befektetéseket, de többletgaranciákat, finanszírozási felárat kérnek.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Többletgaranciákban és finanszírozási felárban leszünk kénytelenek megfizetni azt a fenyegetettséget, amit az ellenzék ezekkel a projektekkel kapcsolatban időről időre elővesz. Tudom, hogy nagyon nehéz lesz a következő négy-öt hónapban kivenni az aktuálpolitika fogságából a befektetők érdekeit, a tőke érdekeit, a munkahelyek érdekeit, a magyar gazdaság fejlődésének érdekeit, mégis arra kérem Orbán elnök urat, hogy a soron következő felszólalása elején szánjon néhány másodpercet arra, hogy megnyugtatja a tőkét, hogy a visszaállamosítással, illetve a tőke fenyegetettségével kapcsolatos megnyilvánulásai pusztán a kampány részét képezik, érdemi veszélyt nem jelentenek azok számára, akik Magyarországra hoznának tőkét és munkahelyeket.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai