Készült: 2024.05.30.09:10:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

279. ülésnap (2005.12.12.), 1. felszólalás
Felszólaló Dr. Szili Katalin (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Az ülésnap megnyitása
Videó/Felszólalás ideje 5:58


Felszólalások:  Előző  1  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Köszöntöm önöket mai ülésnapunkon. Köszöntöm valamennyi képviselőtársamat, mindenkit, aki figyelemmel kíséri mai ülésnapunkat itt az ülésteremben, illetőleg a médiumok nyilvánossága előtt.

Az Országgyűlés őszi ülésszakának 36. ülésnapját megnyitom. Bejelentem, hogy az ülés vezetésében Podolák György és Szűcs Lajos jegyző urak lesznek segítségemre.

Kérem képviselőtársaimat, hogy ne feledkezzenek meg csipkártyájuk olvasóba helyezéséről, hiszen először mandátum igazolására kerül sor. A mandátumigazoláshoz pedig határozatképesség szükséges. Kérem képviselőtársaimat, foglalják el helyüket.

Tisztelt Képviselőtársaim! Addig is, amíg valamennyi képviselőtársam elfoglalja a helyét és a mandátumigazolásra sor kerülhet, engedjék meg, hogy tisztelettel köszöntsem a Magyar ENSZ Társaságok szervezeteinek díszpáholyban helyet foglaló vezetőit, akik meghívásomra figyelemmel kísérik mai ülésünket, hiszen, ahogy erről a házbizottsági ülésen megállapodtunk, először az ENSZ megalakulásának 60., illetőleg a magyar ENSZ-tagság 50. évfordulójára emlékezünk. (Taps.) Tisztelettel köszöntöm önöket.

Tisztelt Képviselőtársaim! Miniszterelnök Úr! Ebben az évben ünnepeltük az Egyesült Nemzetek Szervezete megalakulásának 60. évfordulóját. Az állam- és kormányfők részvételével tartott New York-i tanácskozás megerősítette a nemzetközi közösségnek, a közvélemény többségének álláspontját arról, hogy az ENSZ alapokmánya ma, a globalizált világunkban is alapvető, az államok és népek egymás közötti sokoldalú kapcsolatrendszerét meghatározó nemzetközi dokumentum.

Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarország az ENSZ megalakulása után tíz évvel, 1955. december 14-én, 15 másik országgal együtt lett az ENSZ tagja. Akkor, azzal a bővítéssel 76-ra nőtt a szervezet taglétszáma, amely mára már meghaladja a 190-et. Joggal fogalmazhatunk úgy, hogy az ENSZ valóban minden önálló államot és autonóm területet magába foglaló világszervezet, amelynek elévülhetetlen érdemei vannak az emberi jogok védelme, a nemzetközi béke és biztonság megőrzése, valamint a globális problémák kezelése terén. Hazánk számára fontos az a sokoldalú nemzetközi együttműködés, amelynek kiemelkedően fontos terepe az ENSZ. A tagállamokkal közös érdekünk az új kihívásokkal való szembenézés és a veszélyek elhárítása, így a tömegpusztító fegyverek betiltása, az atomfegyverek elterjedésének megakadályozása, különösen a terrorizmus elleni harc, a ránk leselkedő járványok felismerése, leküzdése, a globalizáció vadhajtásainak kezelése.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tudjuk, hogy széles körű együttműködés nélkül nem valósíthatók meg az ENSZ célkitűzései. Bízunk tehát a tagállamok kollektív bölcsességében és abban, hogy az új kihívásoknak megfelelő, megújulást célzó reformok az eddigieknél is jobban szolgálják az nemzetközi közösség, a világ népeinek érdekeit.

Ezzel együtt megköszönöm a Magyar ENSZ Társaságok szervezeteinek az elmúlt 50 esztendőben végzett munkáját.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Mandátumigazolásra kerül sor. A Nógrád megyei területi listán az Urbán Árpád országgyűlési képviselő halálával megüresedett helyre a Magyar Szocialista Párt Demus Ivánt jelölte. A mandátumvizsgáló bizottság az ülést megelőzően tanácskozott, és a választási iratok alapján Demus Iván megbízólevelének szabályszerűségét megvizsgálta.

Megadom a szót Géczi József Alajos bizottsági elnök úrnak, aki a mandátumvizsgálat eredményéről a Házszabály 7. § (2) bekezdésének megfelelően jelentést tesz az Országgyűlésnek. Öné a szó, bizottsági elnök úr.




Felszólalások:  Előző  1  Következő    Ülésnap adatai