Készült: 2024.04.28.03:33:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2008.03.10.), 28-34. felszólalás
Felszólaló Dr. Kóka János (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  28 - 34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÓKA JÁNOS (SZDSZ): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Megragadnám a lehetőséget, hogy végre az ellenzéki képviselők is bent vannak az ülésteremben, és beszélnék még egy kicsit a népszavazás következményeiről, a népszavazás utáni helyzetről. Azt már megállapítottuk a miniszterelnök úr felszólalásával kapcsolatban, hogy tegnap ordítóan antiszolidáris döntés született, az eredmény tulajdonképpen visszalépés a szocializmus irányába a Fidesz eredeti rendelése szerint. (Moraj, derültség a fideszes és KDNP-s képviselők soraiban. - Az elnök csenget.) Mindazonáltal meg szeretném köszönni annak a mintegy 700 ezer embernek, akik megértették, hogy miért olyan fontos kiállni az öngondoskodás mellett - ez az SZDSZ politikájának egyik legfontosabb alapja -, elmentek, és nemmel szavaztak (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.), megértették, hogy....

ELNÖK: Egy pillanatra, frakcióvezető úr!

DR. KÓKA JÁNOS (SZDSZ): ...ami ingyen van...

ELNÖK: Bocsásson meg!

DR. KÓKA JÁNOS (SZDSZ): ...az valakiknek nagyon sokba kerül. Házelnök asszony...

ELNÖK: Csak egy pillanatra a türelmét kérném. (Közbeszólások a fideszes és a KDNP-s képviselők soraiból.) Be fogok számítani önnek 15 másodpercet. Öné a szó, frakcióvezető úr (Közbeszólások a fideszes és a KDNP-s képviselők soraiból. - Révész Máriusz: Lesz az öt év is!), folytassa!

DR. KÓKA JÁNOS (SZDSZ): Elnök asszony, az ellenzék miatt semmiképpen ne állítsa le, mert most legalább bent vannak. (Derültség és szórványos taps az MSZP-s képviselők soraiban.)

(14.20)

A Szabad Demokraták Szövetsége azért kampányolt a nemek mellett, mert fontosnak tartjuk ezeket a kérdéseket; de most röviden arról szeretnék beszélni, mi a következménye annak a politikának, amely időről időre ilyen, tulajdonképpen önmagukban értelmezhetetlen döntések elé állítja Magyarországot.

Le kell szögeznem, hogy ezt a népszavazást hihetetlenül károsnak tartjuk a magyar demokráciára nézve. Arra nem pazarolnám a szót, milyen kételyeink vannak azzal kapcsolatban, hogy ha költségvetési kérdéseket érint, akkor kiírható volt-e, és ha kiírható volt, akkor érinthet-e költségvetést - erről már beszéltünk. De azt látni kell, hogy a népszavazás intézménye úgy lett megalkotva, hogy az emberek maguknak ne szavazhassanak meg kétszeres fizetést, ingyenes autót vagy tízforintos sört. Azt hiszem, nem kell sokáig magyaráznunk, milyen beláthatatlan következményei lennének annak, ha ez megváltozna; milyen hatással van a magyar demokráciára az, ha az Alkotmánybíróság egy döntése kimondja, hogy nem érinti a költségvetést a tandíj, a vizitdíj és a napidíj.

Következményekről beszéltem, márpedig a három díj eltörléséből az következik, hogy jelentős mennyiségű pénz esik ki az orvosok és az egyetemek kasszájából. Ezzel elveszett a lehetőség az ösztöndíjak emelésére, a kórházi ellátás javítására. Ezt a pénzt most már kizárólag a költségvetésből, tehát az emberek adójából lehetne pótolni. A Fidesz, ha jól értem, ezt az utat javasolja. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) A gödröt úgy szeretné betemetni, hogy ás mellé egy még mélyebb gödröt. A Szabad Demokraták Szövetsége egyetlen olyan javaslatot sem fog támogatni, ami a népszavazás kompenzációjára újabb társadalmi csoportot károsít meg. Nem lehet meg nem történtté tenni a tegnapi döntést, amely tízmilliárdokat vett el az orvosoktól, egyetemektől, kórházaktól.

Szeretnék beszélni arról, tisztelt képviselőtársaim, hogy az ellenzék vezetőinek nyilatkozataiból egy újabb őszi népszavazás rémképe sejlik fel. Sőt, annak is megvan a veszélye, hogy a Fidesz egy előre tervezett, politikai indíttatású népszavazás-cunamival permanens válságövezetté züllessze Magyarországot. (Font Sándor: Azt ti csináltátok!) Ha ez pedig így történne, akkor veszélybe kerülne tartósan az ország hitelessége (Moraj a Fidesz és a KDNP soraiban.), veszélybe kerülnének a reformok, veszélybe kerülne az adócsökkentés, veszélybe kerülhet a közteherviselés átalakításának a lehetősége. Veszélybe kerülhet, mondjuk mi, és veszélybe kerülhet, ezt látják valószínűleg az ellenzéki politikusok. Nagy kérdés számomra, hogy nem pontosan ezt akarják-e ezekkel a népszavazási kezdeményezésekkel.

Nagyon fontos, hogy a parlamentben is beszéljünk arról, milyen üzenetet kell küldenünk nekünk itt közösen a nemzetközi pénz- és tőkepiacoknak, azoknak a piacoknak, amelyek egy kicsi és nyitott gazdaságú ország szempontjából rendkívül fontosak. El kell mondanunk közösen, itt a parlamentben, hogy Magyarország nem térhet le a költségvetési fegyelem, a költségvetési konszolidáció és a reformok útjáról, hogy a magyar kormánynak nincs alternatívája ahhoz képest, mint hogy határozottan végrehajtsa ezeket a reformokat.

Mindenkinek nagyobb sebességre kell kapcsolnia. A Magyar Szocialista Pártnak a kormányzás stabilitása szempontjából, a Szabad Demokraták Szövetségének a reformok sürgetése szempontjából. Szeretnék világosan fogalmazni: a Szabad Demokraták Szövetsége kizárólag a reformok érdekében lépett be a koalícióba, azokról csak a kormányzással együtt volnánk hajlandóak lemondani.

Köszönöm figyelmüket. (Szórványos taps az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  28 - 34  Következő    Ülésnap adatai