Készült: 2024.09.19.09:12:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2011.04.11.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Matolcsy György (Fidesz)
Beosztás nemzetgazdasági miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:20


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MATOLCSY GYÖRGY nemzetgazdasági miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Köszönöm szépen az Európai Unió gazdasági és pénzügyminisztereinek gödöllői tanácskozásához fűzött észrevételeit. Nos, én ott voltam, úgyhogy szívesen elmondanám, hogy mi történt. (Szórványos derültség.) Nagyon fontos, ami történt, és talán még fontosabb, ami nem történt meg.

Ami történt, az egy szép magyar siker. Eljöttek az Európai Unió befolyásos pénzügyi és gazdasági szakemberei - egyébként az egyik résztvevő azt mondta, hogy ilyen sok komoly gazdasági és pénzügyi szakembert ritkán látni együtt; ráadásul Gödöllőn még ritkábban -, s egy olyan programról tárgyaltunk, amelynek középpontjában a növekedés, a foglalkoztatás állt, az államadósság csökkentése állt és egy közös európai gazdasági kormányzás megteremtése.

A résztvevők kivétel nélkül - kivétel nélkül - nagyra becsülték Magyarország európai uniós első félidős teljesítményét. Elmondták, hogy nem gondolták volna, hogy sikerül tető alá hoznunk a gazdasági kormányzás hat jogszabályára vonatkozó közös álláspontot. Elmondták, hogy nagyra értékelik az európai szemesztert, tehát a közös gazdaságpolitikai koordináció ügyében tett lépéseinket; nagyra becsülik a közös szabványokra vonatkozó álláspontot - dicsértek bennünket. Ez nem szokott előfordulni az Európai Unió pénzügyminiszterei részéről, mert - és ebben önnek igaza van - az Európai Unióban még - még! - egy bizony inkább neoliberális gazdaságpolitikai vonal él. De ez változóban van. És éppen ez a talán legfontosabb üzenete a gödöllői gazdasági és pénzügyminiszteri csúcsnak.

Magyarországot már nemhogy a szégyenpadon nem találtuk, mint múlt év június-júliusában, amikor is mindenki számára világossá vált, hogy Magyarország egy óriási, előzőleg be nem vallott államháztartási hiányszámot örökölt, és nem lehetett tudni, mi lesz velünk. Valóban, ahogy miniszterelnök úr mondta, a szakadék széléről jöttünk vissza. Nos, nem erről szólt a gödöllői tanácskozás; szólhatott volna erről is, de nem erről szólt. Arról szólt, hogy vannak olyan, az eurózóna déli sávjához tartozó államok, amelyeknél nagyon-nagyon nehéz a pénzügyi helyzet.

(14.00)

Nos, ezek az államok megszorító politikát hajtanak végre. Meg kell mondanom őszintén, ezért is nehéz a helyzetük. Nagyon sok esetben a megszorító politika következménye a reménytelen pénzügyi helyzet. Mi Magyarországon - és ez mindenki számára világos volt - egy olyan nem hagyományos, szokatlan, de igen sikeres gazdaságpolitikát hajtunk végre az elmúlt 11 hónap során - és ezt folytatjuk is -, amely megteremtette számunkra a pénzügyi függetlenséget egy olyan időszakban, amikor nagyon sok, nálunk biztosabb lábakon állni látszó állam számára ez eltűnt. Ami nem történt tehát meg Gödöllőn, az nagyon fontos: lekerülve a szégyenpadról mi vendéglátók voltunk és nem napirend. Nagyon-nagyon sokat számít. Napirendnek lenni nem jó dolog, vendéglátónak lenni jó dolog.

Tisztelt Képviselő Úr! A strukturális reformokról pedig annyi, hogy igen, meg kell újulnunk. Újjá kell szerveznünk magunkat az élet minden területén, szerintem nincs kivétel. Minden területen meg kell újulnunk, hogy a pénzügyi függetlenségünket meg tudjuk őrizni. Óriási eredmény 11 hónap alatt visszaszerezni a pénzügyi függetlenséget, visszaszerezni a növekedés esélyét, a munkahelyteremtés lehetőségét, az Új Széchenyi-tervvel, a Széll Kálmán-tervvel egy más irányba indulni. Ezt ismerték el kollégáink, és újból jó volt ott magyarnak lenni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai