Készült: 2024.09.21.18:54:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

71. ülésnap (2019.06.12.), 69. felszólalás
Felszólaló Dr. Harangozó Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:46


Felszólalások:  Előző  69  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HARANGOZÓ TAMÁS, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Nyilván az embernek egy picit vissza kell fognia magát azok után, amit a túloldalról eddig végighallgatott rezzenéstelen arccal olyan szereplőktől  de majd erre visszatérek , mint például Kósa úr, akik maguk rúgták föl ennek a törvénynek és ennek az intézménynek az alapjait néhány évvel ezelőtt. De menjünk egyszer végig, szerintem érdemes higgadt fejjel is egyszer megnézni, hogy miről beszélünk.Idézem: a mentelmi jog a képviselői munka védelmének évszázadokra visszanyúló hagyományokkal rendelkező jogintézménye. Ekként rendelkezik az egyébként önök által megalkotott országgyűlési törvény indokolása akkor, amikor a képviselők mentelmi jogáról beszél. Ez a rendelkezés nemcsak az országgyűlési törvényben jelenik meg, hanem annak egyértelmű alaptörvényi megalapozása is van, hiszen az Alaptörvény 4. cikk (2) bekezdése biztosítja a képviselők számára a mentelmi jogot. Jelen javaslat szempontjából lényeges rendelkezéseket tartalmaz az ezen bekezdéshez szintén önök által írt indokolás, hiszen akként fogalmaz, idézem: a függetlenség biztosítékaként az országgyűlési képviselőket mentelmi jog illeti meg.

Röviden tehát az mondható el összefoglalva az önök által írt indokolásokat, hogy a mentelmi jog lényege, hogy a képviselők függetlenek lehessenek, hogy feladataikat befolyásmentesen láthassák el. Ez a vélemény egyébként valóban összhangban áll a mentelmi jog általában elfogadott jelentésével, hiszen a mentelmi jog lényegét a legtöbb országban abban látják, hogy a mentelmi jog védettséget biztosít a képviselők számára, hogy ne lehetetlenítse el a tevékenységüket a végrehajtó hatalom, a mindenkori kormány vagy más olyan szerv, amely az irányítása, a felügyelete alá tartozik. Ezzel összefüggésben, ezt megerősítve mondta ki az Alkotmánybíróság 3093/2018. AB határozatában, hogy  idézem  az Európai Unió országaiban a képviselőket megillető mentelmi jog egységes szabályozási koncepciót tükröz, a jogintézmény célja ugyanis minden érintett országban az, hogy a képviselők személyén keresztül védje a legfőbb népképviseleti szerv függetlenségét. A mentelmi jog a képviselők függetlenségének közjogi biztosítéka.

Nem véletlenül terjeszti ki a magyar szabályozás a mentelmi jogot a jelöltekre is, hiszen ennek hiányában a választáson elindult jelölteket a végrehajtó hatalom, a kormány képes lenne ellehetetleníteni  még jobban, mint egyébként azt most megteszi , és az összes neki nem tetsző, de esélyes jelöltet ki lehetne iktatni. A mentelmi jog kérdését ráadásul az Alkotmánybíróság is további határozataiban vizsgálta, és a 34/2004. AB határozat azt hangsúlyozta, hogy a korlátozó rendelkezések sem vezethetnek a mentelmi jog kiüresítéséhez.

Önök viszont most pontosan arra készülnek, amit az Alkotmánybíróság a korábbiakban alkotmányellenesnek tartott: ki akarják üresíteni a mentelmi jog intézményét, azon dolgoznak, hogy ellehetetlenítsék a képviselőjelölteket, bármikor büntetőeljárás alá vonhassák vagy vonathassák őket a fideszes legfőbb ügyészükkel, ezzel megakadályozva, hogy kampányolhassanak, még akkor is, ha egyébként később bűncselekmény hiányában a jelöltet felmentik.

Azonban a jelen javaslatuk nemcsak a jogállamiságot és a jogbiztonságot ássa alá, és nemcsak egy ékes példája annak, hogy pontosan miért is függesztették fel a tagságukat az Európai Néppártban, hanem így két nappal pünkösd után egy furcsa pálfordulásként is értelmezhető. Szintén idézek, Kósa úr: a bűncselekmény megalapozott gyanúját az okiratok, a tanúk vallomásai, a vízügyi igazgatóság szakértői véleménye, valamint a mentelmi joggal nem rendelkező másik gyanúsított vallomása támasztja alá; idézet befejezve. Biztos ismerős lesz önnek, Kósa úr: 2008-ban az akkori legfőbb ügyész ezekre az érvekre hivatkozva kérte, hogy adják ki Simon Miklós képviselőtársukat, engedjék, hogy lefolytassák ellene a büntetőeljárást egy olyan ügyben, ahol az összes többi vádlottat elítélték költségvetési csalásért, az akkori néven jogosulatlan gazdasági előny megszerzése köztörvényes bűncselekményért.

Simon Miklós kiadatását, a Fidesz-frakciónak hála, megtagadták. Megtagadását akkor a Fidesz olyan, mai napig ismert szereplői is megszavazták, mint  és akkor itt legyenek kedvesek már egyszer egyenesen erre mondani… (Nacsa Lőrinc dr. Hargitai Jánossal egyeztet.) Nacsa úr is, egy pillanatra, ha figyel. (Pillanatnyi szünet.) Nacsa úr, jó napot! Segítsen már nekem, legyen kedves! Orbán Viktort ismeri? Áder Jánost ismeri? Kövér Lászlót ismeri? Ez ma Magyarország három legfőbb közjogi méltósága. Mind a hárman nemmel szavaztak a fideszes képviselőtársuk mentelmi jogának felfüggesztésére a legfőbb ügyész köztörvényes bűncselekmény miatti kikérésekor.

Önök voltak azok, akik felrúgtak mindent, hogy mentegessék saját képviselőtársukat, aki azóta is a Fidesz-frakció tagja, és ha még nem elég perverz a szituáció, mind az elsőrendű vádlott letöltendő börtönbüntetést kapott, a mögötte lévő vádlottak  az én tudomásom szerint  felfüggesztett, jogerős börtönbüntetést kaptak, kettőjük között szerepelt volna az önök világhírű országgyűlési képviselője  akit most melyik bizottság alelnökeként szerepeltetnek? Na, melyik? (Közbeszólás: Mentelmi.) Még a mentelmi, igen, még jobb lett volna. Nem! A Honvédelmi és rendészeti bizottság alelnökeként. (Dr. Vadai Ágnes: És milyen jól olvas! Akárcsak az…)

Rendőröknek, katonáknak, hivatásosoknak, bűnüldözőknek, nyomozóknak, titkosszolgáknak kéne elvileg szalutálni egy olyan embernek, aki azért nem került börtönbe, mert önök felrúgva minden szabályt, totál képmutató módon nem engedték, hogy a parlamenti jogintézményt a töretlen gyakorlat szerint ez az Országgyűlés gyakorolja.

(13.10)

És ezek után van képük felállni, és tényleg rezzenéstelen arccal, önnek is, Kósa úr, előadni itt a nagy halált?! A kettő között az a különbség, nagyjából lehetett tudni, ahogy ön is mondta, hogy ezek szerint Czeglédy Csaba mentelmi joga arra a rövid időszakra fog korlátozódni, amíg a kampány tart, hogy jelöltként megmérettesse magát. Ezzel szemben az önök képviselőtársa, Simon úr, aki az ön alelnöke a Honvédelmi bizottságban, Kósa úr, most már, nem tudom, tizeniksz éve, tizenegyedik éve itt ül a parlamentben azért, mert önök megmentették konkrétan a börtönbüntetés elől egy szavazással. (Szilágyi György: Na, erre mi a válasz?)

Legalább találhattak volna akkor olyan vezérszónokot, már elnézést, mondjuk, Bagi urat vagy Nacsa urat…  bocsánat, összezavarnak itt a jobbikosok! Bocsánat! Ez nem szándékos volt tényleg. (Németh Szilárd István: Jaj, de gyenge vicc volt!) Mondom, hogy nem szándékos volt. Nyugodjon meg, Németh úr! Még gyakorlom a nevét, de dolgozik rajta, hogy megjegyezzem. (Dr. Völner Pál: Műveltségi színvonal!) Nacsa urat, aki legalább személy szerint nem nyomta meg azt a gombot akkor, és valószínűleg fogalma nincsen róla, hogy mi történt 2008-ban itt, ebben az ülésteremben, remélem legalábbis, és ezért mondja ilyen nagy elánnal, amiket mond, de Kósa úr megszavazta, illetve nemet nyomott arra az előterjesztésre. Még egyszer mondom: három legfőbb közjogi méltósága ennek az országnak, a köztársasági elnökünk, a miniszterelnökünk és az Országgyűlés jelenlegi elnöke is nemet nyomott arra az előterjesztésre, felrúgva mindent.

Úgyhogy én azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy ehhez képest igencsak nagy szerénységre lenne okuk, amikor egy ilyen előterjesztést idehoznak, és ha már nyilván a saját többségükkel ezt át fogják tolni, nem tudom, utólag mi értelme van, akkor legalább egy picit legyenek kedvesek magukba nézni, és egy picit visszavenni abból a stílusból, amit itt előadnak, mert ha egyik kutya, másik eb, akkor önök egészen rossz helyzetben vannak ennek a törvényjavaslatnak a vitája kapcsán. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzék padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  69  Következő    Ülésnap adatai