Készült: 2024.04.29.11:54:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

281. ülésnap (2013.05.23.), 160. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:25


Felszólalások:  Előző  160  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. És tényleg az összes parlamenti hozzászólással kapcsolatban én is meg tudom erősíteni Bencsik János képviselőtársamat, hogy kimondottan szakmai oldalról próbálta mindenki megközelíteni ezt a törvénytervezetet, -módosítást. És szeretnék csak annyit elmondani Szél Bernadett képviselő asszonynak, hogy Bencsik János ezt tanítja, tehát ő nemcsak konferenciákra jár, hanem tanítja is. Én jómagam 24 évig a villamosiparban dolgoztam, és ebből két évet a Paksi Atomerőműben, tehát akik itt hozzászólnak, higgye el, hogy szakmai oldalról próbálják megközelíteni ezt a kérdést.

A másik ilyen dolog, hogy valóban, az Európai Unión belül hatalmas gondok vannak, hiszen az Európai Unió most már lassan több mint tíz éve foglalkozik az energiatörvény megalkotásával, egy közösségi szellem kialakításával, és idáig, azt lehet mondani, mindenki járta a saját útját. Tehát nincs egy egységes európai uniós energiapolitika, és senkire semmit ezen a szegmensen keresztül nem próbáltak ráerőltetni. Tehát ha azt vizsgáljuk, hogy jelen pillanatban az európai energia és annak a válsága miből áll, miből tevődik össze, és milyen lépéseket kellene megtenni annak érdekében, hogy ebből a szorításból az Európai Unió energiarendszere ki tudjon kerülni, akkor sokkal egészségesebb módon, nagyobb rendszerek összekötésével lehetne sokkal hatékonyabban és gyorsabban lépni.

A másik ilyen dolog, hogy sokat foglalkoztunk itt a parlamentben, nemcsak ebben a ciklusban, hanem az elmúlt, azt lehet mondani, négy ciklusban is az alternatív energiákkal és a magyarországi energiahelyzettel is. Ön úgy fogalmazott, hogy az eddigi hozzászólások csak az atomenergiát - itt senki nem mondta, hogy csak az atomenergiát. Főleg nem Magyarország esetében. Keresni kell minden olyan lehetőséget, amely valóban biztosítani tudja Magyarország függőségének csökkentését. A másik oldalon pedig minden olyan alternatívát, amely lehetőségként fel tud merülni Magyarországon, abban előrelépni, fejleszteni, és lehetőleg valóban úgy, hogy annak a szabályozása is meg tudjon valósulni. A legnagyobb probléma ott van Németországban is és számos nyugat-európai országban, ott, ahol tényleg bővelkednek az energiában, hogy nincs meg a szabályozás lehetősége. Tehát elengedték, elfutatták az alternatív energia képességét, ugye 27 százalék környékén van, és amikor rossz idő van, akkor megy a szélkerék, akkor kell termelni az erőműveknek is, és az átviteli rendszer, maga a terhelési rendszer nem bírja el azt a kapacitást, amely akkor rázúdult, fogalmazzunk úgy, magára a teljes ellátórendszerre. Tehát ennek a szabályozását is meg kell oldani.

A másik ilyen kérdés például a tárolás kérdése. Afrikából - ott, ahol a napenergiát használják, és hatalmas mennyiség áll rendelkezésre - nem lenne célszerű áthozni Európába, a távolság és egyéb más akadályok miatt tulajdonképpen nem lenne rentábilis és nem lenne kifizetődő.

(15.30)

Tehát igenis Magyarországnak is, az Európai Uniónak is el kell gondolkodni valóban azon, hogy hogyan tud egy egységes európai uniós energiarendszert úgy kialakítani, hogy a lakosság terheit, a cégek terheit ne növelje tovább. Mert az elmúlt időszakban az Európai Unió versenyképességének az egyik nagy hátráltatója pontosan az volt, hogy az energiaárak szaladtak el, és ebből adódóan ott, ahol tényleg a CO2-kibocsátást nem veszik figyelembe, hanem, azt lehet mondani, minden utcasarkon szenes erőművek működnek, nem tud versenyképes lenni sem az ipar, sem a lakosság kiszolgáltatottsága nem csökken. Ezeket a szempontokat kell elsődlegesen figyelembe venni.

A másik új alternatíva, hogy ott, ahol atomerőművek működnek, nemcsak a hulladékot kell tulajdonképpen biztonsággal elhelyezni, hanem magukat a fűtőelemeket is el kell tudni helyezni. A fűtőelemeknek pedig olyan elhelyezési rendszert kell kialakítani, hogy a későbbiek folyamán, ha már a technológia odáig fejlődött, hogy ezeket újra lehessen hasznosítani, ez egy óriási nagy kérdés. A világban kísérletek vannak rá, de a teljes újrahasznosítását jelen pillanatban még sehol nem tudták megoldani. Fegyverkezési célokra lehet, de egyébként más újrahasznosítását nem tudják megoldani.

A titkosítás pedig, merem állítani, és ha jól körülnéz képviselő asszony a világban, mindenütt átlagban titkosan kezelik például a cellák időbeni lefutását, vagy a kapszuláknak, fogalmazzunk így, amit beleraknak a hengerekbe, hogy legyen képe mindenkinek arról, hogy milyen rendszerben működik egy atomerőmű, ezek élettartami állapotát, a fűtőelem kiégési folyamatát, hány százalékon áll, teljesen logikus, hogy titkosítják. Mindenhol a világon. Nem arról van szó, hogy most hány órát működött egy atomerőmű, hanem adott esetben annak a radioaktív tevékenységnek, vagy fogalmazzunk úgy, ennek a kapszulának az időegysége, hogy az újrahasznosítás területén milyen tartalommal bír, ezeket igenis titkosítani kell. Terrorcselekmény szempontjából is, meg egyébként is ezeket mindenhol így kezelik a világban. Szeretném még egyszer kihangsúlyozni és megerősíteni, hogy ez az előterjesztés az eddigi lépéseken nagymértékben javít, biztonságossá teszi, megteremti a pénzügyi hátterét, és megteremti a kormányzat oldaláról is annak felügyeleti szervi tevékenységét, amellyel biztosítani lehet akár a tároláskapacitás nagyságrendjét, biztonságát és annak forráshátterét is, minden további nélkül.

Az alternatív energia területén Magyarország is azért lépett valamelyest előre. Göndör István is pont ezzel foglalkozott, hogy melyik időszakban hány százalékban sikerült. Voltak kísérletek, amelyek, azt lehet mondani, befuccsoltak, ezt ön is nagyon jól tudja, Göndör képviselőtársam. Tehát vizsgálni kell annak lehetőségét, hogy valóban melyek ezek a területek. És tényleg, tapasztalva és tanulva abból, itt jó egy konferencia, vagy itt jó egy személyes látogatás egy másik országba, ott, ahol már tényleg 27 százalékos nagyságrendben működik az alternatív energia, annak nemcsak a hasznát, hanem a kárát, vagy adott esetben a központi költségvetésre kifejtett kárát, vagy fogalmazzunk úgy, annak szabályozhatóságát, tárolási lehetőségét is vizsgálni kell.

Tehát én szeretném még egyszer kihangsúlyozni, hogy tényleg, valóban szakmai vita folyt. Szeretném kérni az LMP-t is arra, hogy próbálja meg ezeket a kérdéseket kimondottan mélyen és kimondottan csak szakmai kérdésként kezelni, mert ezzel fogunk előrébb lépni. Mert azzal, hogy álmokat kergetünk, azt hiszem, nagyon sok országban ezt a tényt így próbálták megközelíteni, és ma már rádöbbentek arra, hogy azzal a támogatási rendszerrel, amellyel annyira gyorsan felfuttatták az alternatív energia jelenlegi állapotát, a teljes energiarendszerben hatalmas kárt okoztak. Mert okoztak. Mélyen bele kell nézni ezekbe a kérdésekbe. Lehet, mondom még egyszer, álmokat kergetni és elhitetni mindenkivel. Persze, ha valaki a családi házánál meg tudja teljesen valósítani, és még a rendszerre is rá tud kötni... Ugye, Németországban is most ezen a területen is óriási viták alakultak ki. Hiszen nagyon sok olyan társasházi közösségnél, családi házaknál ezeket megvalósították, ahol a rendszerre is rákötöttek. És ugye, kötelező, tehát a törvény előírja, hogy kötelező átvételről van szó. Onnantól fogva állt be egy olyan zavar, ami a rendes termelőüzemi kapacitási szintet és annak biztonságát is meg tudta zavarni. Volt olyan állapot Németországban, hogy kénytelenek voltak azért más országnak fizetni, hogy átvegyék az energiát. Mert különben leállt volna az egész energiarendszerük. Összeroppant volna.

Tehát én arra kérek tényleg mindenkit, hogy próbáljuk meg így közelíteni ezt a kérdést, és nem úgy minősíteni, hogy jó, hogy elment a képviselő Németországba tanulmányútra, meg ön konferencián volt. Nehogy azt higgye, hogy csak önnek van vagy önöknek van az energiával kapcsolatosan elképzelésük vagy tapasztalatuk, vagy adott esetben oly mértékű tudásuk, hogy ebben vitaképesek is tudnak lenni, és kellőképpen tudnak érvelni! Mondom, Bencsik János tanítja. Tehát nem kell esetleg konferenciára menni, Jánossal le kell ülni, és akkor nagyon sok dolgot el tud mondani. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  160  Következő    Ülésnap adatai