Készült: 2024.09.19.16:23:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2019.03.05.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, az önök kormányának, a szocialista kormánynak is volt egy várólista-csökkentési programja, és a Fidesz-KDNP-nek is van egy várólista-csökkentési programja. Az önök kormánya úgy próbálta csökkenteni az egészségügyi kezelésért sorban álló betegek számát, hogy vizitdíjat és kórházi napidíjat vezetett be, mert úgy gondolta, hogy ha fizetni kell az ellátásért, akkor kevesebben fognak az ellátásért jelentkezni, és így radikálisan csökkenni fog az intézményi várólistákon  amik igazából akkor kockás spirálfüzetek voltak  szereplők száma. Ez is egy út, ez is egy mód, hogy a betegség első jeleit magukon tapasztaló embereket, főleg, ha kispénzű emberekről van szó, akkor önök távol tartják mind a szakrendelőtől, mind a kórháztól, mind a háziorvostól, mert azzal a kezdetben 300 forinttal, majd a későbbiekben nyilván több ezer forinttal, amit vizitdíjként szedtek volna, ezzel önök megpróbálták csökkenteni a várakozók számát. Ezt az elképzelésüket a magyar emberek 2008 márciusában a szociális népszavazással egyértelműen elutasították, elsöpörték, és utána leváltották azt a kormányzatot is, amelyik így akart várólistákat csökkenteni.

Ezzel szemben a Fidesz-KDNP úgy gondolta, hogy többletforrást biztosít erre a területre, és úgy gondolta, hogy egy átlátható, interneten követhető rendszert hoz létre, hogy azt mindenki lássa. Önök nem véletlenül nem hozták létre ezt az országos online várólista-nyilvántartási rendszert, mert akkor pontosan kiderült volna, hogy hol mennyi beteg várakozik, és önök ezt semmiképpen nem akarták, mert tudták, hogy javítani rajta nem tudnak, ha már a vizitdíjas „ötletük” zátonyra futott, akkor maradjon a kórházi és rendelői spirál kockás füzetek világa, és úgy valahogy oldódjanak meg helyben a dolgok.

Ezzel szemben mi a kormányzásunk elején másfél év alatt fölépítettük azt az informatikai rendszert, amely mindenki számára átláthatóan, követhetően, éppen ezért külső befolyástól mentesen tudja a várólistákat kezelni, ki-ki azon tudja követni, hogy hányan várnak még előtte a kezelésre és ő mikor fog odakerülni, ráadásul ez nyilván a személyiségi jogok tiszteletben tartásával, a nevek feltüntetése nélkül, azonosító számokkal.

És ha már volt egy átlátható rendszer, akkor már érdemes többletforrást erre fordítani, mert akkor tudjuk, hogy arra fordítódik és úgy fordítódik. Ebben szerencsére partnerekre is találtunk, például a Kórházszövetségre, amely adott esetben, ha egyik kórházban gyorsabban lehetett ellátáshoz jutni, mint a másikban, akkor a Kórházszövetség honlapjára is kitették azt, hogy ha valaki gyorsabban akar kezeléshez jutni, hova kell utazni, és egy olyan rendszert hoztunk létre, amelyben 10 százalékát a költségeknek pontosan az utazásra vagy a más megyében való ellátásra is lehetett fordítani.

Így fordítottunk 26 milliárd forintot a várólista-csökkentési programra, idén is 5 milliárd forint többletforrást fordítunk. Önök ilyen programot nem indítottak, ilyen többletforrást nem biztosítottak, így a 2012-es 70 ezerről mostanra 28 ezer főre csökkent azoknak a száma, akik a várólistán szerepelnek. A szürkehályogműtétekre várakozók száma és még inkább a várakozás mértéke 50 százalékkal csökkent ez alatt az idő alatt; a térdprotézisműtéteknél 48 százalékos a várakozási idő csökkenése, a csípőprotézis-műtéteknél pedig 51,8 százalékos a várakozási idő csökkenése. És bár ön ezen gúnyolódott, de valóban sok nyugat-európai országhoz hasonlítható ma már akár ezeknél a leginkább többször előforduló beavatkozásoknál a várakozási idők sora, és elismerést érdemelnek szerintem azok az orvosok, ápolók, a Kórházszövetség és mindenki, aki együttműködött abban, hogy sikerüljön ilyen szintre leszorítani.

Ön utalt itt egy múlt heti sajtótájékoztatóra. Tisztelt Képviselő Úr! Ha ismeri ezt a rendszert, szerencsére, ahogy mondtam, átlátható, tehát a NEAK honlapján mindenki  ez az OEP utóda, az Egészségbiztosítási Alapkezelő honlapja  követheti ezeket a számokat és megnézheti a várakozási időket.

(8.20)

Kétfajta várakozási idő van, az egyik a tervezett, tehát hogy várhatóan valaki mikor kerül sorra, a másik pedig a tényleges. S hála istennek, a tényleges mindig rövidebb, mint a tervezett, hiszen több más okból, vagy azért, mert valakinek a beavatkozásához egy másik beavatkozásra is még szükség van, és csak azután lehet a következő műtétet elvégezni, vagy egyéb okokból, de kiesnek várakozók a sorból időről időre. Éppen ezért mindenki gyorsabban jut általában ellátáshoz, mint azt az első pillanatban mondják. Ezért van a különbség a tervezett és a tényleges várakozási idő között, de hála istennek, a tényleges rövidebb. Kérem, hogy ön se ferdítsen itt a parlamentben, és ne e kettővel játszadozzon. Egyféle műfajú számokat, vagy a ténylegest a ténylegessel hasonlítsa össze, vagy a tervezettet a tervezettel. Ha így tesz összehasonlítást, minden esetben csökkenést fog tapasztalni.

Azt is kérem, hogy ne keverje össze a fekvő- és járóbeteg-ellátást. Újpesten járóbeteg-ellátás van. Bízunk benne, hogy egynapos sebészet is kiépülhet, és ezt se keverje össze. Azt pedig pozitívumként tudom önnek mondani, hogy az elmúlt év fejlesztései nyomán 10 százalékkal nőtt a diagnosztikai kapacitás Budapesten és Pest megyében, és ez is a várólisták további csökkentését fogja eredményezni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai