Készült: 2024.09.19.11:07:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.),  198-228. felszólalás
Felszólalás oka Záróvita
Felszólalás ideje 43:15


Felszólalások:   198   198-228   228      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló országgyűlési határozat értelmében most képviselőcsoportonként egy képviselő, valamint az elsőként szólásra jelentkező független képviselő felszólalására van lehetőség, 5-5 perces időkeretben. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok. Így most a határozathozatal következik. Felhívom figyelmüket, hogy a Házszabálytól való eltéréshez a jelen lévő képviselők négyötödének igen szavazata szükséges.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hozzájárul-e a Házszabálytól való eltéréshez a T/7979/55. számú javaslat alapján. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a Házszabálytól való eltérést 332 egyhangú igen szavazatával elfogadta.

A kormány T/8889. számon benyújtotta az egyes szakosított szociális és gyermekvédelmi szakellátási intézmények állami átvételéről és egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatát, és kérte ennek sürgős megtárgyalását. Kérdezem, hogy a kormány részéről kívánja-e valaki indokolni a kérelmet. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok. Felhívom figyelmüket, hogy a sürgős tárgyalásba vételhez a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy sürgős tárgyalásba veszi-e a T/8889. számú előterjesztést. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 262 igen, 82 nem szavazattal, tartózkodás nélkül sürgős tárgyalásba vette.

Tisztelt Országgyűlés! Most a részletes vitára bocsátások következnek.

Indítványozom, hogy az Országgyűlés bocsássa részletes vitára a Magyar Export-Import Bank Részvénytársaságról és a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaságról szóló 1994. évi XLII. törvény módosításáról szóló T/8749. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 303 igen, 43 nem szavazattal, tartózkodás nélkül részletes vitára bocsátotta.

Indítványozom, hogy az Országgyűlés bocsássa részletes vitára az egyes törvényeknek a XX. századi önkényuralmi rendszerekhez köthető elnevezések tilalmával összefüggő módosításáról szóló T/7757. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 298 igen, 47 nem, 1 tartózkodó szavazattal részletes vitára bocsátotta.

Indítványozom, hogy az Országgyűlés bocsássa részletes vitára a kisajátításról szóló 2007. évi CXXIII. törvény és egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló T/8286. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 344 igen, 6 nem szavazattal, tartózkodás nélkül részletes vitára bocsátotta.

(17.10)

Indítványozom, hogy az Országgyűlés bocsássa részletes vitára a választási eljárásról szóló T/8405. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 263 igen szavazattal, 81 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett részletes vitára bocsátotta.

A részletes vitákra ma este kerül sor.

Indítványozom, hogy az Országgyűlés bocsássa részletes vitára a szakmaközi szervezetekről és az agrárpiaci szabályozás egyes kérdéseiről szóló 2012. évi CXXVIII. törvény módosításáról szóló T/8679. számú törvényjavaslatot.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 300 igen szavazattal, 52 nem ellenében, tartózkodás nélkül részletes vitára bocsátotta.

A részletes vitára a holnapi napon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az Országgyűlésnek a Volánbusz Zrt. 2003-ban megalkotott reorganizációs programja végrehajtásának körülményeit vizsgáló bizottsága vizsgálatának eredményéről szóló jelentés elfogadását kezdeményező országgyűlési határozati javaslat határozathozatala. A gazdasági bizottság önálló indítványát H/8779. számon kapták kézhez. Mivel az előterjesztéshez módosító javaslat nem érkezett, részletes vitára nem kerül sor.

Most a határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a H/8779. számú országgyűlési határozati javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 298 igen szavazattal, 47 nem ellenében, 6 tartózkodás mellett a határozati javaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Lázár János és Nagy Csaba, Fidesz, képviselők önálló indítványát T/8509. számon, az önkormányzati és területfejlesztési bizottság ajánlásait pedig T/8509/5. és 7. számon kapták kézhez. Az előterjesztői zárszó már elhangzott, most a határozathozatalok következnek.

Az ajánlás 1. és 3. pontja nem kapta meg a szükséges bizottsági támogatást, de az 1. pontról az MSZP kérte a szavazást.

Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztő a kiegészítő ajánlás 1. pontját támogatja. Ennek elfogadása kizárja az ajánlás 2. pontját. Felhívom képviselőtársaim figyelmét, hogy a módosító javaslatok elfogadásához a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges.

Először a támogatott javaslatról határozunk. Kérdezem önöket, elfogadják-e a kiegészítő ajánlás 1. pontját. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 268 igen szavazattal, 83 nem ellenében, tartózkodás nélkül a támogatott módosító javaslatot elfogadta.

Frakciókérésre figyelemmel még egy javaslatról döntenünk kell. Az ajánlás 1. pontjában Lamperth Mónika az 1. §-t új bekezdéssel egészíti ki, amelyben az önkormányzati törvény 81. § (1) bekezdésének módosítását javasolja a közös önkormányzati hivatal létrehozásának új szabályával. Az MSZP kérésére szavazunk. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 94 igen szavazattal, 258 nem ellenében, tartózkodás nélkül a módosító javaslatot elutasította.

Határozathozatalunk végére értünk, zárószavazásra következő ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyarország Alaptörvényének második módosítása címmel benyújtott törvényjavaslat záróvitája és zárószavazása. Lázár János, Szakács Imre, Vitányi István, Csizi Péter, Fidesz és Vejkey Imre, KDNP, képviselők önálló indítványát T/8404. számon, az egységes javaslatot pedig T/8404/9. számon kapták kézhez.

Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslatok érkeztek, záróvitára is sor kerül. A két módosító indítvány a törvényjavaslat 1. cikkét érinti, így ezeket külön döntés nélkül és egy szakaszban kell tárgyalni.

Megnyitom így a záróvitát a T/8404/12. számú ajánlás 1. és 2. pontjaira. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. Megadom a szót Karácsony Gergelynek, az LMP képviselőjének.

KARÁCSONY GERGELY (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Két zárószavazás előtti módosító indítványt nyújtottam meg (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Meg?! - Zaj. - Az elnök csenget.), azért, hogy megakadályozzam vagy legalábbis tompítsam azt a tragédiát, amit az eredeti javaslat elfogadása jelentene a magyar demokrácia szempontjából.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én nem vagyok biztos abban, hogy önök pontosan tudják, hogy milyen fajsúlyú az a kérdés, amiről dönteni fognak néhány percen belül. Ha önök igennel szavaznak erre a javaslatra, akkor öt szempontból is súlyosan megsértik azokat az elveket, amely elvek mentén a demokratikus versenyt le kell folytatnunk.

Önök megsértik az alkotmányos kultúra elvét azzal, hogy egy nyilvánvalóan alkotmányellenes módosító indítvány részletes szabályait beleírják az alaptörvénybe. Önök lerombolták a '89-es alkotmányt, mert azt mondták, hogy ez az alkotmány az önök számára nem legitim. De önök ugyanezt teszik a saját alkotmányukkal is, amit az elmúlt bő fél évben másodjára akarnak módosítani.

Önök az igen szavazatukkal súlyosan sértenék a választójog egyenlőségének az elvét, hiszen nyilvánvaló, hogy a különböző társadalmi helyzetű állampolgároknak nagyon különböző lehetőségük lesz arra, hogy regisztráljanak. Azok az emberek, akik nem használják az internetet, akik kisebb településen élnek, akik mozgáskorlátozottak, hogyan fognak regisztrálni ebben a rendszerben? Hogyan fog sérülni az ő választójoguk?

De ha igennel szavaznak az eredeti javaslatra, akkor megsértik a demokratikus politikai képviselet elvét is azzal, hogy önök akarnak feltételeket szabni a választópolgárok számára.

(17.20)

Önök beszélnek arról, hogy mi várható el az állampolgároktól, és nem arról beszélnek, hogy mi várható el a politikusoktól, hogy minél inkább megkönnyítsék, hogy az emberek kivegyék a részüket a politika alakításából.

Önök akarják megmondani, hogy kik a választópolgárok, akiknek a szavazata számít, miközben a demokráciában éppen hogy a választópolgárok döntenek és választanak a politikusok közül. (Moraj. - Folyamatos közbeszólások a kormányzó pártok padsoraiból.) De önök fel akarják rúgni a politikai fair play szabályait is. Önök a régi választási rendszerben szereztek kétharmadot, és ezt a kétharmadot most arra használják, hogy a saját kényük-kedvük szerint módosítsák a választási törvényüket.

A demokratikus politikai versengés szabályait azonban nem lehet egyoldalúan felrúgni. Ha az önök számára fontos a fair politikai verseny, akkor csak olyan választási módosításokat fogadnának el, amiket legalábbis széles körben megvitattak, és önökön kívül mások is támogatni tudnak.

És végül, de egyáltalán nem utolsósorban, ha önök bevezetik a regisztrációt, és ahogy azt Lázár János és Rogán Antal már felvetette, megszüntetik a központi lakossági lakcímnyilvántartást, akkor önök súlyosan veszélyeztetik a választások tisztaságába vetett hitet is. Ha önök valóban az egyébként lassan minden feladat nélkül maradó önkormányzatok nyakába akarják varrni a lakcímnyilvántartást, akkor soha nem fogják tudni eloszlatni azokat az aggályokat, hogy Magyarországon 2014-ben kékcédulás választások lesznek.

Abban a káoszban, amit ennek a központi lakcímnyilvántartásnak a megszüntetése fog eredményezni, soha nem lehet majd kivédeni azokat az aggályokat (Az elnök csenget.), hogy valóban biztosak lehetünk abban, hogy mindenki csak egyszer adta le a szavazatát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az a javaslat...

ELNÖK: Kis türelmét kérem, képviselő úr. A házelnök úr helyes eljárásához hasonlóan most én is hadd kérjem a tisztelt képviselőket, hogy a Ház méltóságának megőrzése érdekében foglalják el a helyüket; lehetőség szerint ne most konzultáljanak miniszterrel, miniszterelnök-helyettessel; ha lehet, ne a padsorokban telefonáljanak. Képviselőtársaim! (Taps a Jobbik, az MSZP és az LMP padsoraiból.) Be fogom számolni az időt. Kellő türelemmel várok. Tisztelt Hörcsik Elnök úr! Elnök úr, elnézését kérem, ha lehetséges... (Dr. Hörcsik Richárd elfoglalja a képviselői helyét.) Köszönöm megértését. Kérem, folytassa, képviselő úr!

KARÁCSONY GERGELY (LMP): Köszönöm, elnök úr. Azért kérem, hogy az időt majd állítsák vissza, de már csak egy-két gondolatot szeretnék elmondani... (Moraj és közbeszólások a kormányzó pártok padsoraiban. - Az elnök csenget.) Tisztelt Képviselőtársaim...

ELNÖK: Egy perccel tovább, most 5 perc lehetősége van, 6 percig szólhat, képviselő úr.

KARÁCSONY GERGELY (LMP): Szeretném, ha tudnák, hogy ha önök igent nyomnak az eredeti javaslatra, és nem támogatják a zárószavazás előtti módosító indítványokat, akkor önök igenis óriási bűnt követnek el a magyar demokrácia ellen. Ezt a bűnt nagyon nehezen fogják magukról lemosni.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Megadom a szót Lamperth Mónikának, az MSZP képviselőjének. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: Halljuk!)

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! A Magyar Szocialista Párt álláspontja szerint a választási eljárási törvényben bevezetett regisztráció alaptörvény-ellenes. Ezt az álláspontunkat kifejtettük az általános vitában is, és ennek az orvoslását szolgálta volna az a két módosító indítvány, amelyeket most a záróvitában meg kell vitatnunk.

Hogy a Fidesz padsoraiban is elbizonytalanodtak néhányan a tekintetben, hogy az valóban helyes-e, amit önök tesznek vagy sem, az is mutatja, hogy először néhányan megpróbálták a módosító indítványok érdemi tárgyalását izomból megakadályozni azzal, hogy házszabályellenesnek próbálták minősíteni a módosító indítványokat.

Az ellenzéki pártoknak a Magyar Szocialista Párt képviselőinek érvelése alapján végül is annyit sikerült elérniük, hogy az alkotmányügyi bizottság érdemben vitatta ezeket a módosító indítványokat. De képviselőtársaim, hogyha komolyan gondolják azt, hogy az alaptörvényben lefektetett elveket, a választójog elveit komolyan veszik, és demokratikus választásokat akarnak Magyarországon tartani, akkor az nem lehet, hogy az egyenlő választójog elvét megsértő regisztrációt vezetnek be. Márpedig egészen bizonyos, hogy ez a szabály ezzel a jogsérelemmel jár, hiszen sem a legitim célt, ami miatt alapjogot akarnak korlátozni, sem az arányosság kérdését nem tudták bemutatni.

Márpedig tényszerű, hogy egyes választói csoportok választójogát korlátozza ez a szabály. Előttem képviselőtársam már beszélt arról, hogy a fogyatékkal élők jogát korlátozza, és szeretném hozzátenni és hangsúlyozni azt, hogy azoknak az állampolgároknak a választójogát, akik a választások előtti utolsó két hétben hoznak döntést, igenis érdemben korlátozza a választójogát.

Képviselőtársaim, a mai viszonyok között, amikor önök a magyar jogállami berendezkedéssel és alkotmányos intézményekkel kapcsolatos ámokfutásukat végzik, sajnos vannak olyan állampolgárok, akiknek bizony idő kell azt megfontolni, hogy ehhez hogyan tudnak viszonyulni, és részt vesznek, reményeink szerint egyébként minél többen, a választásokon.

Ez egészen bizonyos, hogy alkotmányellenes korlátozás, és azt szeretnénk, hogyha az utolsó pillanatban, a 24. órában megfontolnák, és a "nem" gombbal nyilvánítanának véleményt erről a teljesen elfogadhatatlan törvényről. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: A következő felszólaló Szakács Imre, a Fidesz képviselője.

DR. SZAKÁCS IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő törvényjavaslat, az alaptörvény módosítása, ellenzéki képviselőtársaim szerint ütközik az alaptörvénnyel.

Én nem szeretném azt az okfejtést most önök előtt hosszasan elmondani, amelyet Salamon László elnök úr az alkotmányügyi bizottság ülésén teljesen logikai rendben és a hatályos jogszabályok figyelembevételével elmondott, hogy ez miért lehetetlen, tehát az alaptörvény módosítása miért nem sértheti az alaptörvényt. Aki a vita lényegére kíváncsi, azt kérem, hogy az alkotmányügyi bizottság jegyzőkönyvét olvassa el. Tehát az okfejtésből teljesen kiderült, hogy az alaptörvény módosítása nem lehet alaptörvény-ellenes, hogyha egyébként koherensen illeszkedik az alaptörvényhez.

Képviselőtársaim között, még azok között is, akik 2010-ben új politikai szervezet színeiben kerültek a parlamentbe, vannak olyanok, akik korábbi választásokon részt vettek. Jómagam 1994 óta minden választási kampányban részt vettem, és emlékeim szerint nem volt egyetlenegy olyan választás sem - '94, '98, 2002, 2006 és 2010 -, amikor a választás lebonyolításának menetében ne lett volna olyan probléma, észrevétel, amelyet a részt vevő politikai szervezetek ne kritizáltak volna.

Én azt gondolom, hogy az előzetes regisztráció ezeknek a választási eljárási visszaéléseknek egy jó részét ki tudja szűrni, hiszen az észrevételek, a választási csalással vagy a választással való visszaéléssel kapcsolatos problémák nagy része a választás napjára vagy az azt közvetlenül megelőző kampánycsend időszakára vonatkozott.

Tehát én azt gondolom, hogy aki a választási regisztráció ellen kampányol, az valahol ezeknek a visszásságoknak a fenntartását is meg kívánja a jövőben tenni. Kérem, hogy ezeknek a gondolatoknak a figyelembevételével igen szavazatukkal támogassák a módosítást. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból. - Közbeszólás ugyanonnan: Bravó!)

ELNÖK: Most megadom a szót Dúró Dórának, a Jobbik képviselőjének. (Moraj és egy hang a kormányzó pártok padsoraiból: Jaj!)

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az a baj az előzetes regisztráció bevezetésével, hogy egyetlenegy olyan érvet sem tudtak felhozni a kormányoldal képviselői, ami igaz lenne, és érdemben alátámasztaná azt, hogy szükség van ennek a bevezetésére.

Ellenben hazug érveket hallhattunk ennek következményeiről és ennek szükségességéről. Próbálnak elsősorban a határon túli magyarok szavazati jogával takarózni, és arról beszélnek, hogy egyenlő eljárást kell biztosítani a csonka országnak és a külhoni magyaroknak, és ezért egy kényszerhelyzet előtt áll az Országgyűlés, kénytelenek vagyunk bevezetni az előzetes regisztrációt a csonkaországi lakóhellyel rendelkező választópolgárok esetében is. Csakhogy ez az érvelés hazug.

Eljárási különbséget lehet tenni a választási eljárási törvényben is, ahogy egyébként jelenleg is van eljárási különbség, például a választók egy csoportja előzetes jelentkezés alapján mozgóurnával szavaz, mivel a sajátos élethelyzetéből kifolyólag erre van szüksége.

(17.30)

De ez nem jelenti azt, hogy mindenkinek mozgóurnával kell szavazni azért, mert van egy olyan szűk csoport, aki erre kényszerül.

Az az érvelés elfogadható, és a Jobbik is támogatja, hogy a külhoni magyarok regisztráció útján kerüljenek be a névjegyzékbe, és így szavazzanak, hiszen nem látunk mi sem más megoldást ennek megvalósítására. Azonban ez nem vonja maga után azt, hogy a csonkaországi magyaroknak is regisztráció útján lehet csak a szavazati jogukat gyakorolni. Egyébként Horvátországban is az a példa van hatályban, hogy a külhoni horvátoknak kötelező a regisztráció, de a horvátországi anyaországban élőknek nem kötelező. Tehát az Alkotmánybíróság sem semmisíttetné meg ezt a javaslatot.

Nem igaz az, hogy megkímélik majd az embereket a kampányolástól, és így aki el szeretne zárkózni a pártok különböző nyomulásától, az ezt majd megteheti. Egyrészt a kampány sokkal hosszabb lesz, mint eddig volt, sőt 2013 szeptemberétől 2014 októberéig gyakorlatilag permanens kampányban fog élni Magyarország, ami egyáltalán nem fog jót tenni a politikai kultúrának és a pártok pénztárcájának sem. Úgy gondoljuk, hogy ez egy téves elképzelés, és mivel csak 15 nappal a választásokat megelőzően zárul le a regisztráció időtartama, ezért egyáltalán nem kíméli meg azokat az embereket, akik ki lesznek ugyanígy téve 8 hónapon keresztül a pártok zaklatásának.

De 15 nappal a választás előtt lezárni a regisztrációt azért is téves, mert az utolsó két hétben is történhetnek olyan események egy választási kampányban vagy attól függetlenül is egyébként, ami alapvetően változtatja meg akár az emberek pártpreferenciáit, akár a választási részvételhez való hozzáállásukat. Ilyen például: 2006-ban az önkormányzati választások előtt 14 nappal került nyilvánosságra az őszödi beszéd. Könnyen belátható, tisztelt előterjesztők és fideszes képviselőtársaim, hogy az őszödi beszéd alapvetően megváltoztatta mind az emberek pártpreferenciáit, mind a választási részvételhez való hozzáállásukat. És önök ennek az előterjesztésnek az elfogadásával kizárják azt, hogy az emberek az utolsó két hétben változtathassanak a véleményükön, és akár a csalódottságuk miatti nem regisztrálást megváltoztassák, és mégis elmenjenek választani. 2006-ban az önkormányzati választásokon ennek óriási vesztese lett volna éppen a Fidesz, hiszen nagyon sok olyan ember volt, aki kiábrándult a szocialista kormányzást követően, és nem hitt abban, hogy meg lehet változtatni Magyarországot a szavazások útján, de az őszödi beszéd annyira felháborította, hogy mégis elment szavazni, és éppen a Fideszre szavazott.

Tehát úgy gondolom, hogy azok az érvek, amelyeket önök felhoznak, hazugok ezzel a választási regisztrációval kapcsolatban, és annak megvalósítása is téves.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Vejkey Imrének, a KDNP képviselőjének.

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ellenzéki képviselő kollégák részéről az imént kifogások hangzottak el az előzetes regisztrációval kapcsolatban. Álláspontunk szerint azonban ez a kifogás úgymond farizeus. (Derültség az ellenzéki oldalon.) Farizeus a kifogás azért, mert több mint egy évvel ezelőtt megszavazták ők is jó részben magát az anyagi jogi részét, a választójogi törvényt. (Nagy felzúdulás, közbekiáltások az ellenzéki oldalról. - Novák Előd közbeszól.) Ha pedig megszavazták a választójogi törvényt ellenzéki oldalról, akkor nyilvánvaló, hogy annak eljárásjogi következményei is vannak.

Az eljárásjogi következménye pedig az, hogy a határon túli magyarok választójoggal rendelkeznek, azok is, akik állandó lakóhellyel Magyarországon nem bírnak. Márpedig ezek tekintetében, továbbá azon honfitársaink tekintetében, akik huzamosabb időt tartózkodnak külföldön akár munkavállalás, akár tanulás vagy más célból, és állandó lakóhellyel rendelkeznek Magyarországon, azoknak is meg kell oldani valamiképpen a voksolási lehetőségét. Ezen honfitársaink is már több mint 300 ezren vannak. Továbbá 2014-ben lesz először arra lehetőség, hogy a kisebbség is a kisebbségi képviselőit meg tudja választani.

Ezeket, ha mind egy csokorba kötjük, akkor kiviláglik, hogy nyilvánvaló és szükségszerű az, hogy az előzetes feliratkozás intézményét bevezessük.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban. - Tóbiás József tapsolva: Nagyon szép volt!)

ELNÖK: Megadom a szót Bárándy Gergelynek, az MSZP képviselőjének.

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Először is felhívnám Vejkey képviselő úr figyelmét arra, hogy valószínűleg rosszul informálódott, mert egy ellenzéki párt nem szavazta meg a választójogi törvényt (Taps az ellenzéki oldalon.), és nem fogja megszavazni az eljárásjogit sem, képviselő úr, úgyhogy ezt előrevetem.

Kettő: ha önök választási csalásról beszélnek, akkor ma Magyarországon vagy a mai napig Magyarországon egyetlenegy embert ítéltek el választási csalásért, egy fideszes politikus segítőjét. Másodszor: most semmisítették meg a tiszavasvári eredményt két választókörzetben azért, mert a Fidesz által támogatott jelölt csalt. (Zaj.) Úgyhogy akkor, amikor önök választási csalásról beszélnek, tisztelt képviselőtársaim, először arról gondolkodjanak el, hogy eddig csak az önök tevékenységével kapcsolatban mondták ezt ki, egyébként épp a mai napon legutoljára.

A harmadik dolog, tisztelt képviselőtársaim, hogy ez az alaptörvény-módosító javaslat egyszerűen lefordítva arról szól, hogy önök olyan választási eljárási törvényt alkotnak vagy alkotni szándékoznak, ami a saját maguk által elfogadott alaptörvény rendelkezéseinek sem felel meg, ezért ezt kívánják most módosítani. Az, hogy egyébként a koherenciazavarról tárgyalunk most, illetve a koherenciazavart kiküszöbölő javaslatokról, azért is szomorú, mert még a saját alaptörvényüknek meg nem felelő javaslatot sem sikerült úgy módosítaniuk, hogy egyébként az ne okozzon koherenciazavart az alaptörvényben.

Fölhívnám egyébként Szakács képviselőtársam figyelmét, hogy Salamon László nem arról beszélt, hogy az alaptörvény különböző rendelkezései nem mondhatnak ellent egymásnak, hanem hogy az alaptörvény más jogszabállyal nem kerülhet koherenciazavarba. Elnök úr ezt mondta. Én pedig azt gondolom, hogy az előbbi érvek alapján bizony ellentmond itt egyik alaptörvényi rendelkezés a másiknak. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ezért indokolt, hogy ezt a javaslatot elfogadja a Ház.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Most megadom a szót Rogán Antalnak, a Fidesz képviselőjének.

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mire is használtuk mi a kétharmados többségünket? (Nagy felzúdulás, közbekiáltások az ellenzéki padsorokból, köztük: Visszaélésre!) Arra használtuk, hogy lecsökkentsük felére az önkormányzati képviselők számát...

ELNÖK: Kis figyelmet kérek.

ROGÁN ANTAL (Fidesz): ...amit önök közül itt sokan ebben a teremben már sokszor megígértek, de egyszer sem csinálták meg. Arra használtuk, hogy felére csökkentsük az országgyűlési képviselők számát 2014-től. Ezt is sokszor megígérték, egyetlenegyszer sem csinálták meg. (Állandó folyamatos zaj, közbeszólások az ellenzéki oldalon.)

És arra használtuk többek között, hogy megteremtsük a határon túli magyarok szavazati, illetve állampolgársági jogát. (Egy mobiltelefon folyamatosan szól.) Azt gondolom, hogy ezt is sokan megígérték, de önök közül senki nem csinálta meg. És arra használtuk, hogy egyébként megteremtsük a határon belül élő nemzeti kisebbségeknek a parlamenti képviseletét (Nagy zaj az ellenzéki oldalon. - Az elnök csenget.), amire húsz éve ez a Ház nemegyszer ígéretet tett, mégsem valósította meg egyetlenegyszer sem.

Tisztelt Képviselőtársaim!

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, hogy ahogy igyekeztem elérni ellenzéki képviselőtársaimnak is a kellő figyelmet a felszólalásnál, tegyék meg Rogán képviselő úr esetében is. Köszönöm.

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Ez utóbbi kettő, tehát a határon belül élő nemzeti kisebbségeknek, illetve határon túli magyarok választójogának a gyakorlása nem valósítható meg regisztráció nélkül. (Állandó zaj az ellenzéki oldalon.) Akkor viszont a mi meggyőződésünk szerint nem lehet kétféleképpen választói névjegyzéket összeállítani, csak egyféleképpen.

És tisztelt képviselőtársaim, akik önök közül sokan a demokrácia sérelméről beszélnek, nem zavarja önöket, hogy az Egyesült Államokban egyébként előzetes feliratkozás alapján állítják össze a választói névjegyzéket? Ott regisztráció van évszázadok óta, mégsem sérül a demokrácia. (Közbekiáltások az ellenzéki oldalról, köztük Novák Előd: Nemzetközi imázs.) Ugyanez a helyzet Angliában, és ugyanez a helyzet például Belgiumban is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy azok az érvek, amelyek itt elhangzanak, egész egyszerűen csak álságos érvek, és minden további nélkül mind az alkotmánymódosítást, mind a választási eljárásról szóló törvényt képviselőtársaim itt a Házban megszavazhatják, és nem fog sérülni természetesen azoknak a joga sem, akik mondjuk mozgássérültek, hiszen ezek esetében a választási eljárásról szóló törvény (Folyamatos zaj. - A mobiltelefon csörgése miatt a mikrofonja hangosan recseg.) meg tudja teremteni...

ELNÖK: ...a mikrofonja, nem az én mobilom csöng.

ROGÁN ANTAL (Fidesz): ...azokat a szabályokat, amelyek a szavazásnál is megvannak, azaz itt az az egyszerű, ha nem ők mennek a hivatalba, hanem a hivatal megy hozzájuk, és így is lesz majd, tisztelt képviselőtársaim.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(17.40)

ELNÖK: Mielőtt megadnám a szót Schiffer András képviselő úrnak, szeretném jelezni, hogy tekintettel képviselőtársa, Karácsony Gergely félbeszakított beszédére, egy perc áll rendelkezésre, mínusz 0.11-en vagyunk, tehát kérem, hogy mondanivalóját egy percbe sűrítse. Köszönöm.

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Tisztelt Országgyűlés! Szakács képviselő úr hiányolja azt, hogy indokoljuk meg, miért tartjuk alaptörvény-ellenesnek ezt a módosítót. Hát azért, mert itt van. (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.) Önök pontosan azért próbálják befogalmazni, pontosan azért kísérleteznek azzal, hogy az alaptörvény kukájába helyezzék el ezt a javaslatot, mert pontosan tudják, hogy ez az elképzelés alaptörvény-ellenes. Az Alkotmánybíróság elmúlt húszéves gyakorlata arra is rávilágított, hogy igen, egy alkotmánymódosítás is lehet alkotmányellenes, hogyha egyébként alapjogoknak az alkotmányellenes korlátozásával jár.

Az előzetes regisztráció a választójog elé emel korlátot úgy, hogy ennek alapos indokát nem adták meg. Összevissza beszélnek. Ön legutóbb arról beszélt, hogy a választói tudatosságot kívánják növelni. Helyben vagyunk: beismerték azt, hogy a választók nem voltak elég tudatosak, amikor önöket erre a bukott kormányzásra fölhatalmazták. (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.) A lakcímnyilvántartás eltörlése, aktivistaregisztráció és előzetes regisztráció (Folyamatos, nagy zaj. - Az elnök csenget.) együttesen veszélyezteti a szabad és tiszta (Az elnök csenget.) választásokat Magyarországon. (Taps az ellenzéki sorokból. - Az elnök csenget.)

ELNÖK: Megadom a szót Salamon Lászlónak, a KDNP képviselőjének.

DR. SALAMON LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Abban a megtiszteltetésben volt részem, hogy ketten is idézték, amit a bizottságban mondtam. Akkor hangzódjék el pontosan! (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Néha ez nem elég!)

Kérem szépen, én a bizottságban arról beszéltem, hogy alkotmánymódosítás esetében a koherenciazavar egyetlen értelmezhető esete az, ha az alkotmánymódosítás következtében az alkotmányon belül keletkezik egyik, illetőleg másik rendelkezés között ellentmondás. (Dr. Bárándy Gergely közbeszól.) Ezt mondtam a bizottságban, ezt mondom most is. A bizottságban azt is elmondtam, hogy véleményem szerint ilyen ellentmondás nem keletkezett, és ezt a véleményemet most is fenntartom.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti sorokból.)

ELNÖK: Megadom a szót Dúró Dórának, a Jobbik képviselőjének.

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Vejkey Képviselő Úr! Úgy látom, nem értette meg, amit mondtam az eljárásegyenlőséggel kapcsolatban. (Felzúdulás és közbeszólások a kormánypárti sorokból.) Abból, hogy vannak olyan csoportok, amelyek esetében indokolt az előzetes regisztráció bevezetése, nem következik az, hogy minden egyes választópolgárra kötelezően elő kellene írni annak bevezetését. Mi azt kérjük számon, hogy a csonkaországi lakóhellyel rendelkező választópolgárok esetében miért írják elő ezt. Ezt nem tudják megindokolni. Persze, a határon túli magyarok esetében, kisebbségek esetében s a többi, ezt el tudják mondani természetesen. Nem is ezt vitatja senki az ellenzék részéről, hanem azt, hogy a választók nagy többsége részére miért van szükség arra, hogy előírják ezt a regisztrációt.

Rogán Antal felszólalásának második felére nem tudok sajnos reagálni, mert a telefonjától nem hallottam, de az biztos, képviselő úr, hogy egyszer sem ígérték a választási kampányban, hogy regisztrációt fognak bevezetni és azt, hogy a népesség-nyilvántartást (Az elnök csenget.) meg fogják szüntetni.

Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Mivel több felszólaló nem jelentkezett, a záróvitát lezárom, és megkérdezem Lázár János képviselő urat, hogy kíván-e válaszolni. (Lázár János jelzi, hogy nem.) Nem kíván válaszolni a vitában elhangzottakra.

Így most a módosító javaslatokról határozunk. Ezek elfogadásához az országgyűlési képviselők kettőharmadának igen szavazata szükséges.

Az ajánlás 1. pontjában Karácsony Gergely az 1. cikkben az átmeneti rendelkezések 23. cikkének módosításával azt javasolja, hogy a választójog gyakorlását ne lehessen előzetes regisztrációhoz kötni. Az indítvány elfogadása kizárja a 2. pontot. A bizottság nem támogatja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 83 igen szavazattal, 260 nem ellenében, tartózkodás nélkül a módosító javaslatot elutasította.

Most az ajánlás 2. pontjában Karácsony Gergely javaslatáról döntünk. Az erről történő döntéshozatalt az LMP frakciója indítványozta. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 84 igen szavazattal, 260 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

Tisztelt Országgyűlés! Most a zárószavazás következik. Az alaptörvény módosításának elfogadásához az alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés a) pontja és S) cikk (2) bekezdése alapján az országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges.

Kérdezem önöket, elfogadják-e a T/8404. számú törvényjavaslatot. Kérem, a minősített többség szabályai szerint szavazzanak! (Szavazás. - LMP-s országgyűlési képviselők nagy mennyiségű kék színű cédulát szórnak az ülésterembe a kormánypárti frakciók fölötti karzatról. - Közbeszólások az MSZP részéről: Még, még! - Taps az ellenzéki padsorokból. - Folyamatos, nagy zaj, közbeszólások.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 262 igen szavazattal, 84 nem ellenében, tartózkodás nélkül Magyarország Alaptörvényének második módosítását elfogadta.

Felszólítom LMP-s képviselőtársaimat, hogy foglalják el képviselői helyeiket. Amennyiben nem láncolták magukat a karzathoz (Derültség.), legyenek szívesek, jöjjenek le, és foglalják el helyeiket. (Folyamatos közbeszólások. - Az elnök csenget.)

Kis figyelmet kérek! Szükségesnek tartom, mivel nem volt rá mód, újólag az eredményt kihirdetem. Tehát kimondom a határozatot: az Országgyűlés 262 igen szavazattal, 84 nem ellenében, tartózkodás nélkül Magyarország Alaptörvényének második módosítását elfogadta. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Pfúj, pfúj! - Taps a kormánypárti sorokból.)

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Schengeni Információs Rendszer második generációja keretében történő információcseréről, továbbá egyes rendészeti tárgyú törvények ezzel, valamint a Magyary Egyszerűsítési Programmal összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Az előterjesztést T/8572. számon, a honvédelmi és rendészeti bizottság ajánlását pedig T/8572/4. számon kapták kézhez. Mivel a részletes vita lezárását követően az előterjesztői zárszó már elhangzott, most a határozathozatalok következnek.

Az ajánlás 1. és 8. pontja nem kapta meg a szükséges bizottsági támogatást, de az MSZP ezekről kérte a szavazást.

Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztő az ajánlás 2., 3., 4., 5., 6., 7., 9., 10., 11., 12. és 13. pontjait támogatja. Ezek közül az ajánlás 6., 7., 11., 12., 13. pontjában szereplő indítványok elfogadásához a jelen lévő képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges. Erre figyelemmel a támogatott javaslatok elfogadására két részletben kerül sor. (Az LMP-s képviselők visszatérnek az ülésterembe. - Taps és közbeszólások. - Simon Gábor közbeszól: Mi ez? Fradi-meccs?)

(Jelzésre:) Sajnos nincs lehetőség szavazás közben kétpercesre szót kérni. (Zaj. - Az elnök csenget.)

(17.50)

Tisztelt Wittner Mária Képviselő Asszony! Kétperces felszólalásra csak vita közben van lehetőség. Jelenleg nem tudom megadni a kétperces felszólalás lehetőségét. (Közbeszólások: Ügyrendi!)

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a fentiekben ismertetett, minősített többséget igénylő támogatott módosító javaslatokat. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 261 igen szavazattal, 59 nem ellenében, 37 tartózkodás mellett a minősített többséget igénylő támogatott módosító javaslatokat elfogadta.

Ügyrendi kérdésben jelentkezett felszólalásra Wittner Mária, a Fidesz képviselője. Megadom a szót, képviselő asszony.




Felszólalások:   198   198-228   228      Ülésnap adatai