Készült: 2024.09.20.12:59:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

223. ülésnap (2012.10.01.),  85-92. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:41


Felszólalások:   77-84   85-92   93-100      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Dúró Dóra, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnöknek: "Ki hiszi még el, hogy a kormány hazavárja a fiatalokat?" címmel.

Dúró Dóra képviselő asszonyt illeti a szó.

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! 2008-ban egy Fidesz által kezdeményezett népszavazáson a tandíj eltörlése mellett foglalt állást a választópolgárok 82 százalékánál is nagyobb arányú többség. Ez 3,3 millió magyar ember akaratát jelenti. Ebben a 2008-as népszavazási kampányban ön többek között a következőket mondta: "Sohasem fogok belenyugodni abba, hogy Magyarországon tandíj zárja el a gyerekek előtti felemelkedés lehetőségét." Miután kormányra kerültek, az államilag finanszírozott képzőhelyek számát drasztikusan csökkentették a felsőoktatásban, egy idén nyáron adott interjújában pedig már azt helyezte kilátásba, hogy egy önmagát finanszírozni képes felsőoktatási rendszert hoznak létre, ahol minden diák maga állja a teljes tanulási költségét.

Túl azon, hogy ez elzárja a felemelkedés lehetőségét - ahogy ön is mondta - a gyerekek elől, egyéb, a nemzet szempontjából káros hatásai is vannak, ugyanis már a középiskolás diákjaink is külföldre kacsingatnak. Az állami férőhelyek csökkentését követően a határ menti középiskolásoknak már az 50 százaléka mondta azt, hogy a felsőoktatási tanulmányait külföldön kívánja folytatni, míg előtte ugyanez az arány körükben csak 10 százalék volt. Egyébként is a teljes társadalmat tekintve 2010 óta a kivándorlási kedv a másfélszeresére nőtt - tehát amióta önök alakítottak kormányt, a másfélszeresére nőtt -, és a rendszerváltás óta nem volt ilyen magas Magyarországon.

Hitelesnek tartja-e azt, miniszterelnök úr, hogy míg 2008-ban a tandíj eltörlése mellett kampányolt, kormányon pedig annak általánossá tételét helyezi kilátásba? A magyar ifjúság nevében várom konkrét, érdemi válaszát.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Miután ön a magyar ifjúság nevében várja a válaszomat, én ezt szívesen meg is adom önnek. Először is higgadtan és nyugodtan nézzük meg, hogy mik azok a döntések, amiket a kormány annak érdekében hozott, hogy a fiatalok itthon munkát találhassanak:

1. Az idén év végéig és jövőre több mint 100 milliárd forintot fordítunk arra, hogy a fiatalok munkához jutását segítsük. 2. Szeptemberben indul az első munkahelygarancia-program, amely elsősorban a szakképzetlen és tartós munkanélküli pályakezdők foglalkoztatását és munkatapasztalat-szerzését hivatott elősegíteni. 3. Az eddigi Start-programok mellett jövő év elejétől indul a munkahelyvédelmi akció, melynek keretében többek között a 25 év alatti munkavállalók munkahelyét támogatja a kormány szociálisjárulék-csökkentéssel. 4. Forrásokat biztosítunk a 18 és 35 év közötti fiatalok számára, hogy vállalkozóvá, illetve fiatal gazdává válhassanak. 5. 2012 második felében indul a középfokú szakképzettséggel rendelkező fiatal gyakornokként való foglalkoztatáshoz nyújtott támogatás és pályázat, ahol a gyakornokok béréhez és az őket betanító munkahelyi mentor bérpótlékához nyújtunk támogatást. Összességében azt kell mondanom önnek, hogy az elmúlt két év gazdasági szabályozási és ösztönzési rendszere odavezetett, hogy most 120 ezerrel többen dolgoznak, mint 2010-ben, a mélypont idején.

Ami a tandíjat illeti: tandíj nem lesz. Semmilyen fizetési kötelezettség nem zárhatja el egyetlen fiatal előtt sem a felemelkedés útját. A kormány diákhitelen és állami ösztöndíjon keresztül minden egyes diákot támogatásban részesít.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Viszonválaszra megadom a szót képviselő asszonynak.

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Lehet játszani a szavakkal, hogy nincs tandíj, de attól a tények még tények maradnak, és lehet önköltségnek nevezni a tandíjat, de a társadalmi hatása attól még ugyanaz lesz, mintha tandíjnak neveznénk.

Örülök annak, hogy két év után felismerték azt a problémát, hogy külföldre távoznak a fiataljaink, és elkezdenek valamilyen tervet ennek megakadályozására. De már két éve kormányon vannak, és arról nem hallottam a válaszában, hogy eddig mit tettek azért, hogy megakadályozzák a fiatalok külföldre vándorlását.

A diákhitellel kapcsolatban azt tudom elmondani: nem lehet célja egyetlen kormányzatnak sem az, hogy 18 éves korukra vagy a huszonéves koruk elejére eladósítsa a magyar fiatalokat. Egy igazságos felsőoktatási rendszerben a saját tehetségük alapján tudnának boldogulni a fiatalok, nem pedig azért, mert különböző hiteleket felvesznek. Egyúttal szeretném átadni önnek a Jobbik ifjúsági tagozatának a diákhitellel kapcsolatos felvilágosító kiadványát, mert nagyon sok visszásság van ezzel a rendszerrel kapcsolatban.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Viszonválasz illeti meg miniszterelnök urat.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Minden olyan információt, amely arról szól, hogy a kigondolt rendszerben hiányosságok vannak - ahogy ön fogalmazott -, örömmel fogadok, és köszönöm szépen a segítségét.

Másrészt szeretném világossá tenni, a tandíj az a fizetendő összeg, amelyet ha a diák nem tud letenni, nem járhat iskolába. Ezzel szemben a diákhitel az a rendszer, ahol mindenki járhat iskolába, tanításának költségeit az állam előre kifizeti, előre szabályozott rendben a visszafizetést halasztottan és nagyon alacsony kamattal teszi lehetővé. Tudom, hogy önök szívesen összekeverik a két dolgot egymással, ezért szeretném világossá tenni, hogy a tandíj és a diákhitel nem keverendő össze. Meg fogják látni, a végén több magyar diák jár majd iskolába az új rendszerben, mint járt a régiben.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban. - Dúró Dóra átadja a jelzett kiadványt Orbán Viktornak.)




Felszólalások:   77-84   85-92   93-100      Ülésnap adatai