Készült: 2024.04.29.02:56:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

271. ülésnap (2013.04.23.), 86. felszólalás
Felszólaló Osztolykán Ágnes (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:59


Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

OSZTOLYKÁN ÁGNES (független): Nagyon szépen köszönöm, elnök úr. Sokszor és sokan beszéltünk már arról, hogy miért van szükség a felsőoktatási törvény változtatására. Ha csinálunk egy kis visszatekintést, akkor 2010-ben az LMP nagyon sok mindennel egyetértett, hogy hogyan lehetne egy jó felsőoktatási rendszert kialakítani ebben az országban, ahol jó egyetemistának lenni, ahol az egyetem nemcsak száraz lexikális ismereteket ad egy diák számára, hanem megtanítja gondolkodni, megtanítja az önálló munkavégzésre, és olyan ismeretanyaggal, olyan tudással jön ki az egyetemről, amivel könnyen munkát tud találni magának a világban. Aztán elkezdődött ez a munka, és önökkel eléggé elszaladt a ló, sok téren, de talán a leginkább nonszensz dolog az, hogy önök a hallgatói szerződést az alaptörvénybe foglalták, ami egy alkotmányjogi nonszensz és egy szimbolikus üzenet is, hogy a kormány mit akar a felsőoktatásból. Önök nem egy tudásalapú társadalmat építenek, ahol a tudás érték, ahol az egyetemre járás egy fontos lehetőség, egy fontos színtér a társadalmi felemelkedéshez, hanem önök minél kevesebb egyetemet akarnak, minél kevesebb egyetemistát akarnak, és ezt maximálisan be is bizonyították azzal, hogy nagyon komoly forrásokat vontak ki a felsőoktatásból.

Én azt gondolom, hogy az új szabályozás, amit láthattunk, és amivel önök most egy nagyon komoly szemfényvesztést követtek el újfent, hogy enyhítették a hallgatói szerződés kitételeit, és olyan dolgokat vezettek bele, ami valóban könnyít, de továbbra sem gondolkodtak el azon, hogy mit is követeltek ezek a fiatalok tavaly decemberben az utcán. Azt követelték, hogy ne legyen a felsőoktatásban hallgatói szerződés, ne legyen röghöz kötés. Önök összeültettek a kormányhoz közeli, önök által demokratikusnak és legitimnek mondott, nyilvánított szervezeteket, amelyek már rég nem azok, sajnos, és eladták ennek az országnak azt, hogy itt most mindenki mindennel egyetért, és milyen fantasztikus, mert egy fiatalnak, aki a saját teljesítménye révén bekerül a felsőoktatásba, bekerül egy jó egyetemre, ahol ő államilag támogatott szakon tanulhat, akkor is, ha elvégezte az egyetemet, azt a bizonyos időt le kell dolgoznia. Azt gondolom, hogy egy fejlett társadalomban, egy valóban a tudásra alapozott társadalomban ilyet az állam nem vár el attól, aki azért tanul, hogy az állam javára legyen, aki azért tanul, hogy egy versenyképes gazdaságot építsen ebben az országban. Önök ezt várják el; önök ahelyett, hogy egy élhető Magyarországot próbálnának kialakítani, ahol nagyon komoly, fiatalokat segítő munkahelyteremtő programok vannak, ahol komoly otthonteremtő programok vannak, ahol a gyermekeik napközbeni ellátását meg tudják oldani ezek a fiatalok, önök ehelyett röghöz kötésről beszélnek, önök ehelyett egyetemi férőhelyek csökkentéséről beszélnek. (Mágori Józsefné: Összevissza beszél!)

(A jegyzői székben dr. Szűcs Lajost Földesi Gyula váltja fel.)

Én azt gondolom, hogy semmiképpen sem támogatható, az LMP továbbra sem támogatja azt, hogy legyen hallgatói szerződés, ezért készülünk is beadni egy olyan módosító javaslatot, ami ezt eltörli; ehelyett, azt gondoljuk, hogy egy élhető Magyarországot kell teremteni, egy olyan Magyarországot, ahonnan a fiatalok, a fiatal emberek nem elmenni készülnek már az érettségi után vagy most már egyre többen a középiskolai időszakaszban, hanem azt gondolják, hogy nekik ebben az országban kell élniük, ezt az országot kell gyarapítaniuk, itt kell családot alapítaniuk, és nem olyan rossz ez az ország, hogy innen feltétlenül el kell menni. De ehhez valóban számos olyan lépésre lenne szükség, akár a közösségi bérlakásprogramon át, akár a fiatalokat segítő programokon keresztül, akár egy nagyon komoly ifjúsági programon keresztül, ahol azt érzi egy fiatal, ahol nem facebookos üzeneteket küldözgetnek Orbán Viktor miniszterelnök úrnak, hogy miért nem jó itt lenni, és miért akarnak ebből az országból elmenni - néha viccesen, de azt gondolom, kevésbé viccesen, inkább számos fájdalommal, középiskolás fiatalok -, akkor azt gondolom, ezen el kellene gondolkodni. De mint látjuk, önök nem elgondolkodnak ezen, önök nem úgy gondolkodnak, hogy akkor lesz ebből az országból versenyképes ország, ahol dübörög a gazdaság, ha ezeket a fiatalokat itthon tartjuk, ha ezeket a fiatalokat nem hazatérő, hazasegítő programmal próbáljuk már, mondjuk, Londonból hazaszipkázni, hanem megpróbáljuk őket itt tartani, megpróbálunk egy olyan felsőoktatási rendszert csinálni, egy olyan utánkövető rendszert, ami miatt ezeknek a fiataloknak eszükbe se jut ebből az országból elmenni. Nem ez van, nem ezt látjuk.

Azt gondolom, hogy ez nagyon messzemenően mutatja az önök társadalompolitikai gondolkodását is, amikor nem az okokat mérik fel, hanem a következményeket kezdik el kezelni, és azt is rosszul. Nem azon gondolkodnak, hogy hogyan kellene megoldást találni, hanem szankcionálják őket. Majd ha kivonulnak az utcára, és hangoskodnak, és elmondják, hogy igen, ők nem akarnak röghöz kötést, akkor látszatintézkedések, látszategyeztetések után enyhítenek, de arról már nem beszélnek, hogy továbbra is marad ez a röghöz kötés.

(14.20)

Egy nagyon fontos dolog, és nagyon bízom abban, hogy itt ez a történet még nem fog lezárulni, hiszen maga a hallgatói szerződés EU-s jogot sért, ha tetszik önöknek, ha nem. A munkavállalók szabad mozgását és a munkahely szabad megválasztásának jogát sérti a hallgatói szerződés törvénybe és alaptörvénybe iktatása. Azon kellene elgondolkodniuk, hogy igen, lehet, hogy szorított a cipő, lehet, hogy amikor kinyitották a kulccsal a kasszát, akkor nagyon kevés pénz volt benne, és igen, sok mindent el kellett venni ebben az országban az emberektől, de talán a felsőoktatás az, ami egyszerűen mutatja, adja magát, hogy talán ez az a hely, ahova vissza kellene tenni. Mert ha nem tesznek vissza, akkor fiatalok tömkelege fog elvándorolni ebből az országból, fiatalok tömkelege nem fog jelentkezni felsőoktatási intézményekbe. Ez a szám már most is alacsonyabb, már tavaly is látszott, most pedig főként.

Azt gondolom, hogy lehetne itt egy komoly egyensúlyt megtalálni, és igen, ilyenkor nézek az oktatási bizottságban ülő képviselőtársaimra, akik tudom, hogy mivel jönnének ilyenkor elő, hogy de mennyi értéktelen diplomát szereztek ezek a fiatalok. Van ebben igazság, ennek meg kellene vizsgálni a belső okait, az egyetemi okokat és következményeket, de továbbra sem kellene szankcionálni. Azt gondolom, és ez számos helyen bebizonyosodott, hogy ha nyitva vannak a felsőoktatás kapui, akkor az egy nagyon komoly társadalmi mobilitást eredményez minden országban, nem csak itt.

Egy szó mint száz, az LMP nem fogja támogatni az utolsó véréig azt, hogy röghöz kötés legyen ebben az országban, és azt gondoljuk, hogy ez semmiféleképpen nem használja sem a társadalom, sem a fiatalság, sem senkinek az érdekeit.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai