Készült: 2024.04.26.08:48:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2007.04.16.), 236. felszólalás
Felszólaló Vígh Ilona (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:30


Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÍGH ILONA (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon sok értékes felszólalás hangzott el az előzőekben. Azt gondolom, hogy az előttünk lévő, "Legyen jobb a gyermekeknek!" nemzeti stratégiáról szóló, 25 évre szóló programnak talán lehetne 25 évre szóló családpolitikai program is az elnevezése, hiszen azt gondolom, hogy a gyermekeket nem lehet kiragadni a családból, a családi kérdésekkel együtt kellene kezelni a szegénység kérdését.

Tisztelt Képviselőtársaim! A gyermek- és ifjúsági korosztályt érintő szociális kérdések, mint a gyermekéhezés, a gyermekszegénység és más jogsértések eltérő formában ugyan, de mind a fejlett, mind pedig a fejlődő országokban komoly feladat elé állítja a törvényhozókat.

(Az elnöki széket Mandur László, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A nemzetközi okmányok különböző kötelezettségvállalásokat fogalmaznak meg, mint ahogy az előttünk lévő anyag is tartalmazza, így például az ENSZ közgyűlése gyermekek ügyeivel foglalkozó rendkívüli ülésének "Gyermekek számára alkalmas világ" című dokumentumában, illetve szeretném megjegyezni, hogy 2004-ben Rómában rendezték meg a parlamenti képviselőnők első világkonferenciáját, ahol szintén a gyermekek és a fiatalok jogainak védelmével foglalkozott a konferencia. Természetesen hazánkban is jelentős eredmények születtek e területen, ennek ellenére jogaik teljes és hatékony érvényre jutásának számos akadálya van hazánkban. A rendszerváltás utáni szegénység terjedése és mélyülése, amit, azt gondolom, mindannyian érzékeltünk akkor, most mintha újabb mélyrepülésbe vinné a már amúgy is kisemmizett rétegeket.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bebizonyosodni látszik a 2003-ban megjelent, a Szociális Szakmai Szövetség által kiadott "Gyorsjelentés a szegényedésről" című könyv üzenete, hogy Magyarországon sok a szegény, és ők egyre szegényebbek lesznek, illetve az, hogy az európai uniós csatlakozásunkat követően még több társadalmi csoportot fenyeget az elszegényedés veszélye, és mint ahogyan képviselőtársaim szóltak arról, a rendkívül súlyos munkanélküliség réme.

(19.30)

A jelenlegi szocialista-liberális kormány megszorító intézkedéseivel, faluromboló politikájával tovább növeli a családok szegénységét és ezzel együtt a gyermekek szegénységét. Nagyon szép gondolatokat mondott el Török Zsolt képviselőtársam, csak úgy érzem, hogy önök mást mondanak, mint amit tesznek. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a kormány egy tollvonással ítéletet hozott az 1500 lélekszám alatti települések sorsáról a 2007-es költségvetési esztendőben. Mint tudják, képviselőtársaim, ez az intézkedés 2092 települést érint, és ezeken a településeken több mint félmillió ember él.

De mit is jelentenek ezek az intézkedések, amelyek 2007. január 1-jétől életbe léptek? Jelenti a kisiskolák önállóságának megszüntetését. Ugyan képviselőtársaim úgy gondolták, hogyha két iskola társulási formát hoz létre, akkor magasabb színvonalú oktatásban részesülnek a gyerekek; a példa bebizonyította, hogyha két kis lélekszámú település társul, bizony abból nem lesz magasabb színvonalú oktatási rendszer. Jelenti az önálló polgármesteri hivatalok megszüntetését, a közszolgáltatások, a postai, az egészségügyi, a kulturális szolgáltatások megszüntetését, és jelenti az egyébként is súlyos munkanélküliség további növelését. Egyszóval, tisztelt szocialista-liberális képviselőtársaim, ez az önök által bevezetett intézkedés jelenti a kistelepülések anyagi és szellemi leépítését, és ezzel együtt sajnos a családok leépítését is. A kistelepülésen élő gyermekek olyan hátrányt szenvednek a nagyobb városban élő társaikhoz képest, amelyet életük végéig sem tudnak ledolgozni.

Önök nem kímélték a művészetoktatási rendszert sem, ezt a lehetőséget is megvonták azoktól a gyermekektől, akik a legnehezebb helyzetben vannak. Nagyon sok kistelepülésen ez volt az egyetlen lehetőség a gyermekek számára, hogy megismerkedjenek, illetve elsajátítsák a különböző művészeti készségeket, ez volt az egyetlen közösségformáló erő.

Tisztelt Képviselőtársaim! Milyen lehetőséget ajánlanak önök az iskola-összevonások miatt munkájukat elveszítő pedagógusoknak vagy az elbocsátott hivatali dolgozóknak? Tudják, átképezhetik magukat adószakértőnek, hiszen most rájuk van szükség. Önök, tisztelt képviselőtársaim, azt mondják, hogy az iskola nem a településért van, hanem a gyermekekért. Egy településen az iskolának meghatározó szerepe van, és ha nincs iskola, nincsenek pedagógusok, nincsenek gyermekek, az ott élőknek bizony nem sok optimizmusra van okuk.

Egy kistelepülés, Biharugra polgármestereként nap mint nap tapasztalom az egyre növekvő szociális feszültségeket és a teljes elszegényedést. Tisztelt Képviselőtársaim! A következő problémákkal keresnek meg nap, mint nap engem az önkormányzatnál a szülők: az anyuka segélyt kér, mert nem tudja megvásárolni gyermeke szalagavatójára a ruhát. A másik anyuka segélyt kér kisgyermekének a tápszer megvásárlására. Az időskorúak járadékából, 24 700 forintból élő nő nem tudja kifizetni a 18 700 forintos gázszámláját. Sajnos, nincs egyedül ezzel a problémájával, hiszen 2005-ben - már szó esett erről - közel 40 ezer gázórát és több mint 60 ezer villanyórát kapcsoltak ki, mielőtt megemelték a közüzemi díjak árát. Kíváncsi vagyok, hogy most, miután a gáz árát 56 százalékkal, a villanyáram árát 21 százalékkal megemelték, hány órát fognak majd a jövőben kikapcsolni. Tisztelt Képviselőtársaim! Sikerült az inflációt, azaz a szegények adóját 12,5 százalékra növelniük, miközben az inflációért felelős Nemzeti Bank hallgat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bernáth Ildikó képviselőtársnőnk szólt arról, hogy a sérült gyermekeket nevelő szülők 2007. január 1-jétől az utazási költségük mindössze egyharmadát kapják. A leköszönt egészségügyi miniszter írásbeli válaszában tájékoztatott, hogy visszaélések miatt vonták meg a sérült gyermekek szüleitől az utazási támogatást. Nem tudom elképzelni, hogy milyen visszaélésről beszélt a miniszter úr, hiszen az utazási költség jogosságát minden esetben az orvosnak igazolnia kell. Úgy tűnik, hogy önök, tisztelt képviselőtársaim, a fürdővízzel a gyermeket is kidobták. Tették mindezt az esélyegyenlőség évében, sajátos szocialista-libeális módon.

Tisztelt Képviselőtársaim! Örülök, hogy itt van államtitkár úr is. Méltatlannak tartom, hogy a kistelepüléseken élethalálharc folyik a munkaügyi központ közhasznú foglalkoztatásáért, amelynek keretében 3 hónapra 6 órában a minimálbér 80 százalékáért, azaz 39 ezer forintért dolgoznak nők, férfiak és meg kell mondjam, egyetemet végzett fiatalok. Milyen feltételeket biztosít ez az összeg a mindennapi megélhetéshez? Azt gondolom, képviselőtársaim, hogy ez az összeg semmilyen feltételt nem biztosít. Hogyan lehet családokat eltartani esetleg ennyi pénzből? Hogyan lehet a közüzemi díjak, az élelmiszerek és gyógyszerek világpiaci árát megfizetni ennyi pénzből?

A kistelepülésen élők elszegényedését jellemzi, hogy a gyermekek több mint 90 százaléka gyermekvédelmi támogatásra jogosult. Tehát az egy főre jutó jövedelem nem éri el a 29 800 forintot. A családok közel 30 százaléka a létminimum alatt él, ami a legfájóbb, a gyermekek 40 százaléka, azaz 850 ezer gyermek. A szegénység újratermelődésének két legfontosabb intézménye, képviselőtársaim, a család és az iskola. A szülői erőforrások hiánya szűkíti a gyermekek esélyeit arra, hogy képességeiket időben sokféle irányba fejlesszék. A létbizonytalanság és a szűkösség, a megfelelő minták hiánya nem készít fel a társadalmilag elfogadott normák szerinti felnőtt létre. A szegénységet újratermelő folyamatok megszakítása tehát igen korai, közös felelősségű beavatkozást igényel.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem várhatunk 25 évet, azonnali cselekvésre van szükség. Legfontosabb feladatunk, hogy a foglalkoztatást javítsuk, mint ahogy Török Zsolt képviselőtársam is említette, mert elfogadhatatlan az, hogy számtalan családban egyik szülő sem dolgozik. És szükséges az újraelosztás korrekciója. Csak így lehet javítani gyermekeink esélyeit arra, hogy megfeleljenek az egyre növekvő piaci kihívásoknak. A parlament előtt lévő, a "Legyen jobb a gyermekeknek!" nemzeti stratégiából kitűnik, hogy a legszegényebek a kistelepülésen élő három vagy több gyermeket nevelő családok; 55 százalékuk falvakban él. És a kormány - mint ahogyan említettem - jelenlegi intézkedéseivel nem javítja a helyzetüket, hanem sajnos tovább nehezíti.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nekünk, parlamenti képviselőknek fel kell lépnünk a gyermekekkel szemben alkalmazott hátrányos megkülönböztetés különböző formái ellen, felismerve azt, hogy a szegénység, a nélkülözés drámai következményekkel jár a fiatal nemzedékre nézve. A gyermekkor alapvetően meghatározza a kiegyensúlyozott felnőtt személyiség kialakulását. Az anyák jólétének, szabadságának és jogainak biztosítása elengedhetetlenül fontos a gyermekek védelme számára. A családot olyan alapegységként fogadjuk el, amely védelmet nyújt gyermekeink számára, kiegyensúlyozott fejlődésükhöz elengedhetetlenül fontos. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Nekünk, parlamenti képviselőnőknek és férfiaknak egyaránt felelősségünk van abban, hogy milyen világot teremtünk gyermekinknek. Ebben különösen nagy szerepe van a törvényalkotásnak. Kérem képviselőtársaimat, hogy beadott módosító javaslatainkat szíveskedjenek támogatni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. Köszönöm, elnök úr. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai