Készült: 2024.04.29.02:35:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

256. ülésnap, 66. felszólalás
Felszólaló Firtl Mátyás (KDNP)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:52

Felszólalások:  <<  66  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FIRTL MÁTYÁS (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! 2012-ben kerültek elfogadásra a munkahelyvédelmi akcióprogram megvalósításához kapcsolódó törvénymódosítások. Az akcióprogramot a Fidesz-KDNP-kor­mányzat azért nyújtotta be az Országgyűléshez, hogy a gazdasági fellendülést hatékony adópolitikai eszközök alkalmazásával segítse, amelyek a munkahely megvédésével és újak teremtésével, továbbá az adórendszerben a kiszámíthatóság és az egyszerűség szerepének erősítésével járuljanak hozzá a kitűzött célok eléréséhez.

Az akcióprogramban megfogalmazott intézkedéscsomagot három fő csoportra lehet osztani: a munkáltatóknak a foglalkoztatásra tekintettel nyújtott adókedvezmények, a vállalkozások számára biztosított új választható adózási formák, illetve a vállalkozások finanszírozását, adminisztrációját segítő intézkedések.

Az első csoportot a munkáltatói adóterhek célzott csökkentése alkotja. Az akcióprogram itt azokban a munkavállalói csoportokban kínál kedvezményeket, ahol Magyarországon nagyságrendileg kisebb a foglalkoztatási szint, mint az Európai Unióban. Ezek a csoportok a 15-24 évesek, az 55-64 évesek, az alacsony képzettségűek, valamint a kisgyermekes nők. Az akcióprogram továbbá a 6 hónapon túli tartós munkanélküliek elhelyezkedését is segíti. A munkahelyvédelmi akcióprogram megvalósításához kapcsolódó törvénymódosítások a munkaerő­piaci szempontból hátrányos helyzetű munkavállalók foglalkoztatóinak, a meglévő munkahelyek megőrzése és új munkahelyek létesítése érdekében jelentős mértékű szociális hozzájárulásiadó-kedvezményt és szakképzési hozzájárulási kedvezményt is nyújtanak.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt öt évben a Fidesz-KDNP-kormányzat természetesen a tapasztalatok és a gazdaság teljesítőképessége függvényében a rendszert folyamatosan felülvizsgálta, és ennek fényében módosította. Az akcióprogram már az első évben 650 ezer munkavállaló foglalkoztatását könnyítette meg, és a munkáltatók költségei közel 100 milliárd forinttal csökkentek. Éppen ezért kérdezem tisztelt államtitkár urat, hogy mik a munkahelyvédelmi akcióprogram tapasztalatai, milyen segítséget nyújtott az elmúlt öt évben ennek a területnek, ennek az ágazatnak. Köszönöm szépen, és várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Felszólalások:  <<  66  >>    Ülésnap adatai