Készült: 2024.09.26.22:00:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2005.03.08.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Az elmúlt percekben ön fölvázolta azt, hogy hogyan látja ön vagy talán a pártja az ország gazdaságpolitikáját, és elmondta, hogy mik az elképzeléseik. Ebből kénytelen vagyok arra következtetni, hogy továbbra is egy egészen sajátos világban élnek, és nem hajlandók a tényekkel szembesülni. Pontosabban azt hiszem, arról van szó, hogy inkább nem szeretnének a tényekkel szembesülni, mert akkor kiderülne, hogy a magyar gazdaság nem úgy áll, ahogy ezt önök feltételezik; a magyar gazdaság helyzete megnyugtató, a magyar gazdaság úgy alakul, ahogy az a terveinkben szerepel.

Ez pedig azért fontos, mert amikor önök megfogalmazzák a véleményüket a gazdaságról, akkor láthatóan a vágyaikat összekeverik a valósággal. Ennek tulajdonképpen önmagában nem lenne olyan jelentős szerepe, mert szerencsére a gazdaság elég öntörvényűen alakul, de azért amikor látványosan hamis adatokat használnak, akkor azt gondolom, hogy ez nem szerencsés, hiszen van egy olyan momentum, amiről nem szabad elfeledkezni: a magyar gazdaság visszaszerezte azt a hírnevét, amit 2000-2001-ben elvesztett az önök szerencsétlen gazdaságpolitikája következtében. (Varga Mihály: Miről beszélsz?) Sikerült 2004-re visszaállni a fenntartható fejlődés pályájára, és ilyen szempontból a hitelességnek van egy olyan eleme, amit talán úgy lehet nevezni, hogy ez a szubjektív versenyképesség. Ez bizony roncsolható, és ezért önök, attól tartok, sokat tesznek is.

Nézzük, hogyan áll akkor a magyar gazdaság! Sokszor elhangzik, hogy önök úgy gondolják, hogy éltanulóból sereghajtók lettünk. Ez egyszerűen nem felel meg a valóságnak, a magyar gazdaság tavaly 4 százalékkal fejlődött, a GDP, tehát a bruttó hazai termék tavaly 4 százalékkal nőtt, ezt megelőzően, 2003-ban 3 százalékkal. A 3 százalék is jelentősnek minősíthető növekedés, ehhez képest is egy százalékponttal nőtt a fejlődés üteme. Ez egyébként azt is jelenti, hogy a magyar gazdaság fejlődési üteme körülbelül megfelel a fejlettségének; és az, hogy sereghajtók vagyunk, mert például Csehország gazdasági növekedése 3,8 százalék volt - elismerem, a Fidesz-számtanban a 3,8 nagyobb, mint 4. (Varga Mihály: 3,7 volt a magyar!) Aztán említették önök a következő újságokban - amit önök előszeretettel idéznek - Albánia, Bosznia-Hercegovina, Románia fejlődési ütemét. Ezek gyakorlatilag nem ezt jelentik. De ami ennél is fontosabb, az az, hogy a gazdaság egészségesen fejlődik, és kár ilyen adatokkal alátámasztani az önök véleményét, amelyek nem felelnek meg a valóságnak. Tehát ilyenek, mint hogy 30 ezerrel nőtt a munkanélküliség, ez egyszerűen nem igaz. A munkanélküliség elfogadható szinten van, tavaly a versenyszférában a reálkeresetek nőttek egy százalékkal, és ehhez képest az idén 3,5-4 százalékos növekedésre számíthatunk.

Ami egyébként az adójavaslatokat illeti, politikusként erre azt mondhatom, úgy tűnik számomra, hogy a tisztelt Fidesz-frakció nem készül 2006-ban sem kormányzásra, mert egyébként egy kormányra készülő párt ilyen jellegű adójavaslatokat nem tesz. (Közbeszólás a Fidesz soraiból.) Az adójavaslatoknak van egy olyan eleme, amelyben nyilván a realitásokat figyelembe kell venni. Ugyanis mi milyen adójavaslatokat tettünk? És ezért fontos az, hogy az adóreformot meghirdetjük, mert szeretnénk a versenyképességet tovább javítani, bővíteni a foglalkoztatást, miközben szeretnénk igazságosabbá tenni a közteherviselést, ami szintén nagyon fontos. Ezért azt gondoljuk, hogy többen, szélesebb adóalapon és egyszerűbben fizessenek kevesebb adót; ez az, amit úgy tűnik, hogy a pénteki konferencián a frakcióvezető-helyettes úr félreértett. Az a lényeg, hogy szélesítsük az adóalapot, de ez nem jelenti azt, hogy mindenkinek egyenként több adót kell fizetni, és egyébként ezt lehet mondani, hogy 33-szor emeltünk adót, de ez egyszerűen nem igaz. Igen sajnálom, hogy így értékelik.

Elnök Úr! Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai